Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όσον αφορά τα προ του '55 έχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται βεβαίωση. Όπως λέει και στο άρθρο 1, παράγραφος 2:

"........

Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου (αρθ.1-παρ.1) εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις:

α) που υφίστανται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 9.8.1955 βασιλικού διατάγματος

........"

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κτήρια θέλουν βεβαιωση.

Ακόμη και όσα έχουν άδεια ακόμη και τα γήπεδα τα αδόμητα.

 

Απλά ως προ 55 δεν χρήζουν τακτοποίησης και εκδίδεται βεβαίωση ότι υπάγονται στις εξαιρέσεις της παραγράφου 2.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη Δήλωση Ιδιοκτήτη για Βεβαίωση με Ν.4178/ 2013 υπάρχει πουθενά;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω να εκδόσω βεβαίση σε διαμέρισμα με τακτοποιημένο η/υ χώρο με 3843/10.

Σύμφωνα με τις οδηγίες τεε* στα φύλλα καταγραφής δε βάζω τίποτα (???) δηλαδή 0 τμ και καμία κατηγορία, και να υποθέσω ότι καταθέτω το έντυπο αιτηση/περαίωση του 3843?

Επίσης για τη μεταβίβαση που χρειάζεται ο ιδιοκτήτης τα παρακολουθήματα αποθήκη-γκαράζ απλά τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση (όπως παλιά)?

Αυτό το ποσοστό ανταπόδοσης τεε το έχει πληρώσει κανείς και πως?

Αμα μπορεί κανείς να με κατατοπίσει, γιατί σήμερα μου το ζητήσανε, αυριο κάνουν το συμβόλαιο!!!

 

ευχαριστώ πολύ

 

*Συμπλήρωση απλής βεβαίωσης μεταβίβασης

 

·        Συνεννόηση με τον πολίτη και συγκέντρωση όλων των απαιτούμενων δικαιολογητικών

·        Εισαγωγή των στοιχείων στο πληροφοριακό σύστημα σε κατάσταση επεξεργασίας χωρίς την καταγραφή καμίας παράβασης στα φύλλα καταγραφής

·        Επιβεβαίωση των αναγραφόμενων στοιχείων

·        Υπαγωγή της βεβαίωσης σε αρχική υποβολή

·        Πληρωμή του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ (εφόσον καθοριστεί)

·        Προώθηση της βεβαίωσης σε ολοκληρωμένη υπαγωγή

·        Επιλογή του τύπου βεβαίωσης

·        Εκτύπωση της βεβαίωσης

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 αδόμητα

2 παρθένα

3 με παρανομίες τακτοποιημένες.

 

μηπως η σωστη σειρα ειναι:

 

1) παρθενα

2)με τακτοποιημενες παρανομιες

3)αδομητα

 

??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω να εκδόσω βεβαίση σε διαμέρισμα με τακτοποιημένο η/υ χώρο με 3843/10.

Σύμφωνα με τις οδηγίες τεε* στα φύλλα καταγραφής δε βάζω τίποτα (???) δηλαδή 0 τμ και καμία κατηγορία, και να υποθέσω ότι καταθέτω το έντυπο αιτηση/περαίωση του 3843?

Επίσης για τη μεταβίβαση που χρειάζεται ο ιδιοκτήτης τα παρακολουθήματα αποθήκη-γκαράζ απλά τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση (όπως παλιά)?

Αυτό το ποσοστό ανταπόδοσης τεε το έχει πληρώσει κανείς και πως?

Αμα μπορεί κανείς να με κατατοπίσει, γιατί σήμερα μου το ζητήσανε, αυριο κάνουν το συμβόλαιο!!!

 

 

Καταρχάς θα κάνεις έλεγχο στο διαμέρισμα. Θα συγκρίνεις τις διαστάσεις με  βάση τα εγκεκριμένα σχέδια. Επίσης πρέπει να έχεις στα χέρια σου το συμβόλαιο του διαμερίσματος να δεις τι περιγράφεται. Εννοείται ότι θα τσεκάρεις και τον τακτοποιημένο Η.Χ (με βάση τα εγκεκριμένα) αν πράγματι έχει δηλωθεί σωστά η επιφάνειά του. Ο έλεγχος αφορά και στα παρακολουθήματα του διαμερίσματος. Ποια είναι αυτά, θα το διαπιστώσεις από το συμβόλαιό του. Εξυπακούεται ότι η βεβαίωση μεταβίβασης αφορά στο διαμέρισμα και σε ότι το ακολουθεί (αποθήκη,ανοιχτή θέση στάθμευσης κλπ). Έχω την εντύπωση ότι μπορείς και στην περιγραφή να το αναφέρεις. Δηλαδή για παράδειγμα. Διαμέρισμα Δ1 4ου ορόφου με παρακολούθημα Θ.Σ Θ1 Και αποθήκη ΑΠ1. Η ουσία είναι ότι λόγω τακτοποίησης του Η.Χ θα βάλεις τον τύπο βεβαίωσης που αναφέρει ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές υπάγονται στις εξαιρέσεις κλπ (αν θυμάμαι καλά είναι ο τύπος 3)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

 

Εκανα την πρωτη μου περιπτωση σε 4178.Τακτοποίηση ημιυπαιθριου σε διαμερισμα που προκειται να πωληθει..

Ολα καλα,αλλα στο τελος εκανα ενα λαθος που μ εχει αγχωσει πολυ.Στην περιγραφη ,και αρα στην βεβαιωση που εκτυπωσα,δεν εγραψα επακριβως αυτο που γραφει στο συμβολαιο ως προς την περιγραφη του διαμερισματος.Το αποτελεσμα ειναι οτι στη δηλωση δεν περιγραφεται ακριβως το προς πωληση διαμερισμα (οπως περιγραφεται ακριβως στο συμβολαιο) και μαλλον δεν θα μου το δεχθει ο συμβολαιογραφος...

Μου ειπε καποιος οτι θα μπορεσω να κανω αλλαγη οταν ανοιξει τοσυστημα για αλλαγες,κατι τετοιο..ισχυει? Kαι αν ποτε ανοιγει το συστημα?Και σε ποια καρτελα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.