Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Έχω μία περίπτωση διαμερίσματος που δεν βρέθηκαν τα σχέδια της οικοδομικής άδειας...

Από τον συμβολαιογράφο όμως βρήκα ένα τοπογραφικό με βεβαίωση του 651/77, σχέδια οριζοντίου (που μου φαίνεται ότι είναι και της ΟΑ και όχι τα πρόχειρα) και το στέλεχος!

Μπορώ εγώ να πιάσω και να συγκρίνω τα τετραγωνικά από τα σχέδια της οριζοντίου με τα τετραγωνικά που γράφει το στέλεχος της ΟΑ και αν συμπίπτουν να μετρήσω επιτόπου το διαμέρισμα που με αφορά και να το συγκρίνω με τα σχέδια της οριζοντίου και αν πάλι συμπίπτουν να βγάλω βεβαίωση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Οχι θα πρέπει να βρεις τα εγκεκριμμένα σχέδια της ΟΑ ή βεβαίωση ότι έχει χαθεί η ΟΑ.

.

Το μου φαίνεται δεν είναι καλή απάντηση, έχουν σφραγγίδες πολεοδομίας απάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια οριζοντίου, μόνο εάν είναι επικυρωμένα αντίγραφα από την Πολεοδομία μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Αλλιώς, δεν μπορεί να αποδειχθεί από κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση πως δεν βρέθηκε η άδεια έχω... Πως κινούμαι όμως τώρα; Δεν μπορώ να κάτσω και να συγκρίνω το στέλεχος με αυτά τα σχέδια που έχω... Αν συμπίπτουν οι διαστάσεις δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και συμπαθάτε με αν η ερώτηση έχει απαντηθεί ξανά σε προηγούμενα ποστς.

 

Σε υπόγειο με αλλαγή χρήσης, δηλωμένο στον 4014, πληρωμένο πρόστιμο, αλλά χωρίς να έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία, ζητάει ο ιδιοκτήτης βεβαίωση κύριας χρήσης για να την καταθέσει στο υγειονομικό για άδεια λειτουργίας. Δεν πρόκειται για μεταβίβαση κτλ δηλαδή, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

 

Πρέπει η δήλωση να μεταφερθεί στον 4178 για να του βγάλω βεβαίωση? Αν μπω στον 4178 και βάλω μηδενικές παραβάσεις για την Χ οριζόντια ιδιοκτησία και δοθεί βεβαίωση ως χώρου που δεν διαθέτει αυθαιρεσίες είναι λάθος? Με τις απαραίτητες σημειώσεις στο 5σέλιδο για την περίπτωση που ζητηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση πως δεν βρέθηκε η άδεια έχω... Πως κινούμαι όμως τώρα; Δεν μπορώ να κάτσω και να συγκρίνω το στέλεχος με αυτά τα σχέδια που έχω... Αν συμπίπτουν οι διαστάσεις δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα....

Τι έλεγα.

Υπάρχει διαδικασία που προβλέπει ο Νόμος όταν δεν μπορεί να ανευρεθεί η οα.

Συνάδελφοι καλησπέρα και συμπαθάτε με αν η ερώτηση έχει απαντηθεί ξανά σε προηγούμενα ποστς.

 

Σε υπόγειο με αλλαγή χρήσης, δηλωμένο στον 4014, πληρωμένο πρόστιμο, αλλά χωρίς να έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία, ζητάει ο ιδιοκτήτης βεβαίωση κύριας χρήσης για να την καταθέσει στο υγειονομικό για άδεια λειτουργίας. Δεν πρόκειται για μεταβίβαση κτλ δηλαδή, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

 

Πρέπει η δήλωση να μεταφερθεί στον 4178 για να του βγάλω βεβαίωση? Αν μπω στον 4178 και βάλω μηδενικές παραβάσεις για την Χ οριζόντια ιδιοκτησία και δοθεί βεβαίωση ως χώρου που δεν διαθέτει αυθαιρεσίες είναι λάθος? Με τις απαραίτητες σημειώσεις στο 5σέλιδο για την περίπτωση που ζητηθεί...

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης σου δίνει η πολεοδομία αν καλύπτονται οι προδιαγραφές χκχ. Αν όχι έχει τακτοποιηθεί όμως ως κχ. της πας την βεβαίωση 4178 πλέον και σου τη δίνει αφού περάσεις την διαδικασία όμως πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έλεγα.

Υπάρχει διαδικασία που προβλέπει ο Νόμος όταν δεν μπορεί να ανευρεθεί η οα.

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης σου δίνει η πολεοδομία αν καλύπτονται οι προδιαγραφές χκχ. Αν όχι έχει τακτοποιηθεί όμως ως κχ. της πας την βεβαίωση 4178 πλέον και σου τη δίνει αφού περάσεις την διαδικασία όμως πρώτα.

 

Δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι! Μπορείς να μου πεις εν συντομία μέχρι να το ψάξω αναλυτικότερα! Μιλάμε για την περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχουν αυθαιρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης σου δίνει η πολεοδομία αν καλύπτονται οι προδιαγραφές χκχ. Αν όχι έχει τακτοποιηθεί όμως ως κχ. της πας την βεβαίωση 4178 πλέον και σου τη δίνει αφού περάσεις την διαδικασία όμως πρώτα.

 

Η πολεοδομία ένιψε τας χείρας της και μου είπε οτι τέτοια βεβαίωση δίνουν πλέον οι μηχανικοί με δική τους ευθύνη, με παρέπεμψε δηλαδή στο σύστημα των αυθαιρέτων... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο κομμάτι! Μπορείς να μου πεις εν συντομία μέχρι να το ψάξω αναλυτικότερα! Μιλάμε για την περίπτωση που ΔΕΝ υπάρχουν αυθαιρεσίες!

Βασικά μιλάμε... οτι δεν το ξέρω οτι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Βασικά ούτε εσύ το ξέρεις.

Θα πρέπει προκειμένου να συγκρίνεις να βρεις σχέδια οα.

Αν δεν υπάρχει θες βεβαίωση. Ομως προκειμένου να κερδίσεις λίγο χρόνο δεν σου τα πολυλέω διότι και εγώ δεν θυμάμαι τώρα.Ομως όπως λέει ο νόμος πας ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ για ανασύσταση φακέλου με την ανάλογη αμοιβή που καλό θα ήταν να την έχει την ανασύσταση ο ιδιοκτήτης.

Αν δεν το κάνεις θα πρέπει να βεβαιώσεις βάσει κάποιων στοιχείων, επειδή το κείμενο της βεβαίωσης λέει: "μου επιδόθηκαν εγκεκριμμένα σχέδια, τίτλοι κλπ κλπ κλπ" θα πρέπει να σιγουρευτείς τι πρέπει να κάνεις και τη βεβαίωση- αν σου ζητείται- να δεις τι λεέι το κείμενο της. Και να ξαναδείς το νόμο για τις περιπτώσεις που δεν βρίσκεται η οα.

Η πολεοδομία ένιψε τας χείρας της και μου είπε οτι τέτοια βεβαίωση δίνουν πλέον οι μηχανικοί με δική τους ευθύνη, με παρέπεμψε δηλαδή στο σύστημα των αυθαιρέτων... 

Ενδέχεται καθώς έχω προ του 4178 να ασχοληθώ με τέτοιες βεβαιώσεις πλέον να την δίνουν οι δηλώσεις, (με ειδικό κουμπί, επιλογή), κανονικά έπρεπε να μεταφέρεις την δήλωση και προ της τελικής ημερομηνίας!

Τώρα ρισκάρεις ... αν μπορείς να μεταφέρεις μετέφερε... μπορείς να το βγάλεις με τις απαραίτητες διευκρινήσεις, αριθμό δήλωσης που αφορά - οπότε θεωρώ την μεταφορά απαραίτητη και νομίζω, είναι ακόμα δυνατή.

Οπότε μεταφέρεις και εκδίδεις.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση κύριας χρήσης πλέων δίνουν μόνο οι ιδιώτες μηχανικοί.

Υπάρχει εκτενεστατο νήμα συζήτησης επ'αυτού στο forum

Ψάξε για ΒΚΧ στην αναζήτηση και θα βρεις πολύ υλικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.