Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

συναδελφοι μηπως μπορει καποιος να ανεβασει το εγγραφο ή εγκυκλιο που αναφερει οτι Κτίσμα χωρίς στέγη, δεν λογίζεται ως κτίσμα, αλλά ως "ερείπιο".

 

ενω εχω δειξει ερειπιο χωρις στεγη σε τοπογραφικο και δινω βεβαιωση αδομητου , συμβοαλιογραφος δεν το δεχεται. διοτι λεει θελει τακτοποιηση το ερειπιο δηλαδη οι 4 τοιχοι.

 

Ξεκινώντας με το λεκτικό της βεβαίωσης περί αδόμητου,  άρθρο 2 παρ.1α περ. I ...βεβαιώνεται ότι "στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα"

Αναζητούμε λοιπόν σε πρώτη φάση τον ορισμό του κτίσματος στον γενικό οικοδομικό κανονισμό (ΓΟΚ 85-00 Ή ΝΟΚ).

 

Οι μόνοι ορισμοί που υπάρχουν αφορούν σε κτίριο, κατασκευή, δομικό έργο, τεχνικό έργο και εγκατάσταση. Κτίσμα από άποψη ορισμού δεν συναντάμε στους κανονισμούς.

Οπότε αρχίζουν οι υποθέσεις τι θα μπορούσε να εννοεί ο νομοθέτης. 

Αν εννοούσε κτίριο, τότε το ασκεπές αποτελεί τεχνικό έργο ή κατασκευή, πλην όμως,  δεν επιτελεί το ρόλο του ορισμού του προς εξυπηρέτηση ανθρώπων, άσκησης εργασίας, μόνιμης ή προσωρινής παραμονής κλπ και συνεπώς για τον μηχανικό δεν υφίσταται κτίριο στο οικόπεδο.

Αν ο νομοθέτης εννοούσε κατασκευή, τότε σύμφωνα με τον ΝΟΚ αυτή θα αφορούσε μια ασφαλή κατασκευή. Με βάση τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης οι τέσσερις εγκαταλειμμένοι τοίχοι, χωρίς στέγη, δεν λαμβάνονται ως "ασφαλής κατασκευή"

Αν εννοούσε εγκατάσταση, αυτή θα ίσχυε μόνο με την αποδοχή ότι στο οικόπεδο υπάρχει κτίριο.

 

Προσωπική άποψη εκφράζοντας, θεωρώ ότι μπορεί να δοθεί βεβαίωση ως αδόμητου στο οικόπεδο. Αν ο χαρακτηρισμός ερείπιο επηρεάζει την συμβολαιογράφο, ίσως θα μπορούσε να σχεδιαστούν στο οικόπεδο οι τοίχοι και στο υπόμνημα του τοπογραφικού να αναγράφονται,  ως εγκαταλειμμένες λιθοδομές-πλινθοδομές μη συντελούσες σε κτίριο βάσει των ορισμών ΓΟΚ και ΝΟΚ.

Φυσικά και η αντίθετη άποψη, δηλαδή το να ρυθμιστεί με αναλυτικό αυτή η κατασκευή είναι εξίσου αποδεκτή και υπέρ της ασφάλειας του μηχανικού.

Τέλος, όπως ανέφερε και ο Δημήτρης (με τις καλημέρες μου) αν το "ερείπιο" είναι άνευ αξίας για τον ιδιοκτήτη ας δράσει αναλόγως... 

 

α) ΓΟΚ 85 άρθρο 2

17. Κτίριο είναι η κατασκευή, που αποτελείται από τεχνικά έργα και εγκαταστάσεις και προορίζεται για: 

     α) την παραμονή ανθρώπων ή ζώων, όπως η κατοικία και ο στάβλος. 
     β) την εκτέλεση εργασίας ή την άσκηση επαγγέλματος, όπως το κατάστημα και το εργοστάσιο. 
     γ) την αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων, όπως οι αποθήκες, ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων, το σιλό, η δεξαμενή υγρών και 
     δ) την τοποθέτηση ή λειτουργία μηχανημάτων, όπως το αντλιοστάσιο. 
    
     18.Κατασκευή είναι κάθε τεχνικό έργο. 
     
    "19. Εγκατάσταση είναι η κατασκευή που χρησιμοποιείται για την άμεση ή έμμεση εξυπηρέτηση των κτιρίων ή της λειτουργικότητάς τους, όπως οι ανελκυστήρες τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής ύδατος, θέρμανσης, φωταερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες". 
    
ΝΟΚ άρθρο 2
42. Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη. 
35. Κατασκευή είναι κάθε ασφαλές τεχνικό έργο
16. Δομικό έργο είναι κάθε είδους κατασκευή, ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής της, που είναι σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί. 
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ar03412:

Για τη βεβαίωσή σου δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα,εφόσον δεν υπάρχει καμιά υπέρβαση σε δόμηση,κάλυψη,ύψος.Αν αυτό ισχύει,πληρώνεσαι,δίνεις τη βεβαίωση και τέλος.Η αλλαγή των στατικών δε σε επηρρεάζει-αφορά.

Προσωπικά παραπέρα δε θα έψαχνα-ασχολούμουν με τίποτα άλλο.

 

Αν τώρα ένοικοι της πολυκατοικίας αποφασίσουν οτι:

α)θέλουν να διερευνήσουν τη στατική αξιοπιστία της οικοδομής τους λόγω της αλλαγής των στατικών,κανένα πρόβλημα αν θέλουν να πληρώσουν και την αντίστοιχη μελέτη στατικής επάρκειας (άσχετη με 4178).Και άντε την παραγγέλνουν και αυτή γίνεται,αν δε "βγει",θα κάνουν και τις απαραίτητες επεμβάσεις,κάνοντας (ενδεχομένως) τα σπίτια τους γιαπιά?

β)θέλουν να τακτοποιήσουν αυτή την αλλαγή στατικών,μπορούν να το κάνουν με μια δήλωση,με την απόφαση του 51% ή της πλειοψηφίας που προβλέπεται στον κανονισμό.

 

Χλωμά πάντως τα κόβω τα α & β. "Περιττές" πολυτέλειες σε δύσκολους καιρούς πιστεύω για τη συντριπτική πλειψοφία των πελατών...

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τελικά μας καλύπτει ότι στη βεβαίωση αναφέρεται το ποιηματάκι περι  υπέρβασης δόμησης-κάλυψης-ύψους.

-Σε δική μου περίπτωση, θέλω να δώσω βεβαίωση σε οροφοδιαμέρισμα Α' ορόφου , όπου ο ένας φωταγωγός έχει κλειστεί (0,70x0,70). 

-Στο ισόγειο, έχει κλειστεί ο ίδιος φωταγωγός που στα σχέδια βρισκόταν μεταξύ των δύο διαμερισμάτων του ισογείου.

- Επίσης και στον Β' όροφο και στο ισόγειο έχει κατασκευαστεί εξώστης που δεν προβλέπεται στα σχέδια της Ο.Αδείας.

 

Κάτι μου λέει να μη δώσω τις 2 βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να μη τις δώσεις.Στην περίπτωση του φωταγωγού που έκλεισε έχεις υπέρβαση Δόμησης και Κάλυψης,δεν έχεις?Για το δε μπαλκόνι,ΟΚ μπορεί να μην έχεις υπέρβαση δόμησης και κάλυψης,αλλά μιλάμε για κοτζάμ μπαλκόνι,προσωπικά ούτε εγώ θα την έδινα.Δε λέω οτι το κείμενο της βεβαίωσης είναι Ευαγγέλιο,σε κάποιες περιπτώσεις καλό είναι να ακολουθείται η ασφαλέστερη (για εμάς & τον αγοραστή) οδός...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τους "κλεισμένους" φωταγωγούς, πιστεύω οτι δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης και δόμησης αφού συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά του διαμερίσματος,έτσι δεν είναι?Φαίνεται και στο διάγραμμα κάλυψης νομίζω......

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τους "κλεισμένους" φωταγωγούς, πιστεύω οτι δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης και δόμησης αφού συμπεριλαμβάνεται στα τετραγωνικά του διαμερίσματος,έτσι δεν είναι?Φαίνεται και στο διάγραμμα κάλυψης νομίζω......

για αυτες τις "καταληψεις"  στα κοινοχρηστα ...

κατ  αρχάς  εχει σχεση με  το αν απαιτειται ή οχι η  "συναινεση" των υπολοιπων

 

- Αν περιεχονται στην κατοψη του συμβολαιου, τις τακτοποιεις μονος σου  χωρις συναίνεση

 

- αν δεν  περιεχονται....το πας  με την συναίνεση  του 11...

Αφου, παντως, ολοι εχουν απο μια παρανομια...θεωρω οτι ειναι ευκολη η συναινεση απο τους υπολοιπους..

 

Για το ειδος...

αν ειχαμε καταληψη σε ενα τμημα κοινοχρηστου διαδρόμου

.θα αναφερόμασταν  την "γνωστη" διαφωνια αν ειναι    -  ή  οχι-   ΥΔΚΧ..

 

Ομως εδω, εχεις "προσαρτήσει"   σε ενα διαμέρισμα εναν ανοιχτο φωταγωγο

 

αρα  αφου προσθεσες τα τμ. στο διαμερισμα...εχεις και ΥΔΚΧ..

 

για την καλυψη,  δξ αν ο φωταγωγος "μετράει" ή οχι...

 

υγ

και οπως ειπε ο νικ

 

"Και βέβαια να μη τις δώσεις."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι η 3η συνεχόμενη φορά (3 συνεχόμενα δίμηνα που έχουν περάσει) και θέλω να βγάλω νέα βεβαίωση για ένα διαμέρισμα (δεν έχει αυθαιρεσίες) ... Θα ήθελα τι γνώμη σας στο να βάλω συμφωνηθείσα αμοιβή μηδέν 0€ ή έστω ένα ποσό πχ 10€ ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως είμαι ..."αμείλικτος"!!!! Για κάθε βεβαίωση 4178 (απλά διαμερίσματα, αδόμητα) ζητάω 250, κόβω ΑΠΥ και παίρνω 250 ευρώ!!! Για κάθε επανάληψη της ίδιας βεβαίωσης ζητάω 100, κόβω ΑΠΥ και παίρνω 100 ευρώ!!! Ενημερώνω για την πολιτική αυτή από την αρχή!

Στο σύστημα βάζω κάθε φορά το ποσό για το οποίο έχει εκδοθεί η ΑΠΥ!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ιασονα...

σωστα.

 

because...

 

.."δωρεάν ουκ ελαβατε....δωρεάν ου δοτε..."

 

letom,

 

ντιλαντί...

σκεψου τωρα... καθε μερα να ανανεωνεις 2-3  "ληγμένες...."

 

[ασε που σε καποιον ελεγχο "μπορει" να θεωρηθει οτι "επρεπε" να εχεις πληρωθει....]

οπότε.....

 

[και γιατι να σε πιστεψει η εφορια οτι "δεν πληρωθηκες"...

 

εγω σε πιστευω... παντως..] :smile: :-)

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.