Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μετα απο υπαγωγη στο 4178,παρεμεινε στο ακινητο,αυθαιρετος εξωστης πανω απο κοινοχρηστο χωρο,που δεν.τακτοποιειται.Μπορει να δοθει βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι έχω αναφέρει παραπάνω στο #1525. Δες το συννημενο σε παρακαλώ. Η επιφάνεια του συμβολαίου (και της σύστασης) περιέχει και την επιφάνεια του φωταγωγού. Σας ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση, έχω μπερδευτεί μ' αυτήν την υπόθεση.

Είμαι της γνώμης πως εάν ο φωταγωγός μετακινήθηκε σε σχέση με τη θέση που έχει οριστεί στην εγκεκριμένη κάτοψη της πολεοδομίας (και όχι σε σχέση με τη κάτοψη της σύστασης ή των τίτλων), τότε απαιτείται τακτοποίηση με (μάλλον..) αναλυτικό προυπολογισμό και μετά έκδοση βεβαίωσης.

Το εάν στη κάτοψη της σύσταση φαίνεται ή όχι η νέα θέση, έχει να κάνει με την απαίτηση συναίνεσης για τη ρύθμιση και όχι με την απαίτηση ρύθμισης.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:

 

Σε ακίνητο που έχει ενταχθεί στο 4178, έχει πληρωθεί το 30%, που είναι 2200ευρώ, και δίνω βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου.

 

Μετά από αυτό, ποιος συνεχίζει να πληρώνει τις δόσεις;

Το ρωτάω γιατί ο αγοραστής είναι ΑΜΕΑ και θα του βγεί φθηνότερα.

 

Μπορώ να το κάνω;

Και αν ναι, πως;

Στην ίδια δήλωση, ξανανοίγοντάς την και αλλάζοντας τον ιδιοκτήτη;

ή σε νέα όπου θα μνημονεύω ότι εχει ήδη πληρωθεί το ποσό των 2200ευρώ (για το συγκεκριμένο ακίνητο σύμφωνα με την τάδε δήλωση)

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Το να συνεχίσει να πληρωνεται το πρόστιμο από το νέο ιδιοκτήτη είναι δυνατόν από τη στιγμή που θα γίνει και η σχετική αναφορά στο συμβόλαιο.

Ως προς το μειωτικό συντελεστή για ΑΜΕΑ, η γνώμη μου είναι πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί μιας και το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους συντελεστές του σημερινού ιδιοκτήτη και η ρύθμιση - έκδοση της βεβαίωσης πραγματοποιείται με βάση το σημερινό ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι συνεχίζει να πληρώνεται από το νέο ιδιοκτήτη, αλλά η δήλωση παραμένει στο όνομα του αρχικού;

 

Η σκέψη μου ήταν ότι με το 30%, δίνεται η δυνατότητα αγοραπωλησίας ή μεταβίβασης.

Οπότε, πλέον η νομιμποίηση του ακινήτου προσαρμόζεται σύμφωνα με τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη.

Edited by ditobis
Link to comment
Share on other sites

"Αλλαγή ιδιοκτήτη λόγω μεταβίβασης και μεταφορά δήλωσης
Σε περίπτωση αλλαγής στο ιδιοκτησιακό καθεστώς λόγω μεταβίβασης, μπορεί ο μηχανικός να διορθώσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών. Στα σχόλια της δήλωσης θα πρέπει να αναγραφεί ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου καθώς και τα ονόματα των αρχικών ιδιοκτητών.
Διόρθωση τυχόν συντελεστών που διαφοροποιούνται λόγω νέου ιδιοκτήτη οι οποίοι επηρεάζουν τον υπολογισμό του προστίμου (πχ. ειδικές συνθήκες, κύρια και μοναδική κατοικία) δεν μπορεί να εφαρμοστεί, εκτός εάν εκδοθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση.
"

 

αναμένοντας λοιπόν, αλλη μια σχετική νομοθετική ρύθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω πολύ χρήσιμη αναφορά από πού είναι ?

 

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΙΤΗΜΑΤΑ  (ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2013)

 

Ενημερωτικό Σημείωμα - Συχνές Ερωτήσεις
Edited by nikosantonakas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μετα απο υπαγωγη στο 4178,παρεμεινε στο ακινητο,αυθαιρετος εξωστης πανω απο κοινοχρηστο χωρο,που δεν.τακτοποιειται.Μπορει να δοθει βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.