Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την παρακατω περίπτωση μεταβίβασης, όπου ο πελάτης μου θέλει να μεταβιβάσει το τμήμα με κοκκινο, το οποίο βρίσκεται σε χώρο κάτω από την πύλωτη (δεν έχει μετρήσει σε δόμηση).....

 

Αρχικα ο χωρος ήταν ανοιχτος και τωρα έχει κλεισει.....υπάρχει συσταση οριζοντίου, η οποία αναφέρει κλειστή θέση στάθμευσης ενω στα σχεδια οι θεσεις είναι ανοιχτές....

 

 

την δίνω την βεβαίωση μηχανικού;; ο χωρος θεωρώ ότι ειναι νόμιμος, εξετάζοντας την κάλυψη, δόμηση και ύψος;;;

 

 

 

 

post-824-0-32182800-1453461884_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την παρακατω περίπτωση μεταβίβασης, όπου ο πελάτης μου θέλει να μεταβιβάσει το τμήμα με κοκκινο, το οποίο βρίσκεται σε χώρο κάτω από την πύλωτη (δεν έχει μετρήσει σε δόμηση)..... Οταν λες κάτω από την Pilotis, ενοείς υπόγειο?

 

Αρχικα ο χωρος ήταν ανοιχτος και τωρα έχει κλεισει.....υπάρχει συσταση οριζοντίου, η οποία αναφέρει κλειστή θέση στάθμευσης ενω στα σχεδια οι θεσεις είναι ανοιχτές....

σχέδια οικοδομικής άδειας?

 

την δίνω την βεβαίωση μηχανικού;; ο χωρος θεωρώ ότι ειναι νόμιμος, εξετάζοντας την κάλυψη, δόμηση και ύψος;;; Πως να την δώσεις? Φαντάζομαι πρώτα πρέπει να απαντηθούν τα παραπάνω ερωτήματα.

Οταν λες σχέδια, ενοείς σχέδια οικοδομικής άδειας?

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την παρακατω περίπτωση μεταβίβασης, όπου ο πελάτης μου θέλει να μεταβιβάσει το τμήμα με κοκκινο, το οποίο βρίσκεται σε χώρο κάτω από την πύλωτη (δεν έχει μετρήσει σε δόμηση)..... Οταν λες κάτω από την Pilotis, ενοείς υπόγειο?

 

Αρχικα ο χωρος ήταν ανοιχτος και τωρα έχει κλεισει.....υπάρχει συσταση οριζοντίου, η οποία αναφέρει κλειστή θέση στάθμευσης ενω στα σχεδια οι θεσεις είναι ανοιχτές....

σχέδια οικοδομικής άδειας?

 

την δίνω την βεβαίωση μηχανικού;; ο χωρος θεωρώ ότι ειναι νόμιμος, εξετάζοντας την κάλυψη, δόμηση και ύψος;;; Πως να την δώσεις? Φαντάζομαι πρώτα πρέπει να απαντηθούν τα παραπάνω ερωτήματα.

Οταν λες σχέδια, ενοείς σχέδια οικοδομικής άδειας?

 

 

Διευκρινίζω... :smile: ο χώρος είναι κάτω από την πυλωτή, στο υπόγειο...αναφέρομαι στο σχέδιο της οικοδομικής άδειας, αυτό έχω ανεβάσει (κάτοψη α' υπογείου, έχει και β υπόγειο)....λέγοντας ανοικτές, εννοώ δεν έχουν χτιστεί οι πλευρές με κόκκινο....κάποια γνώμη;;

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

Καθότι, αρχικά μου ανάφερες αυτό

 

 

Αρχικα ο χωρος ήταν ανοιχτος και τωρα έχει κλεισει....

 

Και τώρα αυτό

..λέγοντας ανοικτές, εννοώ δεν έχουν χτιστεί οι πλευρές με κόκκινο....

Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί. Ποιά η θέση? Συμφωνεί η κατασκευασθείσα κατάσταση, με τα σχέδια οικοδομικής άδειας? Οσον αφορά διαστάσεις και ύψη...
Η θέση είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

που έχεις μπερδευτεί;

 

η θέση περιγραφεται στον κύκλο...ήταν 20τμ θέση παρκινγκ....χωρις τους κοκκινους τοιχους.....

 

ο χώρος είναι ανοιχτός, εννοώ με βάσει τα αρχιτεκτονικά της οικοδομικής άδειας: έχει τις δύο πλευρές του ανοιχτές προς την υπόλοιπη κάτοψη και οι άλλες δύο είναι το όριο του κτίσματος...τα στοιχεία με κόκκινο, είναι οι προσθήκες που έχουν γίνει και που διαφοροποιούν τα αρχιτεκτονικά της ο.α. με τα αρχιτεκτονικά της κάτοψης

 

ο χώρος περιγράφεται βάσει της σύσταση οριζοντίου που είχε γίνει...δηλαδή αναφέρεται 20τμ θέση στάθμευση....το ύψος είναι εντάξει και το εμβαδόν, με την εξαίρεση ότι οι δύο πλευρές είναι χτισμένες.....το θέμα μου είναι ότι πριν είχε τις δύο πλευρές του άχτιστες, ενώ τώρα είναι όλες χτισμένες....

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν δίνεις Βεβαίωση 4178. Πρώτα πρέπει να ρυθμιστεί η αυθαιρεσία που έχει συντελεσθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο πλευρα οικοδομικης αδειας, εχεις κατι που θεωρειται σαν "αποθηκη". Παλαιοτεροι Γοκ δεν επετρεπαν τετοιες κατασκευες. Αν εισαι σε επεκταση υπογειου σε ακαλυπτο, ισως εχεις υπερβαση καλυψης.

Επιπροσθετα, θα επρεπε να ελενξετε το υψος, την σχεση δαπεδου, σχετικα με υψομετρα δρομου. Αν ισχυει το υψος που περιγραφει η αδεια. Και το υψος χωρου, λαμβανοντας υποψη τις αποδεκτες αποκλισεις.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες πιστευω οτι Ελληνικο, εχει χτιστει τα τελευταια χρονια, ειναι αρκετα αυθαιρετο.

Και τι γινεται με τις περιπτωσεις, που εχει εκδοθει λαθος αδεια κατα ΓΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

tsitsis

"Αν ανοιξω την υπαγωγή μου και προσθέσω τη μία παράβαση και στο μέλλον θελήσουν οι ιδιοκτήτες να το νοικιάσουν όπως προέβλεπε η άδεια, τι θα πρέπει  να γίνει; Μια ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία θα αρκεί; Ή με την τωρινή υπαγωγή ΄δένω΄ τα καταστήματα μαζί;"

 

 

τπτ  δεν "δενεις"

τακτοποιησε τα χαρτια σου που δεν ειναι "σωστα"  και εχεις ευθυνη για αυτο     εσυ   η ιδια.

 

"αυριο" θα παρεις αδεια να ξαναχτισεις τι τοιχο

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.