Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι.

Δε διατιθεται κανενας να αλλαξει τιποτα.

Αφενος αν τροποποιηθουν τα τετραγωνικα στο συμβολαιο, απο το Κτηματολογιο θα ζητησουν τροποποιηση συστασης του 87 (με ο,τι αυτη συνεπαγεται) ενω ο ιδιοκτητης δε διατιθεται να πληρωσει τα προστιμα για τροποποιηση των Ε9 των τελευταιων ετων.

Και οι δυο θελουν μεταβιβαση με περισσοτερα τετραγωνικα στο συμβολαιο απο οτι στην πραγματικοτητα

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

ουτε υποχρεωτικη ουτε μη υποχρεωτικη ειναι η αναγραφη...

 

σου ανεθεσαν να μετρησεις "κατι"...το βρηκες μικροτερο

Ο νομος οριζει οτι αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια.

Οφειλεις να το γραψεις.

 

Δεν ειναι το θεμα οτι μπορουν να υπογραψουν ΥΔ οτι το ξερουν, οτι τους το ειπες και "αυτες" διαλεξαν να μην το γραψεις...

αντε "αυριο" παει να το πουλησει, να το προσημειωσει...γινεται σε βαρος της μια κατασχεση...

Εκει θα βρεθει η "ακαταστασια" και θα την πληρωσεις εσυ.

 

Να υποθεσω οτι μαλλον σε καποιο υποθηκοφυλακειο "περιεργο"  θα ειστε και φοβουνται να  πανε να ρωτησουν να τους πουν οτι "ναι το μεταγραφουμε" ή τους ειπαν "δεν μεταγραφουμε"...

και πανε να τα φορτωσουν σε σενα.

 

"Κοινως μου εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, ειτε δινω βεβαιωση χωρις την αναγραφη ειτε χαλαει η πραξη."

 

Αν θελουν, να πανε να ρωτησουν αν  τους το μεταγραφει η υποθηκοφυλακας και αναλογα να αποφασισουν.

 

Εν τέλει, αυτη η τραγικη  -νομικά και οχι μονον-....ιστορια

οτι η  ταδε δεν μεταγραφει, η αλλη μεταγραφει,  αλλά "καλα θα ηταν να μην γραψετε την λεξη κοινοχρηστα" γιατι δεν θα το μεταγραψει, που περισσοτερο κυκλοφορει σαν "φημη"...

και ενα σωρο αλλες παρα/νομικες  ανοησιες...καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν

 

και οι φιλοι μου συμβολαιογραφοι επρεπε ηδη να εχουν απευθυνθει "αρμοδιως" και να εχουν μια "επισημη" απαντηση...περι αυτου...

 

Μην φορτωνεσθε σαν μηχανικοι τις ευθυνες αλλων :mrgreen: :mrgreen:

 

αυτα

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δε νομίζω ότι θα πρέπει να πληρώσει κάτι για την αλλαγή του Ε9 αφού ουσιαστικά θα έχει λιγότερα τετραγωνικα. όχι?

Επίσης αυτη τη στιγμη δε μιλάμε για αυθαίρετη προσθήκη αλλά για μια μικρή απόκλιση στο εμβαδό. Δεν υπάρχει (ή δεν θα έπρεπε να υπάρχει) μια πρόβλεψη γι αυτό στα συμβόλαια και στο κτηματολόγιο? Πως αναγράφεται πχ πολλές φορές για τα τοπογραφικά: εμβαδό βάσει τίτλου τόσο και βάσει νέας καταμέτρησης τόσο.

Link to comment
Share on other sites

+1 Δημήτρη

 

Δυστυχώς είναι αλήθεια ότι οι συμβολαιογράφοι πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Δεν θέλω προς Θεού να κατηγορήσω τον κλάδο όλο. Υπάρχουν σίγουρα πολλοί αξιόλογοι συμβολαιογράφοι που δίνουν λύσεις.

Αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πολλοί που δεν ξέρω αν από ευθυνοφοβία, τυπολατρεία, άγνοια ή τι άλλο σου δυσκολεύουν τη ζωή και πολλές φορές επιμένουν να επεμβαίνουν και να σου υποδεικνύουν πως να κάνεις τη δουλειά σου λάθος προκειμένου να κάνουν αυτοί τη δική τους όπως θεωρούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ουτε υποχρεωτικη ουτε μη υποχρεωτικη ειναι η αναγραφη...

 

σου ανεθεσαν να μετρησεις "κατι"...το βρηκες μικροτερο

Ο νομος οριζει οτι αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια.

Οφειλεις να το γραψεις.

 

Δεν ειναι το θεμα οτι μπορουν να υπογραψουν ΥΔ οτι το ξερουν, οτι τους το ειπες και "αυτες" διαλεξαν να μην το γραψεις...

αντε "αυριο" παει να το πουλησει, να το προσημειωσει...γινεται σε βαρος της μια κατασχεση...

Εκει θα βρεθει η "ακαταστασια" και θα την πληρωσεις εσυ.

 

Να υποθεσω οτι μαλλον σε καποιο υποθηκοφυλακειο "περιεργο"  θα ειστε και φοβουνται να  πανε να ρωτησουν να τους πουν οτι "ναι το μεταγραφουμε" ή τους ειπαν "δεν μεταγραφουμε"...

και πανε να τα φορτωσουν σε σενα.

 

"Κοινως μου εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, ειτε δινω βεβαιωση χωρις την αναγραφη ειτε χαλαει η πραξη."

 

Αν θελουν, να πανε να ρωτησουν αν  τους το μεταγραφει η υποθηκοφυλακας και αναλογα να αποφασισουν.

 

Εν τέλει, αυτη η τραγικη  -νομικά και οχι μονον-....ιστορια

οτι η  ταδε δεν μεταγραφει, η αλλη μεταγραφει,  αλλά "καλα θα ηταν να μην γραψετε την λεξη κοινοχρηστα" γιατι δεν θα το μεταγραψει, που περισσοτερο κυκλοφορει σαν "φημη"...

και ενα σωρο αλλες παρα/νομικες  ανοησιες...καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν

 

και οι φιλοι μου συμβολαιογραφοι επρεπε ηδη να εχουν απευθυνθει "αρμοδιως" και να εχουν μια "επισημη" απαντηση...περι αυτου...

 

Μην φορτωνεσθε σαν μηχανικοι τις ευθυνες αλλων :mrgreen: :mrgreen:

 

αυτα

 

+10000

 

 

Link to comment
Share on other sites

ουτε υποχρεωτικη ουτε μη υποχρεωτικη ειναι η αναγραφη...

 

σου ανεθεσαν να μετρησεις "κατι"...το βρηκες μικροτερο

Ο νομος οριζει οτι αυτο δεν ειναι αυθαιρεσια.

Οφειλεις να το γραψεις.

 

Δεν ειναι το θεμα οτι μπορουν να υπογραψουν ΥΔ οτι το ξερουν, οτι τους το ειπες και "αυτες" διαλεξαν να μην το γραψεις...

αντε "αυριο" παει να το πουλησει, να το προσημειωσει...γινεται σε βαρος της μια κατασχεση...

Εκει θα βρεθει η "ακαταστασια" και θα την πληρωσεις εσυ.

 

Να υποθεσω οτι μαλλον σε καποιο υποθηκοφυλακειο "περιεργο"  θα ειστε και φοβουνται να  πανε να ρωτησουν να τους πουν οτι "ναι το μεταγραφουμε" ή τους ειπαν "δεν μεταγραφουμε"...

και πανε να τα φορτωσουν σε σενα.

 

"Κοινως μου εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, ειτε δινω βεβαιωση χωρις την αναγραφη ειτε χαλαει η πραξη."

 

Αν θελουν, να πανε να ρωτησουν αν  τους το μεταγραφει η υποθηκοφυλακας και αναλογα να αποφασισουν.

 

Εν τέλει, αυτη η τραγικη  -νομικά και οχι μονον-....ιστορια

οτι η  ταδε δεν μεταγραφει, η αλλη μεταγραφει,  αλλά "καλα θα ηταν να μην γραψετε την λεξη κοινοχρηστα" γιατι δεν θα το μεταγραψει, που περισσοτερο κυκλοφορει σαν "φημη"...

και ενα σωρο αλλες παρα/νομικες  ανοησιες...καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν

 

και οι φιλοι μου συμβολαιογραφοι επρεπε ηδη να εχουν απευθυνθει "αρμοδιως" και να εχουν μια "επισημη" απαντηση...περι αυτου...

 

Μην φορτωνεσθε σαν μηχανικοι τις ευθυνες αλλων :mrgreen: :mrgreen:

 

αυτα

 

+10000

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ακριβως αυτο.

Μου μετεφεραν (οχι μονον αυτοι αλλα και σε αλλες περιπτωσεις) οτι αποκλισεις απο το καθαρο εμβαδον που αναγραφεται στα συμβολαια δε θα μεταγραφονται αν δε γινει προτερη τροποποιηση συστασης.

Ξερεις οτι ειναι γνωστο το προβλημα με συγκεκριμενη προισταμενη στο Κτηματολογιο Καλαμαριας εδω και χρονια.

Τωρα κατι παρομοιο εγινε και στο Κτηματολογιο Θεσσαλονικης.

 

Η τροποποιηση των Ε9 λογω εκπροθεσμου επιδεχεται προστιμου, 100€ ετησιως. 500€ προστιμο θα φαει ο πελατης μου, αυτο που λες εσυ πιο πανω ειναι για περαιτερω φορο λογο αυξησης δηλωθεντων τετραγωνικων.

 

Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα.

Απο τη μια ειναι οικογενειακος μας φιλος ο "πελατης" και απο την αλλη θελω και να ειμαι και σωστος.

Δεν καταλαβαινω το λογο που μου ζητουν να μη γραψω για το οτι ειναι μικροτερο απο τα εγκεκριμενα πολεοδομικα.

Λες και αυτο σημαινει πως θα υπαρχει αποκλιση απο το εμβαδον. Μπορει καλλιστα η συσταση να εχει πραγματοποιηθει με μη πολεοδομικα σχεδια τα οποια δειχνουν την πραγματικη κατασταση και το πραγματικο εμβαδον και η πολεοδομικη να φαινεται μεγαλυτερη, η αποκλιση της οποιας απο το συμβολαιογραφικο σχεδιο να μας δινει το κανονικο εμβαδον.

 

Καταλαβαινω οτι ολα ξεκιναν απο τη συμβολαιογραφο που θα φοβισε την αγοραστρια να μη φαινεται η αποκλιση, σαν να ειναι ολα σωστα ενα πραμα γιατι μπορει στο μελλον να χει θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αλλη απορια εγω....

 

Και, αντε, το γραφω στην Τεχνικη μου Εκθεση.

 

Τι θα αλλαξει? Αφου ετσι κι αλλιως τακτοποιηση δεν ειναι, ουδεμια τροποποιηση δεν επιφερει.

Τι κερδιζω εγω με την αναγραφη του?

Το να δειξω οτι το εντοπισα αλλα εκρινα πως δεν συνιστα αυθαιρεσια?

 

Τι θα αλλαξει σε περιπτωση προσημειωσης, υποθηκης κλπ?

Παλι μηχανικος της τραπεζας θα ερθει να το δει και τελικα θα δει οτι ειναι μικροτερο.

 

Σε τι θα διευκολυνει την κατασταση η αναγραφη του?

 

Υπο αυτο το πρισμα, αν δω στα πολεοδομικα σχεδια ενα διαμερισμα με ενα δωματιο περισσοτερο απο ο,τι στην πραγματικοτητα, μπορω να χορηγησω βεβαιωση δεδομενου οτι ειναι μικροτερο και δεν αυξηθηκε η δομηση?

Link to comment
Share on other sites

καπου  εδω γινεται μια παρανοηση

και μαλλον πρεπει να το ξαναδειτε..

 

Προφανως η μεταβιβαση με εμβαδον μικροτερο  απο οσα εχει ο τιτλος δεν μπορει να γινει, εάν δεν προηγηθει τροποποιηση της συστασης...

Επομενως θα γινει μεταβιβαση του διαμερισματος με το εμβαδον που γραφει ο τιτλος που εχει μεταγραφει.

με "γινεται μνεια οτι βρεθηκε μικροτερο διοτι......και αυτο δεν αποτελει αυθαιρεσια κατα τον 4178"

Ουτε Ε9 θα αλλαξει ουτε τπτ...

το Ε9 θα ειναι ιδιο με τα  τμ. του συμβολαιου, η μεταβιβαση γινεται στα τμ. του συμβολαιου

 

επομενως

δεν βλεπω τον λογο γιατι το Θεσσαλονικης να εχει "αλλαξει" συμπεριφορα..."τωρα"

 

[υποψιαζομαι οτι θελετε  να περασετε στο συμβολαιο τα λιγωτερα τμ και να κανετε πραξη μεταβιβασης για λιγωτερα τμ.

 

Προφανως αυτο, χωρις να εχει προηγηθει τροποποιηση της συστασης, δεν γινεται  πουθενα και δικαιολογημενα αρνουνται....]

 

εδιτ

εγω απαντησα σε ερωτημα οτι το διαμερισμα ηταν μικροτερο υπερ του διαδρομου.

 

τωρα ειδα, οτι, μεχρι να απαντησω,   οτι εχεις προσθεσει και αυτο

 

Δημοσίευση σήμερα, 16:13

Ναι.

Δε διατιθεται κανενας να αλλαξει τιποτα.

Αφενος αν τροποποιηθουν τα τετραγωνικα στο συμβολαιο, απο το Κτηματολογιο θα ζητησουν τροποποιηση συστασης του 87 (με ο,τι αυτη συνεπαγεται) ενω ο ιδιοκτητης δε διατιθεται να πληρωσει τα προστιμα για τροποποιηση των Ε9 των τελευταιων ετων.

Και οι δυο θελουν μεταβιβαση με περισσοτερα τετραγωνικα απο οτι του συμβολαιου.

 

 

αυτα τα "περισσοτερα" απο που προερχονται???

ή μιλαμε για αλλο θεμα???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι.

Λαθος υποψιζεσαι.

Το διαμερισμα βασει τιτλου ειναι 27,70 τ.μ.

Στην κατοψη ειναι 4,35Χ6,45 ητοι 28,06 τ.μ. (η διαφορα αναμεσα στα δυο αυτα νουμερα ειναι παχη τοιχων, στην εμβαδομετρηση ο κοινοχρηστος πηγε μισος μισος, εγω τον υπολογιζω ολο δικο μου)

Στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε 4,35Χ6,05 ητοι 26,32 τ.μ.

 

Θελουν να δωσω απλα τη βεβαιωση χωρις την παραμικρη αναγραφη στη χασουρα των 40εκ για να μεταβιβασουν το διαμερισμα με τα 27,70 τ.μ. (μου ζητησαν να αναγραψω οτι ειναι 27,70 τ.μ. καθαρου εμβαδου το οποιο και αρνηθηκα κατηγορηματικα προφανεστατα).

Η συμβολαιογραφος λεει οτι η αναγραφη της απωλειας των 40εκ εις βαρος του διαμερισματος και επ ωφελεια του κοινοχρηστου, χωρις να αναγραφω ουτε το απωλεσθεν εμβαδον, ουτε καν το μηκος του τοιχου που υποχωρει κατα 40εκ (ωστε με τον πολλαπλασιασμο να προκυπτει το απωλεσθεν εμβαδον) θα κανει στο Κτηματολογιο να θελουν να μαθουν τα πραγματικα τετραγωνικα κατοπιν απωλειας και θα της ζητησουν να διορθωσει το συμβολαιο.

 

Καταλαβαινω πως ειναι εντελως ανυποστατο και παρανοικο ολο αυτο που μου ζητουν, κλασσικο σκαλωμα της συμβολαιογραφου που θελει να μου μεταβιβασει την ευθυνη, γιατι θα μπορουσα καλλιστα να εχω βρει την υποχωρηση των 40εκ εις βαρος του διαμερισματος, βασει εγκεκριμενης πολεοδομικης κατοψης και το εμβαδον να συμπιπτει πληρως με το αναγραφομενο στα συμβολαια.

 

Εκει τι θα καναμε δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.