Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Την άποψη σας.

 

Σε οικόπεδο Π.Ε. γίνεται συμβόλαιο πώλησης προσκυρούμενου τμήματος καποιων τ.μ.  Μέσα στο οικόπεδο υπάρχει μια αποθήκη (εκτός οικοδομικής, εντός ρυμοτομικής) στην οποια αναφέρεται το συμβόλαιο ως "προ του 55 σύμφωνα με τη τάδε βεβαίωση Δημάρχου".

 

10 μέρες μετά το συμβόλαιο αυτό εξαγοράς του προσκυρούμενου, συντάσσεται νέο συμβόλαιο γονικής παροχής. Σε αυτό αναφέρεται η αποθήκη ως "προ του 55" ΧΩΡΙΣ να μνημονεύει τη βεβαίωση δημάρχουν.

 

1) Επειδή γνωρίζω την ύπαρξη παλαιότερου συμβολαιου κατα...ημερών, οπου αναφέρεται "βεβαίωση δημάρχουν, ΔΕ δίνω βεβαίωση μη αυθαιρεσιών;

 

2) ή επειδή έχω το πιο ΠΡΟΣΦΑΤΟ συμβόλαιο οπου απλά αναφέρεται μια αποθήκη προ του 55, δίνω κανονικά βεβαίωση, αφού είμαι στις εξαιρέσεις του νομου;  (διότι το συμβόλαιο επιβεβαιώνει τη παλαιότητα)

 

Τι θα κάνατε σεις;

Link to comment
Share on other sites

2) ή επειδή έχω το πιο ΠΡΟΣΦΑΤΟ συμβόλαιο οπου απλά αναφέρεται μια αποθήκη προ του 55, δίνω κανονικά βεβαίωση, αφού είμαι στις εξαιρέσεις του νομου;  (διότι το συμβόλαιο επιβεβαιώνει τη παλαιότητα)

 

Τι θα κάνατε σεις;

Θα κάναμε την ζωή μας πιο εύκολη :)

Συμβόλαιο με χαρακτηρισμό προ του 55 είναι για εμένα δυνατό στοιχείο, συνεπώς θα έδινα τη βεβαίωση ως ακίνητο των εξαιρέσεων του νόμου εάν δεν έχει συμβεί καμιά μεταγενέστερη και εμφανής επισκευή/προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

α] το συμβολαιο για τα προσκυρουμενα, δεν ειναι συμβολαιο πωλησης...ειναι συμβολαιο εξοφλησης προσκυρουμενου τμηματος.

Στην ΠΕ εχεις ηδη ενα τελικο οικοπεδο, εμβαδου 600 τμ.  μαζι με το προσκυρουμενο..

Αυτο που κανεις ειναι να εξοφλεις αυτο που ήδη σου εχουν δοσει.

β] Αυτος με την αποθηκη, διηγηματικως αναφερει οτι  "ειχε ενα χωραφι με μια αποθηκη προ του 55, ενταχθηκε στο σχεδιο, συνταχθηκε η ....ΠΕ και αποδοθηκε ενα οικοπεδο στο υπ΄αριθ. ....ΟΤ  με αριθ...01,  εμβαδου 600 τμ. και χρωσταει  "5" τμ. λογω προκυρωσης.

γ] στην πραξη εξοφλησης/αλλως πραξη προσκυρωσης αυτο που εξοφλείται/μεταβιβαζεται ειναι μια χρηματικη υποχρεωση   για ενα τμημα "γης" "5" τμ. χωρις να υπαρχει κανενα κτισμα σε αυτο

[και -θεωρητικα - θα επρεπε να υπαρχει βεβαιωση αδομητου, αν και αυτο το "τμημα" ειναι λογιστικο και οχι "πραγματικο"]

δ] η μετα απο 20 μερες μεταβιβαση των 600 τμ. γινεται με βαση

α] τα 600 τμ. της ΠΕ

β] το συμβολαιο εξοφλησης για τα προσκυρουμενα

γ] γινεται μνεια οτι υπαρχει αποθηκη ....τμ. η οποια εχει τακτοποιηθει

ή   ειναι προ του 55 και προσκομιζονται βεβαιωση και αποδεικτικα στοιχεια.

[εδω γραφουν  "οπως αναφερεται  στο...προ 20 ημερων συμβολαιο μου..."...]

 

Η αναφορα στο συμβολαιο  της εξοφλησης των τμ. της προσκυρωσης, οτι υπαρχει "παλαιοθεν" μια αποθηκη ειναι "μονομερης"  και "διηγηματικη" απο την πλευρα του ιδιοκτητη.

Κι αν θελησεις να την αξιοποιησεις, θα επρεπε "εκει" να υπαρχουν τα σχετικα αποδεικτικα.

 

 

επομενως

το συμβολαιο για τα "προσκυρουμενα" ειναι σωστο

το συμβολαιο για τα 600 τμ. χωρις βεβαιωση ειναι λαθος

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι απλοϊκό, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι :

 

Η ΥΔ ιδιοκτήτη περί μη αυθαιρεσιών χωρίς υπαγωγή κτλ. βάσει του άρθρου 3 πρέπει πάντα να προηγείται χρονικά της βεβαίωσης Μηχανικού ?

 

Ευχαριστώ θερμά.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικό είναι αυτό αφού ότι υπογράφει ο ιδιοκτήτης δεν έχει και πολύ σημασία διότι την ευθύνη για την μη ύπαρξη αυθαιρεσιών την αναλαμβάνουμε εμείς. Ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει από τον ιδιοκτήτη την εν λόγω υπεύθυνη δήλωση κατά τη σύνταξη του συμβολαίου και προ μεταβίβασης.

Για το τυπικό της υπόθεσης υποτίθεται ότι την έχουμε εμείς πριν τη βεβαίωση, αφού στη βεβαίωση αναφέρεται ότι μου επιδόθηκαν τίτλοι, δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικό είναι αυτό αφού ότι υπογράφει ο ιδιοκτήτης δεν έχει και πολύ σημασία διότι την ευθύνη για την μη ύπαρξη αυθαιρεσιών την αναλαμβάνουμε εμείς. Ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει από τον ιδιοκτήτη την εν λόγω υπεύθυνη δήλωση κατά τη σύνταξη του συμβολαίου και προ μεταβίβασης.

Για το τυπικό της υπόθεσης υποτίθεται ότι την έχουμε εμείς πριν τη βεβαίωση, αφού στη βεβαίωση αναφέρεται ότι μου επιδόθηκαν τίτλοι, δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες κλπ.

 

Αγαπητέ συνάδελφε και εγώ αυτό πιστεύω, διότι πρακτικά η δήλωση του ιδιοκτήτη που αναφέρεται ότι επιδόθηκε στη βεβαίωση δεν έχει καμία πρακτική αξία ως μη ειδικός θεωρητικά. Σήμερα που παρέδωσα σχετική βεβαίωση με ημερομηνία 1/6,  ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη για την ΥΔ που πρέπει να συντάξει πριν τα συμβόλαια και να συμβουλευτεί τον συμβολαιογράφο για τη χρονικό περιορισμό αυτής σε σχέση με τη δική μου, καθώς όπως μου είπε δεν του ζητήθηκε να τη προσκομίσει μέχρι και σήμερα....διότι με βλέπω να ακυρώνω τη βεβαίωση και να εκδίδω νέα με νεότερη ημερομηνία...

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς ο συμβολαιογράφος δεν θα το παραλείψει. Αναφέρεται ρητά στο νόμο και δε νομίζω να είναι δική μας υποχρέωση η προσκόμιση της δήλωσης ιδιοκτήτης κατά τη σύνταξη συμβολαίου.

Ενδεχομένως να μπορεί να υπογράψει ενώπιον συμβολαιογράφου και αυτή η δήλωση να έχει ισχύ και να μην χρειάζεται να τον στείλει στα ΚΕΠ για θεώρηση γνησίου υπογραφής.

Σε κάθε περίπτωση η δήλωση ιδιοκτήτη θα μνημονεύεται (κάπου στις τελευταίες σελίδες του συμβολαίου).

Σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνεις τη βεβαίωση για τέτοιο λόγο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς ο συμβολαιογράφος δεν θα το παραλείψει. Αναφέρεται ρητά στο νόμο και δε νομίζω να είναι δική μας υποχρέωση η προσκόμιση της δήλωσης ιδιοκτήτης κατά τη σύνταξη συμβολαίου.

Ενδεχομένως να μπορεί να υπογράψει ενώπιον συμβολαιογράφου και αυτή η δήλωση να έχει ισχύ και να μην χρειάζεται να τον στείλει στα ΚΕΠ για θεώρηση γνησίου υπογραφής.

Σε κάθε περίπτωση η δήλωση ιδιοκτήτη θα μνημονεύεται (κάπου στις τελευταίες σελίδες του συμβολαίου).

Σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνεις τη βεβαίωση για τέτοιο λόγο.

 

 

Μακάρι :smile: :-) αγαπητέ συνάδελφε διότι αν μου επιτρέπεις και εδώ ο νόμος είναι ολίγον ασαφής ή κάνω λάθος ?? :roll:

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Εσύ βεβαιώνεις ότι δεν έχει αυθαιρεσίες το διαμέρισμα και αναλαμβάνεις την πλήρη ευθύνη. Το τι δηλώνει ο ιδιοκτήτης πρακτικά δεν έχει καμία αξία. Αν εμείς κάνουμε λάθος στη βεβαίωση δεν θα έχουμε κανένα επιχείρημα ότι ο ιδιοκτήτης δήλωσε μη ύπαρξη αυθαιρεσιών. 

Ο νόμος λέει ότι σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή με αντικείμενο σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος επισυνάπτεται δήλωση ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, όπου δηλώνονται ανά περίπτωση τα σχετικά αναφερόμενα στα εδάφια i έως iii της παρ. 1 του άρθρου 3.

Εμείς από την πλευρά μας ως μηχανικοί έχουμε την εντολή προσκόμισης βεβαίωσης νομιμότητας για μεταβίβαση, ανεξάρτητα με το αν ο ιδιοκτήτης μας δώσει Υ.Δ ή την υπογράψει στο συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.