Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συμφωνώ ότι πράγματι έτσι (έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις)

αλλά από την άλλη εννοείται για αυτές τις κοινόχρηστες αυθαιρεσίες

(που στην ουσία παραμένουν αρρύθμιστες  -και αυτό πρέπει να το πεις στον πελάτη σου)

απαιτείται ξεχωριστή κοινή δήλωση όταν και όποτε  οι συνιδιοκτήτες  συμφωνήσουν

 

Μη νομίζεις ότι ο 4178 θα τελειώσει στις 8-10-16

μη νομίζεις επίσης ότι ο ΝΕΟΣ του Σεπτ νόμος ΣΥΡΙΖΑ θα τελειώσει ..

Για μένα οι νόμοι αυθαιρέτων θα τελειώσουν 

όταν όλες οι κατασκευές  ενταχθούν στην  ταυτότητα κτιρίων

 

Δηλ αν οι συν/κτες δεν συμφωνήσουν ποτέ -θα τα πληρώσουν με την ταυτότητα κτιρίου 

(γι αυτό σου λέω ..προετοίμασε τον πελάτη σου )

 

νόμοι των αυθαιρέτων =

 παχιά αγελάδα στη αρχή

ισχνή σήμερα αλλά .., αγελάδα με καθημερινή παραγωγή 

και  βιολογική και παραγωγική απόδοση  τουλάχιστο 15/ετίας

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,έχω προχωρήσει σε ρύθμιση αυθαιρέτου με εφάπαξ πληρωμή (πληρώθηκε) ωστόσο δεν έχω έτοιμα να ανεβάσω τα σχέδια και λοιπά δικαιολογητικά.Ο πελάτης μου, μου ζητάει να εκδώσω βεβαίωση αλλά δε μου εκδίδει το σύστημα γιατί είναι σε κατάσταση υπαγωγής.Μπορώ να προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή και να ανεβάσω αργότερα τα δικαιολογητικά,μου επιτρέπει το σύστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς 

αλλά αν πρόκειται για Β/Μ

έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί 

να επισυνάψεις τουλάχιστο τα σχέδια

οπότε... 

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν σου ότι όταν κάνεις οριστική υπαγωγή και βγάλεις βεβαίωση έχεις δηλωσει υπεύθυνα στο σύστημα  ότι έχεις όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Αυτό σημαίνει ότι όλη η χαρτουρα που πρέπει να έχει ημερομηνίες (υπεύθυνες δηλώσεις κτλ) καλό είναι να είναι έτοιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας συνάδελφοι. Παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Θέλω να εκδοσω βεβαίωση για μεταβίβαση διαμερίσματος πολυκατοικίας (δικό μου είναι το διαμέρισμα από κληρονομιά της Μητέρας μου). Ψάχνοντας τα συμβόλαια (κατασκευή 1967) διαπίστωσα ότι δεν αναγράφεται πουθενά ο αριθμός αδείας. Πήγα στην πολεοδομία και έψαξα στο όνομα του οικοπεδούχου, της εταιρείας που έκανε την αντιπαροχή, με την διεύθυνση ακινήτου και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει τίποτα. Έψαξα και βρήκα τον συμβολαιογράφο που έχει το αρχείο του τότε συμβολαιογράφου (δεν ζει πια) και βρήκε το συμβόλαιο της σύστασης - εργολαβικό όπου υπάρχουν κάποια σχέδια, αλλά και πάλι αριθμό αδείας δεν αναφέρουν. Θα πάω να δω αν είναι τουλάχιστον επικυρωμένα. Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι εκείνα τα χρόνια έτσι κάνανε. Έγραφαν στα συμβόλαια ότι θα ανεγερθεί το κτήριο μετά από νόμιμη άδεια μόνο. Η πολυκατοικία είναι τετραώροφη με δώμα. Η περίπτωση ανασύστασις του φακέλλου δεν παίζει αφού δεν έχουμε την οικοδομική άδεια. Πως θα γίνει η μεταβίβαση τώρα? Τι να κάνω έχετε καμιά ιδέα? Ούτε μπορώ να δηλώσω αυθαίρετο το δικό μου διαμέρισμα γιατί υπάρχουν άλλα 20 διαμερίσματα. 

Ευχαριστώ για της απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είσαι σίγουρος οτι έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια; Υπάρχει περίπτωση μήπως να μην εκδόθηκε καθόλου;

Δυστυχώς δεν βλέπω άλλη λύση απο το να κάνεις πιο ενδελεχή έρευνα στο αρχείο της πολεοδομίας.

Εναλλακτικά θα μπορούσες να ζητήσεις βοήθεια από τους υπόλοιπους ένοικους της οικοδομής μήπως κάποιος από αυτούς έχει τον αριθμό της άδειας σε κάποιο συμβόλαιο ή αλλού.

Τέλος υπάρχει πάντα η δυνατότητα υπαγωγής ως κατηγορία 1 προ του 1975 με παράβολο 500 ευρώ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνοντας την σκεψη της δαναης

[με τις καλησπερες μου]

 

και μια και προκειται για μεγαλη οικοδομη....

 

εάν εχει δοθει καποιο δανειο...

ο αριθμος της αδειας θα υπαρχει,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δανάη - Δημήτρη.

Έχουμε ψάξει παντού. Στο συμβόλαιο αναφέρει αυτά : (επισυνάπτω ένα τμήμα σελίδας).

Έχουμε ψάξει και συνεχίζουμε να ψάχνουμε, αλλά έχω αρχίσει και απογοητεύομαι. Το θέμα με τον 4178 το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν κι άλλα 20 διαμερίσματα. Να βάλω το δικό μου στο 4178. Κανείς δεν έχει την άδεια . Βρήκα μέχρι και τον οικοπεδούχο που το είχε δώσει αντιπαροχή. Τίποτα κι από εκεί. Τα σχέδια στον συμβολαιογράφο τελικά είναι από την σύσταση εκτός πολεοδομίας. Θα πάμε άλλες δυο τρεις μέρες να ψάξουμε στο αρχείο με το όνομα (ποιανού όνομα βέβαια) και με την διεύθυνση μήπως και κάτι καταφέρουμε. Διαφορετικά πάω με 4178 με αποτύπωση κάτοψης του διαμερίσματος και μια τομή. Απόδειξη παλαιότητας τα συμβόλαια και τελειώνουμε. Λυπηρό πράγματι αλλά δεν βλέπω άλλη οδό διαφυγής. Αρκεί βέβαια να το δεχτεί κι ο αγοραστής. Θα του εξηγήσω βέβαια ότι η νομιμότητα θα είναι για πάντα και ότι δεν θα έχει καμία άλλη υποχρέωση. Τώρα για τα υπόλοιπα διαμερίσματα λογικά από την στιγμή που δεν υπάρχει στοιχείο νομιμότητας πλην των συμβολαίων, θα πρέπει να κάνουν όλοι το ίδιο. Τι να πω.Θα πρέπει να το στηρίξω στην τεχνική μου έκθεση , και μια και μας δίνει το δικαίωμα αυτό ο νόμος και να το βγάλω αυθαίρετο να τελειώνει η ιστορία. Και ας ελπίσουμε στο μέλλον να μην βρεθούν οι συνάδελφοι ξανά μπροστά σε τέτοια κατάσταση. 

 

 

Συμβολαιο.doc

Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη είχε μείνει ένα υπόλοιπο για εξόφληση του διαμερίσματος. Επισυνάπτω την πράξη εξόφλησης μήπως και πιάσει το μάτι σας κάτι που μου διαφεύγει έμενα. Άντε βρε παιδιά να βάλουμε ένα χεράκι όλοι μαζί μπας και φτάσω στην σύνταξη :(

01 Πραξη εξοφλησεως υπολοιπου τιμηματος.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές πολεοδομίες μπορούν να βρουν μια ΟΑ με τη διεύθυνση του ακινήτου.

Αρκεί να το ...."θέλουν".

Πρόσεχε όμως γιατί πρέπει να προσπαθήσει πολύ και "έξυπνα" ο υπάλληλος (να "βλέπεις" κι εσύ).

Δηλαδή, μπορεί να είναι ανορθόγραφα γραμμένη, μπορεί να έχει λάθος, μπορεί να είναι σταυροδρόμι, μπορεί να έχει αλλάξει όνομα, μπορεί να έχει αλλάξει αρίθμηση κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.