Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μια ερωτηση offtopic αλλα δεν βρισκω που αλλου να εθετα το πιο κατω ερωτημα..

εχω κανει υπαγωγη κτιριου με οα του 92 ,πληρωθηκε το 30%  κ μπορω να βγαλω βεβαιωση για ΔΕΗ?  για ηλεκτροδοτηση παω τη βεβειωση στη ΔΕΗ η πρεπει να γινει θεωρηση οα απο ΥΔΟΜ ,ποια ειναι η διαδικασια με 4178?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω μία οριζόντια ιδιοκτησία και έχω κάνει τακτοποίηση και τώρα είμαι στην φάση για την βεβαίωση μηχανικού για αγοραπωλησία...

Ο συμβολαιογράφος μου ζητάει και την κάτοψη που θα ανεβάσω στο πληροφοριακό σύστημα...

Επειδή δεν έχω ετοιμάσει ποτέ τέτοια κάτοψη, ρωτάω για επιβεβαίωση:

Πάνω στην κάτοψη δείχνω τους ημιυπαίθριους που έχουν κλείσει με κόκκινο χρώμα, αναγράφω τα τετραγωνικά τους και τον λόγο που έχουν ενταχθεί στο <50% υπέρβαση δόμησης (χιλιοστά ιδιοκτησίας x συνολικά τετραγωνικά οικοδομής), σωστά;

Επίσης για τα μπαλκόνια που έχουν μεγαλώσει και έχουν δημιουργηθεί αναφέρω τις διαστάσεις τους και τίποτα άλλο;

Το ίδιο και με την αλλαγή ανοιγμάτων;;;

Η τεχνική έκθεση πρέπει να έχει συμπληρωθεί όταν βγει η βεβαίωση;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση offtopic αλλα δεν βρισκω που αλλου να εθετα το πιο κατω ερωτημα..

εχω κανει υπαγωγη κτιριου με οα του 92 ,πληρωθηκε το 30%  κ μπορω να βγαλω βεβαιωση για ΔΕΗ?  για ηλεκτροδοτηση παω τη βεβειωση στη ΔΕΗ η πρεπει να γινει θεωρηση οα απο ΥΔΟΜ ,ποια ειναι η διαδικασια με 4178?Αν

Αν πάς για οριστική σύνδεση με την ΔΕΗ θέλει πρώτα πολεοδομία με ότι θα πήγαινες αν ήταν νόμιμο + δήλωση +βεβαίωση ηλεκτροδότησης +κατόψεις, τομές δήλωσης +ΥΔ ότι είναι τα ίδια που θα βάλεις στο σύστημα. Αφού θεωρήσεις την άδεια πας Δήμο, ΔΕΗ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

        Μήπως γνωρίζετε εάν σε μια δήλωση αυθαίρετης αποθήκης για την οποία έχει καταβληθεί το παράβολο των 515 ευρώ και την ρύθμιση την έχω βάλει να γίνει "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" μπορώ να εκδόσω σε αυτό το στάδιο βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση? Η αυθαίρετη αυτή αποθήκη θα πωληθεί μαζί με το αγροτεμάχιο στο οποίο βρίσκεται. Για το αγροτεμάχιο πρέπει να κάνω ξεχωριστή δήλωση ?  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις συναδελφε και οχι μια βεβαιωση για αγροτεμαχιο μαζι με το κτισμα οτι ειναι νομιμο. μπορεις βεβαια να γυρισεις την δηλωση σε ρυθμιση και να δηλωσεις να καταβαλεις το 30 % του προστιμου ωστε να παρεις την βεβαιωση και μετα παλι γυριζεις την δηλωση προς οικοδομικη αδεια . το θεμα ειναι εαν το 30% ειναι πολυ μεγαλυτερο απο  το 500 που εχεις ηδη πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, κατά τη γνώμη σας ποια θα ήταν η σωστή επικρατούσα χρήση, γιατί ανάλογα διαφοροποιείται και το πρόστιμο ? Είναι απλώς μια αποθήκη για αντικείμενα..ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

για βεβαιωση μεταβιβασης..πρεπει να εξοφληθει το 30%  του ειδικου προστιμου,εννουν με το ποσο του παραβολου μαζι ? ητο 30%του προστιμου κ χωριστα το παραβολο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.