Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για βεβαίωση αδόμητου σε αγροτεμάχιο χρειάζεται να μου προσκομίση ο πελάτης τοπογραφικό;

 

Γενικά οι ενέργειες που έκανα και θα κάνω ήταν οι εξής:

1. Πήρα απόσπασμα χάρτη από την τοπογραφική υπηρεσία.

2. Έκανα αυτοψία (όλα καλά).

3. Θα δώσω για υπογραφή Υ/Δ στον ιδιοκτήτη.

4. Θα κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό.

5. Θα κόψω ΑΠΥ.

 

 

έχω να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για βεβαίωση νομιμότητας με σκοπό τη μεταβίβαση. Δεν έχει θεσπιστεί νόμιμη αμοιβή.

Το απόσπασμα χάρτη που λέει ο συνάδελφος τι εννοεί? 

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαίωση αδόμητου σε αγροτεμάχιο χρειάζεται να μου προσκομίση ο πελάτης τοπογραφικό;

Ναι, εξαρτημένο.

Ως απόσπασμα υποθέτω το 5χίλιαρο ΓΥΣ..

Link to comment
Share on other sites

1. οκ

2. οκ

3. τι θα λεει η ΥΔ?

4. οκ

5. οκ

6. στι συστημα θα το περασεις για να βγαλεις την βεβαιωση?

- Στο σύστημα θα το περάσω.

- Δεν θα πληρώσω ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ.

- Στην Υ/Δ θα λέει ότι :στο μεταβιβαζόμενο ακινήτο (Υπ αρίθμ. .... αγροτεμάχιο του αγροκτήματος .......,  Δήμου ........ του Νομού ......) δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί  αυθαίρετη χρήση που να επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη του μεταβιβαζόμενου ακινήτου. Αυτό νομίζω το λέει στον 4178 άρθρο 3, πάρ.1.

 

- Το '' Απόσπασμα χάρτη '' το πήρα από τμήμα τοπογραφίας-αναδασμού και αποικισμού, το οποίο δείχνει πως είναι χωρισμένα τα αγροτεμάχια στο τμήμα που με ενδιαφέρει.

 

Τώρα διαβάζω στον 4178 άρθρο 3, πάρ.γ τα εξής:

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977(Α΄ 207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό. 

Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιο - γραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

Σε κάθε περίπτωση, για ακίνητα εντός σχεδίου όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.

Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου.

Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ΄.

 

Όλο το αγροτεμάχιο είναι περίππου 20 στρέμματα αλλά εγώ θέλω να μεταβιβάσω τα 2,5 στρέμματα. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για γονική παροχή του πατέρα μου σε εμένα μπορώ να εκδόσω εγω την βεβαίωση ή υπάρχει κώλυμα?

ευχαριστώ

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ισως δεν ειναι κ το πιο καταλληλο νημα  αλλα θελω να ρωτησω,η βεβαιωση που δινουμε για ΚΥΕ  βασει 4178 ,μπορει να δοθει οταν στο κοινοχρηστο πεζοδρομιο υπαρχουν αυθ/τες κατασκευες του καταστηματος(στεγαστρο)? κ αν δοθει πρεπει να επισημανθει,οτι αφορα μονο το κτιριο κ οχι τα κοινοχρηστα?

 

 

Οπως το είπες δεν ειναι το κατάλληλο νήμα.Παρακαλώ να επαναληφθεί η ερώτηση στη σωστή ενότητα.

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

σε κατοικια προ 55 η  οποια κληρονομηθηκε το 2013

για την εκδοση βεβαιωσης τι θα ανεβασουμε στο συστημα?

μετα για  την γονικη παροχη  τοπογραφικο και σχεδια ?

εχει αλλαξει κατι στο μεταξυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.