Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Συνάδελφοι, εν μέσω καλοκαιριού μου ζητήθηκε από συγγενή επειγόντως βεβαίωση για μεταβίβαση οροφοδιαμερίσματος, το οποίο εκ κατασκευής έχει τα εξής προβλήματα:

1.- Επειδή έχει αλλάξει η εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια, η πόρτα εισόδου του είναι σε τοίχο κάθετο σε αυτόν που προβλεπόταν να μπει.

2.- δύο μπαλκονόπορτες στην όψη έχουν συμπτυχθεί σε μία μεγαλύτερη σε άλλη θέση φυσικά.

3.- Στο διαμέρισμα έχει κατασκευασθεί και 2ο λουτρό

4.- μία από τις εξωτερικές διαστάσεις στην όψη επί του ακαλύπτου είναι μικρότερη κατά 40εκατ, παρόλα αυτά το εμβαδόν έχει ελάχιστη απόκλιση και είναι εντός του 2%. Είναι προφανές ότι η ιδιοκτήτρια δεν ευθύνεται για τη διαφορά των 40εκ, πρόκειται για λάθος του μηχανικού.

Πάντως το σχέδιο με τις μετρήσεις που έκανα μου κλείνει χωρίς μπαλαμούτι.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Ή ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ;

 

Καλησπέρα, τα νο.1,3 από τον τρόπο που τα περιγράφετε φαίνεται να είναι καθαρά θέμα διαφορετικής εσωτερικής διαρρύθμισης η οποία δεν αποτελεί αυθαιρεσία σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 9.

 

Από τα υπόλοιπα το νο.4 εφόσον αποτελεί απομείωση διάστασης και είναι εντός των ανοχών του νόμου τότε πιστεύω ότι δεν αποτελεί αυθαιρεσία ούτε αυτό.

 

Μένει λοιπόν το νο.2. Εδώ κατά την γνώμη μου υπάρχει πρόβλημα διότι σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ. Γε αλλαγές στις διαστάσεις των ανοιγμάτων > 10% και μετακίνηση αυτών έως 2μ αποτελούν αυθαιρεσία κατ.3. Και επειδή ίσως υπάρχει μετακίνηση των αρχικών κουφωμάτων > 2μ προκειμένου να προκύψει το ένα ενιαίο θα το δήλωνα ως λοιπή πολεοδομική παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ.

 

Από εκεί και πέρα ίσως άλλοι συνάδελφοι δίναν τελικά βεβαίωση με το σκεπτικό ότι η ως άνω παράβαση δεν επηρεάζει δόμηση/κάλυψη/ύψος. Σε κάθε περίπτωση εσείς αποφασίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα νο.1,3 από τον τρόπο που τα περιγράφετε φαίνεται να είναι καθαρά θέμα διαφορετικής εσωτερικής διαρρύθμισης η οποία δεν αποτελεί αυθαιρεσία σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ. 9.

 

Από τα υπόλοιπα το νο.4 εφόσον αποτελεί απομείωση διάστασης και είναι εντός των ανοχών του νόμου τότε πιστεύω ότι δεν αποτελεί αυθαιρεσία ούτε αυτό.

 

Μένει λοιπόν το νο.2. Εδώ κατά την γνώμη μου υπάρχει πρόβλημα διότι σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ. Γε αλλαγές στις διαστάσεις των ανοιγμάτων > 10% και μετακίνηση αυτών έως 2μ αποτελούν αυθαιρεσία κατ.3. Και επειδή ίσως υπάρχει μετακίνηση των αρχικών κουφωμάτων > 2μ προκειμένου να προκύψει το ένα ενιαίο θα το δήλωνα ως λοιπή πολεοδομική παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ.

 

Από εκεί και πέρα ίσως άλλοι συνάδελφοι δίναν τελικά βεβαίωση με το σκεπτικό ότι η ως άνω παράβαση δεν επηρεάζει δόμηση/κάλυψη/ύψος. Σε κάθε περίπτωση εσείς αποφασίζετε.

Συνάδελφε, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δυστυχώς, είναι διάτρητος ο νόμος. Κι εγώ αρχικά σκέφτηκα να δώσω βεβαίωση αφού δεν υπάρχει ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ, αλλά σκέφτομαι το πρόστιμο. Το κούφωμα δεν τα επηρεάζει αυτά, αλλά να πάρει ευχή είναι στην κύρια όψη, οπότε...

Σχετικά με το 4 δεν είναι μέσα στην ανοχή του νόμου, είναι μικρότερη η διάσταση κατά 40 και όχι κατά 20εκατ.

Το wc, αφού αλλάζουν τα ΗΜ, προστίθεται νέα στήλη μάλλον, μπορεί και όχι γιατί είναι δίπλα στο άλλο μπάνιο και να μπήκαν οριζόντια οι σωλήνες, αλλά δεν το ξέρω. ΘΑ ΤΟ ΒΑΖΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ, Ή ΩΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ; ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΜΕ ΑΛΛΟ Ή ΜΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ....

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για το ότι ο νόμος είναι διάτρητος. Για το νο.4 έκανα λάθος εγώ για τα 40 εκ αλλά εφόσον η διάσταση ειναι μικρότερη δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Για το 2ο λουτρό προφανώς αναφέρεστε στην διατύπωση του νόμου η οποία λέει ότι σε περίπτωση διαμερισμάτωσης να...κοιτάμε και τη η/μ. Στην περίπτωσή σας εφόσον δεν υπάρχει θέμα καθαρής διαμερισμάτωσης με την έννοια ανταλλαγής χώρων με κοινόχρηστα δεν βλέπω κάποια αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

να μου επιτρεψετε να ρωτησω

- αν ειναι μικροτερο...αρα δεν υπαρχει υπερβαση κλπκλπ

 αρα δεν υπαρχει αυθαιρεσια..

σωστα??

 

- η κατασκευη  της εξωπορτας  σε άλλο σημειο δεν ειναι "εσωτερικη διαρρυθμιση" ...  δξ τι ειναι

 

- κατασκευασθηκε επι πλεον  WC

 δεν αλλαξε θεση καποιο προβλεπόμενο

επομενως???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να μου επιτρεψετε ρωτησω

- αν ειναι μικροτερο...αρα δεν υπαρχει υπερβαση κλπκλπ

 αρα δεν υπαρχει αυθαιρεσια..

σωστα??

 

- η κατασκευη  της εξωπορτας  σε άλλο σημειο δεν ειναι "εσωτερικη διαρρυθμιση" ...  δξ τι ειναι

 

- κατασκευασθηκε επι πλεον  WC

 δεν αλλαξε θεση καποιο προβλεπόμενο

επομενως???

Και το μικρότερο κατά μία έννοια είναι παράβαση. Για μικρότερο ύψος αποθήκης μου ζήτησαν πέρσι να κάνω δήλωση. Το wc δεν άλλαξε θέση, έγινε δίπλα ένα 2ο. Τα ΗΜ αλλάζουν διότι προστίθεται μια κατακόρυφη σωλήνα αποχέτευσης ίσως.

Σε άδεια μικρής κλίμακας για προσθήκη wc μου ζητήθηκε προ καιρού συναίνεση συνιδιοκτητών από την Πολεοδομία... 

Link to comment
Share on other sites

Και το μικρότερο κατά μία έννοια είναι παράβαση.

δεν προκυπτει απο πουθενα  οτι ειναι παραβαση, το αντιθετο προκυπτει  απο το νομο και το λεει και η  εγκ.3 ερ. 23

 

Για μικρότερο ύψος αποθήκης μου ζήτησαν πέρσι να κάνω δήλωση.

δεν επρεπε

Το wc δεν άλλαξε θέση, έγινε δίπλα ένα 2ο.

αρα εγινε ενα επι πλεον  WC... εδω  δεν εχεις αλλαγη διαρρυθμισης...εχεις προσθετη κατασκευη

Τα ΗΜ αλλάζουν διότι προστίθεται μια κατακόρυφη σωλήνα αποχέτευσης ίσως.

Σε άδεια μικρής κλίμακας για προσθήκη wc μου ζητήθηκε προ καιρού συναίνεση συνιδιοκτητών από την Πολεοδομία... 

 

οι πολεοδομιες μπορει να ζητανε "ό,τι θελουν"

...ειτε γιατι ο υπαλληλος  δεν διαβασε το νομο, είτε γιατι ετσι τον καταλαβε είτε "δι'  άλλους λογους"

Αυτο, επ'ουδενι, αποτελει θεσφατο.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....

4.- μία από τις εξωτερικές διαστάσεις στην όψη επί του ακαλύπτου είναι μικρότερη κατά 40εκατ, παρόλα αυτά το εμβαδόν έχει ελάχιστη απόκλιση και είναι εντός του 2%. Είναι προφανές ότι η ιδιοκτήτρια δεν ευθύνεται για τη διαφορά των 40εκ, πρόκειται για λάθος του μηχανικού....

 

Με διαφορά στα 40εκ σε εξωτερική πλευρά του κτιρίου (δηλαδή το νόμιμο περίγραμμα) έχεις πολεοδομική παράβαση.

Τα τμ δεν είναι το μοναδικό δεδομένο που ελέγχουμε άλλα και οι πλευρικές διαστάσεις.

Τα τμ του διαμερίσματος αν δεν αλλάζουν δεν είναι το βασικό διότι μπορεί να κερδίζουν επιφάνεια από εσωτερικές μικροαλλαγες που στην τελική δεν επηρέαζαν τον ΣΔ και ΣΚ του κτιρίου.

Αν κατάλαβα καλά όπως το περιγράφεις εσύ έως τώρα πρέπει να μπει στον 4178.

 

Το ότι δεν τα έκανε η ιδιοκτήτρια συγγενής σου και δεν είναι ευθύνη της αλλά του μηχανικού ή του κακού μάστορα ή του οποιουδήποτε άλλου κακού, δεν μας αφορά όταν κάνουμε έλεγχο πολεοδομικής νομιμότητας. Όποιος είναι ιδιοκτήτης τώρα έχει την ευθύνη και το κόστος να το φέρει στα ισα του. (διότι τώρα χάνει 40εκ από κάπου)

 


... γνωστός μου μηχανικός σε Πολεοδομία μου είπε να μην σκαλίζω γιατί αφενός δεν μείωσε η ιδιοκτήτρια την πλευρά, αφετέρου δημιουργείται πρόβλημα σε όλη την πολυκατοικία. Χαρακτηριστικά μου είπε: "πνίξτο ρε παιδάκι μου το κουνέλι". ...

Ας το πνίξει κι ας κραταει στην άκρη 30χιλ για διοικητικό πρόστιμο τα επόμενα 10 και χρόνια όταν κι αν σκάσει η πατάτα στα χέρια του.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

Και το μικρότερο κατά μία έννοια είναι παράβαση.

δεν προκυπτει απο πουθενα  οτι ειναι παραβαση, το αντιθετο προκυπτει  απο το νομο και το λεει και η  εγκ.3 ερ. 23

 

Για μικρότερο ύψος αποθήκης μου ζήτησαν πέρσι να κάνω δήλωση.

δεν επρεπε

Το wc δεν άλλαξε θέση, έγινε δίπλα ένα 2ο.

αρα εγινε ενα επι πλεον  WC... εδω  δεν εχεις αλλαγη διαρρυθμισης...εχεις προσθετη κατασκευη

Τα ΗΜ αλλάζουν διότι προστίθεται μια κατακόρυφη σωλήνα αποχέτευσης ίσως.

Σε άδεια μικρής κλίμακας για προσθήκη wc μου ζητήθηκε προ καιρού συναίνεση συνιδιοκτητών από την Πολεοδομία... 

 

οι πολεοδομιες μπορει να ζητανε "ό,τι θελουν"

...ειτε γιατι ο υπαλληλος  δεν διαβασε το νομο, είτε γιατι ετσι τον καταλαβε είτε "δι'  άλλους λογους"

Αυτο, επ'ουδενι, αποτελει θεσφατο.

 

 

 

ΔΗΜΗΤΡΗ, μου επιτρέπεις να σου απευθύνομαι με το μικρό όνομα φαντάζομαι, στην ερώτηση 23 εγκ. 3 αναφέρει ότι δεν είναι παράβαση η μη κατασκευή τμήματος κτιρίου. Εδώ απλά ήταν μικρότερη μία διάσταση του οικοπέδου και ο συνάδελφος που το μέτρησε το 78 το μέτρησε λάθος. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει εδώ εφαρμογή αυτό που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία:

Συμφωνώντας με τους εκλεκτούς συνομιλήτες έχω να προσθέσω το εξής.

Ο μόνος έλεγχος που πρέπει να γίνει στο διαμέρισμα μετά από όσα μας αναφέρεις,  είναι αν το εγκεκριμένο του περίγραμμα έχει διαφοροποιηθεί. Δηλαδή, αναφέρεις πλευρά μικρότερη κατά 40 εκ. Άρα ενδεχομένως να υπάρχει μια εσοχή εκεί αλλά σε κάποιο άλλο σημείο να υπάρχει προεξοχή, οπότε το λογιστικό άθροισμα να βγαίνει μικρότερο από την εγκεκριμένη επιφάνεια.

Αν ισχύει αυτό συζητάμε σε άλλη βάση με άλλα δεδομένα.

Γενικότερα η μικρότερη επιφάνεια δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Αυτό περί w.c αποτελεί εσωτερική διαρρύθμιση και τίποτα παραπάνω και δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

Η βεβαίωση που υπογράφεις και παραθέτει ο συνάδελφος στο #2,  αναφέρει "καθ υπέρβαση της δόμησης" και όχι "που επηρεάζει τη δόμηση"

i) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζό−
ντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των
κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν
έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρ−
βαση της δόμησης
, της κάλυψης και του ύψους της
ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς
άδεια
,

 

Καταλήγοντας έχει υπόψη ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων δεν συνάδει σχεδόν καθόλου με την πολεοδομική νομοθεσία και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη λογική έκδοσης οικοδομικής άδειας. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.