Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αυτη η απαντηση αντιστοιχει στον 4178....

[ειναι και λαθος οταν θεωρει σαν "διαμερισματωση" την επεκταση στα κοινοχρηστα....αλλα  και  "γενικα"  δεν πολυστεκει...]

 

Στον 3843  η ανω εγκυκλιος  8/2010,  με  την παρ.   4,  διευρύνει  την εννοια της "επέκτασης " και στους φωταγωγους κλπ.

 

Αλλο θεμα ειναι η "νομιμοτητα/ορθοτητα"  της εγκυκλιου

 

γεοργιε  τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τι τελευταίες σελίδες και μου δημιουργήθηκε η απορία.


Εμείς, ως μηχανικοί που πρέπει να ελέγξουμε για να εκδώσουμε την βεβαίωση, τι ελέγχουμε?


Εγώ νομίζω πως ελέγχουμε το πολεοδομικό θέμα, δηλαδή το αν αυτό που βλέπουμε είναι σύμφωνο με την άδεια ή είναι μέσα στις ανοχές του νόμου.


Αν είναι, τότε χορηγούμε την βεβαίωση. Αν δεν είναι, δεν την χορηγούμε και κάνουμε ότι χρειάζεται ώστε να γίνει νόμιμο το ακίνητο για να εκδοθεί η βεβαίωση.


Κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βλέπω μερικές φορές να μας ενδιαφέρει τι λένε τα συμβόλαια και όχι τι βλέπουμε....

Πχ στην διαμερισμάτωση όπου στην ΟΑ είναι ένα κατάστημα και στα συμβόλαια φαίνονται σαν δύο αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα. 

Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

Ή σε ένα διαμέρισμα που είναι μέσα στις αποκλίσεις του 2%. Η μία πλευρά έχει μεγαλώση από 10,00μ σε 10,10 και το εμβαδόν έχει αυξηθεί κατά 1,00μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

Ή το άλλο που διάβασα. Διαμέρισμα 100μ² στην ΟΑ. Στην πραγματικότητα είναι 98μ² και στο συμβόλαιο είναι 102μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φυσικά και τη δίνεις τη βεβαίωση και χωρίς τύψεις αφού είσαι μέσα στα πλαίσια του νόμου.

 

Το πρόβλημα προκύπτει αν αυτή η βεβαίωση που θα δώσεις θα πάει μετα σε συμβολαιογράφο για να γίνει συμβόλαιο.

 

Κι εκεί μετά πραγματικά δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Υπάρχουν από πολλοί σωστοί συμβολαιογράφοι που εντοπίζουν προβλήματα που όντως υφίστανται (γιατί κι αυτός που έφτιαξε τον νόμο, ενώ έφτιαξε έναν νόμο που ορίζει μια βεβαίωση απαραίτητη για μεταβίβαση, προσεγγισε το θέμα τελείως πολεοδομικά με απτέλεσμα να φτιάχνεις ιδιοκτησίες νόμιμες μεν που δεν μεταβιβάζονται δε), είναι γνώστες και βοηθούν να βρεθεί συνεργατικά μια λύση και από την άλλη υπάρχουν ποοοοοολλοι απαράδεκτοι δυστυχώς που δεν έχουν ιδέα και θα σου ζητήσουν μέχρι και το κόμμα να βάλεις ακριβώς εκει που τους βολεύει χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βλέπω μερικές φορές να μας ενδιαφέρει τι λένε τα συμβόλαια και όχι τι βλέπουμε....

Πχ στην διαμερισμάτωση όπου στην ΟΑ είναι ένα κατάστημα και στα συμβόλαια φαίνονται σαν δύο αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα. 

Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[γιατι αλλα λεει η αδεια και άλλα τα συμβολαια]

 

Ή σε ένα διαμέρισμα που είναι μέσα στις αποκλίσεις του 2%. Η μία πλευρά έχει μεγαλώση από 10,00μ σε 10,10 και το εμβαδόν έχει αυξηθεί κατά 1,00μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

[να δοσεις...να δοσεις...εκτος εάν εχει αυξηθει το διπλανο, αλλα-και εγω αναρωτιεμαι-  γιατι να κανεις διαμερισματωση και να δοσεις τα 500, αφου εισαι μεσα στις ανοχες?

Μηπως  διοτι  "αυριο" θα σου πει ο ελεγχος "εχασε το Δημοσιο 500 εξ αιτιας σου....γι αυτο...]

 

Ή το άλλο που διάβασα. Διαμέρισμα 100μ² στην ΟΑ. Στην πραγματικότητα είναι 98μ² και στο συμβόλαιο είναι 102μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[να δοσεις   αλλα για ποιο εμβαδον???   τα 100, τα 98  ή τα 102

Ιδού η απορία]

 

Σε γενικες γραμμες,  ο νομος  οχι μονον αφησε απροστατευτο  τον μηχανικο να αποφασιζει αυτος για όσα "δυσκολα" ζητηματα εχει προκαλεσει η εφαρμογη αυτου του εισπρακτικου  νομου,

αλλα επαπειλει και ποινες  εναντιον των μηχανικων για οσες "παραβασεις"  ανακαλυφθουν στο μελλον.....

 

πολλες απο τις οποιες δεν τις ξερουμε ακομα  μεχρι και σημερα

 

και δυστυχως, δεν προσβληθηκε για αντισυνταγματικοτητα στην βαση οτι

"δεν αποδιδονται τα χρηματα στο Πρασινο ταμειο, αλλα ειναι δεσμευμενα -αγνωστο υπερ ποιου-"

και επομενως η περιβαλλοντικη επιβαρυνση απο την τακτοποιηση των αυθαιρετων δεν αποκαθισταται,

κατα παραβιαση - ιδίως  και- του αρθρου  24 του Συνταγματος...όπως ελεγε η ισχυρη μειοψηφια του ΣτΕ..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα θέλω να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσιών σε εταιρία. Στα στοιχεία τι βάζω:

1) Όνοματεπώνυμο

2) Όνομα πατέρα

3) Όνομα μητέρας

 

βάζω τα προσωπικά στοιχεία του εκπροσώπου;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα θέλω να βγάλω βεβαίωση μη αυθαιρεσιών σε εταιρία. Στα στοιχεία τι βάζω:

1) Όνοματεπώνυμο  την επωνυμια της εταιρια

2) Όνομα πατέρα   οε

3) Όνομα μητέρας  οε

[οχι που δεν θα ξεγελασεις ενα  μηχανημα...] :smile: :smile:

 

βάζω τα προσωπικά στοιχεία του εκπροσώπου;

Link to comment
Share on other sites

 

Faethon11, on 08 Dec 2016 - 14:47, said:

snapback.png

Γιατί βλέπω μερικές φορές να μας ενδιαφέρει τι λένε τα συμβόλαια και όχι τι βλέπουμε....

Πχ στην διαμερισμάτωση όπου στην ΟΑ είναι ένα κατάστημα και στα συμβόλαια φαίνονται σαν δύο αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα. 

Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[γιατι αλλα λεει η αδεια και άλλα τα συμβολαια]

Ε ας κάνουν τροποποίηση της σύστασης...

 

Ή σε ένα διαμέρισμα που είναι μέσα στις αποκλίσεις του 2%. Η μία πλευρά έχει μεγαλώση από 10,00μ σε 10,10 και το εμβαδόν έχει αυξηθεί κατά 1,00μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

[να δοσεις...να δοσεις...εκτος εάν εχει αυξηθει το διπλανο, αλλα-και εγω αναρωτιεμαι-  γιατι να κανεις διαμερισματωση και να δοσεις τα 500, αφου εισαι μεσα στις ανοχες?

Μηπως  διοτι  "αυριο" θα σου πει ο ελεγχος "εχασε το Δημοσιο 500 εξ αιτιας σου....γι αυτο...]

Αν μου το πει αυτό ο έλεγχος, η απάντηση στηρίζεται στους νόμους....

 

Ή το άλλο που διάβασα. Διαμέρισμα 100μ² στην ΟΑ. Στην πραγματικότητα είναι 98μ² και στο συμβόλαιο είναι 102μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[να δοσεις   αλλα για ποιο εμβαδον???   τα 100, τα 98  ή τα 102

Ιδού η απορία]

Μα στα 98 που βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Faethon11, on 08 Dec 2016 - 14:47, said:

snapback.png

Γιατί βλέπω μερικές φορές να μας ενδιαφέρει τι λένε τα συμβόλαια και όχι τι βλέπουμε....

Πχ στην διαμερισμάτωση όπου στην ΟΑ είναι ένα κατάστημα και στα συμβόλαια φαίνονται σαν δύο αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα. 

Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[γιατι αλλα λεει η αδεια και άλλα τα συμβολαια]

Ε ας κάνουν τροποποίηση της σύστασης...

 

Δεν εχουν λογο να κανουν τροποποιηση της συστασης, διοτι  εχουν  ηδη  συσταση για  δυο.

Αυτο τακτοποιει η διαμερισματωση...[τζαμπα το 500σαρικο...οκ??]

 

 

 

Ή σε ένα διαμέρισμα που είναι μέσα στις αποκλίσεις του 2%. Η μία πλευρά έχει μεγαλώση από 10,00μ σε 10,10 και το εμβαδόν έχει αυξηθεί κατά 1,00μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

[να δοσεις...να δοσεις...εκτος εάν εχει αυξηθει το διπλανο, αλλα-και εγω αναρωτιεμαι-  γιατι να κανεις διαμερισματωση και να δοσεις τα 500, αφου εισαι μεσα στις ανοχες?

Μηπως  διοτι  "αυριο" θα σου πει ο ελεγχος "εχασε το Δημοσιο 500 εξ αιτιας σου....γι αυτο...]

Αν μου το πει αυτό ο έλεγχος, η απάντηση στηρίζεται στους νόμους....

 

[δεν διεφωνησα ουτε πριν...ούτε τωρα...

Εφτιαξαν εναν περιπλοκο και επικινδυνο

-για τους μηχανικους που κληθηκαν να τον εφαρμοσουν- νομο]

 

 

Ή το άλλο που διάβασα. Διαμέρισμα 100μ² στην ΟΑ. Στην πραγματικότητα είναι 98μ² και στο συμβόλαιο είναι 102μ². Γιατί να μην δώσω βεβαίωση?

 

[να δοσεις   αλλα για ποιο εμβαδον???   τα 100, τα 98  ή τα 102

Ιδού η απορία]

Μα στα 98 που βλέπω....

 

πρωτα πρεπει να βρεις την αιτια της διαφορας μεταξυ των τριων εμβαδων και μετα...βλεπουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.