Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ακομα δεν ξερουμε τι ειδους συσταση εχει γινει με τα αρχικα συμβολαια

 

Αρα, να δεις τα συμβολαια και να συννενοηθεις με τον συμβολαιογραφο

 

Αν ο τροπος αυτος "κοστιζει",  να θυμαται ο πελατης οτι την "αυθαιρεσια" την εκανε αυτος...και τωρα του διδεται η ευκαιρια να τα τακτοποιησει

 

Εκτος εάν υπαρχει αλλος πιο φθηνος τροπος...δεν το ξερω

 

αναλογα ας το προχωρησετε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η επιφάνεια που καταλαμβάνουν οι ΟΙ είναι κατασκευασμένη όπως προβλέπεται στην οικοδομική άδεια. Το γεγονός ότι κάνανε άλλα νέα σχέδια για τα συμβόλαια τα οποία να μην απεικονίζουν την πραγματικότητα δεν δημιουργεί αυθαιρεσία..... στην χειρότερη ακυρώνει το συμβόλαιο που τα συνοδεύουν. Εμείς όποτε βλέπουμε ταύτιση πραγματικότητας με άδεια δίνουμε βεβαίωση. Οι τίτλοι παίζουν το ρόλο ότι κάτι είναι δικό μας και σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστούν τα σχέδια της άδειας για το πώς πρέπει να είναι κατασκευασμένο ένα κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σκέψου και το εξής.

Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις λειτουργική συνένωση 2 γειτονικών ιδιοκτησιών με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας ακόμα και αν ανήκουν σε άλλον ιδιοκτήτη.

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξεις και τη σύσταση; Φυσικά και όχι.

Αν λοιπόνπάω εγώ και δω έναν τέτοιο χώρο που είναι 2 ιδιοκτησίες αλλά λειτουργικά ενιαίος σύμφωνα με την άδεια.

Θα πώ ότι έχει αυθαιρεσία; Όχι βέβαια. Θα δώσω κανονικά 2 βεβαιώσεις νομιμότητας και θα σημειώσω ότι οι χώροι είναι συνενωμένοι λειτουργικά σύμφωνα με άδεια.

Μετά αυτοί αν θέλουν ας το αφήσουν έτσι, αν θέλουν ας βγάλουν άδεια να ξαναχτίσουν τον τοίχο, αν θέλουν ας αλλάξουν τη σύσταση και να το κάνουν μια ιδιοκτησία.

Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν.

Αλλά ο χώρος εφόσον συμφωνεί με την άδεια δεν είναι αυθαίρετος

 

Καλημέρα σε όλους!

 

*edit

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι έχω δεί και τέτοιο συμβόλαιο που να περιγράφει πχ ιδιοκτησίες 1, 2, 3 και μετά να γράφει "οι οποίες είναι ήδη λειτουργικά συνενωμένες και χρησιμοποιούνται ως ενιαίο κατάστημα"

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πηγα στην συμβολαιογραφο και ειπαμε να βγαλω 2 βεβαιωσεις,1 βεβσιωση για τα δυο καταστηματα αναφεροντας στα σχολια οτι ενω στα συμβολαια αναφερονται σαν 2 ανεξαρτητες ιδιοκτησιες συμφωνα με την αδεια ειναι 1 οποτε δεν υφισταται αυθαιρεσια,καπως ετσι. Και 1 κανονικα για το υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina, λειτουργική συνένωση δεν είναι και ενοποίηση των χώρων. Εδώ στο κατάστημα έχουμε ενοποίηση χώρων δηλ. των δύο ΟΙ.

Εφόσον βέβαια οι ιδιοκτήτες και τα ποσοστά τους είναι ίδια ...

Υπάρχουν διάφορες απόψεις μεταξύ συμβολαιογράφων για το τι συμβαίνει τότε στις δύο ΟΙ.

 

Εδώ η συμβολαιογράφος μάλλον ακολουθεί αυτή που λέει ότι "εν τοις πράγμασι" υπάρχει πλέον μία ΟΙ. Άρα μία βεβαίωση ...

Το μηχανικό δεν τον ενδιαφέρει, η άδεια συμφωνεί άρα τη δίνει.

 

Υπάρχουν βέβαια θέματα, όπως πχ. η φορολογική αποτίμηση της ενιαίας ή των μερικών ιδιοκτησιών. Αυτά μάλλον οι συμβολαιογράφοι τα λύνουν προς τη μεριά της ασφαλείας ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σκέφτομαι να τις δώσω τις βεβαιώσεις, νομίζω ότι είμαι καλλυμένη και σωστή απέναντι στον πελάτη μου ετσι δεν είναι;

Οι ιδιοκτησίες με αριθ. είναι ήδη λειτουργικά συνενωμένες και χρησιμοποιούνται ως ενιαίο κατάστημα"  όπως φαίνονται και στα σχέδια της αδειας, σκέφτομαι  να το γράψω κάπως έτσι όπως αναφέρει η danaikaterina.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,πηγα στην συμβολαιογραφο και ειπαμε να βγαλω 2 βεβαιωσεις,1 βεβσιωση για τα δυο καταστηματα αναφεροντας στα σχολια οτι ενω στα συμβολαια αναφερονται σαν 2 ανεξαρτητες ιδιοκτησιες συμφωνα με την αδεια ειναι 1 οποτε δεν υφισταται αυθαιρεσια,καπως ετσι. Και 1 κανονικα για το υπογειο. 

 Πες στη συμβολαιογράφο ότι οι αυθαιρεσίες δεν εξαρτώνται από τα συμβόλαια. Αν έρθει η πολεοδομία για έλεγχο, δε θα ελέγξει βάσει των συμβολαίων. Ούτε καν θα τα κοιτάξει...

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που ο νόμος βάσει ως προϋπόθεση της έκδοσης της βεβαίωσης 4178, την επίδοση στο μηχανικό από τον ιδιοκτήτη των τίτλων ιδιοκτησίας με σκοπό τον έλεγχο αυτών......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.