Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ενδιαφέρον το ερώτημα με τις νέες διατάξεις.Να το διατυπώσω κάπως διαφορετικά: Μπορεί να είναι ένα το κατάστημα πολεοδομικά ενιαίο αλλά να είναι νοητά διακριτό σε δύο διαφορετικές ιδιοκτησίες, με μία θεωρητική γραμμή διαχωρισμού στο σχέδιο; Όχι εξ αδιαιρέτου αλλά, ας πούμε, το αριστερό κομμάτι δικό μου το δεξί δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει "θεωρητικη γραμμη διαχωρισμου"

Απο την αδεια υπαρχει εγκεκριμενη μεσοτοιχια, που δημιουργει δυο ανεξαρτητες ΟΙ.

 

Η ελλειψή της - ανεξαρτητα απο το οτι, πιθανον, να μην ειχε γινει ποτε-

δημιουργει αυθαιρεσια καθαιρεσης, που πρεπει να τακτοποιηθει...

 

Αν υπηρχε ο τοιχος, σημερα θα πηγαινες με "λειτουργικη συνενωση"

 

Φυσικα, οι ΟΙ παραμενουν δυο ανεξαρτητες ιδιοκτησιες...

 

Ακομα και εαν εκμισθωνονται, ενωμενες , καθε μια εχει το δικο "της" μισθωμα και ο ιδιοκτητης δηλωνει οτι εχει αυτη την ΟΙ, κατα 100% και παιρνει "Χ"  μισθωμα.

 

[στις σημειωσεις του μισθωτηριου, γραφεται οτι ειναι συνενωμενη με την διπλανη κλπκλπ.]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη να επαναλάβω το ερώτημα, αν και ίσως, ως μηχανικοί, δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι να απαντήσουμε: Σε ένα ενιαίο πολεοδομικά κατάστημα, μπορεί να συσταθούν συμβολαιογραφικά δύο διακριτές ιδιοκτησίες χωρίς φυσικό όριο ανάμεσά τους;

Link to comment
Share on other sites

αυτο το "ενιαιο πολεοδομικα" ειναι που δημιουργει προβλημα, γιατι δξ πώς το εννοείς...

 

Αν εχεις μια αιθουσα στην αδεια και  δυο αιθουσες στα συμβολαια...εχεις διαμερισματωση.

Αν ειναι ενωμενες εχεις και μια καθαιρεση μεσοτοιχιας.

 

αν εχεις δυο αιθουσες στην αδεια και δυο στα συμβολαια

και δεν υπαρχει μεσοτοιχια,

υπαρχει αυθαιρεσια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο συνάδελφος εννοεί σε ένα χώρο (πχ. μια αίθουσα ενιαία) μπορώ "να συστήσω" δύο ΟΙ ; Με σχέδιο σύστασης αυτό μιας ενιαίας αίθουσας.

Και απαντώ, κατά τη γνώμη μου, όχι γιατί δεν είναι ανεξάρτητοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ο συνάδελφος εννοεί σε ένα χώρο (πχ. μια αίθουσα ενιαία) μπορώ "να συστήσω" δύο ΟΙ ; Με σχέδιο σύστασης αυτό μιας ενιαίας αίθουσας.

Και απαντώ, κατά τη γνώμη μου, όχι γιατί δεν είναι ανεξάρτητοι χώροι.

 

πολυ σωστα...

 

[και του λειπει η σωστη κατοψη  στην αδεια]

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ήταν αυτό που διατυπώνει και ο kan62. Δεν γνωρίζω αν είναι προϋπόθεση αυτή η ανεξαρτησία για την σύσταση ξεχωριστών δικαιωμάτων. Έχω την εντύπωση πως είναι εφικτό συμβολαιογραφικά, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος γι αυτό και ρωτάω. Εδώ δίδονται διακαιώματα και χιλιοστά σε αέρα (κοπανιστό).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι "εφικτο"

 

αυτο αλλωστε ειναι και το γνωστο προβλημα της διαμερισματωσης

δλδ  αλλη κατοψη εχει   ο οροφος με βαση την αδεια, που  δειχνει  εναν  χωρο.

και αλλη -ανεπισημη-  εχουν βαλει  στα συμβολαια, όπου δημιουργησαν   δυο ανεξαρτητες ΟΙ...

 

Οσο για τον "αερα", αυτος  αποτελει εμπραγματο δικαιωμα, ειναι περιουσιακο στοιχειο

εστω και "μελλοντικης αξιας"..

και δεν εχει σχεση -προς συγκριση -  με το συζητουμενο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη να επαναλάβω το ερώτημα, αν και ίσως, ως μηχανικοί, δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι να απαντήσουμε: Σε ένα ενιαίο πολεοδομικά κατάστημα, μπορεί να συσταθούν συμβολαιογραφικά δύο διακριτές ιδιοκτησίες χωρίς φυσικό όριο ανάμεσά τους;

Κι εγώ πιστεύω πως όχι. Μπορεί όμως να συμβεί το αντίστροφο, όπως σου ξαναέγραψα, Δύο διακριτές ΟΙ να υποστούν λειτουργική συνένωση, οπότε το αποτέλεσμα είναι ίδιο: Ένα κατάστημα - Δύο ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν μπορείς να κάνεις δύο ΟΙ σε μία ενιαία αίθουσα, σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις δύο ΟΙ σε μία ενιαία αίθουσα και τίποτα άλλο. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αν "καταφέρεις" και το κάνεις, δημιουργείς αυθαιρεσία/διαμερισμάτωση κλπ. Άκυρη σύσταση ΟΙ και τέλος.
Ακόμα και στην περίπτωση που κάνουν ΟΙ με βάση κάποια σχέδια μελλοντικού κτιρίου που δεν έχει εγκριθεί (δεν έχει βγει άδεια), μέχρι να βγει η εν λόγω άδεια η σύσταση δεν έχει αντικείμενο. Αν τελικά οι συνιδιοκτήτες πάνε και βγάλουν άδεια για κάτι άλλο, τότε είναι σαν να μην κάνανε ποτέ ΟΙ.

Οι αυθαιρεσίες δημιουργούνται αλλάζοντας το κτίριο, όχι δημιουργόντας ένα "φαντασικό" κτίριο στην ίδια θέση σε χαρτιά που δεν πήγαν ποτέ πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.