Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Πρόκειται να αγοράσω αγροτεμάχιο και για την σύνταξη του συμβολαίου απαιτείται βεβαίωση περί μή ύπαρξης αυθαιρεσιών και  ΥΔ του σημερινού Ιδιοκτήτη. Μπορώ να εκδώσω την  βεβαίωση εγώ  παρά το ότι θα είμαι η νέα ιδιοκτήτρια του αγροτεμαχίου η υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

 

 

ειπες

 

"Θελω να δωσω βεβαιωση για διοροφη οικοδομη, "

η οποια με νομιμη αδεια  ηταν "ετσι" και εγινε συσταση....

μετα εβγαλε αδειες προσθηκης...

 

Αρα εχει αλλαξει μορφη, αλλά δεν εκαναν τροποποιηση της συστασης.

 

Αυτη την μορφη θα την εχεις με την τροποποιηση της συστασης...

 

η δε τροποποιηση απαιτει

-ή νομιμη αδεια

-  ή τακτοποιηση..

 

 

ας το κανουμε πιο περιπλοκο

Θελω να δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση διοροφης οικοδομης.Αρχικα υπαρχει συσταση ΟΙ του 1985 για το ισογειο κ τον αερα .Το 1987 εκδιδεται ΟΑ προσθηκης καθυψος , κ προσθηκων κατεπεκταση στο ισογειο κ στον οροφο,χωρις να τροποποιηθει η συσταση

 Στη μια  εκ των προσθηκων κατεπεκταση, προβλεποταν στην ΟΑ , <<κλειστη >> κοινη εισοδος των 2 οροφων με το κλιμακοστασιο προς τον οροφο.

Τελικα κατασκευαστηκε  ανοικτο κλιμακοστασιο .με αποθηκες απο κατω

Και στους 2 οροφους υπαρχουν αυθαιρεσιες

1.Πρεπει να τρποποιηθει η συσταση.α)Αυτο θα γινει με τα προβλεπομενα απο την ΟΑ σχεδια η β)με την υφισταμενη κατασταση,τοτε σκαλα θα ανηκει στην ΟΙ? του οροφου?

2.για την τροποποιηση απαιτειται βεβαιωση?

3.Αν απαιτειται βεβαιωση  ,τοτε πρεπει να γινει τακτοποιηση,σαν ενιαιο κτιριο μη λαμβανοντας υποψη τη παλια συσταση η σαν χωριστες Ο.Ι ,με τι ποσοστα σε αυτη τη περιπτωση?

 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Όταν ρυθμίσεις όλο το κτίριο έχεις την δυνατότητα να βάλεις ποσοστά ιδιοκτητών όχι ακριβή, καθώς η δήλωσή σου δεν αντικαθιστά την σύσταση. Σε τροποποιήσεις συστάσεων μου έχουν ζητήσει βεβαιώσεις, καθώς είναι και αυτές δικαιοπραξίες εν ζωή.

Το πώς θα τροποποιηθεί η ΟΙ και τι θα πάρει ποιος το αποφασίζουν οι ενδιαφερόμενοι.

Τα νόμιμα κτίσματα και χώροι έχουν δικαίωμα στο οικόπεδο και ποσοστά, τα τακτοποιημένα όχι. Μπορεί όμως ο ιδιοκτήτης με τακτοποιημένα μόνο, να έχει ξέχωρα συμμετοχή και ποσοστό στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη συναδέλφων για την εξής περίπτωση:
Πελάτης μου θέλει να πουλήσει τη μονοκατοικία του που περιλαμβάνει ισόγειο, Α΄όροφο κ Υπόγειο και μου ζητάει βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσιών....

Μετά από αυτοψία διαπίστωσα ότι στα μπαλκόνια του ισογείου που στο σχέδιο φαίνονται μπαζωμένα, τελικά δεν είναι. Έτσι το υπόγειο (το οποίο προεξέχει 1,20 πάνω από το έδαφος) επέκτείνεται πέραν του περιγράμματος του κτιρίου δημιουργώντας αποθήκες κάτω από τα μπαλκόνια. θεωρώ ότι αυτοί είναι αυθαίρετοι χώροι, κοίταξα μπας και τα πιάνει το άρθρο 17,§6β του ΝΟΚ αλλά δεν είναι κάτω από την οριστ. στάθμη εδάφους....οπότε δε μπορώ να δώσω βεβαίωση, σωστά? Μετά σκέφτομαι μήπως θεωρήσω ότι είναι Κατηγορία 3 και δώσω βεβαίωση, αλλά οι αποθήκες που δημιουργούνται έχουν εσωτερικό 'ύψος 2,80μ, οπότε ούτε κι αυτό με πιάνει.............Υπάρχει κάτι που δεν σκέφτομαι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκέφτομαι κι εγώ, απλά σκέφτομαι ότι για δύο μικρές αποθήκες οι οποίες είναι και παντελώς άδειες κι άχρηστες θα αναγκαστεί ο ιδιοκτήτης να μπει σε έξοδα τακτοποίησης και αμοιβής μηχανικού...Οπότε έλεγα μήπως ήταν κατηγορίας 3 και το προσπερνούσα, πράγμα που δε γίνεται ή μήπως του έλεγα να μπαζώσει τους χώρους, πιο λίγο θα του κοστίσει....ξέρω κι εγώ...πάντως όταν υπόγειο προεξέχει του περιγράμματος του κτιρίου μετράει μόνο σαν κάλυψη, όχι σαν δόμηση σωστά?

 

υ.γ.

Ο αποθανών πατήρ του πελάτη μου τις είχε κάνει τις αποθήκες..... :???:

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

συνηθως  αυτα τα υπογεια στις μαιζονετες εχουν μετατραπει σε κατοικιες...

αν ετσι ειναι, τοτε την ιδια χρηση θα εχουν και οι αποθηκες..

 

δλδ  σκεφτομαι...αν το δεις απο την "αλλη πλευρα"

 

πιθανον να εχεις να τακτοποιησεις "υπογεια κατοικια"........

 

"πιθανον"

Link to comment
Share on other sites

Αν τους μπαζώσει κι εσύ πας "πρώτη φορά" για αυτοψία και δεν δεις τίποτα τότε έχει καλώς

 

Διαφορετικά υπέρβαση δόμησης (με μειωτικό αν είσαι πράγματι σε υπόγειο) και υπέρβαση κάλυψης και ελέγχεις και για πλάγια όρια

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....πράγματι είναι υπόγειο - αποθήκες-γκαράζ και μάλιστα μη θερμαινόμενο, κι όχι κύριος χώρος αλλά εγώ θα πω στον πελάτη τις εναλλακτικές και οψόμεθα! Μα να μην πάω σε ένα σπίτι και να είναι όλα οκ? Τι γκαντεμιά....ή τι τύχη  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.