Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

εγω εχω ηδη ενα σοβαρο προς επιλυση......σε εκτος εκανα τακτοποιηση σε 1 κτιριο απο συνολο......αφου εγινε η  αγορα γκρεμισαν εξωτερικη σκαλλα και αποθηκη απο κατω ενταξει μικρο το κακο.......εφτιαξαν και χωρο σταθμευσης.......τωρα ειναι οτι οι υπολοιποι ζητανε να γινει σωστη συσταση.....εκει βεβαιωση δεν υπογραφω (ευτυχως το καθυστερησα ως διαδικασια και εληξε η βεβαιωση της αγορας , τελικα οι 2 μηνες που ισχυουν ειναι ΠΟΛΛΟΙ)......τραβηξα και φωτο οτι οι αυθαιρεσιες εγιναν ΜΕΤΑ απο ημερομηνια βεβαιωσης...ευτυχως και στο ΠΕΑ η φωτο ειναι καλη και εχει ολο τον περιβ χωρο......

πιθανοτατα βεβαιωση θα υπογραψει????  ο μηχανικος του αγοραστη τελικά........το προβλημα ειναι οτι σε τοπογραφικο που ακομα δεν εχω περαιωσει τα υπολοιπα κτισματα στη θεση του χωρου σταθμευσης κανω συννεφακι?  γιατι να μην το δειξω λιγο δύσκολο.........η βαζω παλια ημερομηνια τοπογραφικου με εγσα οτι ειχα κανει ΟΛΕΣ τις αποτυπωσεις πριν ακομα μου κανουν τις αναθεσεις?

ενταξει οντως τις αποτυπωσεις και το τοπογραφικο τα εκανα με την πρωτη αναθεση αλλα ειμαι σε δυσκολη θεση.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... σοφότερη από όλα μέσα στο post σου η φράση που έγραψες  

"...  τελικα οι 2 μηνες που ισχυουν ειναι ΠΟΛΛΟΙ"....

Εκεί κρύβεται η ουσία .... που πρέπει να σκεφτούμε πριν την υπογραφή της βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

dsworks συμφωνώ μαζί σου το θέμα όμως είναι ότι για να λύσει το ιδιοκτησιακό του απαιτείται βεβαίωση μηχανικού το οικόπεδο όμως έχει μέσα αυθαίρετο κτίσμα.

Δεδομένου ότι ο πελάτης ψάχνει έναν τρόπο να νομιμοποιηθεί η όλη κατάσταση, έχετε υπόψη σας κάτι που θα μπορούσε να εφαρμοσθεί σε αυτή την περίπτωση??

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια για να αποκτησει"  τιτλο"  δεν απαιτειται να τακτοποιησει πρωτα  το αυθαιρετο ..

 

εσυ χρειαζεσαι τιτλο για το γηπεδο...μεταγεγραμμενο

 

αυτος,  ή  θα τον  φερει και μετα εσυ τακτοποιεις

 

ή δεν θα φερει και δεν κανεις τπτ..

 

............ολοι την ευκολια τους  ζητανε....

 

"ωρες-ωρες"...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η μόνη περίπτωση που δεν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού είναι η αποδοχή κληρονομιάς. Πως θα αποκτήσει τίτλο αν δεν έχει βεβαίωση μηχανικού?. Η αυθαιρεσία έγινε τον αύγουστο του 2014 πριν ήταν αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

η αποδοχη κληρονομιας ειναι χωρις ΤΙΠΟΤΑ.......το κληρονομειν ειναι συνταγματικο δικαιωμα....μεχρι και δασος κληρονομεις...

 

μια περιπτωση που μπορουσες με 4014   με 4178 εκλεισε το παραθυρο.....που ηταν η εισφορα ακινητου σε επιχειρηση

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Βασιλικη, υπαρχουν τροποι να αποκτησεις Τιτλο, δεν ειναι δουλεια μας, μιλα με καποιον νομικο.

 

Αλλα εδω τι κουβεντιαζουμε?

Αν θα ενταξουμε ΨΕΥΔΩΣ το αυθαιρετο στον Ν4178?

Συγνωμη δε θα παρω και δεν θα επρεπε καν να μπαινουμε στη λογικη αυτη.

 

Ξερεις τι μπορει να κανει?

Να πληρωσει προστιμο ανεγερσης (+ΙΚΑ) και να εκδοσει αδεα νομιμοποιησης.

ΤΕΛΟΣ.

 

Διαφορετικα, το γκρεμιζει, βγαζει αδεια και μετα το ξαναχτιζει (αυτο μπορει να συμφερει).

Link to comment
Share on other sites

Για την χρησικτησία θέλει βεβαίωση;

 

 

Σημερα,  δεν  ισχυει η απλη δηλωση "το εχω απο χρησικτησια"  και το πουλαω...οπως μεχρι πριν τον 4014/4178...

 

 

Σημερα, θα πρεπει να εκδοσει δικαστικη αποφαση η να προσκομισει πρακτικο συμβιβασμου περι αναγνωρισης της χρησικτησιας.

Σε  αυτη  την "δίκη"  δεν χρειαζεται βεβαιωση...παει μονος του...

 

Οταν "κερδισει" την δίκη και εχει τιτλο, τοτε μπορει να αναθεσει σε μηχανικο την   εκδοση βεβαιωσης

 

είτε  για  αδομητο ειτε  για δομημένο,   μετα απο -τυχον- τακτοποιηση

 

υγ

στην περιπτωση της  Βασιλικης,  προφανως ισχυει αυτο που προανέφερεε  ο terry

 

Αλλα εδω τι κουβεντιαζουμε?

Αν θα ενταξουμε ΨΕΥΔΩΣ το αυθαιρετο στον Ν4178?

Συγνωμη δε θα παρω και δεν θα επρεπε καν να μπαινουμε στη λογικη αυτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα η πορεία που πρέπει να ακολουθησει είναι

1. Απόφαση χρησικτησίας

2. Άδεια νομιμοποίησης με τα σχετικά πρόστιμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.