Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

.....αν σας πω οτι ο μηχανικος που εκανε την ψευτοδηλωση ηταν πρωην δημαρχος και νυν βουλευτης...τι εχετε να πειτε!!!!!!!

Κλασική περίπτωση πολιτευόμενου μηχανικού (και όχι πολιτικού μηχανικού)

 

Έχω πέσει σε άπειρα μπαλαμούτια συναδέλφων μηχανικών

οι οποίοι τυγχάνει να ασχολούνται και με τα κοινά. (δημοτικοί σύμβουλοι, δήμαρχοι κλπ)

 

Και όταν λέμε μπαλαμούτια εννοώ:

Άδειες που κανονικά θα έπρεπε να μην είχαν εκδοθεί (ή να έχουν ανακληθεί) λόγω ψευδών τοπογραφικών,

οικοδομές στις οποίες ήταν (και καλά) επιβλέποντες ή και κατασκευαστές με άπειρες κακοτεχνίες και παρανομίες

άπειρα τοπογραφικά συμβολαίων που στην ουσία είναι σκαριφήματα και όχι τοπογραφικές μελέτες

κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι σχεση εχει οτι ειναι βουλευτης ή δημαρχος?

 

Και γω εχω πανω απο 100 περιπτωσεις απο κοινους πολιτικους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποιο άλλο τόπικ και θέτω το ερώτημα μου εδώ.

Η πρώτη τακτοποίηση που ανέλαβα ήταν ενός γνωστού μου. Από λάθος δικό μου δεν πρόσεξα μια παράβαση που είχε (τμήμα περίφραξης αυθαίρετο).

Η δήλωση είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Τώρα θέλει να μεταβιβάσει την μονοκατοικία, πήγα να κάνω αυτοψία για να δώσω την βεβαίωση και διαπίστωσα το λάθος μου. Τώρα τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μπορώ να ακυρώσω την δήλωση και να κάνω νέα ή πρέπει να γίνει νέα δήλωση (2 δηλώσεις στο ίδιο ακίνητο?). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σφαιράτα :smile:  αποστέλεις ηλεκτρονικό αίτημα στο ΤΕΕ μέσα απο τη δήλωση, ενεργοποιείται αυθημερόν, ξαναυποβάλεις και Καθαρίζεις!

 

 

 

 

 

 

αυτό είναι το ένα και το άλλο είναι να ψαχτείς γιατί θες να τακτοποιήσεις την περίφραξη, και γιατί η περίφραξη σε αναγκάζει να μην μπορείς να δώσεις την βεβαίωση. ;) :smile: Ciaos

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο γνωστός είναι πολύ τυπικός και θέλει να τακτοποιήσει τα πάντα πριν γίνει η μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και αυτή τη στιγμή ξεκινάνε διαδικασίες για ψευδή δήλωση μηχανικού (πολιτικού και πολιτευόμενου)

η οποία κατέληξε στην μη έκδοση αδείας λειτουργίας, 

με αποτέλεσμα ο κακόμοιρος ο ενοικιαστής να έχει χαλάσει χρόνο και χρήμα για κάτι που δεν γίνεται

(τουλάχιστον όχι όπως πήγε να το κάνει ο μάγκας)

και να οδεύει μάλλον προς τα δικαστήρια η υπόθεση.

 

Έχει σημασία η ιδιότητα του πολιτευόμενου, γιατί πλασάρεται στην πιάτσα ως λύση για όλα τα προβλήματα, ακόμα και εκβιαστικά,

με αποτέλεσμα να διαστρεβλώνεται η αγορά και να υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός.

Μερικοί μάλιστα δεν διστάζουν να είναι ταυτόχρονα ελεγκτές (ας πούμε αντιδήμαρχοι ποιότητας ζωής) και ελεγχόμενοι (υπογράφοντες σχέδια για άδεια λειτουργίας)

Καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου αρέσει που εκπλήσσεστε! Πριν 2 εβδομάδες με ενημέρωσε ο αδερφός μου ότι βρήκε ένα κατάστημα να αγοράσει σε εμπορικό κέντρο σε καλή τιμή. Ήταν έτοιμος να πληρώσει το φόρο και να υπογράψει συμβόλαιο. Είπα να ρίξω μια ματιά και μου έδωσε συμβόλαια, κατόψεις, και έτοιμη την εκδοθείσα βεβαίωση μηχανικού από τον ίδιο τον κατασκευαστή του κτιρίου (αρχιτεκτονικό γραφείο από τα παλιότερα της περιοχής και των γύρω προαστίων) προ 1 μηνός. Πήγα εκεί και μου στράβωσε το σαγόνι. Δεν υπήρχε ούτε μια διάσταση με απόκλιση <2% σε σχέση με τα εγκεκριμένα και υπήρχε και μετατόπιση της ιδιοκτησίας λόγω αυθαιρεσίας των διπλανών καταστημάτων πολύ πέρα της ανοχής. Όλος ο όροφος ένα μπάχαλο και ο μηχανικός (του μεγάλου αρχιτεκτονικού γραφείου που προανέφερα) εξέδωσε βεβαίωση χωρίς να κάνει ουδέποτε αυτοψία. Η πλάκα είναι ότι χρειάστηκε να πείσω τον αδερφό μου ότι η ιδέα που του πέρασε από το μυαλό να αγοράσει όπως και να έχει και στη συνέχεια να τακτοποιήσει αυτός την αυθαιρεσία αυτονόητα δεν έπαιζε...

Εκτιμώ ότι ένα 70-80% των συναδέλφων υπογράφουν κυριολεκτικά ό,τι να' ναι προκειμένου να πάρουν τις πενταροδεκάρες της αμοιβής -οι "μικροί"- και να μη στεναχωρήσουν τους παλιούς πελάτες τους -οι "μεγάλοι"- (οι οποίοι όπως διαπιστώνω εκδίδουν βεβαιώσεις αβέρτα και άνευ αμοιβής). Θα τρίβουμε τα μάτια μας τα επόμενα χρόνια με αυτά που θα βγουν στην επιφάνεια...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.