Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αεροφωτογρ. του google earth στο autocad με κλίμακα


Recommended Posts

@Sw0rdf1sh:

Το Plex.Earth προσφέρει γεωαναφορά και στο απλό AutoCAD αλλά πρόκειται για πρόγραμμα που επεκτείνει και τις δυνατότητες του Map ώστε να δημιουργέις άμεσα υποβάθρα με αεροφωτογραφίες του GE, σε λίγα λεπτά, χωρίς κόπο και πολύπλοκες διαδικασίες (...τα έχω τραβήξει κι εγώ και ξέρω ;) ) και δουλεύει μέσα από το AutoCAD, Map 3D, Civil 3D ή Architecture. Συγκεκριμένα:

 

- καθορίζεις την ευκρίνεια που θέλεις στο Google Earth, την περιοχή στο AutoCAD και το Plex.Earth σαρώνει την περιοχή καλύπτοντάς τη με τις απαιτούμενες εικόνες προκειμένου να την καλύψει.

- εντοπίζει άμεσα περιοχές και θέσεις έργων, καθώς ορίζοντας μια περιοχή στο AutoCAD σου κάνει zoom το Google Earth εκεί.

- δίνει τη δυνατότητα "χειροκίνητης" προσαρμογής της εικόνας στο σχέδιο, για τις περίπτώσεις που έχεις μεγάλες αποκλίσεις η εικόνα του Google Earth ή δουλεύεις με σχέδιο σε αυθαίρετο σύστημα συντεταγμένων.

- επίσης, δημιουργείς ή παίρνεις σημεία από το Google Earth

- υποστηρίζει >2000 συστήματα παγκοσμίως (και το ΕΓΣΑ)

 

Δες αυτό το video (αφορά την προηγούμενη έκδοση, τώρα έχει αυτοματοποιηθεί πλήρως αλλά η λογική παραμένει η ίδια):

http://www.plexscape.com/services/plexearth/video.aspx

 

αλλά ακόμα καλύτερα κατέβασέ το και δοκίμασέ το:

http://www.plexscape.com/services/plexearth/download.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλύτερα να φτιάξεις ενα πολύγωνο στην Α/Φ που να πιάνει σχεδόν όλη την Α/Φ (όσες πιο πολλές πλευρές και διαγωνίους,καλύτερα) και να υπολογίσεις την Μ.Τ της κλίμακας

 

Κ=(Κ1+Κ2+Κ3+Κ4...Κν)/ν. με Κi η κλίμακα της κάθε διάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θέλω να εισάγω αεροφωτογραφία του 1945 που έχω σε ηλεκτρονική μορφή (αρχείο tiff) σε Autocad, δοκίμασα με Autocadmap 2010 αλλά δεν τα κατάφερα να την ανοίξω; μπορεί να μου πει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; η κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εχω ενα σχεδιο σκαναρισμένο το οποίο είναι υπο μια κλίμακα. Θελω να το εισάγω στο autocad ώστε να διατηρεί αυτή την κλίμακα δίχως και να μπορώ να μετρήσω

της διαστάσεις. Μεχρι σήμερα το βάζω με insert: raster image και κατοπιν με scale μεχρι να πιασω μια γνωστη διασταση πάνω στο χαρτί. Ξέρει κάποιος κάποιον ποιο γρήγορο 

και ίσως ακριβέστερο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η εντολή scale έχει και υποεπιλογή reference. Ουσιαστικά κάνεις scale με βάση κάποια γνωστή απόσταση οπότε αν το κάνεις σωστά γίνεται σωστό scale με την μία.

Αλλά όπως το περιγράφεις μάλλον και εσύ έτσι το κάνεις ή περίπου έτσι.

Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποια άλλη λύση.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, laxanos said:

Εχω ενα σχεδιο σκαναρισμένο το οποίο είναι υπο μια κλίμακα. Θελω να το εισάγω στο autocad ώστε να διατηρεί αυτή την κλίμακα δίχως και να μπορώ να μετρήσω

της διαστάσεις. Μεχρι σήμερα το βάζω με insert: raster image και κατοπιν με scale μεχρι να πιασω μια γνωστη διασταση πάνω στο χαρτί. Ξέρει κάποιος κάποιον ποιο γρήγορο 

και ίσως ακριβέστερο τρόπο?

Φυσικά. Με την align. Πατάς μια γραμμή πάνω σε μια ήδη γνωστή διάσταση. Στη συνέχεια σχεδιάζεις μια γραμμή ίση με τη γνωστή διάσταση σου σε μέτρα, έχοντας ως αρχή την αρχή της προηγούμενης. Δίνεις select all,  align, κλικαρεις στο πρώτο σημείο ως source & destination την κοινή αρχή των δύο ευθειών, ως 2o source το τέλος της αρχικής γραμμής και ως 2ο destination το τέλος της 2ης γραμμής. 3ο source & destination δεν βάζεις. Στην ερώτηση αν θα σου κάνει κ scale, δίνεις Y(es) και είσαι έτοιμος. 

Η ακρίβεια του τρόπου αυτού έχει να κάνει με την ακρίβεια που θα χαράξεις την 1η σου γραμμή (επί της γνωστής διάστασης στο σχέδιο).

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά κάνω drag and drop το jpg, μετά align και στη συνέχεια αν δεν "έρχεται",

το επιλέγω, cut και paste as block.

το block μου δίνει τη δυνατότητα για διαφορετικό scale κατα Χ και διαφορετικό κατά Ψ, γιατί πολλά σκαναρίσματα στρετσάρουν αλλιώς το Χ και αλλιώς το Ψ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν χρησιμοποιειτε καποια αλλη εφαρμογη του τυπου raster design, το paste as block ειναι μια αρκετα καλη λυση που δυστυχως (ή ευτυχως) εχει μονο "παραμορφωση" κατα Χ ή κατα Υ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.