Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απερρίφθη από το ΤΑΙΠΕΔ η προσφορά της Lamda Development


imhotep

Recommended Posts

πονηρεα   100.000  ειναι   το  οριο  σημερα   τον  απριλιο η  μαιο  η  μεσα  στο  2015  μπορει  να  ξανα - αλλαξει  και  να  φτασει  και  20000 η  και  10.000   ειδικα 

για  την  ελλαδα  αλλωστε  χορευουμε  με  γερμανιμο  ντεφι και  αναλογα  με  τα  συμφεροντα  των  δανειστων 

οταν  θα  ερθει  και  η  κουβεντα  του  κουρεματος  του  ελληνικου  χρεος  λες  ο  καλος  σοιμπλε   να  μην  θεσει  θεμα  κουρεματος  καταθεσεων

κατω  των  100.000 ;;;; 

εγγυητης  των  δανειων  ειναι  αυτος  που  τα  χρησιμοποιει  και  μονο  αυτος 

με  την  προσωπικη  του περιουσια  διοτι  ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ  ωφελειται  απο  τα  δανεια  ο  συγκεκριμενος κυριος   εχει   ΠΟΛΛΑ   χρηματα  ΚΑΙ ΟΛΑ  στο  ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ  ΣΕ  ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ  ΤΡΑΠΕΖΕΣ 

εχει  μεγαλη  πλακα   τα  δανεια  που  θα  παρει  ο  καλος  αυτος  κυριουλης  να  τα  εγγυηθει  ο φτωχος   ελληνικος  λαος  με  καταθεσεις  10.000  ευρω 

μιλαμε  για  πειρατεια ληστεια  κανονικη  , Αν  ειναι  ετσι  ας  το  αφησει  το  ελληνικο  εκει  που  ειναι,   δεν  θελουμε  ληστες

αλλα  σοβαρους  επενδυτες .

οσον  αφορα  την  αποψη  οτι  οι  καταθετες  θα  εγγυονται  τα  θαλασοδανεια  των  τραπεζιτων  μονο  γελοια 

μπορει  να  χαρακτηριστει  και  δεν  ειναι  σοβαρη

 ,  αποκλειστικοι   υπευθυνοι  ειναι  ο  διευθυνων συμβουλος 

και  οι  μεγαλομετοχοι  που  εγκρινουν  τα  δανεια  ,  ο  καταθετης  δεν  εγκρινει  δανεια  και  δεν  ωφειλει  να  λογοδοτησει  για  τους 

λαθος  χειρισμους  των  διεθυντων  που  μιζαδοροιζονται  απο  τα  θαλασοδανεια  μεγαλοπαραγοντων .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, η κριτική όταν γίνεται με επιχειρήματα και όχι με αφορισμούς είναι χρήσιμη.

Για παράδειγμα θυμάμαι τον Κωστόπουλο (τον μέγα εκδότη) όταν γίνονταν οι ολυμπιακοί αγώνες έγραφε κάτι editorial στα περιοδικά του σε στυλ:

«τι μιλάς και γκρινιάζεις ρε λιγδιάρη, μίζερε Ελληνάρα, δε φτάνει που σου διοργανώνουν Ολυμπιάδα τολμάς και μιλάς κι από πάνω?»

(Τότε βέβαια οι φωνές που ασκούσαν κριτική ήταν ελάχιστες)

 

Βεβαίως και πρέπει να μιλάμε γιατί πληρώνουμε κύριοι...

Στη δημοκρατία πρέπει να υπάρχει έλεγχος.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε σωστή ενημέρωση/πληροφόρηση για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη...

Οπότε πολλές φορές οι συζητήσεις καταλήγουν να είναι καφενειακού επιπέδου.

Πάντως, το γεγονός σε κάθε περίπτωση είναι, πως οι πολιτικοί μας στο παρελθόν έχουν δώσει λόγους για να είμαστε πλέον πιο αυστηροί.

Να σημειώσω πως το Ελ. Βενιζέλος ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2001 αν θυμάμαι καλά. Οπότε και αποδεσμεύτηκε ο χώρος του Ελληνικού (οι Γερμανοί το έθεσαν ως όρο να μην υπάρχει ανταγωνιστικό αεροδρόμιο). Επομένως, πράγματι έχουν περάσει αρκετά χρόνια που παραμένει αναξιοποίητο. Βέβαια, δε σημαίνει αυτό πως πρέπει να γίνει βιαστική κίνηση τώρα λόγω της κρίσης. Κι αυτό λάθος θα είναι.

Στο μεταξύ βρε παιδιά τζάμπα? Δηλαδή η προσφορά που κάνουν είναι 430.000.000 και θα πρέπει να τους απαντήσουμε «πολλά είναι, κατεβείτε»? Τι λέμε τώρα?

 

 

Διαφωνώ κάθετα. Τώρα έχουμε ανάγκη για βιαστικές κινήσεις διότι η ανεργία είναι στο 30%. Διαφορετικά σε παρακαλώ να φτιάξεις μία διαφημιστική καμπάνια και να λές 

 

Μπορεί να είσαι άνεργος, μπορεί να έχεις χάσει κάθε ελπίδα αλλα στη δημοκρατία πρέπει να υπάρχει έλεγχος

 

Προσωπικά βέβαια θα σε ρωτούσα κάτι πιο απλό

 

Πες μου σε παρακαλώ πως θα κάνεις έλεγχο, με ποιούς και γιατί να εμπιστευτώ τον ελεγχό σου? 

Link to comment
Share on other sites

πονηρεα   100.000  ειναι   το  οριο  σημερα   τον  απριλιο η  μαιο  η  μεσα  στο  2015  μπορει  να  ξανα - αλλαξει  και  να  φτασει  και  20000 η  και  10.000   ειδικα 

για  την  ελλαδα  αλλωστε  χορευουμε  με  γερμανιμο  ντεφι και  αναλογα  με  τα  συμφεροντα  των  δανειστων 

Το όριο θα είναι ίδιο για όλες τις χώρες τις Ευρωζώνης, αν είναι 10.000 στην Γερμανία θα είναι 10.000 και στην Ελλάδα, τελεία και παύλα.

 

οταν  θα  ερθει  και  η  κουβεντα  του  κουρεματος  του  ελληνικου  χρεος  λες  ο  καλος  σοιμπλε   να  μην  θεσει  θεμα  κουρεματος  καταθεσεων

κατω  των  100.000 ;;;; 

Αν ήθελε ο καλός Σοιμπλε να πάρει τα λεφτά των καταθέσεων θα το είχε κάνει πολύ ευκολότερα  το 2010 και σίγουρα αυτή θα ήταν η πιο βέλτιστη λύση (σε σχέση με την πολύχρονη αφαίμαξη που έχουμε υποβληθεί τώρα που καταλήγει ουσιαστικά στο ίδιο αποτέλεσμα)

 

εγγυητης  των  δανειων  ειναι  αυτος  που  τα  χρησιμοποιει  και  μονο  αυτος 

Ισχύει αυτό εκτός αν χρεοκοπήσει !!! 

 

με  την  προσωπικη  του περιουσια  διοτι  ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ  ωφελειται  απο  τα  δανεια  ο  συγκεκριμενος κυριος   εχει   ΠΟΛΛΑ   χρηματα  ΚΑΙ ΟΛΑ  στο  ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ  ΣΕ  ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ  ΤΡΑΠΕΖΕΣ 

εχει  μεγαλη  πλακα   τα  δανεια  που  θα  παρει  ο  καλος  αυτος  κυριουλης  να  τα  εγγυηθει  ο φτωχος   ελληνικος  λαος  με  καταθεσεις  10.000  ευρω 

Τα εγγυάται η εταιρία του και όχι ο ίδιος, σε περίπτωση χρεοκοπίας της εταιρίας η τράπεζα θα εκποιείσει τα περιουσιακά στοιχεία της εταιρίας, αν δεν φτάσουν, την διαφορά θα την πληρώσουν οι μέτοχοι της τράπεζας, αν δεν φτάσουν θα  συμπληρωθούν με τις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ και αν πάλι δεν φτάσουν θα πληρώσει η κεντρική ευρωπαική τράπεζα. Σε καμία περίπτωση δεν θα πειραχτούν οι καταθέσεις κάτω των 100.000 ευρώ.

Αυτό είναι το σχέδιο, αν δεν γίνει έτσι τότε και εγώ θα είμαι μαζί σου !!!!!!!!!!!!!

 

μιλαμε  για  πειρατεια ληστεια  κανονικη  , Αν  ειναι  ετσι  ας  το  αφησει  το  ελληνικο  εκει  που  ειναι,   δεν  θελουμε  ληστες

αλλα  σοβαρους  επενδυτες .

Αυτή η νοοτροπία μας έχει φέρει στο σημείο που είμαστε και για αυτόν τον λόγο κανένας πολιτικός, δεν έθιξε το ζήτημα της αξιοποίησης του Ελληνικού και των άλλων ολυμπιακών ακινήτων.

Η ακινησία δεν είναι λύση, Υπάρχουν τρόποι το Ελληνικό δημόσιο να πάρει τα λεφτά που δικαιούται σε βάθος δεκαετίας και ανάλογα τις εξελίξεις.

 

οσον  αφορα  την  αποψη  οτι  οι  καταθετες  θα  εγγυονται  τα  θαλασοδανεια  των  τραπεζιτων  μονο  γελοια 

μπορει  να  χαρακτηριστει  και  δεν  ειναι  σοβαρη

Αυτό δεν προκύπτει από κάπου 

 

 ,  αποκλειστικοι   υπευθυνοι  ειναι  ο  διευθυνων συμβουλος 

και  οι  μεγαλομετοχοι  που  εγκρινουν  τα  δανεια  ,  ο  καταθετης  δεν  εγκρινει  δανεια  και  δεν  ωφειλει  να  λογοδοτησει  για  τους 

λαθος  χειρισμους  των  διεθυντων  που  μιζαδοροιζονται  απο  τα  θαλασοδανεια  μεγαλοπαραγοντων .

Οπώς εξήγησα και πριν αυτό πάει να περάσει σε Ευρωπαικό επίπεδο, αν δεν ... τότε είμαι μαζί σου ....

 

 

 

Είναι απολύτως φυσιολογικό να μην έχουμε καμία εμπιστοσύνη στους πολιτικούς μας.

Έχω ξαναγράψει ότι αυτοί που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση είναι αδύνατον να μας σώσουν.

 

Γιαυτό, όσο έχουμε ακόμα μνημόνιο και κουμάντο κάνουν οι άλλοι (ευτυχώς), πρέπει να τους αλλάξουμε (τους δικούς μας) με τον θεσμικό τρόπο μέσο της ψήφου μας

 

Δεν είναι οι ξένοι (Γερμανοί) οι κακοί, οι δικοί μας είναι που προσπαθούν να σώσουν τον κ@λ@ τους.

 

Πλέων, υπάρχουν κάποια κόμματα (μικρά ακόμα) από ανθρώπους που δεν είναι επαγγελματίες πολιτικοί, έχουν κοινό νου και μπορούν να εκφράζουν τον καθένα μας. Αν ένα μπορέσει να μπει στην βουλή είμαι σίγουρος οτι θα αρχίσει να ξηλώνεται το πουλόβερ.

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, πολύ προσωπικά το πήρες δε νομίζεις? Δεν κατεβαίνω σε εκλογές και ζητάω την ψήφο σου. Ηρέμησε.

Προσωπικά δεν είμαι άνεργος ούτε έχω χάσει κάθε ελπίδα. Επίσης μπορώ να γράφω την άποψή μου.

Την ίδια φρασεολογία με εσένα χρησιμοποιούσε και το πασοκ με το Μίμη Ανδρουλάκη όχι πολύ παλιά ο οποίος έλεγε "δουλειές, δουλειές, δουλειές" (όταν συνεργάζονταν με το Μάνο).

Τον έλεγχο δεν πρότεινα να τον κάνω εγώ με την παρέα μου αλλά οι πολίτες γενικά, ασκώντας πιέσεις ώστε να υπάρχει διαφάνεια. 

Πιστεύω πως οι επαΐοντες και οι ειδήμονες στις δημοκρατίες οδηγούν προς απολυταρχικά καθεστώτα.

Αυτά που γράφω είναι η άποψή μου φίλε μου. Δε σημαίνει πως υποτιμώ τη δική σου.

Επομένως σταμάτα τον ειρωνικό τόνο και την υφέρπουσα τάση για νουθεσία που αρχίζω να διακρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Ελληνικό, νομίζω πως ισχύει ό,τι ισχύει και για τις υπόλοιπες ιδιωτικοποιήσεις.

Ό,τι πουληθεί τώρα, θα πουληθεί σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή, αναντίστοιχη της αξίας του.

 

Αν οι δανειστές ήθελαν να βοηθήσουν την ελληνική οικονομία και την μακροπρόθεσμη προοπτική της, προφανώς και δεν θα επέλεγαν την εκποίηση ακινήτων σε αυτήν την χρονική συγκυρία. Άλλωστε, τα οικονομικά μεγέθη δεν είναι τέτοια που να επηρεάζουν σημαντικά την βιωσιμότητα του χρέους (400 εκ. στα 300 δισ. είναι το Ελληνικό).  

Τα οφέλη για τα δημόσια οικονομικά θα ήταν, κατά την γνώμη μου, πολλαπλάσια αν το ίδιο το κράτος επένδυε στο Ελληνικό, μέσω φυσικά δανεισμου, και εδώ θα φαινόταν αν οι εταίροι μας είναι αλληλέγγυοι ή κοράκια.. 

Σημειώνω ότι για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών οι εταίροι ήταν παραπάνω από πρόθυμοι να δανείσουν 50 δισ.!

 

Καταλήγοντας, η πίεση για εκποίηση τώρα προφανώς εξυπηρετεί ιδιωτικά συμφέροντα και όχι το συμφέρον του ελληνικού δημοσίου.

Edited by patches
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας, αλλά ποιος λογικός άνθρωπος θα έκανε ανάλυση χρηματοροών και κερδών σε βάθος εκατονταετίας; :shock:

Ποιος εγγυάται ότι θα υπάρχουν σίγουρα έσοδα για τα επόμενα 99 χρόνια;!!!

Αυτές οι "επενδύσεις" βρίσκονται πάντα υπό την εγγύηση του κράτους, άλλωστε το παράδειγμα του Μεγάρου Μουσικής, που είναι και πολύ μικρότερο σε μέγεθος, δεν είναι δα και τόσο παλιό. Ο επιχειρηματίας θα βγάλει τα λεφτά του μέσα στην πρώτη πενταετία - δεκαετία το πολύ και μετά το βάρος θα το αναλάβει το δημόσιο.

 

Ρίξτε και μια ματιά στη μελέτη του ΕΜΠ για το Ελληνικό.

 

http://courses.arch.ntua.gr/View.aspx?i=111851

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

BAS

 

Εαν στα μεσόγεια ήθελα να φτιάξω ένα τεράστιο ηλιακό πάρκο πάλι ο κόσμος θα αντιδρούσε.

 

Η άποψή μου για αρκετούς στην Ελλάδα είναι απλή. Απο την μία χτίζουμε παράνομα για να φτιάξουμε περιουσία (βλέπε 2,5 αυθαίρετα) και απο την άλλη κρίνουμε μια επένδυση. Οταν τους ρωτάς ρε φιλαράκο πήγαινε εσυ και δώσε 3 δις και οχι 500 εκ σου απαντάνε δεν είμαι Λάτσης. 

 

Ο Λάτσης είναι επιχειρηματίας και παίρνει ένα ρίσκο γνωρίζοντας τι γίνετε στην Ελλάδα. Το ρίσκο του μάλιστα για εμένα είναι μεγάλο και θα εξηγήσω. Γνωρίζουμε όλοι οτι το πιο ευκολο πράγμα στην Ελλάδα για να χάσεις λεφτά είναι να μπλέξεις στα γρανάζια του Δημοσίου και να σε βάλουν στόχο για πολιτικές σκοπιμότητες. Απο δημαρχαίοι μέχρι οικολόγοι μέχρι ακτιβιστές απο την Τανζανία μπορούν να να τινάξουν χρονοδιαγράμματα στον αέρα. Αυτό απαντάει και το γεγονός γιατί υπάρχει 1 προσφορά.

 

Επειδή η Ελλάδα έχει πολιτική και οικονομική σταθερότητα Κονγκό όπως καταλαβαίνεις τα πάντα είναι στο αέρα. Αύριο δεν ξέρεις ποιες τράπεζες θα υπάρχουν, ποιο θα είναι το βιωτικό επίπεδο του Ελληνα, ποιο θα είναι το κόστος του ρεύματος, το κόστος των υλικών, κλπ. Αντε λοιπόν και το τελείωσες το ρημάδι. Πάμε τωρα στην φάση να πουλήσεις. Γουστάρω να πουλήσω στον Χ φραγκάτο. Ο Χ φραγκάτος όμως θέλει ασφάλεια, ησυχία κλπ ώστε να απολαμβάνει το μέρος. Εαν αύριο το μέρος είναι εμπόλεμη ζώνη θα σου πει ρε φίλε δεν σου δίνω τα 300 εκ που ζητάς αλλα 100εκ. 

 

όλα τα παραπάνω ισχύουν για τον απλό κόσμακη στην Ελλάδα.

 

Για τον καθε Λατση βλεπε Mall... δεν υπάρχουν ούτε νομοι ούτε νομοθεσίες.

 

το ρίσκο του Λατση είναι ανυπάρκτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφετε λες και είστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην Ελλάδα.

 

Εγώ διαφωνώ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό, όσο έχουμε ακόμα μνημόνιο και κουμάντο κάνουν οι άλλοι (ευτυχώς), πρέπει να τους αλλάξουμε (τους δικούς μας) με τον θεσμικό τρόπο μέσο της ψήφου μας

 

Δεν είναι οι ξένοι (Γερμανοί) οι κακοί, οι δικοί μας είναι που προσπαθούν να σώσουν τον κ@λ@ τους.

 

και  οι  γερμανοι  μια   χαρα  τα  εχουν  βρει  με  το  ντοπιο  πολιτικο  συστημα  ,  δεν  ειδα  να   πιασουν  κανενα 

λαθρεμπορο  πετρελαιου   ,   και  να  μειωσουν  το  πετρελαιο  ωστε  να  ζεσταθει  ο  κοσμος ,

με  δυο  λογια  το  λαθρεμποριο  συνεχιζεται  κανονικα  οι  κερδοσκοποι   γινονται  πλουσιοτεροι  και  ολος  ο  κοσμος  εχει  παγωσει  πληρωνοντας 

το  τιμημα  ,  την  χασουρα  του  κρατους  απο  το  λεθρεμποριο  οι  πολιτικοι  και  δανειστες  συμφωνησαν  να  τα  παρουν  απο  τους  πολιτες

με  απανωτους  φορους  ,  οι  λαθρεμποροι  εμειναν  ανεπαφοι  .

τελικα  οι  γερμανοι  ειναι  φιλοι  μας !!!!!!!!!..

 

πρεπει  να  ζουμε  σε  διαφορετικες  χωρες  και  να  μην  εχουμε  παρει  χαμπαρι  τι  εχει  συμβει  στον  κοσμο .

η  εχουμε  πολλα  πολλα  χρηματα  και  οι  κοινωνικες  μας  συναναστροφες  να  ειναι  μονο  με  τους  υπουργους  της  κυβερνησης  ,  στουρναρα  σταικουρα  βρουτση  ,  και  μητσοτακη .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.