Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού 150 έως 200 ευρώ για κάθε διαμέρισμα για την ηλεκτρονική ταυτότητα των κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

ωραια  με  κορδελα  και  κονταρια  ,    που  απο  τριγωνο  σε  τριγωνο  εχεις 

χασει  1-2  ποντους  ,( στα  10  τριγωνα  εχασες  την  μπαλα )

 αμβιβαλλω  αν  ειχε  και  κονταρια  γιατι  στοιχιζουν  και  αυτα 

, αν  δεν  το  κατεχεις  το  αθλημα  μην  το  εξασκεις 

κατσε  γραφειο  να  σχεδιασεις   αυτα  που  κατεχεις  και  εχεις  μαθει

προφανως  η  συναδελφος   δεν  ειχε  καταλαβει  τι  εχει  να  αποδοσει  και  τι 

ευθυνες  εχει  με  την  υπογραφη  της   δικο  της  προβλημα .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει να είμαι και ενεργειακός επιθεωρητής και πολύ συνάδελφοι μου έχουν ρίξει τις τιμές σε βαθμό που έχω ακούσει παράπονα απο πελάτη μου, θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια ή θα παίξω μπάλα με τις ίδιες τιμές κυριε ΙΝΖΑΓΚΙ???

Αν με την ηλεκτρονική καταγραφή κτηρίων γίνει το ίδιο? υπάρχει κάποιος νόμος που μας προστατεύει στο θέμα ΠΙΑΤΣΑΣ?????

Εκανα τα σεμιναρια, περιμενα σαν τον μλκ να γινουν οι εξετασεις, περασε 1 χρονος, και μετα βγηκε ανακοινωση οτι μπορω να γινω κ εγω εν. επιθεωρητης. Ε μετα δεν ηθελα εγω... Ουτε εχω ασχοληθει... ουτε προκειται. Δεν αξιζει

Πιστευω να σε καλυψα

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

 

Παρακολουθώντας την συζήτηση θέλω να πω και εγώ σαν νέος μηχανικός (25 ετών) που μόλις ξεκίνησα και παλεύω και εγώ για το άρτο των ημών τον επιούσιο ότι καταλαβαίνω τον συνάδελφο oikoenergy απόλυτα!

Όμως ο συνάδελφος alsterwasser έχει απόλυτο δίκιο ειδικά στο τελευταίο πόστ του όπου αναφέρει όλα τα έξοδα πέρα από τα καθαρά που μένουν αναλόγως με την αμοιβή που θα ζητήσεις......

Εγώ δραστηριοποιούμαι εδώ και ένα χρόνο και δυστυχώς στην αρχή έτσι την πάτησα.....χαμηλές αμοιβές και πολλές ώρες εργασίας με πολλές ευθύνες......αλλά διαπίστωσα σύντομα ότι το πράγμα δεν τραβάει έτσι......και περισσότερο κουραζόμουν και οι αποδοχές λίγες.....το θέμα είναι ότι πρέπει να ακούμε τους "παλιότερους" σε αυτό τον τομέα διότι έχουν δει πολλά περισσότερα από εμάς και μπορούν να μας δώσουν πολλές συμβουλές!!

Δυστυχώς εγώ δεν άκουγα κανέναν ούτε και τον πατέρα μου ο οποίος είναι πρώην ελεύθερος επαγγελματίας και μου τα έλεγε!!Το θέμα είναι όμως ότι μέσα από τα λάθη μου έμαθα και πλέον προσπαθώ και βάζω στόχο τις δουλειές που ναι μεν είναι λιγότερες αλλά τουλάχιστον θα έχω μια ικανοποιητική αμοιβή από αυτές και ας είναι και λιγότερες στον αριθμό!!

Όσο για τα ΠΕΑ χωρίς να θέλω να τα απαξιώσω η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ασχοληθώ διότι βλέπω ότι σε πολλές περιπτώσεις είναι χαμένος χρόνος, χρήμα και κόπος.

Το μεγαλύτερο μάθημα όμως το πήρα όταν μου έτυχε τακτοποίηση αυθαιρέτου 115 τ.μ. στην Αττική πριν 4 μήνες και το οποίο τυχαίνει να ανήκει σε συγγενικό μου πρόσωπο οπότε καταλαβαίνετε.......!!!

Πήρα και εγώ τα εργαλεία μου φουλάρισα το αμαξάκι μου και από Καλαμάτα ήρθα στην Αθήνα για την τακτοποίηση!Δύο μέρες έτρεχα στις πολεοδομίες για να βρω σχέδια της περιοχής να κάνω ερωτήσεις σχετικά με την άδεια του σπιτιού και γενικά να ψάξω όλες τις λεπτομέρειες.....μετά άλλη μια ολόκληρη μέρα για αποτύπωση του κτιρίου, για εξαρτημένο τοπογραφικό κτλ κτλ......φτάνουμε στην ώρα της συζήτησης για την αμοιβή και με έκπληξή μου ακούω ότι τα 1000+ΦΠΑ που ζητάω είναι πολλά και ότι Αθηναίος μηχανικός το έκανε με 300........και ήταν και συγγενείς το τονίζω!!!

Εγώ φυσικά δεν έκανα πίσω αλλά με λύπη μου διαπίστωσα ότι τα 1000+ΦΠΑ δεν μου έφταναν ούτε για ζήτω!!

Χωρίς λοιπόν να θέλω να πολυλογώ και να κουράζω, το θέμα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας (ιδίως οι πιο νέοι στον τομέα), γιατί πιστεύω ότι όλοι μας στην αρχή λίγο πολύ την έχουμε πατήσει!Και φυσικά να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια λάθη γιατί έτσι πέφτουν οι τιμές!

Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν το έχω ξανακάνει γιατί κατάλαβα εκ των υστέρων ότι "μπήκα μέσα" και ότι έτσι δεν σε αντιμετωπίζει και ο πελάτης με τον δέοντα σεβασμό!!!Και συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια του συνάδελφου alsterwasser και πιο ειδικά με τα παρακάτω τα οποία ανέφερε:

 

"1.Αν η αγορά σε μάθει για τις φτηνές υπηρεσίες που προσφέρεις κ οχι για την ποιότητα της εργασίας σου, τότε ΠΟΤΕ δε θα μπορέσεις ακόμα κ οταν φύγει η κρίση, να ανεβάσεις τις τιμές στο πρέπων ύψος.

 

2.Ο σεβασμός και η αναγνώριση απο τον πελάτη δεν έρχεται με τη χαμηλή αμοιβή,αλλά με την ποιότητα και την αρτιότητα της δουλειάς σου. Απλά αν χρεώνεις σαν μπακάλικο, θα έχεις κ το σεβασμό που έχει ενας μπακάλης. Και το ντύσιμο/εμφάνιση παίζει ρόλο,όπως κ οι φυσιολογικές αμοιβές.

 

3.Η χρέωση ακολουθεί μια γραμμική σχέση με τον κόπο,το χρόνο και  τα έξοδα που έκανες,ώστε να αποκτήσεις το πτυχίο/δίπλωμα. Κάνε εναν απλό υπολογισμό πόσες δεκαετίες θα χρειαστείς με τις τιμές που αναφέρεις,ώστε να αποσβέσεις το κεφάλαιο που επενδύθηκε. Αλήθεια,γιατί ενας παιδίατρος χρεώνει 50ρικο μόνο για να κάνει ενα εμβόλιο στο παιδί σου?Μιλάμε για υπόθεση 5 λεπτών. Επίσης ξεκινάς επάγγελμα στην καλύτερη στα 25 σου,όταν ο Χ κηπουρός αμοίβεται ηδη απο τα 18 του.Θα είστε ίσως στα ίδια έσοδα όταν θα γίνεις 35 ετών...."

 

Όλα αυτά τα αναφέρω απόλυτα φιλικά και χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να θίξω τον συνάδελφο oikoenergy!Κουβέντα κάνουμε!

Καλή δύναμη σε όλους!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 και μονο για την παραδοχη του λαθος σου....

1000€ ειναι ελαχιστη αμοιβη για τετοια δουλεια...

Και τονιζω οτι εκανες ενα μεγα λαθος...

Διαπραγματευτηκες την αμοιβη σου αφου ξεκινησες τη δουλεια, κατι που ενδεχομενως να σε αφηνε και εντελως εκτεθειμενο και μεσα, αν σου ελεγε "συγνωμη θα παω αλλου" και θα ειχες ξοδεψει και ενα σωρο χρηματα...

 

Ετσι μου ελεγε κι εμενα ενας μ@λ@κ@ς συναδελφος, παλαι ποτε φιλος, που πηρε και πτυχιο πολιτικου μηχανικου και νομιζε πως επιασε τον παπα απο τα @@ με τις τακτοποιησεις...

Μου ελεγε με θερμη και ζωντανια για μια τακτοποιηση που ειχε, αρκετα βαρβατη, δεν ηταν κανας φωταγωγουλης και οταν εφτασε η ωρα της αμοιβης μου απανταει το ανεκδιηγητο "ε τρια τεσσερα κατοσταρικα λεω να του ζητησω"

Και το συνεχιζω εγω.... "καθαρα να υποθεσω, οχι με το ΦΠΑ, ετσι δεν ειναι?"

για να λαβω τη νεα αληστου μνημης απαντηση "ε ενταξει θα κοψω κατι λιγοτερο"

 

Μπραβο μ@λ@κ@.... και μετα κραζουμε τους δημοσιοκαφρους για τις αμοιβες που αναφερουν, οταν εμεις οι ιδιοι φροντιζουμε να τους επιβεβαιωνουμε καθε στιγμη...

 

Να μη σε πω πως τους διαψευδουμε κιολας, οτι μπορουμε να ειμαστε ακομα φτηνοτεροι...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.......Μπραβο μ@λ@κ@.... 

 

Πολύ καλά του είπες.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 και μονο για την παραδοχη του λαθος σου....

1000€ ειναι ελαχιστη αμοιβη για τετοια δουλεια...

Και τονιζω οτι εκανες ενα μεγα λαθος...

Διαπραγματευτηκες την αμοιβη σου αφου ξεκινησες τη δουλεια, κατι που ενδεχομενως να σε αφηνε και εντελως εκτεθειμενο και μεσα, αν σου ελεγε "συγνωμη θα παω αλλου" και θα ειχες ξοδεψει και ενα σωρο χρηματα...

 

Ετσι μου ελεγε κι εμενα ενας μ@λ@κ@ς συναδελφος, παλαι ποτε φιλος, που πηρε και πτυχιο πολιτικου μηχανικου και νομιζε πως επιασε τον παπα απο τα @@ με τις τακτοποιησεις...

Μου ελεγε με θερμη και ζωντανια για μια τακτοποιηση που ειχε, αρκετα βαρβατη, δεν ηταν κανας φωταγωγουλης και οταν εφτασε η ωρα της αμοιβης μου απανταει το ανεκδιηγητο "ε τρια τεσσερα κατοσταρικα λεω να του ζητησω"

Και το συνεχιζω εγω.... "καθαρα να υποθεσω, οχι με το ΦΠΑ, ετσι δεν ειναι?"

για να λαβω τη νεα αληστου μνημης απαντηση "ε ενταξει θα κοψω κατι λιγοτερο"

 

Μπραβο μ@λ@κ@.... και μετα κραζουμε τους δημοσιοκαφρους για τις αμοιβες που αναφερουν, οταν εμεις οι ιδιοι φροντιζουμε να τους επιβεβαιωνουμε καθε στιγμη...

 

Να μη σε πω πως τους διαψευδουμε κιολας, οτι μπορουμε να ειμαστε ακομα φτηνοτεροι...

 

Να είσαι καλά συνάδελφε και σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σχετικά με την αμοιβή!!Το θέμα είναι πως πριν έρθω Αθήνα του είχα ζητήσει να σκανάρει και να μου στείλει τα (όποια) σχέδια του σπιτιού είχε και τα συμβόλαια, έτσι ώστε να του πω την αμοιβή που ζητώ!!Η απάντηση ήταν: "Έλα μωρέ θα τα βρούμε!!Συγγενείς είμαστε!!Από το να τα δώσουμε στον ξένο καλύτερα σε σένα!!Και θεώρησα και εγώ (ανοησία μου) ότι θα έχουν κάνει μια έρευνα αγοράς και θα τα βρούμε!!Και η απάντηση ήταν ότι τους είχε πει συνάδελφος από το τηλέφωνο χωρίς να δει καν το σπίτι αμοιβή 300 για ΟΛΑ.......!!!!!Άσε και το άλλο.....που τους έβγαζε το πρόστιμο από το τηλέφωνο λέει γύρω στις 7000 ευρώ και το είχαν δέσει κόμπο!!!Και πάω εγώ και κάνω τη δουλειά ολοκληρωμένη με τις αποτυπώσεις και με όλες τις αυθαιρεσίες και βγάζω το πρόστιμο 14000 ευρώ και άρχισαν οι ερωτήσεις.......μα γιατί.....και εμείς άλλα υπολογίζαμε.....και πως.....και που....και πότε!!!Αν είναι δυνατόν!!Λες και το πρόστιμο βγαίνει με μαγικά!!Μόνο κοιτώντας το σπίτι με τα μάτια!!Που ξέρεις!!Στο μέλλον μπορεί να βγαίνει και έτσι......!!

 

Για να μην αναφέρω περιστατικά που μου έχουν τύχει τώρα τελευταία από πελάτες που πάω να βγάλω ένα τοπογραφικό και έχουν άποψη για όλα!!Δεν λέω!!Δεν είναι κακό να γνωρίζεις κάποια πράγματα και να έχεις ενημερωθεί αλλά αυτό απέχει πολύ από το να είσαι εριστικός και να το παίζεις έξυπνος ότι και καλά με παρακολουθείς μήπως και σε κοροιδέψω!!!Εδώ ο άλλος με πήρε τηλέφωνο αφού του είχα στείλει τα τοπογραφικά έτοιμα για συμβολαιογραφική πράξη να του τα ξανατυπώσω σβήνοντας τις ελιές που υπήρχαν μέσα στα γεωτεμάχια γιατί "εγώ δεν τις μαζεύω μου λέει οπότε δεν χρειάζεται να φαίνονται στο τοπογραφικό, γιατί στα συμβόλαια θα πληρώσω και παραπάνω φόρο γιατί το έχεις γράψει ελαιώνα μου λέει"............ε και του λέω αν είναι έτσι κόψε τις ελιές από τη ρίζα και στα στέλνω εγώ τα τοπογραφικά......!!!!Φυσικά δεν το έκανε γιατί τις ήθελε!!

 

Εν πάση περιπτώσει θέλω να καταλήξω στο ότι ο κόσμος μας έχει απαξιώσει σαν τομέα και με λύπη μου σαν νέος που μόλις ξεκίνησα διαπιστώνω ότι το έχουμε καταφέρει εμείς οι ίδιοι!!Γιατί δεν υπάρχει συνεννόηση σε τίποτα μεταξύ μας!!Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του χωρίς να καταλαβαίνει ότι έτσι μόνο καλό δεν κάνει ούτε στον ίδιο ούτε στους συναδέλφους του, με τρανό παράδειγμα τις τιμές που έχουν ξεφτιλιστεί ανελέητα!!!

 

Όσο για το σχόλιο σου στον συνάδελφο και φίλο σου είναι τόπ!!χαχαχαχα!!!Το ίδιο ακριβώς είπα και εγώ σε δικό μου συνάδελφο-φίλο πριν μερικές μέρες που έκανε το ίδιο λάθος......!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.......Εν πάση περιπτώσει θέλω να καταλήξω στο ότι ο κόσμος μας έχει απαξιώσει σαν τομέα και με λύπη μου σαν νέος που μόλις ξεκίνησα διαπιστώνω ότι το έχουμε καταφέρει εμείς οι ίδιοι!!

 

Έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

angelo88 και λοιποί νέοι του φόρουμ, κάντε στον εαυτό σας την εξής ερώτηση:

"Θέλω κάποτε να παντρευτώ και να κάνω παιδιά;"

Αν ΝΑΙ, σκεφτείτε ότι το παιδί (ΚΑΙ η γυναίκα) δεν καταλαβαίνει από ρομαντισμούς του τύπου

"προτιμώ να έχω δουλειά έστω με πολύ μικρό κέρδος παρά να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια" κτλ.

Τα γυναικόπαιδα σε προτιμούν στο σπίτι, παρά στο γραφείο με μηδενικό κέρδος. Το υπογράφω!

Όταν λοιπόν γίνεται κι εσείς οικογενειάρχες θα καταλάβετε το λάθος σας που ρίχνετε τις τιμές.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

το έχουμε καταφερει εμεις οι ιδιοι, αλλα βοηθησε λιγακι την κατασταση και η καταργηση των ελαχιστων αμοιβων.

Εαν ο νομος όριζε την αμοιβη σε συγκεκριμενες τιμες, τι παζαρια να σου εκανε ο καθε πονηριδης?

 

Αφου ειναι τοσο μαγκες αυτοι οι πολιτικαντηδες και αποφασισαν να καταργησουν τις αμοιβες μας και να τις οριζουμε σε ελευθερη διαπραγματευση και να ζηταει ο καθενας οτι θελει, ας καταργησουν και το καθορισμενο υψος των προστιμων για τα αυθαιρετα και το κοστος των φορολογικων για τις αδειες

Να ερχεται ο πελατης και να του οριζεις το προστιμο που θα πληρωσει με ελευθερη διαπραγματευση κανονικα και με το νομο.

 

Εγω κ. Πονηριδη για το αυθαιρετο σας, οριζω μετα απο ελευθερη διαπραγματευση το προστιμο σε 9 Ευρω και την αμοιβη μου σε 900 ευρω.

Edited by Paul_Mix
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.