Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου μετά την 28/7/11, βάσει Ν.4067/12 Α4 παρ.6


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω την εξής (ιδιαίτερη) περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας.

Δύο υφιστάμενα οικόπεδα με τον ίδιο ιδιοκτήτη εμβαδού 370,00 τ.μ και 570 τ.μ σε οικισμό 2000 κατ. όπου στο ένα οικόπεδο των 570 τ.μ έχει ισόγεια αποθήκη εμβαδού 80,00 τ.μ ανευ άδειας μετα την 28.07.2011.

Το υπόλοιπο δόμησης στο οικόπεδο δεν επαρκεί για την νομιμοποίησή της (μόνη λύση καθώς δεν γίνεται να ενταχθεί στις διατάξεις του Ν.4178/13). Η σκέψη μου είναι η εξής: Αρχικά να προβεί σε στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση τμήματος του οικοπέδου με εμβαδό 570,00 τ.μ και συννένωση του με το οικόπεδο των 370,00 τ.μ το οποίο ήδη θα έχει μεταβιβαστεί (γονική παροχή) καθώς τα τμήματα που θα συννενωθούν δεν γίνεται να ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Στο σκέλος των βεβαιώσεων που θα απαιτηθούν για την μεταβίβαση θα ήθελα την γνώμη όποιου γνωρίζει για το αν μπορώ να κάνω χρήση του άρθρου 23, παρ. 2 με το οποίο θα γίνει ειδική μνεία στο συμβολαιογραφικό έγγραφο της μεταβίβασης και θα είναι υποχρέωση του νέου ιδιοκτήτη να νομιμοποιήσει την αποθήκη (στο τελικό οικόπεδο που θα προκύψει και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης θα είναι νομιμοποιήσιμη). Στο ίδιο άρθρο αναφέρει (και στην εγκύκλιο 4) ότι για να γίνει η μεταβίβαση πρέπει σε κατάσταση "ρυθμιση" να πληρωθεί το 30% και αφού πραγματοποιηθεί η μεταβίβαση να επιλεγεί "Προς έκδοση οικ. άδειας" και αφού πληρωθεί το σχετικό παράβολο να εκδοθεί άδει νομιμοποίησης. Πιθανότατα για την έκδοση της άδειας νομιμοποίησεις η πολεοδομία να απαιτήσει και την πληρωμή προστίμου ανέγερσης και διατήρησης.

Κάποια γνώμη για την παραπάνω διαδικασία.

 

Μη δημοσιεύετε το ίδιο μήνυμα σε παραπάνω από ένα θέματα. Τα υπόλοιπα θα διαγραφούν.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για αυθαίρετο μετά το 2011 ξεχνάς τον 4178 ούτε προς ρύθμιση ούτε προς έκδοση άδειας μπορείς να πας.

Εφαρμόζονται σίγουρα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Οπότε η διαδικασία που προτείνεις (πέρα από το αν είναι ούτως η άλλως δυνατή η αποκοπή και συνένωση τμήματος του όμορου που δεν το γνωρίζω) κολλάει σίγουρα στη βεβαίωση μηχανικού που θα απαιτηθεί για την οποιαδήποτε συμβολαιογραφική πράξη την οποία και δεν μπορείς να δόσεις αφού έχεις αυθαίρετα που δεν ρυθμίζονται.

δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια πράξη τύπου διόρθωσης ορίων που να μην απαιτεί βεβαίωση νομιμότητας αν μιλάμε για λίγα τετραγωνικά διαφορά και αυτό σε καλύπτει.

Διαφορετικά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι συνένωση τοις πράγμασι αφού έχεις όμορα ακίνητα του ίδιου ιδιοκτήτη και έκδοση άδειας νομιμοποίησης στο σύνολο μετά την καταβολή των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

σωστα

δεν υπαρχει "στιγμιαια συνενωση και κατατμηση"

 

και δεν καταλαβα τι σημαινει αυτο  που λες?  "όπου στο ένα οικόπεδο των 570 τ.μ έχει ισόγεια αποθήκη εμβαδού 80,00 τ.μ ανευ άδειας μετα την 28.07.2011.

Το υπόλοιπο δόμησης στο οικόπεδο δεν επαρκεί για την νομιμοποίησή της (μόνη λύση καθώς δεν γίνεται να ενταχθεί στις διατάξεις του Ν.4178/13"

 Πώς γινεται τα 80 τμ. σε οικοπεδο 570 τμ. να υπερκαλυπτουν την δομηση?

 

Δες τι χτιζει το ενα  τι χτιζει το αλλο σαν ανεξαρτητα.

 

το λιγωτερο κακο  θα ειναι να γκρεμισεις την αποθηκη και να χτισει καθε ενα με τους ορους δομησης που εχει

[αν εχει]

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δες και το νέο νόμο 

νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερος σ' αυτό το θέμα που σ' απασχολεί!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω και εγω περίπτωση τον τελευταίο καιρό με αυθαιρεσιες πρό του 11 αλλα και αυθαιρεσία μετά το 11, και το χω ψάξει λίγο το θέμα, το μονο που μπορείς

να βάλεις στο 4178 ή στον νέο προς ρύθμισης είναι τις οποιες αυθαιρεσίες, εαν υπάρχουν προ της 28/07/11. Απο κει και πέρα για να δώσεις βεβαίωση, πρέπει να πας διαμέσου υδομ

με πρόστιμο ανεγερσης, διατήρησης, και εκδοση είτε αδειας νομιμοποίησης, είτε άδεια κατεδαφίσεως. Οντως ο νεος νόμος εχει καποια περαιτέρω παράθυρα κατα περίπτωση 

για το θέμα. Διοτι εφόσον μίλαμε για χώρο και οχι για κατασκευη αναλυτικου (στεγη κλπ) το πρόστιμο είναι απαγορευτικό συνήθως. Για εναν χώρο 80τμ με μια τιμή ζώνης έστω 800ευρώ ειναι το ανεγερσης μόνο 19200 συν το διατήρησης αναλογα με τα χρόνια. Πιο πιθανό είναι να παρει γκαζμά και να την ρίξει ο ιδιοκτήτης. Απ' οτι καταλαβαίνω όμως με αυτά που γράφειςδεν εχεις υπόλοιπο για να πας υδομ με τα προαναφερθεντα πρόστιμα για εκδοση της αδειας νομιμοποίησης. Αρα είτε πάς για γκαζμα μεσω υδομ (δε νομίζω) ή για νυκτερινό γκαζμά εκτός εαν το αφήσει και απλα στα παραπανω ποσα καθε χρόνο μπαίνει και μια διατηρηση ακόμα.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

 

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα που δεν έχω ξανασυναντήσει και δε γνωρίζω πως προχωράει η διαδικασία του. Ελπίζω να το γράφω στο σωστό topic.

 

Σε υποσταθμό έχουν κατασκευαστεί χωρίς άδεια κάποιες βάσεις ικριωμάτων το 2013. Προφανώς δεν δηλώνονται σε νόμους τακτοποιήσεων γιατί είναι μετά το 2011.

 

Οι βάσεις αυτές όταν αδειοδοτούνται θεωρούνται σαν στοιχεία περιβάλλοντα χώρου και δεν μετράνε σε δόμηση και όγκο, παρά μόνο σε κάλυψη. 

 

Τώρα πρέπει να γίνει επέκταση σε αυτό τον υποσταθμό με νέα οικοδομική άδεια. Τα όρια συντελεστών Δόμησης, Κάλυψης και όγκου δεν ξεπερνιούνται ούτε με την επέκταση.

 

Κι έρχομαι να ρωτήσω, με τις αυθαιρεσίες τί γίνεται; Ποιά είναι η διαδικασία; Μπορώ να κάνω μια κοινή άδεια νομιμοποίησης - ανέγερσης και να καλύψω τις αυθαιρεσίες αλλά και τη μελλοντική επέκταση; (Αυτό σίγουρα γινόταν παλαιότερα γιατί έχουν βγει τέτοιες άδειες νομιμοποίησης - ανέγερσης για τον συγκεκριμένο υποσταθμό παλιότερα) Ή πρέπει να κάνω αναθεώρηση της προηγούμενης αδείας, να βάλω μέσα τις αυθαιρεσίες και μετά να εκδόσω νέα άδεια για την επέκταση;

 

Και κάτι άλλο. Λογικά θα μου βγάλουν ένα πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης; Απ' ότι έχω καταλάβει, βγαίνει ένα πρόστιμο ανέγερσης και μετά πρόστιμο διατήρησης από το χρόνο κατασκευής (2013) μέχρι την αναθεώρηση ή την έκδοση της άδειας; Τα έχω καταλάβει σωστά; 

 

Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι ότι αν οι αυθαιρεσίες ήταν προ του 2011 θα τακτοποιούνταν μέσω του νόμου των αυθαιρέτων με 1 πολεοδομική παράβαση γιατί έχουν αναλυτικό 14.000€. 

 

Γενικά χρειάζομαι τα φώτα σας για την όλη διαδικασία γιατί έχω μπερδευτεί πολύ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς τα αυθαίρετα μετά το 2011 δεν τακτοποιούνται (καλώς για εμένα)

Καταρχάς δε λες αν στο ακίνητο υπάρχει άδεια σε ισχύ.

Αν όχι πας σίγουρα σε νέα άδεια.

Αν ναι είτε κλείνεις την παλια και βγάζεις νεα, είτε κάνεις αναθεώρηση.

Και στις 2 περιπτώσεις μπορείς να έχεις Άδεια Δόμησης ή αναθεώρηση για νομιμοποίηση και προσθήκη κατ επέκταση.

Κατά τα λοιπά σωστά τα λες. Θα πληρώσεις 1 πρόστιμο ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης για κάθε χρόνο από την κατασκευή μέχρι να βγεί η άδεια.

Δες στο νέο νόμο για τον υπολογισμό των προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη που το πόσταρα εδώ. Βρήκα πιο κατάλληλο topic τελικά εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/38885-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-28711-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%9D406712-%CE%914-%CF%80/page-5

 

anyway,

 

Οικοδομική άδεια σε ισχύ δεν έχω όχι. Η τελευταία βγήκε το 2008 και περιελάμβανε νομιμοποίηση και ανέγερση. Τώρα γιατί το κάνουν σύστημα να φτιάχνουν αυθαίρετα και να τα νομιμοποιούν αργότερα δε ξέρω η αλήθεια είναι.

 

Άρα, το καλύτερο είναι να προχωρήσω με μια κοινή άδεια νομιμοποίησης - επέκτασης σωστά; Τα πρόστιμα ανέγερσης - διατήρησης πώς υπολογίζονται; Πρέπει να καλέσω κάποιον ελεγκτή να τα καταγράψει ή τα κάνω εγώ; 

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε.

Για λεπτομέρειες για τον υπολογισμό των προστίμων δες στον Ν.4495/17 τα άρθρα 94 & 95

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ευχαριστώ, τα είδα και έχω ήδη υπολογίσει τα ποσά που θα βγουν.

 

Κάτι που φαντάζομαι (αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρος) είναι ότι θα πρέπει να καλέσω ελεγκτή δόμησης (2 διάβασα κάπου να λέει) σα να αυτοκαρφώνομαι για να κάνουν τη διαδικασία προστίμων ανέγερσης και διατήρησης σωστά; Ή αυτό το βάζω σαν τεχνική έκθεση ας πούμε στην κατάθεση της κοινής αδείας νομιμοποίησης - επέκτασης και ξεκινάει η διαδικασία έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.