Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Και από JPEG μπορείς να κάνεις print σε pdf και να το ανεβάσεις ως pfd. Αν και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να ανεβεί και ως JPEG

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ο νόμος ζητά αρχιτεκτονικά σε 1:100 προτιμώ να κρατώ το κλασσικό 1:50 και στα τοπογραφικά το 1:100 ή 1:200 ή 1:500.

Που αναφέρεται το υπογραμμισμένο στον 4178? Κι εγώ τις κατόψεις και τις τομές σε 1:50 τις κάνω. Το 1:100 δεν βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν τίθεται θέμα. Προσωπικά έχω δουλέψει και σε σχέδια 1:100 επειδή σε αυτή την κλίμακα ήταν τα εγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση πωλησης ιδιοκτησιας τακτοποιημενου χωρου τι κανετε μετα την συμβολαιογραφικη πραξη? Αφηνετε τη δηλωση οπως ειναι σε οριστικη υπαγωγη ? Η την επαναφερετε σε προσωρινη υπαγωγη (οπως παραδοθηκε για συμβολαιογραφο) για αλλαγη ονοματων ιδιοκτητων (τους νεους ιδιοκτητες) κ υ.δηλωσεις αυτων?

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα των αξιομαχων συναδελφων. Εχω περιπτωση δηλωσης στον 4014 για διανοιξη παραθυρου χωρις προβλεψη στα αρχιτεκτονικα σχεδια σε διαμερισμα. Σκεφτομαι  :confused:  πως να το δηλωσω σαν κατηγορια στον 4178 και απορω για τα δικαιολογητικα που θα χρειαστούν.. καμια ιδεα εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες και εσύ έχεις κούφωμα σε μη εγκεκριμένη θέση το πρόστιμο υπολογίζεται ως λοιπή παράβαση.

 

Για την κατηγορία διαλέγεις από 1,2,4,5 πλην της 3 στην οποία δεν μπορείς να υπαχθείς λόγω της φύσης της παράβασης....αν ανέφερες και χρονολογία θα μπορούσαμε να επιλέξουμε κατηγορία πιο συγκεκριμένα.

 

Τα δικαιολογητικά ανά περίπτωση τα αναγράφει στο άρθρο 11 του ν.4178/13.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.