Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Βλέπετε αν η κοινωνία εκτιμούσε τους μηχανικούς και 100 να πήγαιναν στο ΣτΕ θα δικαιώνονταν.

(απαντάω και στον papagianidous)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ' αυτή τη χώρα, 397 καθαρίστριες αξίζουν περισσότερο από χιλιάδες μηχανικούς.

Δεν έχω κάτι με τις καθαρίστριες αλλά με το ΣτΕ.

 

Το ΣτΕ από όσα γνωρίζω ελέγχει αν ένας νόμος είναι αντισυνταγματικός. Οι αυξήσεις μας είναι αντισυνταγματικές ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το να ζηταει καποιος ασφαλιστικες εισφορες απο μηχανικους οσο ειναι το ετησιο ακαθαριστο εισοδημα τους (για να μην πω οτι η πλειοψηφια εχει και λιγοτερο) δεν ειναι αντισυνταγματικο? Το συνταγμα δεν πρεπει να προστατευει το επιπεδο διαβιωσης του ελληνα πολιτη?

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, τις καθαρίστριες του ΥΠ.ΟΙΚ. τις δικαίωσε το Μονομελές Πρωτοδικείο και όχι το ΣτΕ.

Είναι μία απόφαση πρωτόδικη αλλά άμεσα εκτελεστή.

Δλδ, το κράτος μπορεί να κάνει έφεση αλλά οι γυναίκες θα επιστρέψουν στη δουλειά τους από τη Δευτέρα και μέχρι να εκδικαστεί ξανά.

 

Για το θέμα της αντισυνταγματικότητας των εισφορών.

Ναι, μπορεί το ΣτΕ να κρίνει ότι οι αυξήσεις είναι παράλογες, δυσανάλογες, στερούν από τον πολίτη/μηχανικό το δικαίωμα του να ζήσει ελεύθερα

και να κρίνει ότι είναι αντισυνταγματικό. Υπάρχει νομικό έρεισμα.

Δεν είναι παράλογο.

 

Το ότι χάθηκαν τα "ασφαλιστικά μέτρα" είναι κακός οιωνός,

θα μας βάλει σε διαδικασία να πληρώσουμε αναδρομικά τα αυξημένα κ.λπ.,

αλλά η συγκεκριμένη ιστορία

ΔΕΝ

έχει τελειώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα σοβαρολογείτε? Θα αρχίσουμε εδώ μέσα και θα κάνουμε ανάλυση και ερμηνεία των άρθρων του συντάγματος για να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι οι αυξήσεις είναι αντισυνταγματικές?

 
 

Δηλαδη το να ζηταει καποιος ασφαλιστικες εισφορες απο μηχανικους οσο ειναι το ετησιο ακαθαριστο εισοδημα τους (για να μην πω οτι η πλειοψηφια εχει και λιγοτερο) δεν ειναι αντισυνταγματικο? Το συνταγμα δεν πρεπει να προστατευει το επιπεδο διαβιωσης του ελληνα πολιτη?

 

Όντως η πλειοψηφία έχει λιγότερο εισόδημα από τις ασφαλιστικές εισφορές και μέσα σε αυτούς και εγώ. Αλλά από το να αναλωνόμαστε σε ανούσιες διαμαρτυρίες (βλέπε πορείες, καταλήψεις κτλ) μήπως να συζητήσουμε τρόπους πως θα αυξήσουμε το εισόδημα μας από το να μειώνουμε τις εισφορές ?

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι  νέες ασφαλιστικές εισφορές είναι εκτός τόπου και χρόνου!!! Αν δεν έχεις έσοδα >15000 δεν μπορείς να ζήσεις. Απλά τα πράγματα. Αυτό που δεν έχω δει πουθενά είναι που στηρίζεται οικονομοτεχνικά όλο αυτό. Έγινε κάποια αναλογιστική μελέτη για τη βιωσημότητα του ταμείου??? Ποιο είναι το ποσοστό αναπλήρωσης της σύνταξης? Δεν υπάρχει  ΤΙΠΟΤΑ!!! Δεν είναι δυνατόν να σου υπολογίζουν εισφορές επί ενός φανταστικού μισθού ο οποίος θεωρούν ότι κάθε τρία χρόνια αυξάνεται 20%!!! Μακάρι να ήταν έτσι δηλαδή αλλά δυστυχώς δεν είναι!!! Σε οποιοδήποτε κράτος δικαίου αυτό το σχέδιο ασφαλιστικών εισφορών θα είχε καταπέσει αλλά εδώ είναι η χώρα του παραλόγου!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πλήθος νομικών απαντήσεων (αν ενδιαφέρει κάποιον αυτό) εδώ:

https://lawyalty.wordpress.com/2014/02/18/%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB/

 

Ψάξτε μόνοι σας (αριστέρα) γιατί βαριέμαι να ψάχνω για αυτονόητηα

Link to comment
Share on other sites

Όντως η πλειοψηφία έχει λιγότερο εισόδημα από τις ασφαλιστικές εισφορές και μέσα σε αυτούς και εγώ. Αλλά από το να αναλωνόμαστε σε ανούσιες διαμαρτυρίες (βλέπε πορείες, καταλήψεις κτλ) μήπως να συζητήσουμε τρόπους πως θα αυξήσουμε το εισόδημα μας από το να μειώνουμε τις εισφορές ?

 

Καταπληκτική λογική...Αν αύριο σου ζητήσουν πχ 3.000 το μήνα, δεν τρέχει κάστανο φρόντισε να βρεις τρόπο να βγάλεις 5.000.......

Και για πες, καμιά ιδέα να δούμε πόσο καλά το κατέχεις....

 

Εγώ λέω να παίζουμε κάθε Πέμπτη και Κυριακή τζόκερ....

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Για το #226

 tomA δουλευομαστε τωρα μεταξυ μας?Η χωρα εχει διαλυθει και εσυ μου λες για αυξηση εισοδηματων για να εχω να πληρωνω το τσμεδε 10.000 το χρονο?Τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα ...............

 

ικαρε αμα παιξεις τζοκερ πες μου να παμε μαζι γιατι αλλο τροπο εγω δεν βλεπω.

 

Επισης το να υπερασπιζεσαι τον κοπο σου ,την ζωη σου και την ζωη των παιδιων σου καθε αλλο ειναι παρα ανουσιο

Edited by dimitris11140
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.