Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεώρηση Οικοδομικής Άδειας για Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

akis73

πολλές φορές  εδώ εξέφρασα τις αμφιβολίες μου σχετικά με τον αν πράγματι καταργήθηκε η θεώρηση της ηλεκτροδότησης  από τις ΥΔΟΜ  χωρίς κάποιος συν/φος να αναρτήσει και τη διάταξη βάσει της οποίας καταργήθηκε

Αν υποθέσουμε ότι καταργήθηκε τότε το παρακάτω του άρθ 47 για ποιους και πότε ισχύει!

Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κατασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, με την εξαίρεση των περιπτώσεων αρχικής σύνδεσης με το Δίκτυο Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ως προς τις οποίες εφαρμοστέα τυγχάνει η διάταξη του άρθρου 47Α του ν. 4495/2017, υποβάλλεται ηλεκτρονικά, διά της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), από τον ιδιοκτήτη μέσω εξουσιοδοτημένου μηχανικού αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η οποία ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής των οφειλόμενων εισφορών υπέρ του Δημοσίου και του e-ΕΦΚΑ και το αποδεικτικό καταβολής της συμφωνηθείσας αμοιβής επίβλεψης και θεωρεί την οικοδομική άδεια. H διαδικασία ηλεκτρονικής θεώρησης εφαρμόζεται και σε οικοδομικές άδειες ή άδειες δόμησης που έχουν εκδοθεί εντύπως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη καλησπέρα, δεν διαφωνώ ας ρωτήσει ο συν/φος και στην αρμόδια Υδομ καλού κακού. Όμως σε 2 τοπικές Υδομ που ρώτησα εδώ μου είπανε "δεν σφραγίζουμε πιά εμείς, μέσω του συστήματος θα αιτηθείτε και θα τα πάτε όλα τυπωμένα με τα bar code".

Για το άρθρο 47, εγώ εικάζω ότι μετά την χορήγηση του ΠΕΚ θα σου πούνε να το κάνεις πάλι μέσω αιτήματος από το e-άδειες.

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκαθάρισα το θέμα . 
Χρειάζεται αίτηση στο τμήμα ελέγχου κατασκευών της εκάστοτε ΥΔΟΜ η οποία αίτηση συνοδεύεται από το αθεώρητο στέλεχος της οικοδομικής άδειας (αντίγραφο) και τα λοιπά νομιμοποιητικά στοιχεία . Αν έχουν εκδοθεί και άλλες άδειες στο ακίνητο (πχ ΕΕΔΜΚ) προσκομίζουμε και αυτές . 

Ο υπάλληλος θεωρεί το στέλεχος και τελειώσαμε . Η διαδικασία παίρνει 2-3 μέρες μετά την αίτηση και ανάλογα την ΥΔΟΜ .

Σημαντικό. Πρέπει να τους πείτε ότι θελουμε θεώρηση της ΟΑ για σύνδεση σε δίκτυα κοινής ωφελείας. Αλλιώς δεν κάνουν τη θεώρηση διότι θεωρούν ότι θελουμε απλά ένα θεωρημένο αντίγραφο και πλέον οι ΥΔΟΜ δεν θεωρούν αντίγραφα . 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω σε παρακαλώ να μας πεις:

1. αν σου ζήτησαν αμοιβές

2. αν ισχύει για όλες τις Ο.Α (1965 -2017-2022)

3. την ΥΔΟΜ που ανήκεις και

4. αν αυτά όλα υποβάλλονται με εμειλ 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, subrosaval said:

Χρειάζεται αίτηση στο τμήμα ελέγχου κατασκευών της εκάστοτε ΥΔΟΜ η οποία αίτηση συνοδεύεται από το αθεώρητο στέλεχος της οικοδομικής άδειας (αντίγραφο) και τα λοιπά νομιμοποιητικά στοιχεία

Καλησπέρα, τουλάχιστον περίεργη η απάντηση που πήρες απο την Υδομ, ουσιαστικά ότι θα έκανες και μέσω του e-adeies σου ζητάνε να τους τα πας τυπωμένα . Αν είναι τελικά είναι έτσι, τι θα ανεβάσεις στο e-αδειες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ίσως τα έγραψα μπερδεμένα θα τα γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ . 

θελουμε να βάλουμε ρεύμα σε κτίριο ή ιδιοκτησία. Θελουμε να μπει μόνιμα το ρεύμα και όχι προσωρινά. Σε προσωρινή παροχή ΔΕΝ απαιτείται θεώρηση της Ο.Α.

Παμε λοιπόν στο e-adeies και επιλέγουμε σύνδεση σε δίκτυα κοινής  ωφέλειας. Εισάγουμε όλα τα στοιχεία , καθώς και ανάληψη ανάθεση, νομιμοποιητικά στοιχεία  κλπ κλπ. 


ΟΜΩΣ το σύστημα  ζητάει να ανεβάσουμε και ΘΕΩΡΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ . 
Που θα τη βρούμε αυτή ; 


Παμε στην ΥΔΟΜ με αντίγραφο της άδειας , αντίγραφα των υπαγωγών σε νόμους περί αυθαιρέτων και με αντίγραφα άλλων αδειών που αφορούν το ακίνητο . Έντυπες ή ηλεκτρονικές δεν έχει σημασία . Τις πάμε και αυτές . Εννοείται έχουμε και εξουσιοδότηση από το ιδιοκτήτη . 
 

Κάνουμε αίτηση στο τμήμα ελέγχου κατασκευών και ζητάμε ΘΕΩΡΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ (έχουν και ειδικό έντυπο) και επισυνάπτουμε όλα τα έγγραφα . Η αίτηση παίρνει πρωτοκολλο και σε 2-3 μέρες έχουμε την θεωρημένη άδεια μαζί με ένα Α4 που δίνει η υπηρεσία.

Επιστρέφουμε στο e-adeies , πάμε στο πεδίο των εγκρίσεων και επιλέγουμε ΘΕΩΡΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ. Εκεί βάζουμε τον αριθμό πρωτοκόλλου και την ημερομηνία της απάντησης και βέβαια ανεβάζουμε και τα δυο έγγραφα στο σύστημα . Έτσι έχουμε την πολυπόθητη πληρότητα !

Δοκιμασα να το κάνω με email αλλά δεν το δέχτηκαν , μου είπαν να πάω από εκεί , όχι δεν μου ζήτησαν αμοιβές κλπ και νομίζω ισχύει για όλες τις άδειες .

Ελπίζω να βοήθησα !

Edited by subrosaval
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εμένα μου είχαν πει άλλα σχετικά με την θεώρηση ή τουλάχιστον άλλα κατάλαβα εγώ, ότι δηλαδή αρκεί το barcode πάνω στην άδεια. Προφανώε δεν ισχύει αυτό, και πρέπει να γίνει η διαδικασία που περιγράφεις. Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση, αν και τελικά διπλή δουλειά μου φαίνεται...θα μπορούσε να θεωρεί την άδεια το e-άδειες αφού ουσιαστικά ανεβάζεις τα ίδια που προσκομίζεις και στην Υδομ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και σε ποιο νόμο - οδηγία - εγκύκλιο κ.λπ. στηρίζει τη νομιμότητα αυτής της διαδικασίας η πολεοδομία βρε λεβέντη; Μήπως οι αποφασίζοντες στο συγκεκριμένο "κρατίδιο" αυθαιρετούν;

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, άλλος τρόπος δεν υπάρχει να θεωρήσεις άδεια προς το παρόν. Σωστά?

Παρ' όλο που ο ν. 4495/17 στο άρθρο 47 αναφέρει:

"Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κατασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, με την εξαίρεση των περιπτώσεων αρχικής σύνδεσης με το Δίκτυο Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ως προς τις οποίες εφαρμοστέα τυγχάνει η διάταξη του άρθρου 47Α του ν.4495/2017, υποβάλλεται ηλεκτρονικά, διά της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), από τον ιδιοκτήτη μέσω εξουσιοδοτημένου μηχανικού αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η οποία ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής των οφειλόμενων εισφορών υπέρ του Δημοσίου και του e-ΕΦΚΑ και το αποδεικτικό καταβολής της συμφωνηθείσας αμοιβής επίβλεψης και θεωρεί την οικοδομική άδεια. H διαδικασία ηλεκτρονικής θεώρησης εφαρμόζεται και σε οικοδομικές άδειες ή άδειες δόμησης που έχουν εκδοθεί εντύπως."

Παρεμπιπτόντως αυτή την ηλεκτρονική διαδικασία θεώρησης, που αναφέρει, δεν τη βρήκα πουθενά !!! Υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ppanag said:

Πάντως, άλλος τρόπος δεν υπάρχει να θεωρήσεις άδεια προς το παρόν. Σωστά?

Παρ' όλο που ο ν. 4495/17 στο άρθρο 47 αναφέρει:

"Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κατασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας, με την εξαίρεση των περιπτώσεων αρχικής σύνδεσης με το Δίκτυο Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας, ως προς τις οποίες εφαρμοστέα τυγχάνει η διάταξη του άρθρου 47Α του ν.4495/2017, υποβάλλεται ηλεκτρονικά, διά της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), από τον ιδιοκτήτη μέσω εξουσιοδοτημένου μηχανικού αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η οποία ελέγχει τα αποδεικτικά καταβολής των οφειλόμενων εισφορών υπέρ του Δημοσίου και του e-ΕΦΚΑ και το αποδεικτικό καταβολής της συμφωνηθείσας αμοιβής επίβλεψης και θεωρεί την οικοδομική άδεια. H διαδικασία ηλεκτρονικής θεώρησης εφαρμόζεται και σε οικοδομικές άδειες ή άδειες δόμησης που έχουν εκδοθεί εντύπως."

Παρεμπιπτόντως αυτή την ηλεκτρονική διαδικασία θεώρησης, που αναφέρει, δεν τη βρήκα πουθενά !!! Υπάρχει ?

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο σύστημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.