Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΜΕ: Ανακοίνωση για τα Επαγγελματικά Δικαιώματα, Προγραμματισμός Περιφερειακών Συνελεύσεων


Engineer

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το ζητούμενο των τοποθετήσεων (και μάλιστα με τόσο ζήλο) από τους μη ΠΜ για το τι θα πουν ή θα αποφασίσουν οι ΠΜ με τον σύλλογο τους στο παρόν θέμα.

Δηλαδή να τους πω εγώ φροντίστε και τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΑΜ? Ή των ΤΕ?

 

Ας ζητήσουμε τότε να έχουμε δικαίωμα να λάβουμε μέρος στις διαδικασίες τους και να έχουμε και δικαίωμα ψήφου για τις αποφάσεις τους για την ειδικότητα τους.

 

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, εκτός κι αν λέμε για να βγάλουμε απωθημένα και μόνο ….

Οχι... εγω ίσα ίσα είπα ότι είναι ΣΑΦΕΣ δικαίωμα του καθενός να ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ, αλλά είναι και δικαίωμα του καθενός (εφόσον τα κείμενα αυτά δημοσιεύονται, και το περιεχόμενο αυτών ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ στο ΨΩΜΙ που τρώμε ή και ΔΕΝ τρωμε) να ΚΡΙΝΕΙ κιολας. Και η προσωπική μου ΚΡΙΣΗ είναι ότι στερούνται επιχειρημάτων που άπτονται της εκπαίδευσης και της εν γένει επιστήμης, ενώ βρίθουν επιχειρημάτων συνδικαλιστικού τύπου.

 

Επίσης δεν ειναι ειδικότητά ΤΟΥΣ. Είναι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι συγκεκριμένου υποσυνόλου της Ειδικότητάς ΜΑΣ

 

Ξαναλέω πάντως ότι εγώ ΈΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στο ΤΕΕ αρκεί να ΘΕΛΕΙ...

 

Εγώ σίγουρα έχω απωθημένα. Το παραδέχομαι. Αλλά ουδέποτε τα βγάζω εις βάρος άλλων ανθρώπων (ειδικά αυτών που δουλεύουν)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλά... δεν μπορώ να παίζω με τις λέξεις....  "τους, μας" κλπ....

κάνε όπως νομίζεις, πάγαινε και στον σύλλογο "τους, σας", και βάλτο και σε ψηφοφορία...

τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν πολλά απωθημένα τα οποία εκτονώνονται πολλές φορές προς λάθος κατεύθυνση... όποιος έχει διαβάσει thread για επαγγελματικά δικαιώματα στο http://engineertech.gr/ καταλαβαίνει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε didonis,μην κάνεις τον έξυπνο κάνοντας πως δεν κατάλαβες,σε αδικεί. Μια χαρά και λογικά στο έθεσε ο George78.

 

 

Επίσης δεν ειναι ειδικότητά ΤΟΥΣ. Είναι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι συγκεκριμένου υποσυνόλου της Ειδικότητάς ΜΑΣ
Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οτι δε φταίει πάντα αυτός που τα εκδηλώνει τα απωθημένα αλλά και αυτός που τα δημιουργεί... και δυστυχώς το ελληνικό κράτος είναι μανούλα σε αυτά...

 

 

 

καλά... δεν μπορώ να παίζω με τις λέξεις....  "τους, μας" κλπ....

κάνε όπως νομίζεις, πάγαινε και στον σύλλογο "τους, σας", και βάλτο και σε ψηφοφορία...

τι να πω...

Το "παιχνίδι των λέξεων" συνάδελφε (αν μου επιτρέπεις) ονομάζεται "λόγος" και όταν "παίζεται" με πάνω από δύο, τότε ονομάζεται και "διάλογος".

Μιας και εξέφρασες μία άποψη, να σε ρωτήσω κάτι; εσύ ως Α.Μ.  σε ενοχλεί οτι ο ΝΟΜΟΣ πλέον λεει "Διπλ. Αρχιτέκτονας θα είναι αυτός που είναι Αρχιτέκτονας Ανώτατης Εκπαίδευσης"; Αν και αντίστοιχα αναφέρεται και στις άλλες 2 ειδικότητες, με ενδιαφέρει η αποψη ενός ΑΜ, αφού ούτε ΤΕ υπάρχουν, ενώ το καθεστώς του ΑΜ στην ευρώπη διαχωρίζεται από τα άλλα 2....

Αν και εγώ δεν ειμαι "υπερ" κανενός συλλόγου, να σε ρωτήσω να μου πεις τη γνώμη σου: ο απόφοιτος γερμανικού πολυτεχνείου με BSc 180ECTS, θα είναι ΤΕ; ο απόφοιτος γερμανικού ΤΕΙ με 210 θα ειναι ΤΕ; Ή μόνο οι έλληνες ΤΕΙτζήδες των 240ΕCTS θα είναι σε ειδική κατηγορία για να υπάρχει ο σάκος του μποξ των "τεχνολόγων";

Να σου πω εγώ: τίποτα από τα παραπάνω, τα ψέμματα τελειώσανε. Πρεπει να μοιραστεί η πίτα ανά ειδικότητα και λαμβάνοντας υπόψη και τα επιπλέον προσόντα... (MSc, εμπειρία, πιστοποιήσεις διεθνούς κύρους  κλπ) και όχι στον "μικρόκοσμο των ΤΕ και ΠΕ"

 

Επάγγελμα Διπλωματούχου Μηχανικού με ισότιμη πρόσβαση και κοινή/"τυφλή"/αδιάβλητη αντιμετώπιση (και όποιος είναι καλύτερος ας μείνει)

 

ασχετο: θέλω να ανεβάσω μία φωτο από το pc μου... μικρό jpg. Πώς γίνεται; δε μπορώ με τίποτα ενώ κάνω drag n drop και τη βλέπω, μετά την κόβει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε didonis,μην κάνεις τον έξυπνο....

Αγαπητέ συνήθως δεν τον κάνω, απλά είμαι. :smile:

 

Και βέβαια κατάλαβα, και πιο καλά να μη γράψω τι κατάλαβα, διότι θα αδικήσω πολλούς που δεν το έχουν απωθημένο …

 

 


... όταν ένα θέμα δε μας αφορά...

Να εκφέρεις, σιγά μη σου πω εγώ να μη εκφέρεις. Κάτι άλλο πέρα από τα δικαιώματα θύμισε μου αν έχεις εκφέρει και θα το χαρώ…

 


 

....

Το "παιχνίδι των λέξεων" συνάδελφε (αν μου επιτρέπεις) ...

Και βέβαια συνάδελφε.

 

Για την ερώτηση περί ΑΜ είναι οφφ τοπικ να το συζητάμε εδω, οπότε αν το κρίνεις εσύ ανέβασε νέο θέμα σχετικό με το ερώτημα σου.

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@didonis δηλαδή όταν ένα θέμα δε μας αφορά άμεσα να μην εκφέρουμε γνώμη;

OFF TOPIC:

Εσύ τεχνολόγε μπορείς να εκφέρεις μόνο μεχρι δύο σειρές και μόνο σε ποστ που αφορούνε την υπο-ειδικότητά σου.

χαχαχαχαχαχαχα! συγνώμη αλλά ήταν αυθόρμητο... να μη χάνουμε και την VIS COMICA (όσοι διαβάζουν Αστεριξ θα καταλάβουν και το τελευταίο!)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνήθως δεν τον κάνω, απλά είμαι. :smile:

 

Mπράβο.

 

Και βέβαια κατάλαβα, και πιο καλά να μη γράψω τι κατάλαβα, διότι θα αδικήσω πολλούς που δεν το έχουν απωθημένο …

 

Δηλαδή τώρα έγραψες,απλά για να μην γράψεις? Ok.

 

Βέβαια θα με ενδιέφερε η γνώμη σου,είσαι από τα άτομα που παρακολουθώ για τις απόψεις τους στο φόρουμ.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λέω να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Όποιος είναι μάγκας θα το δείξει η αγορά, αδέρφια. Οι πιστοποιήσεις είναι για να τα αρπάζουνε γεράκια του κυκλώματος και απλά μία αλλαγή φρουράς κομματόσκυλων και διαπλεκόμενων από τον πάλαι ποτέ κακώς νοούμενο συνδικαλισμό. Απλά έχουνε βρει το παθ που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν την παρασιτική τους ύπαρξη.

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια σε ορισμένους εδώ μέσα που περνάνε άπειρες εργατοώρες ποστάροντας ανοησίες που απλώς εξυπηρετούν τα συμφέροντα αυτών των επίδοξων κυκλωμάτων και κάνοντας πλύση εγκεφάλου σε συναδελφικά, κουρασμένα και θολωμένα από την απραξία μυαλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.