Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

Ίσως το δικό μου ζήτημα να μην είναι πολύ σημαντικό και να αντιμετωπίζεται απλώς με μια προσεκτική διατύπωση

Με προσεκτική διατύπωση είσαι καλυμμένος αρχικά. Που ξέρεις αν αργότερα χρησιμοποιηθει η βεβαίωση που έδωσες για σκοπό που δεν είχες προβλέψει; Επειδή συνήθως το χρηματικό αντίτιμο δεν είναι αξιολογο καλύτερα να μην μπλέκεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντίτιμο ;;; αχαχχαχα μάλλον υπέρ πίστεως θα πάει ως εξυπηρέτηση σε πελάτη-φίλο. Τέλος πάντων αυτό δεν είναι του παρόντος αλλά πραγματικά το ζήτημα των αμοιβών δεν το πληρωνόμαστε ακόμα κι αν πάρουμε τα προβλεπόμενα.

Ας μην σας κουράζω άλλο μ αυτό όμως και να απαντήσουμε σε ζητήματα ουσιαστικά για να μην βγούμε και εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καληΣπέρα,

μου ζητήθηκε βεβαίωση στατικής επάρκειας για άδεια λειτουργίας εργαστηρίου ελευθέρων σπουδών (λειτουργούσε χωρίς άδεια μέχρι στιγμής).

βρίσκεται στον πρώτο όροφο κτιρίου συνολικά 6 ορόφων με υπογείο. οικοδομική άδεια 1971(!), Στατικός φάκελος υπάρχει, περιοχή σεισμικότητας I.

1. απ΄τον διάλογο συμπέρανα ότι ένας προσεκτικός οπτικός έλεγχος (φέροντα στοιχεία, εμφανείς ρωγμές κτλ) μας καλύπτει χωρίς να συνεπάγεται ότι

    βεβαίωΣη Στατικής επάρκειας = προΣομοίωση υφιστάμενης για έλεγχο...ΣωΣτά;

2. Πιστεύω ότι ο ταχύς οπτικός έλεγχος θα πρέπει ν'αφορά όλο το εξαόροφο και όχι μόνο τον χώρο που αφορά η βεβαίωση; Ποιά η γνώμη σας;

3. κόστος της βεβαίωσης κατά την γνώμη σας;

Edited by indes
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γενικά θα γράψεις "την αλήθεια και μόνο την αλήθεια" , από εκεί και πέρα ο Πάνος έχει ανεβάσει εδώ ένα έγγραφο: http://www.michanikos.gr/files/file/701-%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

που ίσως σου φανεί χρήσιμο .

Κάποια download links έχουν χαθεί. Διαβάζοντας αυτό το πολύ χρήσιμο νήμα έννοιωσα ανακούφιση στο γεγονός ότι δεν είμαι ο μόνος που αγχώνεται για αυτή τη βεβαίωση. Ωστόσο ήθελα να ρωτήσω στη περίπτωση που δεν υπάρχουν σχέδια πως τροποποιείται ( έχω αυτό το δικαίωμα;; ) η βεβαίωση στατικής επάρκειας στο σημείο που αναφέρουμε : έπειτα από την αυτοψία του κτιρίου βεβαιώνω ότι η κατασκευή μπορεί να αντέξει τα προβλεπόμενα από τη μελέτη φορτία;

Ή απλά την παραλείπω και κάνω αναφορά για απουσία ρωγμών κατά τη διενέργεια μακροσκοπικής αυτοψίας;

Edited by Engineer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφε θεωρώ ότι δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, διότι η έκθεση στατικής επάρκειας ναι μεν είναι ένα σημαντικό έγγραφο, δε σημαίνει όμως ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις προσομοίωση του κτιρίου για να δεις αν αρκούν οι οπλισμοί και οι διατομές των δομικών στοιχείων, ούτε φυσικά να εξετάσεις αν έχουν τοποθετηθεί τα απαιτούμενα από τη μελέτη σίδερα, μιας και αυτό δεν είναι τόσο απλό να γίνει (τουλάχιστον για τα στοιχεία εκτός των στύλων όπου μπορείς να βρεις τυχόν αναμονές).

Έχει κυρίως την ουσία ότι έκανες ένα καλό οπτικό έλεγχο για να παρατηρήσεις την ύπαρξη τυχών ρωγμών, εμφανών αστοχιών, καθιζήσεων κ.τ.λ.

Συνεπώς κάνε ένα καλό οπτικό έλεγχο και μια πολύ προσεκτική διατύπωση στο έγγραφό σου και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν δεν υπάρχει στατική μελέτη στη πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτή την απορία έχω. Το βεβαίωση είναι λίγο παραπλανητικό. Η μη ύπαρξη αστοχιών κλπ και ότι η κατασκευή σύμφωνα με τα σχέδια δε συνιστά και βεβαίωση στατικής επάρκειας. Εδώ ο άλλος σου λέει του ζήτησε αδιατάρακτη κοπή. Ξέρεις ο καθένας τι έχει κάνει μες το σπίτι του, τι τοιχοποιίες έχει καταργήσει κλπ?

Δήλωση στατικής επάρκειας θα έπρεπε να είναι.

Αν δεν υπάρχουν τα στατικά στην άδεια τι να κάτσεις να ψάξεις, τι στατικά θα έπρεπε να έχει?

Οπότε θα δήλωνες ότι δεν υπάρχει η στατική μελέτη στην πολεοδομία και ό,τι προκύπτει από την αυτοψία σου για φθορές, ρωγμές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου έλαχε αυτή αριβώς η περίπτωση, να χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας αλλά τα σχέδια έχουν καταστραφεί - 6οροφη πολυκατοικία του 1977. Αν βρήκε λύση κάποιος ας μου πει, πέραν του οπτικού ελέγχου για ρωγμές και παραμορφώσεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για νομιμοποίηση αυθαιρέτου κτιρίου χρειάζεται βεβαίωση στατικής επάρκειας από 2 μηχανικούς.

για προσθήκη στέγης σε νομιμοποιημένο κτίριο χωρίς στατική μελέτη (π.χ. κτίριο του '60) χρειάζεται δήλωση αντοχής από 2 μηχανικούς.

 

Πρόκειται για δυο διαφορετικές βεβαιώσεις/δηλώσεις?

Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις πρέπει να υπογράψουν δυο μηχανικοί ?

 

 

Η βεβαίωση στατικής επάρκεις που έχει ανεβάσει στα downloads o panos δεν κατεβαίνει.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γειά σας. για ισόγειο κτίσμα υφιστάμενο προ του 48 από λιθοδομή και στέγη με πατελιά, στο οποίο τακτοποιήθηκαν 2 προσθήκες κατ' έκταση μικρές 10τ.μ. συνολικά από τσιμεντόλιθους...μου αρκούν οι βεβαιώσεις στατικής επάρκειας και δήλωσης επάρκειας που υπάρχουν στο φόρουμ? είναι για φάκελο πολεοδομίας για βεβαίωση υφιστάμενου προ του '48

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.