Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λαθος τρυπημα σε κολωνα του σπιτιου


Recommended Posts

Καλησπερα , θα ηθελα την βοηθεια των ειδικων...

καθοτι νεα στο φορυμ δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ!!!

 

το προβλημα μου ειναι οτι μετα απο εργασιες στο υπογειο 2οροφου σπιτιου ο υδραυλικος ανοιξε τρυπα για περασμα σωληνων και τρυπησε κατευθειαν στο κεντρο κολωνα του σπιτιου !!!!

αυτο πως διορθωνεται ? κι υπαρχει κινδυνος σε περιπτωση σεισμου? θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν θα ηθελα να με κοροιδεψουν και να εχει προβλημα το σπιτι μου!!!

 

παρακαλω οποιος ξερει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σας πω πόσο σοβαρό είναι... αλλά ο υδραυλικός (και κάθε υδραυλικός ή ηλκτρολόγος ή οποιοσδήποτε) δεν μπορεί να γκρεμιζει το σπίτι εν αγνοία του μηχανικού που έβγαλε την οικ. άδεια και το έχει χτίσει υπο την επίβλεψη του.

 

Συνεπώς, θα πρέπει να καλέσετε τον μηχανικό της άδειας να το ελέγξει για να αποφανθεί πόσο σοβαρή ή μη είναι η κατάσταση.!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

σαφώς και δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να μειώνει τις διατομές των στοιχείων του σκυροδέματος (κολώνες , δοκάρια κλπ)

συμφωνώ με τον dib

κι αν δεν μπορείτε να βρείτε τον μηχανικό που επέβλεψε την κατασκευή να καλέσετε μηχανικό της περιοχής σας και να του δώσετε και την στατική μελέτη αντίγραφο της οποίας πρέπει να έχετε μαζί με την άδεια

Link to comment
Share on other sites

ηρεμήστε!!

Όχι ότι δεν έχουν δίκαιο οι προηγούμενοι συνάδελφοι (στο να ερωτάται πάντοτε ο μηχανικός)

αλλά δεν τρέχει και τίποτα αν αναφέρεστε πράγματι σε υπόγειο με τοιχία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λέει κολώνα, ΚΑΝΑ, όχι τοιχείο. Αν είναι περιμετρικό τοιχείο, όντως δεν υπάρχει (?) πρόβλημα. Αν είναι καμιά κολωνίτσα 30Χ30 όμως και της έκανε τρύπα διαμέτρου 10εκ. τότε υπάρχει.

Ελπίζω να μην έκοψε και τίποτα σίδερα που "τον ενοχλούσαν" τουλάχιστον!

Να καλέσετε μηχανικό να δει την ζημιά μαζί με την στατική μελέτη της οικοδομής και να βάλετε τον υδραυλικό να πληρώσει το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη 

καλημέρα

Υποθέτω καμιά σωλήνα ύδρευσης να πέρασε, κάθετα στην κολώνα του υπογείου και στο κέντρο (όπως αναφέρει)

Αυτό θεωρώ ότι είναι κάτι που  δεν ...απομειώνει τις διατομές των στοιχείων  

Οπότε αν τηρήθηκαν όλες οι προδιαγραφές της κατασκευής τοιχείων και των κολωνών όπως προβλέπονται σήμερα  

δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα ώστε να .. βάζουμε την κυρία ..να τρέμει..

 

Κατά τα άλλα προφανώς και πρέπει να το δει μηχανικός

 

Αλλά γενικά πρέπει να καταλάβουμε οι του φόρουμ ό,τι όταν κάποιος προσφεύγει εδώ (στο φόρουμ)

αναζητά μια άμεση απάντηση για την αντιμετώπιση του προβλήματος που το αντιλαμβάνεται

π.χ Κυριακή όταν τα τεχνικά γραφεία είναι κλειστά

 

Υ.Γ δηλαδή για μένα η κυρία ρωτά "να φύγω από το σπίτι τώρα αμέσως ή να μείνω"

 

γιατί δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι πρέπει να αναζητήσει την απάντηση ενός ειδικού μετά από επί τόπου αυτοψία του!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

KANA δεν πειράζει να "πανικοβληθεί" η κυρία και η κάθε κυρία που εμπιστεύεται τη μαστοράντζα που -επειδή έχει κι ένα κομπρεσσεράκι στα εργαλεία- κόβει μπετόν και τσέρκια και ενίοτε σίδερα ελαφρά τη καρδία 

μούχει τύχει υδραυλικός που επειδή βαριόταν να σηκώσει το δάπεδο με κισσηρομπετόν όπως του υπεδείχθη έσκαψε πλάκα και έκοψε σίδερα για να περάσει Φ120

πρέπει να μαζευτούν κάποτε

και δεν πρέπει να τρέχουμε δια βίου να ψάχνουμε τις οικοδομές "μας" λόγω της τσιγγουνιάς ιδιοκτητών τε και μαστόρων

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.