Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Ενεργειακή​ς Αναβάθμιση​ς με Συμψηφισμό​ Προστίμων Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 303
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να κάνω συμψηφισμό με εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης

 

Έχω εκτεταμένες αυθαιρεσίες και το πρόστιμο αγγίζει τις 20.000Ε με παράβολο ένταξης 2000Ε

επιλέγω εφάπαξ πληρωμή οπότε έχω έκπτωση 4.000 ευρω

Υπάρχουν χώροι που έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν. 3843/10, αλλά θα τους εντάξω στην τακτοποίηση του Ν.4178, αφαιρώντας το πρόστιμο του Ν.3843, το οποίο είναι 5.000Ε

Επίσης υπάρχουν παλαιότερα πληρωμένα πολεοδομικά πρόστιμα 1000, τα οποία αφαιρώ 

 

Τελικα το ποσό του συμψηφισμού ποιο είναι?

 

Αρχικό πρόστιμο 20.000Ε- 4.000Ε (έκπτωση εφάπαξ)- 5.000Ε ( πρόστιμο Ν.3843/10)- 1.000Ε (παλιά πολεοδομικά πρόστιμα)- 2.000 παράβολο= 8000 τελικό πληρωτέο πρόστιμο 

8.000/2 =4.000Ε

Αυτό το ποσό μπορώ να συμψηφίσω?

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα της ενεργειακής αναβάθμισης καλύπτει αντικατάσταση ηλιακών συλλεκτών? Και μια δεύτερη ερώτηση, σε δωμάτια ξενοδοχείου για παρεμβάσεις στο ΖΝΧ τι ποσό δικαιούμαστε? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σου, ΔΕΝ είναι πάνω σε αυτό που ρώτησε ο συνάδελφος στο #254. Τζάμπα μας βάζεις να ψάχνουμε... Γιατί πρώτα έψαξα στο ΤΕΕ και μετά σε ρώτησα.

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Απορία :

Πελάτης είχε πληρώσει κάποιο ποσό για λειτουργική τακτοποίηση ενοικιαζόμενων δωματίων.

Έκανε τακτοποίηση κάποιων αυθαιρεσιών και τώρα πληρώνει μηνιαία δόση του προστίμου.

Σκέφτεται να κάνει και κάποιες εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης (μόνωση ταράτσας και αντικατάσταση αλουμινίων).

Μπορώ να κάνω τώρα συμψηφισμό του ποσού της λειτουργικής τακτοποίησης με το πρόστιμο που πληρώνει και αργότερα όταν/αν θα κάνει τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης να ξανακάνω συμψηφισμό, 

ή μπορεί να γίνει μια φορά μόνο συμψηφισμός, οπότε να περιμένω να δω τι/αν θα κάνει για να κάνω μια και καλή συμψηφισμό με το πρόστιμο αυθαιρέτου?

 

Καμία άποψη, κανείς?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Έχω την εξής περίπτωση αυθαιρέτου στο οποίο θέλω να συμψηφίσω το 50% του προστίμου με εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης:

 

- Έχω την κατοικία Α στην οποία έγινε με Οικοδομική Άδεια προσθήκη κατ' επέκταση Β. Και η Α και η Β έχουν αυθαιρεσίες.

- Στο Ε9 αναφέρονται 2 κατοικίες Α και Β.

- Σαν κτίσματα είναι κολλημένες αλλά ανεξάρτητες.

- Σύσταση ιδιοκτησιών δεν έχει γίνει.

 

α)  Μπορώ να κάνω 1 Π.Ε.Α. σαν 1 μονοκατοικία με 2 θερμικές ζώνες (με διαφορετικά χαρακτηριστικά η καθεμία)?

 

β) Κατόπιν μπορώ να υλοποιήσω την ενεργειακή αναβάθμιση και  το συνολικό κόστος της να αφαιρεθεί από το μισό του συνολικού προστίμου αυθαιρέτου που αυτό είναι και το επιθυμητό?

ή πρέπει να επιμερίσω τα ποσά ανάλογα με το πρόστιμο Α και το πρόστιμο Β?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση που εχει εκδοθεί ηδη ενεργειακο πιστοποιητικο και εντασόμαστε στις εργασιες ενεργειακης αναβαθμισης ξαναβγάζουμε ΠΕΑ ? Θα πρεπει δηλαδη να συμφωνουμε με το συναδελφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σα νέος μηχανικός ζητώ τη βοηθεία σας στο παρακάτω ζήτημα:

1)Σε οικόπεδο ενός ιδιοκτήτη τακτοποιήθηκε μια ισόγεια κατοικία 60 τ. μ., εκ των οποίων 10 τ. μ. (κουζινα, w. c.) δεν εφαπτονται με τα υπόλοιπα λοιπα 50 τ. μ., δηλαδή εχω ουσιαστικάτικα δυο ξεχωριστους χώρους ,μπορώ να κάνω χρήση του 50% στα 50 τ.μ.?

2)Το αρχικό πρόστιμο ειναι 6000€ και 500€ παράβολο,σύνολο 6500€,αρα δικαιούμαι 6000/2=3000€,Σωστά?

3)Οπότε το συνολικό κοστος των τιμολογίων και των ενεργειακών πιστοποιητικών πρέπει να είναι έως 3000€ χωρίς το Φ.Π.Α., εννοώντας οτι στο σύστημα, στην εισαγωγη ποσου θα βαλω 3000,χωρις το ΦΠΑ?

post-87513-0-50119300-1469113237_thumb.png

Edited by kyrkaf
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.