Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν μας διαβαζαν ισως ηταν κσλυτερα τα πραγματα. Εστω κι ετσι θα σβησω το προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήμουνα νιός και γέρασα ...

http://www.michanikos.gr/topic/36298-Καταθετήρια-αμοιβών-στον-έλεγχο/?p=606161

 

Πάντως ακόμη και τότε δεν είχα δώσει καταθετήριο ΕΤΕ ... τελική εκτύπωση του ΤΕΕ, ΦΕΜ συμβατικής, κρατήσεις νόμιμης και τέλος !

Βέβαια, με την ελέγχουσα τα φορολογικά υπάλληλο το συζητήσαμε με βάση το νόμο και τη λογική ... δεν ήταν δα και επιστήμη ... το λύσαμε και προχωρήσαμε !

Η ίδια υπάλληλος αργότερα μου είπε ότι τελικά επικράτησε η γραμμή της ΥΔΟΜ Αθήνας ... δεν το σχολίασα ...

 

Ετοιμάζομαι να περάσω έλεγχο φορολογικών σε ΥΔΟΜ ... επαρχίας πλέον ... ή μήπως να το αφήσω για μετά το 2014 ; ... μάλλον ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γραψει και συ.

Δες τα πρωτα ποστς.

Το ξέρω ότι έγραψα και εγώ....

Σωστά το έγγραφο γράφει ΤΕΕ και όχι ΕΤΕ, διότι η κατάθεση γίνονταν στην ΕΤΕ μετά από εξουσιοδότηση του ΤΕΕ. Κανένας δεν σου απαγόρευε να καταθέσεις στο ΤΕΕ αντί της ΕΤΕ.....

Για αυτό και ρωτάω... η συγκεκριμένη υπάλληλος που είπε πως το έγγραφο γράφει ΤΕΕ και όχι ΕΤΕ, έχει κάποιο έγγραφο που να λέει πως η κατάθεση της αμοιβής γίνεται στην ΕΤΕ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει πιθανοτητα να μας διαβαζουν.

Μαλλον πως πρεπει να λεμε λιγοτερα διοτι μας γυρναει μπουμερανγκ.

 

για καποια θεματα πλεον εγω core

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορει και ενας υπαλληλος να ειναι core?

 

ελα ντε

δωματιο ΕΕ επιγοντως :P

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Τα φορολογικά ιδιοκτήτη για έκδοση αδείας δηλ. εισφορά ΚΗ' ψηφίσματος,ΤΕΕ,παράβολο δημοσίου,δαπάνη έργου,ΟΓΑ πληρώνονται κανονικά στο ταμείο της εφορίας ή έχει αλλάξει κάτι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο λέει ΤΕΕ όχι ΕΤΕ.

Για ΕΤΕ ρωτάω :)

 

 

το έγγραφο λέει

"πάει η υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής για εκπονηθείσα μελετη στο ΤΕΕ

και η συνακόλουθη στέρηση του δικαιώματος να καταβάλεται η αμοιβή απ' ευθείας στους δικαιουχους"

 

Παλιά για να πάρει το % του ΤΕΕ έπρεπε μόνο μέσω ΕΤΕ να πας που είχε το "σύστημα" και το κατάλληλο έντυπο..

τώρα % ΤΕΕ ΤΕΛΟΣ.. (είναι ντροπή που το ΤΕΕ ακομα το υπολογίζει και το κάνει γιατί προφανώς το εισπράτει ΠΑΡΑΝΟΜΑ απο αυτούς που δεν είναι ενημερωμένοι)

Το έγγραφο ειναι σαφέστατο... Η ΑΜΟΙΒΗ ΑΠ' ΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ..

επειδή όμως ο Νόμος λέει να ελέγχεται κατά την έκδοση άδειας δόμησης η καταβολή αμοιβής πρέπει να υπάρχει κάποιο αποδεικτικό είσπραξης.

Αυτό θα μπορούσε να είναι και το ΔΠΥ.. αλλά δε βλέπω να περνάει στις πολεοδομίες αυτό ακόμα.

Πολλές πολεοδομίες πλεον δέχονται καταθετήριο από οποιαδήποτε τράπεζα

 

Τα φορολογικά ιδιοκτήτη για έκδοση αδείας δηλ. εισφορά ΚΗ' ψηφίσματος,ΤΕΕ,παράβολο δημοσίου,δαπάνη έργου,ΟΓΑ πληρώνονται κανονικά στο ταμείο της εφορίας ή έχει αλλάξει κάτι;

Ευχαριστώ

 

Ο κάθε Δήμος ορίζει ένα ποσοστό του ΚΗ ψηφίσματος υπέρ του  Δήμου της Πολεοδομίας (40-70%).. πολλές φορές ο Δημος του έργου και της πολεοδομίας συμπίπτουν οπότε πληρώνονται όλα στην εφορία. Αλλά όταν δε συμβαίνει αυτό τότε πληρώνονται συνήθως στο ταμείο του Δήμου που ανήκει η πολεοδομία. Καλό είναι να ρωτήσεις στην πολεοδομία για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.