Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα... ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα


Engineer

Recommended Posts

Πάντα ρωτάς. Δε κάνεις το κόπο να απαντήσεις στην ερώτηση μου; Δε κοστίζει τίποτα ξέρεις. Λοιπόν τα εργαστήρια είναι ή δεν είναι βασικά για την εκπαίδευση ενός μηχανικού. Και σε ένα τμήμα που δεν έχει εργαστήρια ή είναι της κακιάς ώρας, το επίπεδο σπουδών είναι πολύ χαμηλό ή δεν είναι;

 

Ναι στα δύο πρώτα όχι στο τελευταίο. Πάμε παρακάτω, θέλω να δω που το πας.

 

Έχω διαβάσει πάρα πολλές (τα περισσότερα τμήματα μηχανικών φυσικα είτε ΤΕΙ είτε Πολυτεχνικών μιας και τα άλλα τμηματα δεν με ενδιαφέρουν).Εσύ μπορείς να μπεις να ρίξεις μία ματιά στις αξιολογήσεις των τμημάτων μηχανικών των ΤΕΙ;

 

Έχω ρίξει ναι. Τι συμπέρασμα έβγαλες για τα τμήματα Κοζάνης και Βόλου που αναφέρθηκαν πριν? 

 

..........το ζήτημα δεν είναι το πλήθος των γνώσεων ή πόσα εργαστήρια παρακολούθησες. το σημαντικό είναι να μάθεις να σκέφτεσαι και να λειτουργείς με τον αέρα του μηχανικού, όχι μόνο στο επάγγελμα αλλά και στην υπόλοιπη ζωή σου (πχ να είσαι ευρυμαθής και δραστήριος). κι ο αέρας σχετίζεται και με τα πρότυπα που έχεις. ένα τμήμα που ακόμα δεν έχει βγάλει ακόμα διάσημους αποφοίτους δε σου δίνει τα κατάλληλα πρότυπα να μιμηθείς. κι όλη αυτή η γκρίνια του επαγγελματικού αλυτρωτισμού μάλλον δείχνει την έλλειψη αυτοπεποίθησης κι αυτό δεν είναι καλό σημάδι για τα τμήματα που βγάζουν τέτοιους αποφοίτους.

 

 

Απευθυνόμενος προς όλες τις πλευρές: ο σωστός επαγγελματίας κάνει μόνο αυτοκριτική και ποτέ δε δυσφημίζει του ανταγωνιστές του. αλλιώς χάνει το όποιο δίκιο μπορεί να είχε.

 

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανείς δεν δυσφήμισε κανέναν αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι που υπερθεματίζουν το υψηλότατο επίπεδο των πολυτεχνικών και το χαμηλότατο επίπεδο των ΤΕΙ,έτσι γενικευμένα θα πρέπει να παίρνουν απάντηση.Τα συμπεράσματά μου εγώ τα έχω βγάλει και δεν είχα κανέναν σκοπό να αναφέρω κάτι για το ΠΔΜ ούτε για του Βόλου εάν δεν προέκυπτε θέμα συγκρίσεων.Όταν λοιπόν μπορέσουμε να συζητήσουμε κρίνοντας τμήματα βάσει των αξιολογήσεών τους και όχι βάσει του προθέματος Πολυτεχνείο-ΤΕΙ τότε θα βγάλουμε και κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.Έως τότε θα γαβγίζουνε οι μεν,θα γαβγίζουνε οι δε και θα κυλάει ο βίος

Edited by project.breeze
  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, όμως όπως και σ'όλα τα απλά πράγματα τα κάνουμε δύσκολα σ'αυτην την χώρα.

 

 

Σίγουρα είμαι κατά της ισοπέδωσης των επαγγελματικών δικαιωμάτων, δηλαδή απόφοιτη ΤΕΙ και πολυτεχνείων να έχουν τα ίδια δικαιώματα. Σίγουρα πρέπει να έχουν όμως οι μηχανικοί Τ.Ε. επαγγελματικά δικαιώματα και σίγουρα να έχουν προοπτικές αναβάθμισεις αυτών των δικαιώματων στην πορεία.

 

Πως όμως;;

 

Καταρχήν θεωρώ οτι πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με την συνθήκη της Μπολόνια. Θα την εφαρμόσουμε;; Αν την εφαρμόσουμε (εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα οτι είμαι και υπέρμαχος αυτης της μεταρρύθμισης), τότε πιστεύω απλοποιούμε το πρόβλημα. Απόφοιτοι ΤΕΙ αναγνωρίζονται ως bachelor και οι διπλωματούχοι με μαστερ. Και έτσι θα έχουν και οι απόφοιτοι ΤΕΙ δυνατότητα να αποκτήσουν μαστερ με περαιτέρω σπουδες και να έρθουν στο ίδιο επίπεδο με τους διπλωματούχους.

 

Αυτην την στιγμή όμως στην Ελλάδα, τα επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν απο τον προπτυχιακό τίτλο σπουδών γι'αυτό πολλοι μηχανικοί Τ.Ε. με M.Sc ή M.Eng δεν έχουν δυνατότητα να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ενός διπλωματούχου.

 

Επίσης αδικούνται και οι διπλ. μηχανικοί, διότι το ελληνικό κράτος δεν αναγνωρίζει τις 5ετής σπουδες ως ισότιμες με ενα μεταπτυχιακό ενώ έχουν 300 ECTS. Στην Γερμανία όμως μας αναγνωρίζουν ως ισότιμους με μαστερ.

 

Θεωρώ οτι θα έπρεπε να κινηθούμε στην κατεύθυνση της Γερμανιας, και όσον αφορά τις σπουδες ενός μηχανικού αλλά και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Και εκεί πριν την εφαρμογή της σνθήκης της Μπολόνια υπήρχαν τα Technische Universitaeten/Universitaeten με 5ετής προγράμματα σπουδών στους μηχανικους (Πολυτεχνεία/Πανεπιστήμια) και τα Fachhochschulen με 4ετής προγραμμα σπουδων στους μηχανικούς (αντίστοιχα ΤΕΙ). Ενας μηχανικός αποφοιτος πανεπιστημιου έπερνε τον τίτλο Dipl.-Ing ενώ ο απόφοιτος του αντίστοιχου "γερμανικου ΤΕΙ" έπερνε τον τίτλο Dipl.-Ing.(FH). Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το τι διαφορά (αν υπήρχε) υπήρχε στα επαγγ. δικαιώματα.

 

Μετά την εφαρμογή της συνθήκης της Μπολόνια υπάρχει πλεον μόνο μπατσελορ και μαστερ και στα δυο ιδρύματα, πλην ελαχίστων πανεπιστημίων που προσφέρουν ακόμα 5ετής πρόγραμμα σπουδών το οποίο απονέμει δίπλωμα, όπου υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής αποφοίτων με μπατσελορ στο 6ο Εξάμηνο, στην ουσια το 6ο εξάμηνο είναι προπαρασκευαστικό και ξεκινούν κανονικά από το 7ο Εξάμηνο δηλαδή 4ο έτος. (Ετυχε να γνωρίσω έλληνα αποφοιτο ΤΕΙ που είχε μπει σε γερμανικό πανεπιστήμιο στο 6ο εξάμηνο).

 

Γι'αυτό προτίστως να υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής μηχανικών Τ.Ε. στα πολυτεχνεία στο 6ο/7ο εξάμηνο αν θέλουν να γίνουν διπλωματούχοι.

 

Όσον αφορά τα επίπεδα των ΤΕΙ σίγουρα υπάρχουν καλά και υπάρχουν άξιοι απόφοιτοι. Για να ανέβει όμως το επίπεδο των ΤΕΙ θεωρώ οτι θα έπρεπε να γίνουν δυο πράγματα: 1ον να μειωθούν οι εισακτέοι, γιατι πολλοί μπένουν για την πλάκα τους για να κανουν φοιτητικοι ζωη και στην συνεχεια τα παρατανε και 2ον το διδακτικό προσωπικό το οποίο έχει ξανααναφερθει, για τους γνωστούς λόγους.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Ως τεχνικός ασφαλείας, μπορεί να υπογράψει απόφοιτος ΤΕΙ???

 

Ναι μπορεί. 5 χρόνια μετά την κτήση πτυχίου το οποίο μειώνεται σε 2 εάν έχει παρακολουθήσει τα αντίστοιχα σεμινάρια του ΕΛΙΝΥΑΕ.Στους διπλωματούχους είναι 2 χρόνια μετά την αποφοίτηση που γίνονται 1 εάν παρακολουθήσεις τα σεμινάρια

 

Νόμος 3850/10 άρθρο 11 παρ. 2

 

  Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν θεωρώ οτι πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με την συνθήκη της Μπολόνια. Θα την εφαρμόσουμε;; Αν την εφαρμόσουμε (εγώ προσωπικά δεν θα έλεγα οτι είμαι και υπέρμαχος αυτης της μεταρρύθμισης), τότε πιστεύω απλοποιούμε το πρόβλημα. Απόφοιτοι ΤΕΙ αναγνωρίζονται ως bachelor και οι διπλωματούχοι με μαστερ. Και έτσι θα έχουν και οι απόφοιτοι ΤΕΙ δυνατότητα να αποκτήσουν μαστερ με περαιτέρω σπουδες και να έρθουν στο ίδιο επίπεδο με τους διπλωματούχους.

 

Αυτην την στιγμή όμως στην Ελλάδα, τα επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν απο τον προπτυχιακό τίτλο σπουδών γι'αυτό πολλοι μηχανικοί Τ.Ε. με M.Sc ή M.Eng δεν έχουν δυνατότητα να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ενός διπλωματούχου.

 

Επίσης αδικούνται και οι διπλ. μηχανικοί, διότι το ελληνικό κράτος δεν αναγνωρίζει τις 5ετής σπουδες ως ισότιμες με ενα μεταπτυχιακό ενώ έχουν 300 ECTS. Στην Γερμανία όμως μας αναγνωρίζουν ως ισότιμους με μαστερ.

 

 

Μετά την εφαρμογή της συνθήκης της Μπολόνια υπάρχει πλεον μόνο μπατσελορ και μαστερ και στα δυο ιδρύματα, πλην ελαχίστων πανεπιστημίων που προσφέρουν ακόμα 5ετής πρόγραμμα σπουδών το οποίο απονέμει δίπλωμα, όπου υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής αποφοίτων με μπατσελορ στο 6ο Εξάμηνο, στην ουσια το 6ο εξάμηνο είναι προπαρασκευαστικό και ξεκινούν κανονικά από το 7ο Εξάμηνο δηλαδή 4ο έτος. (Ετυχε να γνωρίσω έλληνα αποφοιτο ΤΕΙ που είχε μπει σε γερμανικό πανεπιστήμιο στο 6ο εξάμηνο).

 

+1 απο εμενα.

 

ομως για λογους ξεκαθαρισης, το Πολυτεχνειο αποδιδει M.Eng, δεν ειναι ακριβως M.Sc ειναι μια βαθμιδα παρακατω. To M.Sc πρεπει να ειναι ενα πτυχιο απο μονο του με εξειδικευση, δεν γινεται να υπαγεται σε ενιαιο 5-ετες.

 

Η καταταξη ειναι B.Eng<M.Eng<M.Sc<M.Res/M.Phil<Ph.D<D.Sc

 

Σε κανενα μερος του κοσμου δεν δινουν απευθειας μεταπτυχικο με ενα προ-πτυχιακο διπλωμα σπουδων, M.Eng ναι αλλα δεν ειναι M.Sc δλδ μεταπτυχιακο no. 5-ετης σπουδες υπαρχουν παντου αλλα δεν ειναι master

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα επίπεδα των ΤΕΙ σίγουρα υπάρχουν καλά και υπάρχουν άξιοι απόφοιτοι. Για να ανέβει όμως το επίπεδο των ΤΕΙ θεωρώ οτι θα έπρεπε να γίνουν δυο πράγματα: 1ον να μειωθούν οι εισακτέοι, γιατι πολλοί μπένουν για την πλάκα τους για να κανουν φοιτητικοι ζωη και στην συνεχεια τα παρατανε και 2ον το διδακτικό προσωπικό το οποίο έχει ξανααναφερθει, για τους γνωστούς λόγους.

 

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες και μακάρι να σκεφτόντουσαν οι περισσότεροι έτσι. Στο συγκεκριμένο εδάφιο όμως οφείλω να σε ενημερώσω ότι πλέον τα ακαδημαϊκά κριτίρια για τους καθηγητές ΤΕΙ είναι όσο αυστηρά όσο και των πανεπιστημίων και επιπλέον απαιτείται και επαγγελματική πείρα. Σίγουρα σε κάποια ΤΕΙ κάποιοι παλιοί καθηγητές εφαρμογών υπάρχουν ακόμα αλλά μιλάμε για ένα ελάχιστο αριθμό που επειδή αναλαμβάνουν αυστηρά μόνο εργαστηριακά μαθήματα δεν επιρρεάζουν το επιπέδο. Όσο για τους εισακτέους όντως μπαίνουν πολλοί. Η εμπειρία μου λέει πως όσοι ήρθαν για τη πλάκα τους μετά το Α εξάμηνο που έχουν κοπεί στο 90% των μαθημάτων εξαφανίζονται σιγά σιγά. Λίγοι παραμένουν στο 2ο και ελάχιστοι στο 3ο. Δεν επιρρεάζουν τους άλλους και ούτε αποτελούν τροχοπέδη για τους άλλους γιατί απλά δεν είναι εκεί. Για αυτό και τα τμηματα Μηχανικών έχουν το μικρότερο ποσοστό αποφοίτησης 15~20% από όλες τις σχολές.

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία. Πώς γίνεται να βρίσκει ένας απόφοιτος τεϊ δουλειά και μάλιστα στο δημόσιο και κυρίως να έχει δικό του γραφείο και να χτίζει όταν δεν έχετε καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα? αυτό το "καθόλου" μου φαίνεται προπαγανδιστικό.. μια χαρά δικαιώματα έχετε, ίσως και περισσότερα αν συνυπολογιστούν και οι θέσεις του δημοσίου που για σας είναι πάντα περισσότερες.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.