Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδηλώσεις και κουκουλοφόροι


g-volos

Recommended Posts

Τα παραπάνω είναι καθαρά η δική μου άποψη και δεν εκφράζω κανέναν χώρο ή κίνημα.

 

Δεν ανήκω πουθενά παρά στον εαυτό μου και δεν υποκινούμαι από κανέναν πλέον στα 33 μου.

 

Στο ίδιο διπλανό φόρουμ για αστείο κάποιος μου είπε :

 

"Οποιος με οποινδηποτε τροπο προκαλει η διεγειρει δημοσια σε απειθεια κατα των νομων η των διαταγματων η εναντιων αλλων νομιμων διαταγων της αρχης τιμωρειται με φυλακιση μεχρι τριων ετων"

άρθρο 183 του Π.Κ. (διέγερση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Theo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αν κατέβαιναν 3.000.000 άτομα στον δρόμο και τα έκαναν όλα λίμπα θα ήμουν και εγώ εκεί. Μόνο που από το 1973 έως σήμερα η λίμπα προηγείται και τα 3.000.000 δεν κατεβαίνουν στους δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό επιδρούν κι άλλοι παράγοντες που για μένα τουλάχιστον είναι οι εξής :

-χειραγωγημένοι δήθεν σκεπτόμενοι νέοι που νομίζουν ότι καίγοντας το Πλαίσιο κάτι έγινε....

-προβοκάτσιες (συνήθως από λίτες ===> καθοδηγούμενοι κι αυτοί)

-ανυπαρξία παιδείας και ισοπεδωτική συμπεριφορά όχλου

Link to comment
Share on other sites

Οκ,όλοι δίκιο έχουμε αλλά που θα το βρούμε....

 

Θέλω πραγματικά να συμφωνήσω και εξ' άλλου οι καταστάσεις δεν αφήνουν επιλογές...

 

ΟΜΩΣ

 

Είμαστε ως έθνος διχασμένοι πάντα,από την εποχή των πόλεων-κρατών.Ουσιαστικά υπάρχουν έκτοτε 2 παρατάξεις λαικές:οι προοδευτικοί και οι συντηρητικοί.Αυτές οι δύο παρατάξεις μάχονταν πάντα για την εξουσία.Η λαική εξέγερση που έγινε αυτές τις μέρες μόνο λαική δεν ήταν...

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι το Κράτος μας( ως έννοια κ όχι ως κυβέρνηση) μας αφήνει ΟΛΟΥΣ απροστάτευτους:

Το παιδί έμεινε απροστάτευτο από το κράτος κ κατέληξε νεκρό

Η οικογένεια του παιδιού απροστάτευτη...

Οι πολίτες της χώρας απροστάτευτοι...

ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΜΑΣ?Μήπως σε προηγούμενες γενιές που δούλευαν ''μαύρα κ ανασφάλιστοι'' κ αναγκαζόμαστε να τους πληρώνουμε παροχές?

Μήπως σε σκάνδαλα τύπου Βατοπεδίου?(μετρήστε εδώ κ 20 χρόνια κ αθροίστε τρις ευρώ)

Μήπως σε υπεράριθμους Δημοσίους Υπαλλήλους για να εκπληρωθούν υποσχέσεις ''πράσινων ήλιων'' και ''bluetooth''?

Μήπως στις δικές μας τσέπες που συνεχίζουμε τη μαύρη εργασία για να επιβιώσουμε?

Και σε πολλά άλλα μέρη...

 

Η αλήθεια είναι ότι εδώ κ πολλά χρόνια δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα από το βιωτικό επίπεδο,κ όχι μόνο στην Ελλάδα,ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

 

Μπορούμε να έχουμε αυτοκίνητο κ κινητό τηλέφωνο αλλά το πληρώνουμε πολύ ακριβά σε ψυχική υγεία καθώς δουλεύουμε πολύ για να τα έχουμε...

 

Ο καθένας,όσο δύσκολο κ να είναι να το αποδεχθούμε,ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ.Δεν είμαστε -ούτε ποτέ υπήρξαμε- ενωμένοι κοινωνικά.Πάντα υπήρχε η ταξική κοινωνία,απλά τώρα μεγαλώνουν οι αρμοί...

 

@sundance

ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΝΑΠΕΔΑΚΗΔΕΣ,ακόμα και οι ακτιβιστές.Το ότι το φωνάζεις δεν λέει κάτι,απλά ότι είμαστε Έλληνες με άποψη μεν,ΖΩΑ δε.

 

@ΤheoTDM900

Δυστυχώς φίλε ο απλός πολίτης ΑΝΤΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ.Αν δεν άντεχε θα είχε πέσει ήδη το καθεστώς ...Το ότι γκρινιάζει σημαίνει ότι δυσκολεύεται πλέον στη χώνεψη...ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΓΑΜΩΤΟ ΠΟΛΥ ΓΕΡΟ ΣΤΟΜΑΧΙ

 

ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ,ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ.

Κατά τα λοιπά ΖΟΥΓΚΛΑ,όπως ήταν ήδη ,αυτό το έθνος από ζόμπι.Αφήσαν τον κόσμο να ξεσπάσει κ ο κόσμος αυτό ήθελε,να περάσει τη βδομάδα του διαμαρτυρόμενος.Τόσα εγκλήματα έχουν γίνει,ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ Ν' ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΧΕΡΙΑ η ταξική κοινωνία?

 

Ψάχνουν δήθεν οι τραμπούκοι στα κανάλια να βρουν ποιος φταίει...Πετάνε τη νανουρόσκονη στο λαό κ του οδηγούν τη σκέψη...Ξεχάστηκε το Βατοπέδι...Ο πολίτης με την κατευθυνόμενη σκέψη,αφού νομίζει ότι σκέπτεται,καμαρώνει κιόλας ότι δεν τρώει κουτόχορτο...ΟΛΟΙ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ.Πώς τολμάω κ το λέω???Έτσι είναι η κατάσταση,αλλιώς θα ήταν διαφορετική....(εκ της ατόπου επαγωγής)

 

Κ καλα είμαστε σκεπτόμενοι...

 

''Στο έθνος μας υπάρχουν 2 κατηγορίες πολιτών:αυτοί που σκέπτονται κ κυβερνάνε,εμείς δηλαδή,και αυτοί που νομίζουν ότι σκέπτονται και τους κυβερνάμε,δηλαδή οι πολίτες.Κ επιδή αυτοί είναι ηλίθιοι κ δεν ξέρουν το καλό τους,οφείλουμε εμείς να τους προστατεύσουμε.Όμως θα τους χρησιμοποιήσουμε ως κινητήριους μοχλούς για να στηρίξουν το σύστημα που εμείς θα τους δημιουργήσουμε για να καταφέρουν να επιβιώσουν.Θα το αποδεχθούν είτε με καλό τρόπο είτε με αντίδραση,κανείς τους όμως δεν θα καταφέρει κάτι εναντίον μας διότι το ανώτερο ένστικτο των ανθρώπων είναι η επιβίωση.Και εκτός συστήματος νιώθουν ανασφάλεια να επιβιώσουν,καθώς δεν μπορούν να σκεφτούν πώς θα το κάνουν.Ο καλύτερος τρόπος να τους κρατήσουμε ευτυχισμένους σε αυτή τους τη δυστυχία είναι η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.''

 

Γιόζεφ Γκέμπελς,Υπουργός Προπαγάνδας στη Ναζιστική Γερμανία

 

 

Κ εγώ ένα από αυτά τα δυστυχισμένα ανθρωπάκια-ηλίθιους που νομίζουν ότι σκέπτονται έιμαι....Κ όπως έχει δείξει η ιστορία εδώ κ χιλιάδες χρόνια,δυστυχώς ο Γκέμπελς είχε δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να εκφράσω κάποιες γενικές σκέψεις. Ακόμα και να καταστραφούν τα πάντα και να ξεκινήσουμε από την αρχή, πολύ φοβάμαι ότι θα κάνουμε τα ίδια λάθη. Ο άνθρωπος είναι φύσει άγριο όν και αυτό εκδηλώνεται και όταν διοικεί και όταν διοικείται. Απάντηση στο ερώτημα πως η κοινωνία είναι δυνατόν να προοδεύσει με τόσο φυγόκεντρες και ατίρροπες δυνάμεις, εγώ δεν έχω δόσει. Η πρόοδος δείχνει τόσο τυχαία ως δυνατότητα. Η βία σαφώς φέρνει βία και η επικράτηση του ισχυροτέρου, μπορεί βιολογικά να είναι ο κανόνας αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πάντα και η καλύτερη επιλογή. Όσον αφορά γιά τις προθέσεις εκείνων που επιχειρούν να αλλάξουν τον κόσμο, τις οποίες και δεν αμφισβητώ, από την γενιά του πολυτεχνείου που ουσιαστικά κυβέρνησε την Ελλάδα σαρώνοντας τα πάντα στο πέρασμά της τα τελευταία είκοσι χρόνια, ως τους σήμερα "ονειροπόλους", έχω να παρατηρήσω το μάλλον τετριμμένο ότι ο δρόμος γιά την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς επιβεβαίωση των silent bob (προπαγάνδα) και sgp (καλές προθέσεις)

Τα λόγια με τις πράξεις απέχουν παρασάγγας.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι να γίνει μια επανάσταση. Κάποιος μπορεί να πυροβολεί τον αντίπαλο με τα όπλα έως ότου αυτός αναγνωρίσει την ανωτερότητα εκείνων που έχουν τα όπλα. Αυτός είναι ο απλούστερος τρόπος. Κάποιος μπορεί επίσης να μετασχηματίσει ένα έθνος μέσω μιας επανάστασης του πνεύματος, που δεν καταστρέφει τον αντίπαλο, αλλά που τον κερδίζει. Εμείς οι Εθνικοσοσιαλιστές έχουμε αποφασίσει τον δεύτερο τρόπο, και θα συνεχίσουμε με αυτόν. Ο πρώτος στόχος μας σε αυτό το υπουργείο θα είναι να κερδίσουμε όλους τους ανθρώπους για το νέο κράτος. Θέλουμε να αντικαταστήσουμε τη φιλελεύθερη σκέψη με μια αίσθηση της κοινότητας που περιλαμβάνει όλους τους ανθρώπους

 

Γιόζεφ Γκέμπελς, Στην πρώτη του συνέντεξη τύπου το 1933, ως Υπουργός Διαφώτισης και Προπαγάνδας.

Link to comment
Share on other sites

όποιος καλός άνθρωπος διαβάσει την πολιτεία του Πλάτωνα αυτομάτως είναι σαν να του τραβάνε ένα σεντόνι μπροστά απο τα μάτια του. Είναι τόσο επίκαιρος ο λόγος του που προκαλεί κατάπληξη. Αυτομάτως θα καταλάβετε ποιός σας κοροιδεύει και με πιο τρόπο. Αν και μου φάνηκε δύσκολο στην αρχή σαν έννοια γιατί ως νεοέλληνας εχει φροντίσει το κράτος να μου κουτσουρέψει το λεξιλόγιο εν τούτοις κάντε μια προσπάθεια.

 

Θα τα κατανοήστε όλα και θα προβλέψτε με ακρίβεια το μέλλον.

Ξέρετε το ανθρώπινο είδος υπάρχει στη γη οργανωμένα τουλάχιστον δεκάδες χιλιάδες χρόνια,ευτυχώς τα προβλήματα που ζούμε τώρα είναι απο καιρό λυμένα απλά ξεχνάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μαθητές δεν βγουν στο δρόμο σήμερα, που το σύστημα τους δείχνει την έλλειψη αξιοκρατίας, που τους παρουσιάζει ως πρότυπο τη λαμογιά και το γλύψιμο, που μόνος δρόμος που τους δείχνει είναι το ρουσφέτι και η καταπάτηση αξιών, πότε θα βγούν; Το Σάββατο το βράδυ τους αφαίρεσαν και το δικαίωμα στην αντίδραση ή στην ανωριμότητα αν θέλετε. Η αξία της ζωής ενός πιτσιρικά κρίθηκε σε ένα εκσφενδονισμένο μπουκάλι 500ml.

Και ποιός θα κρίνει αν οι πιτσιρικάδες έπρεπε ή όχι να βγουν στους δρόμους; Μήπως δικαίωμα στη διαμαρτυρία έχουν μόνο όσοι έχουν ολοκληρωμένη πολιτική άποψη; Αυτοί μόνο πρέπει να φωνάζουν και να διαμαρτύρονται για τα αυτονόητα; Και ποιός διαθέτει ολοκληρωμένη πολιτική άποψη... Ποιός κομμουνιστής έχει διαβάσει το Κεφάλαιο του Μαρξ;

Ποιος αναρχικός έχει διαβάσει το Κρατισμός & Αναρχία του Μπακούνιν; Μήπως για να διαμαρτυρηθούν οι μαθητές στην προφανή αδικία θα πρέπει να έχουν τελειώσει πολιτικές επιστήμες και να πάρουν την άδεια και από τη μαμά και το μπαμπά τους; Αν σήμερα δεν φωνάξουν, αύριο θα τελειώσουν ένα πανεπιστήμιο, περιμένοντας να βολευτούν σε μια θεσούλα που θα τους εξασφαλίσει ο τάδε αρχιβολεμένος. Ή ακόμα πιο θλιβερά, θα συνεχίσουν την δική μας πορεία τρέχοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ, λαδώνοντας τον κάθε βολεμένο δημόσιο υπάλληλο, γλύφοντας τον μπας και του δώσει και καμιά δουλίτσα....

Ο g-volos έθεσε ένα θέμα σύμφωνα με αυτά που είδε. Και προσυπογράφω αυτά που είπε γιατί αυτές τις μέρες βρέθηκα και εγώ σε πορείες, για πρώτη φορά μάλιστα και εγώ με αναρχικούς και διαπίστωσα ότι οι καταστροφές σε καταστήματα προκαλούνταν από άσχετους. Μάλιστα οι μπάτσοι, κυνηγούσαν και έπνιγαν στα χημικά μαθητές και διαδηλωτές που τις περισσότερες φορές δεν είχαν καμία σχέση με καταστροφές.. αλλά αυτό είναι πάγια τακτική.

Όσο για τις απόψεις που διάβασα παραπάνω, απορώ αν κάποιες από αυτές προέρχονται από ανθρώπους που αυτές τις μέρες διαδήλωσαν την αντίθεση τους ή τη λύπη τους σε αυτήν την αδικία, ή από ανθρώπους που επέλεξαν να πληροφορηθούν μέσω των δελτίων ειδήσεων...

Όλοι στους δρόμους μαζί με μαθητές, φοιτητές μακριά από κομματικές εκμεταλλεύσεις και συνθήματα. Αν σε κάποιους αρέσει η δημοκρατία που έχουμε, μπορούν να κάθονται στον καναπέ τους περιμένοντας την ώρα που ο πολιτικός που ψήφισαν τους προσφέρει μια θεσούλα, έχοντας πάντα στην τσέπη το φακελάκι για το γιατρό, το φακελάκι για τον πολεοδόμο, το φακελάκι για τον εφοριακό... και το μισθό για τα φροντιστήρια...

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν: όντως οι μπάτσοι είναι ******** όσο και τα χαζοαλητάκια που τα σπάνε, Είναι οι ίδιοι άνθρωποι σε διαφορετικά στρατόπεδα , απλά έχουν βρεί έαν τρόπο να ξεθυμαίνουν βρε παιδί μου!

 

Προσωπικά πιστεύω τα εξής και πολλοί μπορεί να διαφωνήσετε αλλά περισσότεροι μπορεί να συμφωνήσετε.

 

Προσωπικά μας έχουν πήξει στην υποκρισία. Το τραγικό και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονός οτι ένας θεωρητικά εκπαιδευμένος και ψύχραιμος αστυνομικός τραβάει όπλο μπροστά σε ένα παιδί και πυροβολεί αυταπόδεικτα δείχνει οτι ο άνθρωπος είναι επιεικώς τρελλός.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε η γενιά που τα έχει βρεί όλα έτοιμα. Μπορεί να παίζουν έξω μισθοί της πέινας αλλά το θηριώδες καπιταλιστικό σύστημα έχει ισοπεδώσει τα πάντα προς τα πάνω.

 

Κακά τα ψέματα , η γενιά μας δεν έχει ιδανικά γιατί απλούστατα κοιμάται και πίνει καφέ. Δεν έχουμε δει ούτε βιώσει αντικειμενικές δυσκολίες στην επιβίωση μας, δεν έτυχε ως κράτος να εμπλακούμε σε πόλεμο μετά τον Β παγκόσμιο, τα έχουμε όλα έτοιμα χωρίς μόχθο, ο νέος σήμερα έχει τη δυνατότητα χωρίς να είναι οικονομικά έτοιμος, να αποκτήσει δικό του αυτοκίνητο και δικό του high tech κινητό. Κατεβάζει τραγούδια απο το δίκτυο και αλλάζει ρούχα και γυαλιά ηλίου κάθε βδομάδα. Μια επίσκεψη στο mall θα σας πήσει γαι το παραπάνω.

 

Είναι λογικό λοιπόν σε μια αποχή υλιστικής αποχαύνωσης όπου οι περισότεροι έχουμε παραπάνω απο όσα θα είχαμε σε κανονικές συνθήκες (πχ φανταστείτε να κλείσουν αυρίο οι τράπεζες αυτομάτως θα λυθεί το κυκλοφοριακό) να βαριόμαστε αφόρητα.

 

Είμαστε οι γενιά που μας μάθαν οτι εθιμοτυπικά πρέπει να κάνουμε κατάληψη στο σχολείο επειδή η τυρόπιτα είναι ακριβή και είμαστε η γενιά που μιλάει με 100 ελληνικές λέξεις και 1000 ξένες.

 

Πώς να πείσουν μετά φοιτητές και μαθητες για την αγνότητα των προθέσεων τους όταν οι ίδιοι ξυλοκοπούνται για να βγεί η δαπ ή η πασπ ή πώς ο πρύτανης να πείσει για το κύρος του όταν γλύφει φοιτητικές παρατάξεις για να επανεκλεγεί.

 

Αφήστε, ας είμαστε μια φορά ειλικρινείς, οι περισσότεροι απο εμάς που κατεβήκαμε στο δρόμο το κάνουμε για να ξεπιαστούμε και οι περισσότεροι που θα πετροβολήσουν τους μπάτσους απλά παίζουν πετροπόλεμο όπως θα έκανε κάθε αγοράκι στην τρυφερή του ηλικία.

 

Τα ιδανικά χαθήκανε γιατί απλά δεν είναι στη μόδα...

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ

 

Ο χρόνος θα κρίνει panos αν έχεις δίκιο ή άδικο,αν σε ένα μήνα θυμάται ο κόσμος το ΕΓΚΛΗΜΑ που έγινε στην οικογένεια του παιδιού...

Σε κάνα δυό μέρες που θα μας ψεκάσουν πάλι νανουρόσκονη.......

ΦΡΑΠΕ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΘΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ

Μακάρι να κάνω λάθος........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.