Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδηλώσεις και κουκουλοφόροι


g-volos

Recommended Posts

g-volos διαφωνώ με τις απόψεις σου. Επειδή ένας ίσως φρενοβλαβής, όχι αστυνομικός αλλά ειδικός φρουρός την είδε εν αρχή Λούκυ Λούκ και εν συνεχεία χέστηκε μόλις μαζεύτηκε κόσμος και δολοφόνησε ένα παιδί πρέπει να καεί η μισή Ελλάδα? Ο μόνος που πρέπει να καεί είναι ο αμαθής ψευτόμαγκας τσομπάνος ειδικός φρουρός. Θα ήθελα το σπίρτο να το άναβε ο πατέρας του παιδιού μήπως και μετριαζότανε στο δισεκατομμυριοστό ο πόνος του.

Ότι συμβαίνει έχει να κάνει με την ελπίδα της κοινωνίας η οποία πλέον έχει χαθεί. Λίγο η αβεβαιότητα των καιρών, λίγο η κακομοιριά λίγο και το ελληνικό DNA και ξεσπαθώσανε (αυτοί οι οποίοι ντεμέκ δεν άρχουν αλλά κατ' ουσία παρά άρχουν) αναδρομικά.

Το να ισχυριζόμαστε ότι στην Ελλάδα έχουμε αυστηρή αστυνομία είναι φανταστικό. Τα τελευταία χρόνια ειδικά μέχρι και τα μπλόκα της τροχαίας έχουνε καταργηθεί,στα γήπεδα της κακομοίρας κτλ.

Θα ήθελα να δώ ειρηνικές πορείες και για αθίγγανους που θυμάμαι δυο τρεις δολοφονίες και για θανάτους από αμέλειες γιατρών στα ψευτονοσοκομεία μας, αλλά αυτό το αίσχος όχι.

Η ιστορία με το βατραχάκι καλή αλλά και με αυτή διαφωνώ καθώς εμείς όλοι ανεβάζουμε τη θερμοκρασία αφού εμείς είμαστε η κοινωνία. Άσε που μου θυμίζει σκέψεις κουλτουριάρη καλλιτέχνη ή φραπεδόμαγκα και έχω τεράστιο κόμπλεξ με τις συγκεκριμένες ομάδες.

Α να μην ξεχάσω και τους απόλυτους χαφιέδες, αρχιρουφιάνους, ύψιστους δημοσιοπαπαρογράφους οι οποίοι πλέον έχουν χάσει κάθε έννοια μέτρου, τη βάλανε την κοτρωνίτσα τους στο γλέντι. Εκείνο το παλικάρι ο Κούγιας που ξαναξεφύτρωσε? καλά αυτόν δεν τον δολοφόνησε το μανεκέν...Ζεί ζει ο Κούγιας ζει με ........ Λαμπράκη μας οδηγεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ή ακόμα πιο θλιβερά, θα συνεχίσουν την δική μας πορεία τρέχοντας από το πρωί μέχρι το βράδυ, λαδώνοντας τον κάθε βολεμένο δημόσιο υπάλληλο, γλύφοντας τον μπας και του δώσει και καμιά δουλίτσα....

Όλοι στους δρόμους μαζί με μαθητές, φοιτητές μακριά από κομματικές εκμεταλλεύσεις και συνθήματα. Αν σε κάποιους αρέσει η δημοκρατία που έχουμε, μπορούν να κάθονται στον καναπέ τους περιμένοντας την ώρα που ο πολιτικός που ψήφισαν τους προσφέρει μια θεσούλα, έχοντας πάντα στην τσέπη το φακελάκι για το γιατρό, το φακελάκι για τον πολεοδόμο, το φακελάκι για τον εφοριακό... και το μισθό για τα φροντιστήρια...

 

Αγαπητέ συνάδελφε marko, χωρίς να θεωρηθεί ότι σου κάνω υπόδειξη (ο καθένας αποφασίζει γιά τον εαυτό του), νομίζω ότι ο αγώνας είναι στην πολεόδομία και όχι στον δρόμο. Και ο νοών, νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό η παραπάνω τοποθέτηση του panos. Λίγα πράγματα θα προσθέσω μόνο.

 

A. Ενα παιδί 13-14 χρονών ξέρει κατά που πέφτουν τα 700 Ε και τα προβλήματα στην αγορά εργασίας ? Που ακριβώς ? Μεταξύ goody's , νέου μοντέλου κινητού και Playstation ?. Μήπως μεταξύ flocafe και mall ? . Μήπως στην ανά μήνα 10ημερη κατάληψη - ευκαιρία για χαβαλέ με αίτημα τις τετράγωνες τυρόπιτες ? Ωραίο να είμαστε ρομαντικοί αλλά μάλλον της μόδας είναι η ιστορία.

 

Β. Είναι ατυχές να συγκρίνουμε τα γεγονότα του Πολυτεχνείου το ' 73 με αυτό που συμβαίνει σήμερα. Υπήρχαν πολύ χειρότερες κοινωνικοπολιτικές

συνθήκες και το κυριότερο μαζική συμμετοχή του κόσμου και στήριξη των φοιτητών (τουλάχιστον στην Αθήνα ,που ξέρω). Επιπλέον δεν στράφηκε κανείς εναντίον του συμπολίτη του , παρόλο που υπήρχε χούντα , πολλά θύματα , εξορίες και βασανισμοί στην ημερήσια διάταξη.

 

Ενα κίνημα , καταξιώνεται ή απαξιώνεται από την ίδια του τη δράση. Κάντε συγκρίσεις του τότε με το σήμερα.

 

(Δείτε πχ πως καταξιώθηκε το φοιτητικό κίνημα στα '70 και πως έχει απαξιωθεί τώρα )

 

Γ. Με ενόχλησε η συνεχής υποκριτική χρήση του ονόματος του νεκρού παιδιού από δημοσιογράφους και πολιτικούς. Ο πολιτικός και ο Αλέξης , τα φιλαράκια απο χτες ....

Οι δε δημοσιογράφοι στο τέλος πετάνε κι ένα "με σεβασμό στον νεκρό και την οικογένειά του" και καθάρισαν αφού ήδη δεν έχουν σεβαστεί τίποτα και κανέναν.

 

Δ. Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουμε ως κοινωνία τι ακριβώς ζητάμε από την αστυνομία σε τέτοιες περιπτώσεις και να μπουν συγκεκριμένοι κανόνες για την δράση της σε τέτοιες περιπτώσεις.Διότι έως τώρα :

 

Δεν επεμβαίνει -----> Απούσα και ανίκανη - η πόλη στο έλεος των κουκουλοφόρων

Επεμβαίνει -----> Βίαιη η αστυνομία.

 

Τέλος , άμα θα γίνει αληθινή κοινωνική έκρηξη θα βγούμε στους δρόμους όλοι. Κάθε επάγγελμα , κάθε ηλικία.Κι όσοι έχουμε άποψη και ψυχή θα βγούμε και θα αγωνιστούμε με τις φάτσες μας στη φόρα , όπως το'χουμε κάνει στο παρελθόν , χωρίς κράνη και κουκούλες.

 

ΥΓ . Ολοι φωνάζουν για το σύστημα αλλά προ της κάλπης παθαίνουν μια αμνησία βρε παιδί μου.....

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία όπως και η πένα είναι ένα όπλο και τα όπλα δεν εκπυρσοκροτούν από μόνα τους, ούτε βρίσκουν πάντα, μόνο το στόχο που έχει ο χρήστης στο στόχαστρο.

 

Έτσι λοιπόν ότι βλέπουμε, ότι γράφουμε, ότι μοιραζόμαστε στα ΜΜΕ και στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά μέσα γίνονται άλλο ένα λιθαράκι στη Κοινωνία του Θεάματος.

 

Διαβάστε το ομώνυμο βιβλίο του Guy Debord. Είναι πολύ επίκαιρο και προσφέρει πολλές ουσιώδης ερμηνείες στα γεγονότα της εποχής.

 

(στα Ελληνικά - δώστε ένα ε-μαιλ και κατεβάστε το βιβλίο σε pdf)

http://www.scribd.com/doc/4975912/Guy-Debord-

 

(στα αγγλικά)

http://www.bopsecrets.org/SI/debord/

Link to comment
Share on other sites

Η δικαιοσύνη των νέων

 

«Ο τρόπος παραγωγής είναι μια νόμιμη βία.

Η εξουσία είναι μια νόμιμη βία.

Η Αστυνομία είναι μια νόμιμη βία.

Η φυλακή είναι μια νόμιμη βία.

Η Δικαιοσύνη είναι μια νόμιμη βία.

Η ανεργία είναι μια νόμιμη βία.

Το ταμείο ανεργίας είναι μια νόμιμη βία.

Η κερδοσκοπία είναι μια νόμιμη βία.

Το χρηματιστήριο είναι μια νόμιμη βία.

Οι τράπεζες είναι μια νόμιμη βία.

Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι μια νόμιμη βία.

Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι μια νόμιμη βία.

Η κατάσταση έκτακτης ανάγκης είναι μια νόμιμη βία.

 

Κι όσο αυτή η νόμιμη βία θα ονομάζεται δικαιοσύνη, τόσο η δικαιοσύνη των νέων θα ονομάζεται βία».

 

ΡΟΥΣΣΟΣ ΒΡΑΝΑΣ- «ΝΕΑ»

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω δύο γενικές απόψεις/αναφορές μόνο και μόνο για να επεκτείνω λίγο το εύρος των δεδομένων και άρα τον τρόπο αξιολόγησης κάποιων πραγμάτων:

 

- Πολυτεχνείο και η περίφημη γενιά του. Σαφώς και η εξέγερση των φοιτητών άνοιξε(?)* το δρόμο για την αποκατάσταση της δημοκρατίας στη χώρα. Αλλά καλό είναι να δούμε ποιοι ήταν οι στόχοι αυτής της εξέγερσης και μέχρι πού έφταναν. Γιατί, όπως και οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές απέδειξαν στην πορεία εμπράκτως, το ζήτημα ήταν να ''πέσει η χούντα'' και όχι να στηθεί ένα ''σωστό και δίκαιο κράτος''. Πόσοι έχετε αναρωτηθεί τί έκανε η γενιά του Πολυτεχνείου στις μετέπειτα δεκαετίες, ποια ήταν η συμμετοχή της στη στελέχωση των διοικητικών, οικονομικών και πολιτικών μηχανισμών του κράτους και εν τέλει ποιο ήταν το έργο τους και το κληροδότημά τους?

 

Γιατί όταν λέμε ότι το ελληνικό κράτος είναι μπουρδέλο σαφώς θα επιρρίψω ευθύνες στους ''απλούς'' πολίτες που φοροδιαφεύγουν, δίνουν φακελάκια και ζητάνε ρουσφέτια. Αλλά περισσότερο υπεύθυνους θεωρώ τους ''γραμματιζούμενους'' που υπέγραφαν αποφάσεις, διαταγές, νομοσχέδια και συμβόλαια, αφού πρώτα είχαν πείσει για το ''άδολο'' των προθέσεων τους εκμεταλλευόμενοι την παλιά ''αγωνιστική'' τους δράση (και μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ότι ήταν προμελετημένο - αντίθετα η εξέγερση ήταν αυθόρμητη χωρίς να γνωρίζουν οι περισσότεροι την κατάληξη). Και αυτοί οι ''γραμματιζούμενοι'' που κατά κόρον στελέχωσαν τους κρατικούς μηχανισμούς από πού ήρθαν και ποιοι είναι? Έναν απλό υπολογισμό κάντε, πόσα χρόνια πέρασαν από το '74 και ποια η ηλικία σήμερα των τότε 25άρηδων.

 

Αν θυμάμαι καλά η Ακρίτα δεν ήταν που κάποτε παραδέχτηκε ότι ''...3 μέρες και τελιώσαμε με τις οφειλές μας στην Ιστορία...'' ή κάπως έτσι? Και ελπίζω να μην προσπαθήσω να αποδείξω ότι δεν ισοπεδώνω την εν λόγω γενιά (και καμιά άλλη γενιά) αλλά πάντα έτσι ήταν - μόνο λίγοι χρειάζονται να αμαυρώσουν ολόκληρη την εικόνα.

 

- Οι Νέοι του 2008 και η έλλειψη ιδεολογίας. Δεν πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε που ήμασταν 15. Εγώ προσωπικά (με τις όποιες ιδιαιτερότητες είχα ως έφηβος όπως όλοι) θυμάμαι ότι η άποψη μας για τα πολιτικά και κοινωνικά δρώμενα ήταν ανύπαρκτη (εκτός αν ήσουν τυχερός και είχες ξύπνιους γονιούς γιατί από το σχολείο...). Αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ισοπεδώσω παρόμοια τους σημερινούς 15χρονους καθώς υποψιάζομαι ότι οι προσλαμβάνουσές τους πρέπει να είναι εντελώς διαφορετικές. Ήδη το διαδίκτυο είναι ένα εξαιρετικά δυνατό μέσο πληροφόρησης που εμείς ούτε το φανταζόμασταν. Και βέβαια θα το το έχουν χρησιμοποιήσει και για να δουν τσόντες και να κάνουν ανούσια chat - αλλά ποιος έχει κάτσει πάνω από τα κεφάλια τους για να ξέρει ακριβώς πώς το χρησιμοποιούν?

 

Και εξάλλου κάποιες δύσκολες καταστάσεις δε χρειάζεται να τις έχεις αναλύσει και συζητήσει - και μόνο που τις βιώνεις και τις αισθάνεσαι αρκεί. Και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι πολλά 15χρονα, κακομαθημένα ή καλομαθημένα (διαλέγετε αυτό που σας ταιριάζει), συνηθισμένα στο να ζητάνε από τον μπαμπά τα πάντα (ποιος φταίει όμως όταν τα αποκτάνε?) ξέρουν ότι το αύριο τους είναι ζόρικο. Και όταν τα έχεις παραμυθιάσει είναι αυτονόητο ότι θα αντιδράσουν όταν το χαλί πάει να φύγει κάτω απ' τα πόδια τους.

 

Εγώ δεν περιμένω ιδεολογικές αναζητήσεις και προβληματισμούς από πιτσιρικάδες. Εγώ περιμένω μια χώρα που σε δέκα χρόνια θα μπορεί να τους δεχτεί στο εργασιακό περιβάλλον και θα τους παρέχει τις απολαβές για μια αξιοπρεπή ζωή (χωρίς το χαρτζιλίκι των γονιών) - δηλαδή περιμένω αυτά που δεν έχουμε εμείς τώρα. Γιατί αυτό θα σημαίνει ότι τα πράγματα θα έχουν φτιάξει, και για αυτούς και για εμάς. Οι πιτσιρικάδες όμως φοβούνται, και καλά κάνουν και φοβούνται.

 

Έχετε κάνει ποτέ τη ερώτηση στους γονείς σας αν νιώθουν έστω και λίγο υπεύθυνοι για την κατάσταση της κοινωνίας μας? Αν έχουν μετανιώσει για (κάποιες) από τις επιλογές τους? Εγώ το' κανα. Και η αντίδρασή τους ήταν χαρακτηριστική!

 

Είμαι της άποψης ότι η γενιά μας (και όλες οι μεταγενέστερες - αλλά μη με βάλετε να ορίσω ακριβείς ημερομηνίες...θα ήταν γελοίο) δε φέρουν καμιά ευθύνη για το σήμερα διότι πολύ απλά...δεν πρόλαβαν. Μας έχουν κληροδοτήσει ένα σύστημα που απλά δε δουλεύει (δουλεύει...αλλά όχι για το κοινό καλό) και δεν ξέρουμε από πού να το πιάσουμε (όσοι έχουμε την εντύπωση ότι φτιάχνεται). Και κατηγορούν κάποιοι τους εφήβους που εκτονώθηκαν** στιγμιαία αλλά κυρίως δικαίως, με τον τρόπο που οι έφηβοι εκτονώνονται, ενάντια σε ένα σύστημα που τους βλέπει ως αναλώσιμους καταναλωτές και μόνο! Και τους ζητάνε να δικαιολογήσουν ιδεολογικά και θεωρητικά τις αντιδράσεις τους! Το ''δάσκαλε που δίδασκες'' είναι ό,τι πιο αξιοπρεπές μπορώ να τους αφιερώσω. Αν και σε δεύτερη σκέψη το ''..άει γ...@...μηθείτε'' με εκφράζει καλύτερα!

 

 

* Είναι άλλη συζήτηση για το αν το Πολυτεχνείο έριξε τη Χούντα ή απλά σηματοδότησε την πτώση της. Διότι η Χούντα έπεσε εξαιτίας της Κύπρου αρκετούς μήνες αργότερα. Μετά τα επεισόδια του Πολυτεχνείου ο κόσμος έσκυψε το κεφάλι πάλι.

** Ποτέ δε θα μάθουμε ποιοι και σε ποιο ποσοστό συμμετείχαν στις καταστροφές. Σενάρια υπάρχουν πολλά και σχεδόν όλα θεωρώ ότι στέκουν. Όμως αυτά που θέλουν τα πιτσιρίκια να καίνε τις τράπεζες μπορεί να τα χαρακτηρίζουν ανόητα και ανώριμα αλλά ούτε βαλτά τα θεωρούν ούτε παραπλανημένα. Και αυτό σημαίνει πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι απόψεις διίστανται , θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: αν ο Κούγιας καταφέρει και αθωώσει τον μπάτσο πως θα αντιδράσετε ?Εγώ προσωπικά έχω εξοργιστεί μόνο με την ιδέα και δεν ξέρω πως θα αντιδράσω. Τότε θα έχουν δίκιο οι κουκουλοφόροι ή θα πρέπει πάλι να κάνουνε ‘’ειρηνική’’ διαδήλωση????

Link to comment
Share on other sites

Τον "μπάτσο" (εξακολουθώ να είμαι αντίθετος στη χρήση του όρου για τους αστυνομικούς) θα τον αθωώσει μόνο η δικαιοσύνη. Δεν το αθωώνει ο δικηγόρος του. Εξάλου, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν αξιολογότατοι συνήγοροι πολιτικής αγωγής. Έχε πάντως υπόψη σου ότι ο κάθε άνθρωπος ξεκινάει στο δικαστήριο έχοντας το τεκμήριο της αθωώτητας. Έτσι και ο συγκεκριμένος δεν ξεκινάει ως ένοχος. Εάν ήταν έτσι ποιό το νόημα της δίκης; Και τέλος, εάν ο "μπάτσος" αθωωθεί και ένας κουκουλοφόρος μου κάψει το σπίτι ή το αυτοκίνητο, τότε ΝΑΙ, και πάλι άδικο θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κάθε άνθρωπος διακιούται το τεκμήριο της αθωότητας, αλλά στη συγκεκριμένη τάξη ανθρώπων πολλά καραμπινάτα εγκλήματα (φόνων, κακοποιήσεων, ξυλοδαρμών) ουσιαστικά δεν έχουν δικαστεί με την ισχύουσα νομοθασία, αλλά με την "αστυνομική" νομοθεσία (μεταθέσεις, πενθήμερες αργίες κτλ). Επομένως, αφού η δικαιοσύνη σε ανάλογες περιπτώσεις έχει αποφανθεί εγκληματικά υπέρ του θύτη, επίτρεψε σε κάποιους να λειτουργούν αψηφώντας το τεκμήριο της αθωότητας, μιας και μάλλον αμφισβητείται και το δεδομένο της δίκαιης δίκης. (Υπενθυμίζω σε όλους τον πυροβολισμό φοιτητή εντός του Πολυτεχνείου πριν μερικά χρόνια (ευτυχώς με ελαφρύ τραυματισμό) από αστυνομικό που συνόδευε βουλευτή, για τον οποίο ιατροδικαστές είχαν αποφανθεί για ευθεία βολή - και τότε ο εξοστρακισμός ήταν η αιτιολογία - και ο οποίος δεν έχει τιμωρηθεί... και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις).

Όσο για τις κατεβασμένες βιτρίνες των καταστημάτων, επίσης υπενθυμίζω ότι χρόοοοονια τώρα η Αθήνα είναι απλησίαστη τις νυχτερινές ώρες, λόγω ανθρώπων οι οποίοι λειτουργούν εγκληματικά ληστεύοντας μαγαζιά ακόμα και περαστικούς. Παρ' όλα αυτά η εύθικτη και πάνοπλη αστυνομία και κοινωνία μας, δεν έχει αντιδράσει... μικροί καταστηματάρχες πέφτουν θύματα ληστειών πολλές φορές το χρόνο. Μήπως ξαφνικά θίχτηκε η αξιοπρέπειά μας επειδή το έδειξε και το CNN; Ή μήπως ο πόνος μας είναι ότι αυτή τη φορά λήστεψαν και μεγάλες επιχειρήσεις με συναγερμούς και κάμερες και ξαφνικά συμπονούμε τη φτωχή μικρομεσαία εταιρία κινητής τηλεφωνίας...

Τα ΜΜΕ έχουν παίξει για μια ακόμη φορά πολύ καλά το ρόλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΜΕ έχουν παίξει για μια ακόμη φορά πολύ καλά το ρόλο τους.

 

Ακριβώς

 

Κατεύθυναν την κοινή γνώμη εκεί που ήθελαν...

 

Λοιπόν,μπάτσος δεν είναι λέξη,αστυνομικός είναι η λέξη.

Εγώ ''μπάτσο'' ξέρω μόνο τη λέξη ''φιλί'' στα ιταλικά.Υπάρχει και το indymedia για όποιον θέλει να εκφραστεί πιο ελεύθερα.

Και ευτυχώς που ο ΝΟΜΟΣ είναι φτιαγμένος έτσι ώστε να ακούγονται όλοι.Και ο Κος Κούγιας,παρόλο που δρα σαν σαρδανάπαλος,ωστόσο εκτελεί καθήκοντα δικηγόρου(και πολύ δύσκολα καθήκοντα στη συγκεκριμένη περίπτωση).Αν δεν ήταν έτσι οι ΝΟΜΟΙ φτιαγμένοι ώστε να έχουν και οι χειρότεροι δολοφόνοι το δικαίωμα να απολογηθούν στη δικαιοσύνη,θα είχα ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ προτάσεις για λυντσάρισμα από αυτούς που σε εξοργίζουν g-volos και πιστεύω ότι θα συμφωνούσες μαζί μου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.