Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΦΠΑ (λόγω τζίρου < 10000)


Meremeti

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι λέγαν για 25000 το όριο απαλλαγής φπα. Το κάναν η ακόμα 10000 είναι ;;

Δεν ισχύει δυστυχώς.. Και εγώ από 1/1 έκανα μετάταξη στην εφορία για επαναφορά καθεστώς ΦΠΑ. Να το κανεις σύντομα και εσυ γιατί ότι κόβεις πρέπει να έχει φπα από δω και στο εξής μην φας κανα πρόστιμο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τελείωσε η εξαίρεση απο ΦΠΑ; γιατί ότι κόβουμε πρέπει να έχει ΦΠΑ;

Δεν τελείωσε αλλα άμα ξεπεράσεις τα 10Κ την προηγούμενη χρόνια (όπως εγώ) την επόμενη πας με ΦΠΑ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Κάτι λέγαν για 25000 το όριο απαλλαγής φπα. Το κάναν η ακόμα 10000 είναι ;;

 

Δεν έχουμε μεταβολή επί αυτού . Οτι ίσχυε συνεχίζει να ισχύει {10.000,00 ευρω ακαθαριστα έσοδα }.

Link to comment
Share on other sites

από τη δραστηριότητα ως μηχανικός... εγώ που και φέτος δεν ξεπέρασα τα 10κ πρέπει να ξαναπάω εφορία ή δεν χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

Από όλες τις δραστηριότητες που στη φορολογική δήλωση μπαίνουν μαζί, επομένως από επιχειρηματική δραστηριότητα πάσης φύσεως (Γ2), αλλά όχι από ακίνητα (Δ1), τόκους (Δ2) ή μισθωτές υπηρεσίες (Α) κλπ.

 

Εφορία πάμε μόνο για να κάνουμε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς, π.χ. αν υπερβήκαμε το όριο την προηγούμενη χρονιά ή αλλάξαμε γνώμη και θέλουμε να ξαναμπούμε στο καθεστώς ΦΠΑ την νέα χρονιά.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

έγω ξέρω ότι λαμβάνεται υπόψιν η δραστηριότητα για την οποία κόβεις την απόδειξη , πχ. αν είσαι μέλος σε ΟΕ (άσχετη με μηχανικό) και έχεις έσοδα από εκέι δεν υπολογίζεται στις 10κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.