Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η Σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ στις 30 καλύτερες του κόσμου


dimitris GM

Recommended Posts

καλό είναι να διορθώνονται αμέσως (αυτά που βγάζουν μάτι τουλάχιστον)  και πριν σχολιάσουμε για να διορθώσουμε να γνωρίζουμε το θεματάκι..

είναι κρίμα να ασελγούμε σε βάρος μιας τόσο ωραίας γλώσσας..

 

*αν και το συγκεκριμένο ήταν πταίσμα σε σχέση με άλλα μαργαριτάρια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια ολα αυτα, αλλα καλο θα ηταν να βγαλουν και την καταταξη με τις εισφορες που πληρωνουν οι μηχανικοι παγκοσμιως. Τοτε θα ειχαμε και μια πρωτιά αντι για τη 30η θεση

Link to comment
Share on other sites

οχι την αληθεια λεω και λεω τα χαλια του πανεπιστημιου

 

 

και μην κολλας στην λεξη μετσοβειο ή μετσοβιο υπάρχουν πιο σημαντικα προβληματα οπως αυτα που ανεφερα παρανω

 

 

για αυτο σου συνιστω για να αποβαλεις την ειρωνεια και το κομπλεξισμο, δες τον εαυτο σου στο καθρεφτη και το θεμα θα ληξει αμεσως, είναι πολυ απλο

 

 

και τα γεγονοτα που ειπα ειναι αληθινα και δεν μου τα ειπε καποιος, μακαρι να ηταν ετσι και η λειτουργια των πανεπιστημιων να μην στηριζεται στους φοιτητικες παραταξεις και στα φροντιστηρια, οταν φύγουν αυτα θα εχουμε τη σωστη λειτουργια των πανεπιστημιων και όχι να είναι κλειστα το μισο χρόνο με καταλήψεις

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να απαντήσω ήρεμα προσπερνώντας ένα σχόλιο σου το οποίο περιμένω και να ανακαλέσεις μόνος σου αφού το να σου διορθώσω μία λέξη που μου έβγαλε το μάτι η γραφή της, δε νομίζω να συνιστά ειρωνεία και κομπλεξισμό. Αντίθετα στο σχόλιό σου ένα θεματάκι κόμπλεξ υποβόσκει.

 

Παρακάτω τώρα:

Δεν διαφωνεί κανείς στα περί καταλήψεων και φοιτητικών παρατάξεων. Είναι γνωστά αγκάθια σε όλους.

 

Εσύ φίλε μου όμως είσαι ισοπεδωτικός με τα ελληνικά ιδρύματα και γράφεις πολλά πράγματα σαν de facto καταστάσεις και σαν κανόνες.

 

Από περιέργεια,αν επιτρέπεται,που τελείωσες? 

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικό αγγλια και όταν ήρθα εδω για αντιστοιχια μπήκα στο αμφιθεατρο και είδα φοιτητικες παραταξεις να αλωνίζουν καθηγητες να καλυπτουν ύλη εξαμηνου μεσα σε μια βδομαδα λόγω καταλήψεων για αυτό σου λέω το μόνο που παραδεχομαι στο μετσοβιο ειναι η ακαδημαικη υλη του κατα τα αλλα ο τροπος διδασκαλίας είναι απαραδεκτος

 

 

για αυτο λεω ολα αυτα πρεπει να αλλαξουν ωστε να μην ειναι μονο στα χαρτια ένα απο τα καλυτερα στην ευρωπη αλλα και στη πραξη

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις παλιές εποχές επί καθαρεύουσας , το Μετσόβειο γραφόταν σαν τύπος . Τώρα μπορεί να κάνω και λάθος , αλλά με τις γραμματικές και τις παλινδρομήσεις μεταξύ δημοτικής και καθαρεύουσας τα έχουμε μπλέξει .

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που ασχολήθηκες με την αναγνώριση του πτυχίου σου δεν είναι αρκετός για να σχηματίσεις άποψη για ένα πανεπιστήμιο και μάλιστα ελληνικό. Μάθε επίσης ότι τα διάφορα δρώμενα, ακόμα και οι καταλήψεις είναι μέρος της φοιτητικής ζωής.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο κομμάτι της αναγνώρισης αρκετοί απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων "κολλάνε" στην αναγνώριση 2 με 3 χρόνια αδυνατώντας να περάσουν "εύκολα" μαθήματα του Μετσοβίου (στους πολ, μηχ,). Όσοι τελειώσαμε το ΕΜΠ ξέρουμε τα στραβά του αλλά αναγνωρίζουμε και τα καλώς κείμενα του και τους ομολογουμένως εξαιρετικούς καθηγητές του που χάρις σε αυτούς οφείλεται η υψηλότατη κατάταξη της σχολής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά κολλάνε να μπούνε στο τρυπάκι του έξτρα καψωνιού από το ελληνικό σύστημα....Α, και δεν έχουν προλάβει να κάνουν κονέ με διάφορες φοιτητικές παρατάξεις για να "πιάσουν" τους καθηγητές....Και εγώ αναγνώριση στο ΕΜΠ έκανα αλλά αμα ανοίξω το στόμα μου, θα κλάψουν μανούλες... Είστε επιεικώς τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω...  

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις και δίκιο σε ότι αφορά την σχολή των μηχανολόγων αλλά η διάκριση είναι στην σχολή πολιτικών μηχανικών. Οι  εμπειρίες από ΔΟΑΤΑΠ (οι περισσότεροι από Αγγλικά Πανεπιστήμια) που είχα προσωπική επαφή μου έδωσαν αυτά τα συμπεράσματα αλλά για να είμαστε ακριβοδίκαιοι δεν είναι λογικό να υποστηρίζουν οι μεν ότι το ΕΜΠ βγάζει μόνο μηχανικάρες και οι δε Ευρωπαίοι να μας λένε ότι είμαστε 20 χρόνια πίσω.

 

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Το ΕΜΠ έχει αρκετές από τις παθογένειες του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος αλλά παρόλα αυτά δεν το εμποδίζει ερευνητικά να έχει μια σημαντική παρουσία στα παγκόσμια ακαδημαϊκά δρώμενα. Οι Ευρωπαϊκές σχολές έχουν διαφορετικό σύστημα εκπαίδευσης που ο συνεπής φοιτητής είναι αδύνατο να κοπεί σε μάθημα αν συμμετέχει ενεργά σε όλο το εξάμηνο. Η αναγνώριση του πτυχίου την θεωρώ αναγκαία γιατί οι περισσότεροι πολιτικοί από Αγγλία που γνώρισα δεν είχαν την παραμικρή επαφή με αντισεισμικά και λογικό είναι να τους ζητηθεί να αναγνωρίσουν ένα μάθημα αντισεισμικής τεχνολογίας. Τώρα αν αυτοί διαβάσουν ή πάνε δια της πλαγίας οδού μου είναι άγνωστο αλλά το φαινόμενο αυτό δεν προσβάλει μονάχα το ΕΜΠ αλλά ολόκληρο το σύστημα της Ανώτατης εκπαίδευσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.