Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΜΠ Μηχανικού


Recommended Posts

φωτοτυπία των ΦΕΚ και ανέβασμα στην θέση του ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ.

και στα σχόλια κάτι του τύπου:

Δεν απαιτείται πλέον με βάση τα συνημένα ΦΕΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι αποδειξεις απο τα ΤΣΜΕΔΕ που εχουν ηδη πληρωθει εκπιπτουν απο τη φορολογικη δηλωση μας? Πρεπει να τα δηλωσουμε καπου?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, μόλις είδα αυτό :

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=cuUdr7gDWy8%3d&tabid=777&language=el-GR

 

αυτο σημαίνει ότι το ΕΜΠ εξακολουθεί να πληρώνεται...

μεχρι τώρα απλά ανέβαζα την δήλωση αυτή :

http://www.michanikos.gr/files/file/1351-%CE%9D41782013-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-2-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95/

 

Απο δω και πέρα τι κάνουμε ? εσεις το πληρώνετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για δηλώσεις 4178 δεν τα πληρώνω, ούτε πρόκειται να τα πληρώσω. Συνεχίζω κι ανεβάζω το ίδιο έγγραφο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν τέλει και μετά τα φοβερά έγγραφα, για έκδοση άδειας όλες οι ΥΔΟΜ ζητάνε το ΕΜΠ.

Για τις δηλώσεις του 4178 τι κάνετε;

Εγώ προσωπικά ανέβαζα το έγγραφο του Ιάσονα αλλά τελευταία μίλησα με κάποιους συναδέλφους οι οποίοι μου είπαν ότι πληρώνουν το ΕΜΠ κανονικά και ψιλοαγχώθηκα διότι όσο τα αφήνω αν χρειαστεί να τα πληρώσω όλα μαζεμένα θα μου ρθει νταμπλας.

Τι κάνετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις που είναι σκέτες πολλοί (και εγώ) ανεβάζουμε εκείνο το αρχείο ή άλλο κολάζ με τα αποσπάσματα των νόμων που το καταργούν. Τώρα για τις ΥΔΟΜ, μάλλον ανάλογα την ΥΔΟΜ. Για μαζεμένα δεν πρόκειται να ασχοληθώ. Για κάποιο που πάει από δω και μπρος σε ΥΔΟΜ, αρχικά κάνω τον Κινέζο (και σε άλλες περιπτώσεις) και θα κουβαλάω μαζί μου τα ΦΕΚ. Άλλες φορές πετυχαίνω το σκοπό μου, άλλες φορές δεν αξίζει τον κόπο και το παρατάω για να τελειώνω. Επίσης κάπου έχει βγάλει το νομικό τμήμα του ΥΠΕΚΑ (ή όπως αλλιώς λέγεται), σκεπτικό όπου οι εγκύκλιοι και όλα αυτά τα χαρτία δεν μπορούν να τροποποιούν τον νόμο. 1η παράγραφος 4 σελίδα στο σύνδεσμο λέει πως αν ο νόμος δεν προβλέπεται να τροποποιείται από τις εγκυκλίους, όταν αυτές επιχειρούν να τον αλλάξουν τις αγνοείς.

 

Πχ τώρα με το καινούριο του Γκανασούλη, έχει να γίνει σόου πάλι :mrgreen:, γιατί έχω ήδη 2-3 περιπτώσεις που τις έπιασα πριν βγει η σαχλαμάρα του και είχα ξεκινήσει διαδικασίες μερικής νομιμοποίησης, τώρα θέλουν στην ΥΔΟΜ να μου τα γυρίσουν πίσω.

 

ΥΓ.. μου άρεσε ο χαρακτηρισμός "Αθέμιτα" που χρησιμοποιεί το έγγραφο. :mrgreen:

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνεχίζω να μην πληρώνω ΕΜΠ στις δηλώσεις 4178, ούτε πρόκειται να με αναγκάσει κάποιος ή κάτι να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eγώ αρχίζω να προβληματίζομαι και για τα παλιά και  για τα νέα και σκέφτομαι να μπουμπουνίσω ένα εμπ (και για τα παλιά πάλι σκέτο εμπ) και για τα πεα φυσικά που και εκει το καθυστερούσα - σε δόσεις γιατί μαζευτηκαν πολλά- να φύγει από το κεφάλι μου και αυτό.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.