Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με ενιαίο MASTER θα ισοδυναμούν τα πτυχία 5ετους φοίτησης και άνω


Engineer

Recommended Posts

Γιατί θα πρέπει όλες οι επιστήμες - επαγγέλματα να έχουν ομοιόμορφο τρόπο εκμάθησης και να είναι διαβαθμισμένα με τον ίδιο τρόπο σε επίπεδα και οι επαγγελματίες όλων των ειδικοτήτων να παίρνουν ανά επίπεδο την ίδια αμοιβή?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

sito,

 

3. έτσι θέλουν να το έχουν, "broad spectrum". Συνήθως δεν είναι έτσι.

Μπορεί και να μην είναι αναγνωρισμένο σαν ΜΔΕ.

 

Ειδικά για Αγγλία ή Σκωτία νομίζω οτι με 4 χρόνια σπουδών ΔΕΝ σου δίνουν αντιστοιχία, άσχετα αν είναι απο BEng+MSc ή MEng σκέτο. Σου φορτώνουν απο 5-6 και πάνω μαθήματα.

Αν έχεις MEng+MSc ή BEng+MSc+MSc απλώς σου φορτώνουν λιγότερα, πχ 2 ή 3.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι μετά το 2011.

 

Μιας και μιλάμε για ECTS και επίπεδα, αυτός που θα έχει (πχ) 5 έτη σπουδών και θα έχει εξετασθεί σε +3 επιπλέον μαθήματα πόσα ECTS θα έχει στο τέλος;

 

Τελικά με αυτές τις μπολώνιες κλπ όλο και κάτι θα συμβαίνει.

Δεν μπορεί να βρεθεί κάποια μέθοδος-φόρμουλα που να ικανοποιεί τους πάντες?

πχ εφ'οσον τα Ελληνικά Πολυτεχνεία είναι 5 χρόνια και πρέπει το Δίπλωμα να είναι MSc (ή MRes ή MPhil) γιατί δεν "χωρίζουν" τις σπουδές σε 2+3 ή 4+1 ή 3+2 (ή οποιδήποτε άθροισμα=5) αλλά ΜΟΝΟΝ μετά απο 5 χρόνια να παίρνεις το ένα και μοναδικό Δίπλωμα που θα είναι και MSc?

Σε τι κολλάνε στα υπουργεία και δεν το έκαναν τόσο καιρό?

 

 

Ας ξεκινήσουμε από την ιατρική. 3+2+0,7+0,3+1 πιστεύω είναι καλά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και η ιατρική κατά Μπαλτά θα πρέπει να είναι PhD τότε. Η συνθήκη της Μπολόνια επειδή είναι φτιαγμένη από σοβαρούς ανθρώπους, και όχι Μπαλτάδες, φροντίζει να έχει εξαιρεσεις. Η ιατρική είναι μία από αυτές.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο... εσένα τι σε γκαζώνει τόσο πολύ για το αν θα είναι ή όχι μάστερ η ιατρική ή τα πολυτεχνεία? 

 

όχι τίποτ άλλο αλλά το αίτημα αυτό (για τα πολυτεχνεία που ξέρω) υπάρχει εδώ και 30 και βάλε χρόνια απ όλους τους διπλωματούχους....

κλέβουν κάτι από εσένα?

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το μένος κατά !!!

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Και άλλοι εδώ μιλούν για την παγκοσμοιοποίηση, είναι μήπως τραπεζίτες;

 

Εν πάση περιπτώση σε ποιο σημείο στους κανόνες υπάρχει το εδάφιο για τη λογοκρισία, και το ποιος πρέπει να έχει γνώμη για τι; Εσύ Didonis ως moderator, μήπως ξέρεις να μου πεις;

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση χολή παραπάνω;.....λες και είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι ή περιμένουμε να διοριστούμε οσονούπω.

Για το 90% των Διπλωματούχων , το όλο θέμα αφορά μία 'αναγνώριση' του γεγονότος πως άλλο 3-3.5 άλλο 5 χρόνια σπουδών.

Θέλετε πρεστίζ, θέλετε ματαιοδοξία..; ε κάπως έτσι

Link to comment
Share on other sites

Τα 6.000.000€ για τα επιπλέον επιδόματα από ποιά τσέπη θα τα πάρουν νομίζεις; Όταν πέσει πρόστιμο για αθέτηση της συνθήκης της Μπολόνια από ποια τσέπη θα πληρωθεί; Τα ρουσφέτια στους δημοσίους υπάλληλους και τα πρόστιμα στην Ε.Ε. από τις ανοησίες των κυβερνώντων τα πληρώνουμε όλοι. Πόση κρίση ακόμα χρειάζεται για να το καταλάβουμε αυτό;

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο δεν σε ρώτησα για να σε λογοκρίνω. Σιγά μη ντραπώ να το κάνω αν υπήρχε (που δεν υπάρχει) πρόβλημα.

Απλά σε ρωτώ νέτα σκέτα… εσύ το ζόρι τραβάς να είναι μάστερ τα διπλώματα των πολυτεχνείων βρε αδελφέ?

Σαν να κάνουν μάστερ τους γιατρούς ή τους αεροναυπηγούς κι εγώ να θέτω θέμα γιατί να τους κάνουν.

Μου κάνουν κακό?

Κάνουν κακό στην πατρίδα?

Σε τι? Απλά επειδή δεν είμαι γιατρός ή αεροναυπηγός να μη γίνει σε αυτούς?

 

Σου είπα καθαρή ερώτηση για να καταλάβω.

Φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις και φυσικά μπορείς να συνεχίσεις ανενόχλητα να έχεις το ίδιο ζόρι ή πιο σωστά την ίδα άποψη όσο θες. Δημοκρατία έχουμε (λέμε τώρα)

Φυσικά αν με αυτό νομίζεις πως κάνεις καλό στα δεκάδες κοινά προβλήματα που έχουν οι συνάδερφοι από τα ΤΕΙ με τους διπλωματούχους... επέτρεψε μου να κρίνω ότι κάνεις λάθος.

 

(και έγραψα ως χρήστης όχι ως μοδ… οπότε αν έχεις κάποιο ερώτημα για τα τι και τα πω των μοδ ξέρεις πιο καλά απ όλους ότι έχουμε ειδική ενότητα και ρώτα ότι θες εκεί να σου απαντήσω)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.