Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μετωπική σύγκρουση με τους Μηχανικούς οδηγείται η Κυβέρνηση


Engineer

Recommended Posts

Ποια φυσική εξόντωση; Οποιος έχει πάει βόλτα παρασκευοσαββατοκυριακοβραδο ξέρει ότι όλα τα μαγαζιά είναι φουλ. Πεθαίνουν από την πείνα αυτοί; Για αυτό τρώνε μπριζόλες με σως barbeque; Μη κοροιδευόμαστε μεταξύ μας.

 

Η πραγματικότητα είναι αυτή: Με το μνημόνιο έγινε όντως εσωτερική υποτίμηση, χάθηκε εισόδημα από όλους.  Με τη πτώχευση όμως θα στερηθούμε βασικότατα αγαθά. Χωρίς φάρμακα και βρεφικό γάλα εκεί να δεις τι θα πει φυσική εξόντωση. Φυσικά θα δουλεύει η μαύρη αγορά στο φουλ. Τελικά ποιον βολεύει όμως η πτώχευση και έχει γίνει τόσο trendy; Όποιον έχει βγάλει χρήμα στο εξωτερικό φυσικά. Το μεγάλο κεφάλαιο πάντα κάνει πάρτυ σε κατεστραμμένες οικονομίες...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να υιοθετησεις μια ρηξη πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για οτι επακολουθει, θελει χρονια, προετοιμασια που ουδεποτε καναμε γιατι ολοι προτιμανε την παραλια τετοιες μερες και το δημοσιουπαλληλικι working 9-5.....παντως απορια θα το εχω να δω πως θα λειτουργησουν νοσοκομεια, ΔΕΗ και αλλες βασικες λειτουργιες..Βιομηχανικη παραγωγη δεν στηνεται σε 1-2 χρονια θελει δεκαετιες, μακαρι να μην μας ειχαν σακατεψει αλλα το εκαναν.

 

Θελετε να βγουμε θελει προετοιμασια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα στρώσουμε το από αυτό μας κάτω και θα αρχίσουμε να παράγουμε αυτά που δεν μπορούμε να εισάγουμε Μπορούμε να το κάνουμε αφού το κάναμε στο παρελθόν Αν δεν πάρουμε τα τελευταία Αιφον στα χέρια μας δεν θα πάθουμε και τίποτα

 

ΟΚ, για να δουμε. Καύσιμα, πώς θα τα παράγουμε; Θα χρειαστούμε αυτοκίνητα. Πως θα τα φτιάξουμε; Θα χρειαστούμε μηχανήματα λοιπόν. Κοίτα να δεις ατυχία, πρέπει να τα εισάγουμε και αυτά. Θα χρειαστούμε και know how. Και αυτό πρέπει να το εισάγουμε. Επίσης θα χρειαστούμε υπολογιστές, βενζίνη, αγροτικά μηχανήματα, φάρμακα και βρεφικό γάλα που προανέφερα, τρόφιμα, ξυλεία. Πως θα τα παράγουμε όλα αυτά; Και αν ναι πότε; Σε 15 χρόνια; Πως θα επιβιώσουμε αυτά τα 15 χρόνια; Και υπόψιν με το αγγλικό δίκαιο δεν διαγράφεται κανένα χρέος μονομερώς. Άρα θα ζούμε στη Μοζαμβίκη για 15 χρόνια και μετά πάλι θα πρέπει να αποπληρώσουμε το ίδιο χρέος με ότι τόκους έχει αυτό επιβαρυνθεί. Μισή τρύπα στο νερό δηλαδή. Και εντωμεταξύ θα ξεπουλάμε και τη περιουσία μας σε τιμή Μοζαμβίκης στο κάθε ξένο/ντόπιο κεφάλαιο.

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αφορισμούς έχεις μήπως και απάντηση για τα παραπάνω ερωτήματα;

Όχι.

 

Την π@υτσιξαμε! Θα πεθάνουμε όλοι! Ήρθε το τέλος!

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Οι λαοί επιβάλουν την θέλησή τους πάνω από αγγλικά δίκαια και άλλες τέτοιες βλακείες Τι θα κάνουν θα μας φέρουν το δικαστικό επιμελητή ? Και βρισκόμαστε σε μια περιοχή που αυτοί μας έχουν ανάγκη όχι εμείς μόνο και τι θα κάνουν θα μας πετάξουν και από την ΕΕ Το πιστεύετε αυτό ? Μακάρι για μένα , αλλά δεν πρόκειται να γίνει και όλοι το ξέρουμε 

 

Ζούσαμε και στο παρελθόν με όλα αυτά τα προβλήματα με τις εισαγωγές και σε χειρότερες εποχές Αν καλύψουμε σε ενα εύλογο χρόνο ότι μπορούμε να παράγουμε , τότε θα βρούμε και για τις εισαγωγές Μην ακούτε τι λένε οι σειρήνες Κανένα κράτος δεν χάνετε έτσι Δυσκολίες θα υπάρξουν αλλά και τώρα σε τι βρισκόμαστε ? Λίγοι δεν έχουν νιώσει τις δυσκολίες , δεν το αντιλαμβάνονται γιατί με τεχνικούς τρόπους διατηρούν το βιοτικό επίπεδο με εικονική πραγματικότητα κρατώντας στο χέρι ένα άιφον

 

Εγώ το ερωτώ μεταφορικά , έχετε σκοπό να βάλετε μπαλωμένο παντελόνι προκειμένου να εργαστούμε σκληρά και να πάμε μπροστά ? Αν το αποφασίσουμε κάποτε , τότε δεν υπάρχει φόβος για τίποτα Και το γράφω έτσι χωρίς να βάλω τα ιδεολογικά μου πιστεύω για το τρόπο που πρέπει κατά την γνώμη και θα ήθελα εγώ , να γίνει καλύτερα αυτό 

 

 

Υσ Εγώ έχω να βγω παρασκευο/κυριακο κάτι χρόνια και ξέρω πολλούς οικογενειάρχες σαν και εμένα όπως ξέρω και πολλούς που το κάνουν και γεμίζουν τα μαγαζιά Αν είναι πολλοί σαν και εμένα ή θα γίνουν σαν και εμένα σύντομα  (κάτι που πιστεύω ) τότε αυτά που γράφω είναι σωστά για ότι δεν έχουμε να χάσουμε πολλά 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Οι λαοί επιβάλουν την θέλησή τους πάνω από αγγλικά δίκαια και άλλες τέτοιες βλακείες Τι θα κάνουν θα μας φέρουν το δικαστικό επιμελητή ? Και βρισκόμαστε σε μια περιοχή που αυτοί μας έχουν ανάγκη όχι εμείς μόνο και τι θα κάνουν θα μας πετάξουν και από την ΕΕ Το πιστεύετε αυτό ? Μακάρι για μένα , αλλά δεν πρόκειται να γίνει και όλοι το ξέρουμε 

 

 

Καλή είναι η χώρα του Ποτέ Ποτέ αλλά  στη Γη αυτή τη περίοδο το Αγγλικό δίκαιο δεν χαρίζει κάστανα σε κανένα λαό. Το χρέος είναι χρέος και θα παραμείνει χρέος μένει να αποπληρωθεί. Δικαστικό επιμελητή δε θα στείλουν αλλά ούτε θα σου χαρίσουν ένα σκασμό δισεκατομμύρια € επειδή θες να το παίξεις ελεύθερος και ωραίος. Απλά αν λέμε σήμερα πως από τις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες είμαστε 20 χρόνια πίσω, μετά θα λέμε πως είμαστε 100 χρόνια πίσω με το κοντέρ να μετράει ανάποδα. Και όσο για τη γεωπολιτική θέση αυτή θα πρέπει να μπορείς και να την υπερασπίζεσαι.  Για πες ένα πολεμικό αεροσκάφος το ίδιο κοστίζει σε € και το ίδιο σε πετσετάκια-δράχμες; Α ναι ξέχασα θα φτιάξουμε και αεροβιομηχανία που κατασκευάζει stealth μαχητικά...

 

 

Ζούσαμε και στο παρελθόν με όλα αυτά τα προβλήματα με τις εισαγωγές και σε χειρότερες εποχές Αν καλύψουμε σε ενα εύλογο χρόνο ότι μπορούμε να παράγουμε , τότε θα βρούμε και για τις εισαγωγές Μην ακούτε τι λένε οι σειρήνες Κανένα κράτος δεν χάνετε έτσι Δυσκολίες θα υπάρξουν αλλά και τώρα σε τι βρισκόμαστε ? Λίγοι δεν έχουν νιώσει τις δυσκολίες , δεν το αντιλαμβάνονται γιατί με τεχνικούς τρόπους διατηρούν το βιοτικό επίπεδο με εικονική πραγματικότητα κρατώντας στο χέρι ένα άιφον

 

Εγώ το ερωτώ μεταφορικά , έχετε σκοπό να βάλετε μπαλωμένο παντελόνι προκειμένου να εργαστούμε σκληρά και να πάμε μπροστά ? Αν το αποφασίσουμε κάποτε , τότε δεν υπάρχει φόβος για τίποτα Και το γράφω έτσι χωρίς να βάλω τα ιδεολογικά μου πιστεύω για το τρόπο που πρέπει κατά την γνώμη και θα ήθελα εγώ , να γίνει καλύτερα αυτό 

 

Υσ Εγώ έχω να βγω παρασκευο/κυριακο κάτι χρόνια και ξέρω πολλούς οικογενειάρχες σαν και εμένα όπως ξέρω και πολλούς που το κάνουν και γεμίζουν τα μαγαζιά Αν είναι πολλοί σαν και εμένα ή θα γίνουν σαν και εμένα σύντομα  (κάτι που πιστεύω ) τότε αυτά που γράφω είναι σωστά για ότι δεν έχουμε να χάσουμε πολλά 

 

 

Πότε ζήσαμε τέτοια προβλήματα και χειρότερα; Μετά τον Εμφύλιο; Είναι στόχος δηλαδή να γίνουμε μετεμφυλιακή Ελλάδα ξανά; Εδώ σου λέω ο κόσμος είναι έξω, τρώει, πίνει, διασκεδάζει ακόμα και θέλουμε να τα κάνουμε όλα στάχτη για χάρη μίας ιδεοληψίας. Και εσύ όπως και εγώ και πολλοί άλλοι έχουμε στερηθεί πολλά πράγματα. Άλλο να στερηθείς τα παραπάνω, τις ανέσεις, τα περιττά και άλλο να στερηθείς τα απολύτως απαραίτητα όπως τρόφιμα και φάρμακα.  Εκεί οδηγεί μια χρεωκοπία, όπου και αν έχει συμβεί στο κόσμο.

 

Αντί να κάνουμε υποθετικά ερωτήματα, γιατί δε βλέπουμε πχ την Πορτογαλία που εφάρμοσε σκληρά μέτρα για 4 χρόνια και πλέον δανείζεται με ΑΡΝΗΤΙΚΟ επιτόκιο από τις αγορές. Με ΑΡΝΗΤΙΚΟ! Ο κόσμος εκεί έγινε ξαφνικά πλούσιος; Φυσικά όχι. Αλλά ήδη υπογράφονται οι πρώτες συλλογικές συμβάσεις με αυξήσεις (http://www.kathimerini.gr/785283/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/portogalia-ay3hseis-mis8wn-epeita-apo-4-xronia). Που σημαίνει πως εκεί τελείωσε η κρίση και ο κόσμος πια έχει να περιμένει τα καλύτερα. Εδώ στη χώρα του αντιμνημονίου πάμε για πτώχευση, να γίνουμε σκλάβοι του κάθε ξένου/ελληνικού κεφαλαίου που για 5€ θα μας πουλάει και θα μας αγοράζει, με μόνη ελπίδα να ξαναγίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης για να επιβιώσουμε.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Σταυρο, εδω ειναι Ελλαδα!

 

 

Εχουμε να ταισουμε εναν κομματικο στρατο!

Να πεινασουν ολοι αυτοι?

Οχι βεβαια, αλλα θα ξεπεινασουν και μερικοι χιλιαδες ακομα που θα βολεψουμε.

 

Η τωρινη κυβερνηση ειναι οτι πιο σαπιο, κομματικο και ρουσφετικο εχει περασει απο τη χωρα.

 

Δεν γινεται να εχουμε τοοοοοσα θεματα να λυσουμε και το πρωτο πραγμα που κανουν ειναι να κλεισουν τις Σκουριες (2000-3000 ανεργοι), να στεγνωσουν την αγορα, να παγωσουν τις πληρωμες, να σταματησουν ολα τα εργα ΕΣΠΑ και να προσλάβουμε τις καθαριστριες.

 

 

Ο Γιωργος ειναι σε αλλο κοσμο, προσωπικα δεν του απανταω ποτε.

 

Ο Ατσαλοβεργας με ξαφνιαζει.

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, για να δουμε. Καύσιμα, πώς θα τα παράγουμε; Θα χρειαστούμε αυτοκίνητα. Πως θα τα φτιάξουμε; Θα χρειαστούμε μηχανήματα λοιπόν. Κοίτα να δεις ατυχία, πρέπει να τα εισάγουμε και αυτά. Θα χρειαστούμε και know how. Και αυτό πρέπει να το εισάγουμε. Επίσης θα χρειαστούμε υπολογιστές, βενζίνη, αγροτικά μηχανήματα, φάρμακα και βρεφικό γάλα που προανέφερα, τρόφιμα, ξυλεία. Πως θα τα παράγουμε όλα αυτά; Και αν ναι πότε; Σε 15 χρόνια; Πως θα επιβιώσουμε αυτά τα 15 χρόνια; Και υπόψιν με το αγγλικό δίκαιο δεν διαγράφεται κανένα χρέος μονομερώς. Άρα θα ζούμε στη Μοζαμβίκη για 15 χρόνια και μετά πάλι θα πρέπει να αποπληρώσουμε το ίδιο χρέος με ότι τόκους έχει αυτό επιβαρυνθεί. Μισή τρύπα στο νερό δηλαδή. Και εντωμεταξύ θα ξεπουλάμε και τη περιουσία μας σε τιμή Μοζαμβίκης στο κάθε ξένο/ντόπιο κεφάλαιο.

 

Το know how το έχουμε. Δεν υπάρχει κάτι για το οποίο δεν μπορείς να βρεις πληροφορίες στο ίντερνετ. Μπορεί όποιος θέλει να έχει αμέτρητα GB από handbook, εγκυκλοπαίδειες, κτλ ώστε ακόμα και να μην έχει ίντερνετ να έχω τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί.

 

Τα περισσότερα μηχανήματα χρειάζονται για να μειώσουν το κόστος του προσωπικού. Αν δεν έχει κάποιος μηχανήματα για κάποια δουλειά αναγκαστικά θα απασχολήσει προσωπικό (για σκάψιμο, για συσκευασία, για ράψιμο, για άρμεγμα, για κλάδεμα, κτλ).

 

Οι υπολογιστές σήμερα στο μεγαλύτερο ποσοστό τους χρησιμοποιούνται για υπηρεσίες (λογιστικά, πληροφόρηση, παραγγελίες, κτλ) και για ψυχαγωγία (ίντερνετ, ταινίες, μουσική, παιχνίδια, κτλ). Χωρίς υπολογιστές οι υπηρεσίες θα καταργηθούν ή θα γίνουν πάλι στο χέρι, η ψυχαγωγία θα επιστρέψει στις παλιές συνήθειες (βόλτα έξω, θέατρο, ζωντανή μουσική, κτλ).

 

Οι μεγάλες πόλεις θα έχουν όντως τεράστιο πρόβλημα αλλά στην επαρχία οι λύσεις είναι πολλές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.