Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στο 29% ο προτεινόμενος φόρος εισοδήματος


AlexisPap

Recommended Posts

George michael έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Για εμένα όλοι φταίνε, περισσότερο εμείς βέβαια, το θέμα είναι πως όταν ένας άνθρωπος είναι αγανακτισμένος και σε συνθήκες πίεσης δεν έχει όρεξη για ορθή κριτική και συνήθως καταντάει σε ανορθόδοξη κριτική ή κατηγορεί τους άλλους. Όσο για τα φαινόμενα που λες είναι γνωστά εδώ και χρόνια. Εγώ παρευρέθηκα σήμερα σε ένα σπίτι που είχαμε συγκέντρωση 5 άτομα, όλοι ηλικίες από 26 ως 31, κάναμε συζητήσεις για την κατάσταση και το συμπέρασμα είναι πως όλα είναι σε μαύρο χάλι χωρίς μέλλον. Τα 2 άτομα ήδη δουλεύουνε αλλά βλέποντας την ανασφάλεια και την σχεδόν μηδενική προοπτική στην Ελλάδα έχουνε πάρει την απόφαση οτι αν και όποτε απολυθούν από τις δουλειές τους να φύγουν στο εξωτερικό.

Edited by Giorgos1987
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πως είναι καλύτερο η δια της βίας φτώχια φτάνει να είμαστε όλοι το ίδιο φτωχοί. Εγω είμαι υπέρ της γκαουσιανής κανονικότητας με λίγους φτωχούς, λίγους πλούσιους και τους περισσότερους στη μέση. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι μπορεί να παραμένουν ρομαντικοί αλλά ο κομμουνισμός οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε πολύ οδυνηρές καταστάσεις. Έχουν βγει και κάποιες νεοκομμουνιστικες θεωρίες αλλά δεν με έχουν πείσει. Στο πλαίσιο λοιπόν που πρέπει να κινηθούμε, είναι το ευρωπαϊκό. Αλλά όχι με ημίμετρα, όχι με 6.500 κατρουγκαλέζους, όχι με κρατισμό. Πρέπει να βάλουμε πρότυπο χώρες όπως η Ολλανδία και να κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να της μοιάσουμε. να τελειώνουμε με τον ημιαφρικανισμό/ημισοβιετισμό επιτέλους.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν θέλω ούτε έναν φτωχό , ούτε έναν χωρίς παιδεία , ούτε έναν χωρίς εργασία , ούτε έναν χωρίς περίθαλψη υγείας. Αν αυτό σημαίνει να πρέπει να κατέβουν πολλοί (δεν είπα να γίνουν όλοι φτωχοί ) με κομμουνισμό ή με χωρίς κομμουνισμό δεν με ενδιαφέρει , αυτό εγώ θα θεωρώ στόχο Και ένα σίγουρο θεωρώ ότι  χωρίς ισχυρό αντίπαλο δέος στην πλουτοκρατία και την πολιτική της δεν γίνεται Εγώ διαφωνώ με τον Σταύρο γιατί  στην Ευρώπη υπάρχει απόλυτη κυριαρχία των πολιτικών που θέλουν την εργατική τάξη να υπάρχει για να την ξεζουμίζουν και να αυξάνουν τα κέρδη τους οι λίγοι και εκλεκτοί Αν λοιπόν θέλουμε ένα μέλλον που δεν θα υπάρχει ακόμα και ένας φτωχός αυτό δεν θα είναι στην ΕΕ Στην Ευρωπαική Ένωση δεν υπάρχει το κυνήγι της ουτοπίας και χωρίς το κυνήγι αυτό δεν θα υπάρξει ποτέ  καλύτερος κόσμος για τα παιδιά μας , όπου όλοι θα είναι ευτυχισμένοι και ασφαλείς χωρίς την ανάγκη βιας  και χρήματος  

Μια ένωση κρατών που οδήγησε εδώ και 20 χρόνια μαζί με τις ΗΠΑ μια ολόκληρη  περιοχή στην βια και την καταστροφή με την επαναφορά ακόμα και των σταυρώσεων σαν πρακτική , για μένα δεν μπορεί να είναι μέλλον για τους ανθρώπους της Ευρώπης , αλλά μόνο για αυτούς που θέλουν να ζουν σε βάρος (εκμετάλλευση  ) άλλων ανθρώπων που βρίσκονται  γύρω τους ή σε άλλο σημείο του πλανήτη .

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

GM, όλα τα κοινωνικά προβλήματα έχουν δύο όψεις:

-Ανεργία: Υπάρχουν αυτοί που θέλουν να δουλέψουν αλλά δεν μπορούν και αυτοί που δεν πρόκειται να σηκωθούν από το κρεβάτι τους εκτός κι αν τους δώσεις δουλειά γραφείου με 2000 €

-Φτώχεια: Αυτοί που είναι φτωχοί από αδικία κι αυτοί που και 10.000 να τους δώσεις θα τα φάνε στα καζίνα, στις διασκεδάσεις και πάλι φτωχοί θα είναι

-Αδικία: Αυτοί που είνα θύματα διεφθαρμένων δικαστών και αυτοί που ό,τι και να τους δώσεις πάλι θα φωνάζουν

κ.ο.κ.

Άρα ο στόχος για μηδενική ανεργία, φτώχεια κτλ. είναι απλά ανέφικτος και ουτοπικός.

Πέραν αυτού είναι πολύ σοβαρή η ευθύνη του κράτους σε φαινόμενα όπως ανεργία, υπανάπτυξη, πληθωρισμός (αποπληθωρισμός στην περίπτωσή μας), διαφθορά κτλ

 

"στην Ευρώπη υπάρχει απόλυτη κυριαρχία των πολιτικών που θέλουν την εργατική τάξη να υπάρχει για να την ξεζουμίζουν"

 

Πράγματι υπάρχει μια τάξη κρατικών γραφειοκρατών, υψηλόβαθμων ΔΥ και πιθηκοειδών homo commatanthropous που θέλουν μέσω φόρων να ξεζουμίζουν τους εργαζόμενους

 

Και όσον αφορά την Κούβα...υπάρχουν οι jineteros, άντρες που προσφέρουν ολοήμερες "υπηρεσίες" σε 50άρες τουρίστριες...έλεος θα κάνουμε το άσπρο μαύρο ότι στην Κούβα είναι καλά.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

εγώ στα 48 μου  χρόνια δεν συνάντησα κανένα φτωχό που ήταν φτωχός γιατί δεν ήθελε να εργαστεί καθόλου ή μόνο με μεγάλες αμοιβές ,παρά μόνο αν ήταν ψυχικά ασθενής . 

 

μπορεί να αλλάξαν πολύ τα πράγματα από τότε που πήγα στην Κούβα Γιατί τότε εγώ είδα ευτυχισμένους περήφανους ανθρώπους με γέλιο αλλά και με δυσκολίες οικονομικές , κυρίως λόγο του εμπάργκο , αλλά δεν είδα πείνα όπως βλέπω στην Ελλάδα ας πούμε δεν είδα να ζητιανεύουν στους δρόμους , όπως βλέπω στο μετρό κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα ,  ή παππούδες να πεθαίνουν στην ψάθα αν δεν έχουν χρήματα ή γονείς να παρακαλάνε για τα νοσήλια μιας δύσκολης περίπτωσης υγείας του παιδιού τους και μετά να κλαίνε ή να φιλούν  τα χέρια του υπουργού (όπως πριν λίγες μέρες με τον υπουργό υγείας τον Κουρουμπλή)  ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να μάθετε κι άλλα για την Κούβα; (δεν απαντάω στον GM, έτσι κουβέντα να γίνεται).

 

- Έχουν δύο νομίσματα το CUC και  το CUP. To CUC έχει ισοτιμία 1:1 με το δολλάριο ΗΠΑ και με αυτό πληρώνονται τα κομματικά στελέχη. Το CUP αξίζει όσο το χαρτί+μελάνι και με αυτό πληρώνονται οι κοινοί θνητοί

 

- Είναι πανέμορφη χώρα, ωστόσο ήταν η έδρα της Ισπανικής κυριαρχίας στη Λ. Αμερική, γι'αυτό και οι Ισπανοί την πρόσεξαν και είχε υποδομές ήδη από τον 19ο αι. (Το Περού το ρήμαξαν).

 

- Υπάρχουν 3 είδη νοσοκομείων: νο1 για τους αθλητές, νο2 για τα κομματικά στελέχη και τους τουρίστες, νο3 για τον απλό λαό 

 

- Υπάρχει εμπάργκο από τις ΗΠΑ. Η Κούβα μπορεί να εισάγει ό,τι θέλει από Ρωσία-Κίνα-ΕΕ

 

- Το φαγητό και τα ποτά είναι άθλια. Το καλύτερο κουβανέζικο φαγητό υπάρχει στο Μαϊάμι

 

- Τα σύγχρονα αυτοκίνητα πωλούνται σε αστρονομικές τιμές λόγω φόρων. Τελευταία αρχίζει να εισχωρεί και το Ίντερνετ.

 

- Το έγκλημα είναι ελάχιστο, μεγάλος αδελφός γαρ. Αν θες να φιλοξενήσεις ξένο, πρέπει να δηλωθεί στην αστυνομία.

 

- Το ΚΚΚ φρόντισε να εξαλειφθεί ο αναλφαβητισμός και οι αρρώστιες. 

 

- Χιλιάδες κουβανοί μεταναστεύουν κάθε χρόνο

 

- Τη χώρα διοικεί de facto ο Ραούλ Κάστρο, αδελφός του Φιντέλ, ο οποίος είπε τη φράση "Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε".

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

- Υπάρχει εμπάργκο από τις ΗΠΑ. Η Κούβα μπορεί να εισάγει ό,τι θέλει από Ρωσία-Κίνα-ΕΕ

 

+1

Μου φαινεται ομως οτι το ΗΠΑ εμπραγκο εχει αρθει, τωρα τελευταια μαλιστα.

 

Εαν ισχυουν τα δεδομενα που παρεθεσες (δεν ξερω σιγουρα για ολα), ειναι παραξενο που ειδικα ενα κομμα του "λαου¨εχει αλλα νοσοκομεια και αλλες μισθοδοσιες για τους κομματικους πατερες του.

 

Φυσικα μικρη παραλειψη ειναι κ το οτι δεν εχουν ουσιαστικα εκλογες, με ενα κομμα στην εξουσια, δεν το λες δημοκρατια. Αλλα εστω οτι αυτο το παραβλεπεις για τον παραδεισομ ουτως η αλλως το να λες την γνωμη σου ελευθερα θα φαινεται υπερ-εκτιμημενο   :smile:  :smile: !!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο να διαβασει κανείς πόσοι αυτοεξορισμένοι κουβανοί υπάρχουν στις κακές καπιταλιστικές ΗΠΑ φτάνει για να καταλάβει κανείς τι τραβάνε οι κάτοικοι εκεί. Αλλά δεν πειράζει, αν πας μία βδομάδα διακοπές εκεί και δε δεις μπροστά σου κάποιο πιο φτωχό από άλλους ή μάνες να βγάζουν στο κλαρί την ανήλικη κόρη σημαίνει πως είναι όλα τέλεια. Ενώ στην κακιά καπιταλιστική Ολλανδία αμα ψάξεις θα βρεις κάπου ένα φτωχό, άρα δε κάνει για χώρα πρότυπο...

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τέτοιες χώρες που είναι στην άλλη άκρη του κόσμου. Είτε είναι Ασία είτε Αμερική, η Ελλάδα έχει έναν τρόπο ζωής που καλώς ή κακώς πιο κοντά είναι στην δυτική Ευρώπη. Λέω ότι προς τα εκεί τείνουμε όχι ότι έχουμε φτάσει εκεί. Το να συγκρινόμαστε με την Κούβα ή την Ταϊλάνδη δεν έχει νόημα. 

 

Εμείς όμως τώρα τι κάνουμε είναι το θέμα...? Ο μέσος Έλληνας θέλει ευρώ αλλά δεν θέλει μειώσεις πουθενά, δεν θέλει να αλλάξει το ασφαλιστικό και να παίρνει σύνταξη με αυτά που πληρώνει, θέλει κοινωνικό κράτος έστω και λίγο κοντά στην δυτική ευρώπη χωρίς να έχει το ΑΕΠ να το υποστηρίξει κ.τ.λ. .... 

 

Λύση δεν υπάρχει. Θα παραμένουμε έτσι για χρόνια με διαρκείς μάχες για την επόμενη δόση, παζάρια και τα γνωστά. Το θέμα είναι ότι κανένα κόμμα δεν θέλει να αλλάξει τίποτα. Όλα πάνω κάτω τα ίδια εφαρμόζουν και μου κάνει εντύπωση ποιυ φωνάζετε όλοι με τον ΣΥΡΙΖΑ λες και η ΝΔ του Σαμαρά είχε κάνει κάτι αναπτυξιακό και δεν το κατάλαβα. Εδώ ένα γάλα δεν μπορούσαν να απελευθερώσουν....θα απολύσουν ΔΥ ?!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.