Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Έχοντας δεχθεί σωρεία επιθέσεων από οικογενειάρχες συγγενείς (αυτοί που τα χώνουν περισσότερο παρεμπιπτόντως είναι τραπεζοϋπάλληλοι, τυχαίο?) οι οποίοι με κατηγορούν ότι δεν έχω να χάσω τίποτα και θα πάρω κόσμο με παιδιά στο λαιμό μου ψηφίζοντας όχι, αναρωτιέμαι τί μέλλον ακριβώς βλέπουν για τα παιδιά τους στις συνεχιζόμενες παρατάσεις ασφυκτικών οικονομικών προγραμμάτων που οι ίδιοι οι εμπνευστές τους έχουν χαρακτηρίσει ως αποτυχημένα. Διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι περιμένουν ότι απλώς μένοντας στο ευρώ, έστω και με τεχνητές αναπνοές, θα μας πέσει μια μέρα Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ στο κεφάλι και θα πάρει εμπρός η αγορά.

Όταν οι προηγούμενες κυβερνήσεις δημιούργησαν επί σχεδόν 40 χρόνια στρατούς ολόκληρους από δημοσίους υπαλλήλους καταστρέφοντας την ανταγωνιστικότητα της χώρας και φροντίσανε στα χρόνια του μνημονίου να ξεπαστρέψουν και τις τελευταίες επιχειρήσεις που μπορούσαν να φτιάξουν έστω και μια βίδα και να κάνουν μια σχετική εξαγωγή προϊόντων, έρχονται ξαφνικά να γίνουν υπέρμαχοι της ελεύθερης αγοράς και να κατηγορήσουν το μη παραγωγικό δημόσιο. Λες και τα προηγούμενα πέντε χρόνια ήταν άλλος αυτός που εκτίναξε τις ασφαλιστικές εισφορές στα ύψη και μάλιστα αναδρομικά, ξεκληρίζοντας τον κλάδο μας.

Αν οι Ευρωπαίοι δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν μια περίοδος χαλάρωσης για να ξαναστηθεί κάπως η οικονομία στα πόδια της, ο μόνος τρόπος που απομένει για ανάπτυξη εντός ευρώ είναι νομίζω ο περιορισμός του εργατικού κόστους σε εξευτελιστικά επίπεδα προκειμένου να προκύψουν επενδύσεις. Όσοι επιμένουν στο "μέσα στο ευρώ με κάθε κόστος" καλό θα είναι να το έχουν αυτό κατά νου. Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος είναι να υπάρξει μια περίοδος χαλάρωσης και έχω την εντύπωση με το μικρό μου το μυαλό ότι εκεί παίζεται το παιχνίδι. Ελπίζω ότι και οι έξω θα καταλάβουν σύντομα ότι είναι μονόδρομος αυτή η διαδικασία για το καλό όλων και όχι μόνο το δικό μας. Κάθε τρείς και λίγο βγαίνουν και λένε ότι έχουν θωρακίσει την Ευρωζώνη, αν το πούνε μερικές ακόμα μπορεί και να το πιστέψουν. Την είδαμε και σήμερα την προκοπή τους.

 

άρα είσαι υπέρμαχος της περικοπής δαπανών..........και άρα συμφωνούμε. Ετσι δεν είναι?

 

Ασε το ευρώ έξω σε αυτή την στιγμή.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όταν κάποιος πολιτικός διαμορφώνει ένα "δημοψήφισμα" με τέτοιο ερώτημα σημαίνει ότι και στις δύο περιπτώσεις δε θέλει να έχει την ευθύνη του αποτελέσματος ...

 

Όταν κάποιος το διαμορφώνει και έχει δηλώσει αυτό :

V : «Θα είναι ανοησία να πάμε σε δημοψήφισμα αφού έχουμε μια πρόσφατη λαϊκή εντολή και τεράστια αποδοχή» ... τέλη Μαίου 2015 ...

 

Όταν ο ίδιος είναι καθηγητής και γνώστης θεωριών παιγνίων ... τότε πλέον ...

 

Θα ψηφίσω ΝΑΙ για να πάψει να είναι πολιτικός και να ξαναγίνει καθηγητής.

Ήδη γνωρίζω ότι και στις δύο περιπτώσεις τα μέτρα θα είναι πολλαπλάσια των σημερινών ... τώρα πλέον με έχει διαβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

 

άρα είσαι υπέρμαχος της περικοπής δαπανών..........και άρα συμφωνούμε. Ετσι δεν είναι?

 

Ο μόνος τρόπος να περικοπούν οι δαπάνες είναι να περικοπούν τα λεφτά  που χρηματοδοτούν αυτές τις δαπάνες, ή καλύτερα να κοπούν τελείως, άρα πρέπει να ψηφίσεις ΟΧΙ.  

 

 

Έχοντας δεχθεί σωρεία επιθέσεων από οικογενειάρχες συγγενείς (αυτοί που τα χώνουν περισσότερο παρεμπιπτόντως είναι τραπεζοϋπάλληλοι, τυχαίο?) οι οποίοι με κατηγορούν ότι δεν έχω να χάσω τίποτα και θα πάρω κόσμο με παιδιά στο λαιμό μου ψηφίζοντας όχι, 

 

 

Γενικά παρατηρώ ότι το ΝΑΙ το στηρίζουν οι μεσήλικες ενώ το ΟΧΙ οι νέοι και οι γονείς τους.

Είναι δύσκολο να βρεις υποστηρικτή του ΝΑΙ σε ηλικία κάτω των 30.

Προφανώς η αύξηση των κάθε είδους υποστηρικτών της ρήξης έρχεται από τη νεολαία.

Άρα αν δε γίνει μ' αυτό το δημοψήφισμα θα γίνει στο επόμενο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν ζούσαν σήμερα: 

Η Λένα Καραγιάννη (ξεκινώ από την Ευβοιώτισα ηρωίδα ) Ο Ρήγας Φεραίος  , Ο Μαρίνος Αντύπας , Ο Μάνος Κατράκης , ο Θανάσης Βέγγος , ο Μουστακλής , Ο Πέτρουλας , ο Νίκος Παπάς , ο Σιδηρόπουλος , Ο Μάνος Χατζηδάκης (αυτόν δεν το συμπαθούσα γιατί δεν άφησε όλους τους φοιτητές να περάσουν σε μια συναυλία του στην αγορά αλλά τον θεωρούσα σπουδαίο Έλληνα όπως όλοι  )   και άλλοι πολλοί   τι θα ψήφιζαν την Κυριακή ? 

Για κάποιους υποθέτω, για κάποιους που δεν έγραψα όπως ο Αρης Βελουχιώτης ξέρω 

Υσ όσο αναφορά την ψηφοφορία εδώ το έχω ξαναγράψει ότι οι μηχανικοί του δικτύου (internet) ίσως και του φόρουμ ,   δεν είμαστε το τυπικό δείγμα της κοινωνίας και της κατάστασης ( εξαθλίωσης )  πού  βρίσκεται Επομένως αναμένω το Ναι να είναι πιο μπροστά 

Georgey άλλες οι συνθήκες του τότε άλλες του σήμερα. Εγώ διάβασα το κείμενο (τουλάχιστον αυτό που δημοσιεύουν οι ιστοσελίδες επώνυμων μέσων) και το βλέπω καταστροφή. Αν μου πει ο Σόιμπλε και οι ρουφιάνοι του ότι το "όχι" συνεπάγεται δραχμή απαντώ ότι και το "ναι" συνεπάγεται καταστροφή της χώρας. Αν όμως κάποιος το έχει διαβάσει και θεωρεί ότι με αυτά ή με παρόμοια μέτρα θα πάρει μπρος η οικονομία, τότε το "ναι" που θα ρίξει δεν είναι ψήφος προδοσίας αλλά ώριμης σκέψης. Δεν είναι βέβαιο ότι εγώ ξέρω την αλήθεια. Αν όμως ψηφίσει "ναι" γιατί με το "όχι" θα μας καταστρέψουν οι εξωγήινοι - το ίδιο ισχύει και για το αντίστροφο - τότε θα είναι ψήφος βλακείας. 

Είναι δύσκολο να βρεις υποστηρικτή του ΝΑΙ σε ηλικία κάτω των 30.

Και αυτοί Γιώργο είναι οι επόμενοι που έρχονται άρα έχουν τον πρώτο λόγο.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Αναθεμα με κι αν κανενας απ αυτους που θα ψηφισουν ''ναι'' εχει κατσει να διαβασει τους ορους που μας επιβαλλουν.

 

Δυστυχως δεν υπαρχει σωτηρια για την χωρα. Το χω καταλαβει πλεον στα 33 μου...

 

Οποιος μπορει και εχει τ @@....φευγει.....οι υπολοιποι συμβιβαζομαστε με την ιδεα οτι θα ζησουμε και θα κανουμε οικογενεια σε μια χωρα διεφθαρμενη και διαπλεκομενη μεχρι το μεδουλι. Η ''ρατσα'' του νεοελληνα...δεν αλλαζει και δεν προκειται ν αλλαξει ουτε στα επομενα 100 χρονια. Για παραπανω δεν ξερω...ελπιζω...

 

Εδω λοιπον....θα κολυμπησουμε μαζι στα σκατα...ειτε βγει το ναι, ειτε το οχι.....

Link to comment
Share on other sites

μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη εγώ τελικά Ακούω τώρα τον συγγραφέα Χωμενίδη ένα άνθρωπο στην ηλικία μου να επιχειρηματολογεί για το ΝΑΙ περιγράφοντας την ζωή όταν ήμασταν μικροί λέγοντας :

 

- Ηταν μεγάλη υπόθεση να πάρεις δώρο μια τηλεόραση φορητή  (σωστό) 

- δεν μπορούσε να πας ταξίδι στην Αγγλία (σωστό) 

- Δεν μπορούσε ένα παιδί να σπουδάσει στο εξωτερικό (σωστό) 

 

Αυτά λέει ότι μέχρι την Κυριακή γίνονται και από Κυριακή θα πάψουν αν βγει ΟΧΙ 

 

Αλλά  για μέρα και την οικογένεια μου , αλλά και το περιβάλλον μου τα δυο τελευταία πάντα ίσχυαν Το πρώτο πριν λίγα χρόνια ήταν λίγο πιο εύκολο από την εποχή που ήμουν μικρός  , ειδικά αν ήθελα μια μέτρια τηλεόραση και όχι υπερβολικά ακριβή και τώρα έχει γίνει όπως τότε που ήμουν μικρός Για ακριβή τηλεόραση τελευταίας τεχνολογίας , δεν το συζητώ καν για σήμερα 

 

Αν μίλαγε μόνο για το εαυτό του δεν θα το σχολίαζα αλλά μιλούσε γενικά για την κοινωνία Για αυτό λοιπόν δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη το ποιοι είμαστε και που πάμε Ο καθένας έχει φτιάξει μια κοινωνία στο μυαλό με βάση την προσωπική του ζωή που είναι εικονική πραγματικότητα 

 

Ο άλλος έβγαλε 60 ευρώ και λέει στην κάμερα σιγά τα λεφτά γελώντας Άρε παππού αν ζούσες θα έλεγες  κατοχή που μας χρειάζεται 

 

Για μένα όπως και στις προηγούμενες εκλογές αλλά ειδικά τώρα έχει ενδιαφέρον να καταμετρηθεί ποια είναι η κυριαρχούσα Να μάθω αν είμαι μειοψηφία εγώ και το περιβάλλον μου.....

 

 

 

 

Υσ περιμένετε σε μια ζωή που έχει μέσα το απρόβλεπτο να σας πει κάποιος τι σημαίνει το ένα τι το άλλο Σε μια ζωή που το τέλος μπορεί να συμβεί τώρα που γράφω  αν πχ γίνει μια έκρηξη ενός υπερ ηφαιστείου ¨Όποιος το πει λέει ψέματα , υποθέσεις μόνο μπορεί να κάνει και τέτοιες κάνουμε και ο καθένα τις αξιολογεί αν έχουν πιθανότητες να συμβούν (πιθανότητες έτσι ?) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όσοι θα ψηφίσουμε "όχι" έχουμε κάτσει να το μελετήσουμε; Κοροϊδεύαμε τον Χρυσοχοΐδη που ομολόγησε ότι ψήφισε χωρίς να διαβάσει τη δανειακή αλλά ούτε εμείς φροντίσαμε στον αιώνα της πληροφορικής να βρούμε και να διαβάσουμε κάποιο από τα προηγούμενα μνημόνια. 

Μας ζητάει ο Τσίπρας να διαβάσουμε τη νέα σύμβαση και να αποφανθούμε. Οι περισσότεροι έτρεξαν να αγοράσουν αλεύρι και βενζίνη και μετά θα ψηφίσουν με ψευτο-γεωπολιτικά και πολιτικά "κριτήρια". Ο Ομπάμα βγαίνει με πύραυλο, η Μέρκελ βγαίνει με μπαζούκα, ο Πούτιν (το μεγάλο αστέρι) έχει διαστημόπλοια, οι Κινέζοι, οι κιρκινέζοι, η Ν.Δ. μας το Ποτάμι μας και πάει λέγοντας. Λες και είμαστε ικανοί να γνωρίζουμε τι κρύβεται από πίσω. Δε λέω να μην πάρουμε υπ' όψη μας τις διεθνείς εξελίξεις αλλά πάνω απ' όλα διάβασμα.  Γι' αυτό λοιπόν...

Εδω λοιπον....θα κολυμπησουμε μαζι στα σκατα...ειτε βγει το ναι, ειτε το οχι.....

Το 'χεις.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Εδω λοιπον....θα κολυμπησουμε μαζι στα σκατα...ειτε βγει το ναι, ειτε το οχι.....

 

+ 60 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ψηφίσω ΝΑΙ γιατι το εχω καταλάβει ως εξής. Καλύτερα να μας ζορίζουν με νέα μέτρα παρα να μας απο τελειώσουν στην απομόνωση. Πιο απλοϊκά προτιμάω να παιρνω πχ 400€ απο 0€.

Έπειτα εσείς που λετε όχι τι νομίζεται θα γινει μετα; Θα πουν τα παιδια δεν θελουν να τους χαρίσουμε τα χρέη και να τους δώσουμε μπόνους; Για μένα αξιοπρέπεια ειναι να εχω έστω κατι απο το καθόλου και να γυρίσω στη λίθινη εποχή που λεει ο λόγος. Δεν έμαθα έτσι έμαθα να πηγαίνω μπροστα όχι πίσω.

Ενα βροντερό ΝΑΙ απο μένα ξανα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί όμως που μένουν στην λίθινοι εποχή εδώ και πολύ καιρό Ικαρε τι να τους κάνουμε να τους αφήσουμε να πέσουν στα τραίνα ? και που θα μείνουν και άλλοι γιατί αυτό θα γίνει Θα μου πεις ότι με το ΟΧΙ θα γίνουμε όλοι ε έτσι μπορεί να πιάσουμε κανένα από το χέρι να τον γλυτώσουμε γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα ολόκληρος λαός θα ψάχνει τραίνα να πηδήξει ? από το να ενωθεί να δουλέψει χέρι - χέρι 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.