Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Δεν ξεχνάμε ότι για την κατάργηση των Ελάχιστων αμοιβών υπεύθυνοι είναι οι νεοφιλελεύθερες επιλογές και οι απόψεις του τύπου : η "αγορές" θα τα ρυθμίσουν όλα !!! Φαγώθηκαν οι ευρωπαίοι γιατί έχουμε πολλές οικοδομές.....Έφεραν τις μεγάλες εταίρίες....κατάργησαν την εντοπιότητα στα έργα....Πολλά μικρά έργα και όχι μεγάλα για τους γνωστούς...Φαγώθηκαν με το κλειστό!!! επάγγελμα του μηχανικού...

Δαγκωτό  ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ.

θα λιώσουν τα χρηματιστήρια στην αναραχή για μια εβδομάδα τουλάχιστον :smile: :-)

Edited by comba
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δηλαδή υπάρχει επίσημη πρόταση? 

 

πως υπάρχει επίσημη πρόταση αν δεν περιέχει το οικονομικό κενό στο προϋπολογισμό του 2015, 2016 που θα οφείλετε απλά στο δημοψήφισμα?

 

Έχετε καταλάβει οτι η οικονομικός χρόνος δεν παγώνει αλλά τρέχει ασχέτως Ελλάδας?

 

επειδή είμαι παιδί του Αγγλοσαξωνικού συστήματος βάλτε μέτρα 13 δις για να καλύψουν το κενό και βλέπουμε.

 

Τώρα για να μην κοροϊδευόμαστε πάρτε και την ανεργία στο 36% μέχρι το Σεπτέμβριο.

 

να μην ξεχάσω βέβαια οτι αν η συμφωνία είναι μέχρι το Δεκέμβριο πάλι δεν θα κινείτε τίποτα, δεν θα υπάρχουν πληρωμές, κλπ.

 

αν μην ξεχάσω βέβαια οτι οι κρατήσεις που κλείνουν οι Tour Operators για του χρόνου γίνονται αυτές τις ημέρες οπότε να κάνουμε και μια εκτίμηση 1,5 δις μείον. 

 

ΕΣΠΑ και λοιπά καλούδια δεν υπάρχουν ούτε ζωγραφιστά. Επιδόματα, αποζημιώσεις και άλλα, ξεχάστε τα. 

 

Ξέχασα το βασικότερο. Αν αύριο πούνε οτι αποδεχόμαστε τα 13 δις μέτρα πιστεύεται οτι θα ανοίξουν οι τράπεζες? 

 

δεν πάμε καλά. Ο καταληψίας ξέρει τι κάνει!!!!!! Η Ελλάδα είναι ήδη εκτός ευρώ είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ. Αν βέβαια φανταζόμαστε οτι ξαφνικά απο την επομένη όλα μέλι γάλα και πάμε για 8 δις κάνετε τρομερό λάθος.

 

Η δημοκρατικές διαδικασίες γίνονται απο τις χώρες που έχουν τα φράγκα να τις κάνουν.

 

Αμα δείτε τον Καμένο να του πείτε οτι να σταματήσει το stratego επάνω στο κότερο. 

 

Λοιπόν για να μην κοροϊδευόμαστε σε αυτή την χώρα το δημοψήφισμα είναι ενα

 

Θέλετε να είστε στο Ευρώ χωρίς Ευρώ ή στην Δραχμή χωρίς Δραχμή? 

 

Για να προλάβω τους ΚΚΕτζήδες πριν πούν την κλασσική τους μ12@#$@. 

 

Για ρωτήστε το Οικονομικό Επιτελείο του Περισσού με ποιο collateral θα βγάλετε νέο νόμισμα? αμα δεν έχουν την επίσημη απάντηση με νούμερα καλύτερα να αποφύγετε να απαντήσετε.

 

Μην αρχίσετε τα γελοία οτι θα πάρετε καράβια, εργοστάσια και τράπεζες διότι,

 

στα καράβια δεν παίζει ρόλο η ελληνική σημαία, οι ναυτιλιακές εταιρίες έχουν ήδη διπλή εταιρική βάση και άρα μεταφέρονται σε κλάσμα του δευτερολέπτου σε άλλη χώρα, τα εργοστασια θέλουν ενέργεια και πρώτες ύλες που έρχονται απο έξω και οι τράπεζες χρωστάνε 120 δις και έχουν 340 δις ιδιωτικό χρέος. 

 

Τόμπολα λοιπόν. Τουλάχιστον δείτε το δημοψήφισμα σαν βόλτα για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν , διαφωνώ με απόψεις τύπου ΛΕΥΚΟ ή ΑΠΟΧΗ. Είναι σαν να 'σαι μπροστά σε ένα σταυροδρόμι και να λες δεν πάω πουθενά στέκομαι επάνω στην διασταύρωση...

 

Στο ερώτημα τώρα , ενώ ξέρω πολύ καλά τι συνεπάγεται το ΝΑΙ , ελπίζω να μάθω τις επόμενες μέρες τι συνεπάγεται το ΟΧΙ. Αρα είμαι σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγια μου δεν μπορει με τιποτα το Preliminary Debt Sustainability Analysis.

Μαλλον οχι θα ψηφισει....

Αν όλα τα ΜΜΕ σήμερα δεν ουρλιάζανε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο για τον Γκοτζίλα που θα έρθει με το ΟΧΙ και κάνανε ενημέρωση ίσως καταλάβαινε και η γιαγιά ποια είναι τα μέτρα. Αλλά καμία ενημέρωση. Από το πρωί ακούω μόνο τι θα γίνει αν βγει το ΟΧΙ. 

Link to comment
Share on other sites

βρε Νικ

 

τα ΜΜΕ πιστεύεις οτι καταλαβαίνουν? είδες πουθενά πίνακα με νούμερα που να καταλήγουν σε Χ δις?

Link to comment
Share on other sites

Tα ΜΜΕ παίζουν το δικό τους παιχνίδι!!!!

Οι περισσότεροι "δημοσιογράφοι" μετείχαν στα εξειδικευμένα σεμινάρια του ΔΝΤ σχετικώς με το πως θα διομορφωθεί η κοινή γνώμη στη χώρα μας!!!!

Έχουν να χάσουν πολύ περισσότερα απ' ότι, εμείς!!!!

Ειδικοί λένε ότι, σε τρία περίπου χρόνια από σήμερα θα υπάρχουν μόνο δύο ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια και το 70% των δημοσιογραφούντων αλλού θ' ...αρμενίζουν!!!!

ΔΕΝ είναι έγκυρη η ενημέρωση που προσφέρουν......

Οπότε.....

 

 

Αλλού τα νούμερα είναι 80% ΟΧΙ - 20% ΝΑΙ:   http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/06/5_27.html

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

....

 

 

Αλλού τα νούμερα είναι 80% ΟΧΙ - 20% ΝΑΙ:  ....

έχω πιό μεγάλη εμπιστοσύνη στα ΕΔΩ νούμερα....

Κανείς μα κανείς δεν τα πειράζει και η κάθε ψήφος είναι 100% μοναδικού ατόμου και όχι δυο και ,,,, 

Φυσικά αν είχαμε χίλιους ψήφους θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αλλά μόνο όταν κάνουμε δώρο βιβλία η συμμετοχή είναι τόσο μεγάλη.

 

Επικουρικά ακόμα θα ήταν πιο ορθό στις επιλογές στο εδώ δημοψήφισμα να υπήρχε και η επιλογή Άκυρο - Λευκό και το Αποχή

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος αν ζούσαν σήμερα: 

 

Η Λένα Καραγιάννη (ξεκινώ από την Ευβοιώτισα ηρωίδα ) Ο Ρήγας Φεραίος  , Ο Μαρίνος Αντύπας , Ο Μάνος Κατράκης , ο Θανάσης Βέγγος , ο Μουστακλής , Ο Πέτρουλας , ο Νίκος Παπάς , ο Σιδηρόπουλος , Ο Μάνος Χατζηδάκης (αυτόν δεν το συμπαθούσα γιατί δεν άφησε όλους τους φοιτητές να περάσουν σε μια συναυλία του στην αγορά αλλά τον θεωρούσα σπουδαίο Έλληνα όπως όλοι  )   και άλλοι πολλοί   τι θα ψήφιζαν την Κυριακή ? 

 

Για κάποιους υποθέτω, για κάποιους που δεν έγραψα όπως ο Αρης Βελουχιώτης ξέρω 

 

 

Υσ όσο αναφορά την ψηφοφορία εδώ το έχω ξαναγράψει ότι οι μηχανικοί του δικτύου (internet) ίσως και του φόρουμ ,   δεν είμαστε το τυπικό δείγμα της κοινωνίας και της κατάστασης ( εξαθλίωσης )  πού  βρίσκεται Επομένως αναμένω το Ναι να είναι πιο μπροστά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δεχθεί σωρεία επιθέσεων από οικογενειάρχες συγγενείς (αυτοί που τα χώνουν περισσότερο παρεμπιπτόντως είναι τραπεζοϋπάλληλοι, τυχαίο?) οι οποίοι με κατηγορούν ότι δεν έχω να χάσω τίποτα και θα πάρω κόσμο με παιδιά στο λαιμό μου ψηφίζοντας όχι, αναρωτιέμαι τί μέλλον ακριβώς βλέπουν για τα παιδιά τους στις συνεχιζόμενες παρατάσεις ασφυκτικών οικονομικών προγραμμάτων που οι ίδιοι οι εμπνευστές τους έχουν χαρακτηρίσει ως αποτυχημένα. Διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι περιμένουν ότι απλώς μένοντας στο ευρώ, έστω και με τεχνητές αναπνοές, θα μας πέσει μια μέρα Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ στο κεφάλι και θα πάρει εμπρός η αγορά.

Όταν οι προηγούμενες κυβερνήσεις δημιούργησαν επί σχεδόν 40 χρόνια στρατούς ολόκληρους από δημοσίους υπαλλήλους καταστρέφοντας την ανταγωνιστικότητα της χώρας και φροντίσανε στα χρόνια του μνημονίου να ξεπαστρέψουν και τις τελευταίες επιχειρήσεις που μπορούσαν να φτιάξουν έστω και μια βίδα και να κάνουν μια σχετική εξαγωγή προϊόντων, έρχονται ξαφνικά να γίνουν υπέρμαχοι της ελεύθερης αγοράς και να κατηγορήσουν το μη παραγωγικό δημόσιο. Λες και τα προηγούμενα πέντε χρόνια ήταν άλλος αυτός που εκτίναξε τις ασφαλιστικές εισφορές στα ύψη και μάλιστα αναδρομικά, ξεκληρίζοντας τον κλάδο μας.

Αν οι Ευρωπαίοι δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν μια περίοδος χαλάρωσης για να ξαναστηθεί κάπως η οικονομία στα πόδια της, ο μόνος τρόπος που απομένει για ανάπτυξη εντός ευρώ είναι νομίζω ο περιορισμός του εργατικού κόστους σε εξευτελιστικά επίπεδα προκειμένου να προκύψουν επενδύσεις. Όσοι επιμένουν στο "μέσα στο ευρώ με κάθε κόστος" καλό θα είναι να το έχουν αυτό κατά νου. Πιστεύω ότι ο μόνος τρόπος είναι να υπάρξει μια περίοδος χαλάρωσης και έχω την εντύπωση με το μικρό μου το μυαλό ότι εκεί παίζεται το παιχνίδι. Ελπίζω ότι και οι έξω θα καταλάβουν σύντομα ότι είναι μονόδρομος αυτή η διαδικασία για το καλό όλων και όχι μόνο το δικό μας. Κάθε τρείς και λίγο βγαίνουν και λένε ότι έχουν θωρακίσει την Ευρωζώνη, αν το πούνε μερικές ακόμα μπορεί και να το πιστέψουν. Την είδαμε και σήμερα την προκοπή τους.

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδιανόητο κάποιος Ε.Ε. να στηρίζει "αριστερές" πρακτικές που θέλουν άκρατη φορολόγηση των επιχειρήσεων, διορισμό πελατών στην ΕΡΤ (το ΕΡΤ3 δεν λειτουργεί καν τα Σ/Κ μου είπαν) και διαιωνίσει του κτήνους που λέγεται δημόσιο... 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.