Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε όπου μπορούμε (ΕΥΕΠΕΝ, ΥΠΕΚΑ, ...) απαιτώντας να ξανανοίξει άμεσα το buildingcert για όλους.

  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Επικοινώνησα την Παρασκευή και εχτές με ΕΥΕΠΕΝ και μου απάντησαν πως περιμένουν να ψηφιστεί η τροπολογία χωρίς να γνωρίζουν συγκεκριμένη ημερομηνία. Επίσης έστειλα και email χωρίς καμία απάντηση μέχρι τώρα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση η τροπολογία να πέσει θύμα των πολιτικών εξελίξεων. Δύσκολο μέχρι και τη Τετάρτη να ψηφιστεί κάτι από αυτά και επίσης ο αρμόδιος υπουργός (Λαφαζάνης) δεν έχουμε καταλάβει αν είναι ακόμα στη κυβέρνηση  :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την ΕΥΕΠΕΝ δεν μου απάντησαν και εμένα στα αλεπάλληλα email που στέλνω. Παρά το μεγάλο φόρτο εργασίας θα προσπαθήσω να πάω μεθαύριο Πέμπτη στην ΕΥΕΠΕΝ να ξαναδιαμαρτυρυθώ εντόνως, να μάθω τι έχουν στο μυαλό τους και να απαιτήσω να ανοίξει το buildingcert για όλους αφού η παράταση έχει ήδη εξαγγελθεί από τον αρμόδιο υπουργό.

 

Θα ενημερώσω λοιπόν μεθαύριο το μεσημέρι προς απόγευμα.

Edited by ΒΑΣΙΛΗΣ Κ.
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

... Παρά το μεγάλο φόρτο εργασίας θα προσπαθήσω να πάω μεθαύριο Πέμπτη στην ΕΥΕΠΕΝ να ξαναδιαμαρτυρυθώ εντόνως, ...

Βασίλη με τον χαμό που υπάρχει αυτές τις μέρες μη πας.

Δεν θα ξέρει και ο κάθε υπουργός αν θα είναι στη θέση του την Πέμπτη ή και όλα αυτά τα οποία συμβαίνουν στη χώρα.

Εύλογα εσύ (και πολλοί φυσικά) αγωνιά με το θέμα των ΠΕΑ αλλά στοίχημα ότι με όλα όσα συμβαίνουν και μόνο που θα το πεις θα πουν μα τι λέει αυτός? Εδώ ο κόσμος χάνετε και οι μηχανικοί με τα ΠΕΑ τους.

Φιλική συμβουλή φυσικά αυτό και όχι κριτική. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να αισθανθούν την πίεση από πολλούς Μηχανικούς στην ΕΥΕΠΕΝ και να την μεταφέρουν στους αρμόδιους από πάνω τους. Πιστεύω ότι αν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί τους πιέζαμε μέσω τηλεφώνου, email και με τη φυσική μας παρουσία εκεί, το buildingcert θα είχε ήδη ανοίξει.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να αισθανθούν την πίεση από πολλούς Μηχανικούς στην ΕΥΕΠΕΝ και να την μεταφέρουν στους αρμόδιους από πάνω τους. Πιστεύω ότι αν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί τους πιέζαμε μέσω τηλεφώνου, email και με τη φυσική μας παρουσία εκεί, το buildingcert θα είχε ήδη ανοίξει.

Δεν μπορούμε να χτυπάμε το σαμάρι, για ν' ακούσει το γαϊδούρι, διότι οι υπηρεσίες εκτελούν εντολές. Η όποια πίεση πρέπει να γίνεται από τους άμεσα ενδιαφερόμενους (και ψηφοφόρους) προς τους κυβερνώντες. Αν όμως οι αρμόδιοι είναι εκτός (επαγγελματικής) πραγματικότητας, μπορεί να σκοτώσεις το γαϊδούρι από το πολύ χτύπημα, κι αυτό να μην έχει αντιληφθεί τίποτε...   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να αισθανθούν την πίεση από πολλούς Μηχανικούς στην ΕΥΕΠΕΝ και να την μεταφέρουν στους αρμόδιους από πάνω τους. Πιστεύω ότι αν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί τους πιέζαμε μέσω τηλεφώνου, email και με τη φυσική μας παρουσία εκεί, το buildingcert θα είχε ήδη ανοίξει.

Τα ενεργειακα που απαιτούνται αυτες τις μερες λογω πολιτικων συνθηκών ειναι ελάχιστα. Αντε να γινει καμια αγοροπωλησία  κι αυτη με το ζόρι.Στην ΕΥEΠΕΝ που θα πάς μπορεις να βρεις τα τηλέφωνα καποιων μονίμων ενεργειακων και να συνεργαστεις μαζι τους  αν κατι επείγει πραγματικα...Να ξερεις οτι οι συμβολαιογραφοι, αν καιγονται να κανουν συμβολαιο, ξερουν πολυ καλα οτι πιστοποιητικα μπορουν να εκδοθουν ανεξαρτητα αν το συστημα εχει κλεισει για τους περισσοτερους απο μας οποτε θα βρουν τον τροπο να το επικοινωνησουν με τον πελατη τους ανεξαρτητα με το τι θα του χουμε πει εμεις για την καθυστέρηση μας.........

Οπως εχουν αναφερει πολλοι συναδερφοι και φιλοι νομικοι  παραπάνω, το buildingcert δεν θ ανοιξει απο μονο του παρα μονο με φεκ ή με υπογραφή Λαφαζανη .Διαλεγεις και παιρνεις....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να αισθανθούν την πίεση από πολλούς Μηχανικούς στην ΕΥΕΠΕΝ και να την μεταφέρουν στους αρμόδιους από πάνω τους. Πιστεύω ότι αν όλοι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί τους πιέζαμε μέσω τηλεφώνου, email και με τη φυσική μας παρουσία εκεί, το buildingcert θα είχε ήδη ανοίξει.

 

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος υπάλληλος που θα διακινδυνεύσει τη θέση του στην ΕΥΕΠΕΝ κάνοντας κάτι παράνομο, μόνο και μόνο επειδή θα "αισθανθεί πίεση από πολλούς μηχανικούς".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.