Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Αν ειχαν δουλεψει εστω και 5-6 χρονια ολοι οι μηχανικοι της κυβερνησης, ισως "κατι μπορουσε να γινει".
 

 

έκανα αίτηση πριν λίγο

αρ.πρωτ  6000+  

 

ούτε 15000 δεν θα φτάσουμε

 

 

Θεωρω οτι θα ειναι πολλες οι αιτησεις.

Πρωτη βδομαδα ανοιξε η εφαρμογη.

Μεγαλο βεβαια αγκαθι ειναι η μη οφειλη ή η ρυθμιση των οφειλων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ τοχα πει και σε άλλο σημείο

 

οι ελ.επ  που καιγόμαστε ούτε το 20% του τεε δεν είμαστε από τους 107,00 του συνόλου

 

οι πριν 93 λίγοι θα κάνουν αίτηση....εδώ τους αφαίρεσαν και την επικουρική όσοι το 2007 ήταν 50 και άνω

πολλοί που είναι της τελευταίας 5ετιας και είναι κατηγ  1 δεν θα κάνουν αίτηση

αν υπολογίσεις  δ.υ - μισθωτούς μηχανικούς που δεν θα κάνουν αίτηση

αν προσθέσεις τερρυ  όπως πολύ σωστά λες και το ΑΓΚΑΘΙ της ρύθμισης ή της μη οφειλής

 

το δυναμικό όσων Μένουν να κάνουν αίτηση θεωρώ ότι έχει οροφή 15,000- 20,000

 

 

υγ  θα βγει και κανα τροικανός δημοσιογράφος και θα πει  ούτε το 15% των μηχανικών δεν μπήκαν στη ρύθμιση.....ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ δεν έπιασε τους μηχανικούς.... 8-)

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες κουβεντιαζα με μια συναδελφο η οποια δουλευει με μπλοκακι, με αρκετα καλο μισθο και εχει τη δυνατοτητα να πληρωνει τις εισφορες της.

Ηταν επιφυλακτικη ως προς τις μειωμενες εισφορες διοτι δεν ηξερε τις μελλοντικες συνεπειες!!!!!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν ξερουμε στο μελλον που θα ειμαστε, απο που θα παιρνουμε συνταξη και, το βασικοτερο, αν θα παιρνουμε συνταξη και καποιοι ενδιαφερονται να μαθουν, στην Ελλαδα του σημερα, ποσο θα επηρεασουν κατοπιν 30ετιας οι μειωμενες εισφορες του τωρα...

Δεν εχω λογια...

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει όταν είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ για να κάνω τα χαρτιά ενός φίλου που ήταν φαντάρος που είχαν έρθει δυο κοπέλες και ρωτούσαν τον υπάλληλο πως θα επηρεαστεί η χρονολογία της συνταξιοδότησης τους αν έκαναν την εγγραφή εκείνη την στιγμή (προς το τέλος του χρόνου) ή στην αρχή του επόμενου.

Ειδικά την εποχή εκείνη που έπεφταν χρυσές λίρες από τον ουρανό μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.

Πάντως την αίτηση μου την έκανα στις 4 Αυγούστου και είχα ΑΠ περίπου 1700.

Edited by agios
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως υπάρχει ταβάνι στον αριθμό των αιτούντων για υπαγωγή, λόγω μη ρυθμισμένων οφειλών...

 

πάντως, όποιος πιστεύει ότι οι κάτω των 50 θα πάρουμε σύνταξη η οποία θα κριθεί και από αυτή την διετία... μάλλον είναι πολύ αισιόδοξος..... 8-)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά αν με άφηναν με  ασφάλεια υγείας και ασφάλειας σύνταξης σε ιδιωτικό φορέα να μην πληρώνω ΤΙΠΟΤΑ σε ΤΣΜΕΔΕ

την είχα κάνει ΧΘΕΣ...

 

 

ο κλάδος υγείας του ΤΣΜΕΔΕ μου κοστίζει περισσότερα από ένα φουλ πακέτο υγείας μέχρι και με ελικόπτερο σε ιδιωτική ΣΟΒΑΡΗ

για σύνταξη  το κράτος μας έχει αποδείξει ότι δεν είναι ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟ το σύστημα αλλά Ο.Κ  Ο.Κ  ότι κάτσει όπου κάτσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη αυτη ειναι και ενα θεμα να μετρηθουμε που βαδίζουμε. Αν λοιπόν εχουμε κάπου 6-7Κ αιτήσεων αυτοι που εχουν το προβλημα η έστω κάποιο προβλημα καταβολής εισφορών ειναι παρα πολυ λίγοι σε σχεση με το σύνολο. Οποτε τσάμπα οι κλαψες και οι φωνές περί μείωσης εισφορών μιας και οι περισσότεροι μια χαρά τα πανε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στην ρύθμιση δεν θα μπούνε όσοι έχουν πρόβλημα αλλά όσοι έχουν πρόβλημα και μπορούν να ανταπεξέλθουν στην μελλοντική καταβολή της ασφάλισης....

Οπότε το ποιοι θα μπούνε δεν δείχνει τον αριθμό όσων έχουν πρόβλημα.....

Αυτό το δείχνει ο αριθμός αυτών που χρωστάνε.....

Edited by Faethon11
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.