Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Αφού το ΤΣΜΕΔΕ σου το πληρώνει η εταιρεία, γιατί να θέλεις να υπαχθείς σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία?

 

Για να έχω περισσότερες καθαρές απολαβές μιας και το μικτό μου εισόδημα είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Αν είσαι μηχανικός και πληρώνεσαι σαν μισθωτός από την εταιρεία σου (πληρώνει η εταιρεία το ΤΣΜΕΔΕ), μπορείς να υπαχθείς σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία?

 

Έχω και μπλοκάκι, αλλά δεν πληρώνω μόνος μου τις εισφορές.

 

Ευχαριστώ.

 

Η υπαγωγή σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία αφορά μόνο ελ. επαγγελματίες. Εάν είσαι μισθωτός (η εταιρεία σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ), τότε είναι άνευ περιεχομένου η συζήτηση περί ασφαλιστικών κατηγοριών, αφού οι ασφαλιστικές σου κρατήσεις προκύπτουν ως ποσοστό % επί του μισθού. Εάν είσαι 'οιωνεί μισθωτός', με μπλοκάκι δηλαδή, τότε μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστική κατηγορία κανονικά.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να επιλέξεις την ασφαλιστική κατηγορία για την ειδική προσαύξηση, είτε είσαι μισθωτός, είτε ελ. επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκα απο το τοπικο ΤΣΜΕΔΕ οτι οι ανω 5ετιας για την 1η Κατηγορια θα πληρωσουν 1576Ε (και κατι ψιλα).

Απλα προς επιβεβαιωση οσων κουβεντιαζουμε τοσο καιρο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειναι 1576Ε (και κατι ψιλα) + Ειδικη Προσαυξηση.

Τσεκαρε τους Πινακες που εχει ανεβασει καποιος συναδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι το email που με ειδοποιεί ότι η αίτηση έγινε αποδεκτή ήρθε σήμερα, μόλις 6 μέρες μετά την αποδοχή!!!

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ .
Απευθυνθείτε στο Ταμείο για τη διευθέτηση τυχόν σφάλματος.

 

Υγ: Καμία ενημέρωση δεν ήρθε στο email. Μπήκα στο σύστημα και το είδα...

Link to comment
Share on other sites

οχι φυσικα, θεωρητικα στις 30/8 οταν θα εκδωσεις ηλεκτρονικα το ειδοποιητηριο θα σου έχει το μειωμένο ποσό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.