Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

ικαρε στο ξαναλέω σε σύνολο 107.000 μηχανικών

 

οι προ 93 δεν θα μπουν

οι δ.υ ουτε για πλάκα..

όσοι δουλευουν σε δεκο Η ΑΝΤΊΣΤΟΙΧΑ οπως δεη -ευδαπ -οσκ   ΔΕΝ ΘΑ μπουν

σε οτε και σοβαρες ιδιωτικές επιχειρήσεις πάλι  ΟΧΙ

οι χομπίστες μηχανικοί δλδ που έχουν τον τίτλο και μόνο άντε και 30%

 

η οροφή είναι 25.000 αν δεν υπήρχε το αγκάθι να μην χρωστάς νασαι σε ρύθμιση και να πρέπει νασαι τυπικός από εδώ και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι μετά το 93 είναι πάνω από 40000.

 

ΕΕ μηχανικοί είναι γυρω στο 50% και γυρω στο 25% είναι με υπαλληλική σχέση. Από το 50%, το 35% είναι αυτοαπασχολούμενοι και το άλλο 15% είναι επιχειρηματίες.

 

Στοιχεία του 2007....

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που θα μπουν είναι αυτοί που τα "καταφέρνουν" έως σήμερα (είτε χωρίς οφειλές, είτε με ρυθμισμένες οφειλές), και δεν θέλουν να χρωστάνε στο μέλλον ως Ε.Ε....

Αν θα τα καταφέρουν στο μέλλον θα δείξει.....

Edited by astrah
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αυτοί που θα μπουν είναι αυτοί που τα "καταφέρνουν" έως σήμερα (είτε χωρίς οφειλές, είτε με ρυθμισμένες οφειλές), και δεν θέλουν να χρωστάνε στο μέλλον ως Ε.Ε....

Αν θα τα καταφέρουν στο μέλλον θα δείξει.....

 

Αυτη ειναι η σωστη απαντηση. Στη ρυθμιση μπαινουν οσοι κουτσα στραβα εχουν ανταποκριθει εστω και με το ζορι στις ασφαλιστικες εισφορες τους ως σημερα. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θα καταφερουν εμπροθεσμα να πληρωσουν τα 4 επομενα εξαμηνα.

 

Προσωπικα τα τελευταια 2 εξαμηνα του ΤΣΜΕΔΕ (Α & Β του 2014), αν και ειχα τα χρηματα, τα πληρωσα με καθυστερηση 4-5 μηνων εσκεμμενα ως μοχλο πιεσης προς το κρατος να δει επιτελους το Ασφαλιστικο των Μηχανικων. Ηθελα να βοηθησω εμμεσα τα υπολοιπα παιδια με αυτο τον τροπο που δεν ειχαν χρηματα να πληρωσουν το ΤΣΜΕΔΕ οτι ειμαστε πολλοι που εχουμε προβλημα με την πληρωμη των εισφορων. Αλλα παρολο που εχουμε Πρωθυπουργο Μηχανικο δεν ειδα καμια ΣΟΒΑΡΗ ενεργεια τον τελευταιο χρονο. Παλι ευνοικο καθεστως στους προ του 1993 ασφαλισμενους, παλι διωγμος στους μετα το 1993 ασφαλισμενους.

 

Επιτελους βουτηξτε τα ΤΣΜΕΔΕ απο τους μπαμπαδες, γιατι θα καταστραφουμε ολοι σαν κλαδος. Γινεται μεγαλη ζημια απο τις ηλικες 25 - 35 ετων τουλαχιστον που επιτρεπουν στους γονεις τους με απαθεια να πληρωνουν τις εισφορες για παρτυ τους. Συμπαθεια και κατανοηση δειχνω μονο δε οσους χρειαζονται ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ή εχουν προστατευομενα τεκνα, οποτε η στηριξη απο τους γονεις ειναι αναγκαια για την υπαρξη ασφαλιστικης ενημεροτητας.

 

Επι προσωπικου, δεν εχω αποφασει αν θα πληρωσω το Α εξαμηνο του 2015, γιατι εχω νευριασει με την ολη αστεια ιστορια του 'νεου' ασφαλιστικου. Εχω μπει στη ρυθμιση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πληρωσω κιολας.

 

ΑΣΧΕΤΟ: Καλα ρε πρωθυπουργε, με το Ασφαλιστικο των Μηχανικων δεν ασχολεισαι, ως Πολιτικος Μηχανικος με το θεμα των Ευρωκωδικων που πρεπει να δωσει χρυσαφι καποιος για να τους αποκτησει, ουτε εκει θα δειξεις ευαισθησια? Ελεος πια... Ειναι ντροπη να κυκλοφορουν πειρατικες κοπιες Ευρωκωδικων δεξια και αριστερα και να μην ξερουμε αν τα κειμενα αυτα ειναι σωστα και επικαιροποιημενα. Την ιδια ωρα  βιβλια Καθηγητων που εχουν 'αντιγραψει' τους Ευρωκωδικες πουλιουνται στην αγορα παμφθηνα (απο 15 εως 70 Ευρω). Εκει δεν τιθεται θεμα για καταπατηση πνευματικων δικαιωματων του ΕΛΟΤ? Κι εδω σιγη ιχθυος κυριε Πρωθυπουργε? Αυτα ειναι τα δυο μεγαλα προβληματα των Πολιτικων Μηχανικων (Ασφαλιστικο & Ευρωκωδικες) και εχεις αποτυχει παταγωδώς. Ντροπη και μονο ντροπη.

Edited by Silent Arrow
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δε βρήκα κάτι σχετικό με τη νέα δυνατότητα που παρέχει ο παραπάνω νόμος για την επιλογή κατωτερης ασφαλιστικής κατηγορίας για 2 έτη!

 

Πως επιρεάζει τον υπολγισμό της υποτιθμένης σύνταξης που λαμβάνει κάποιος? η είναι απλά μια ελάφρυνση για πληρωμή λιγότερων ασφαλιστικών εισφορών για 2 έτη? Θα μου έκανε εντύπωση μεσα σε ολο αυτό που ζουμε

Link to comment
Share on other sites

πηγα την περασμενη εβδομαδα στο τσμεδε και επιβεβαιωσα τα 2075 για πανω απο 10ετια για τους ανω των 35.

Μετα εκανα το λαθος και ανεβηκα στην "ασφαλιση" να ρωτησω τι επιπτωσεις θα χει αυτος που θα κατεβει κατηγορια σε σχεση μ αυτον που θα πληρωσει κανονικα.Μου ειπαν οτι δεν ξερουν γιατι δεν εχουν στα χερια τους ακομη καποια εγκυκλιο που να το καθοριζει....Οταν την ζορισα λιγο λεγοντας της οτι η απαντηση της μου προκαλει ανασφαλεια μου ειπε: "δεν σας υποχρεωνει κανενας να κατεβειτε κατηγορια...ειναι δικη σας επιλογη".....

 

εκανε και ζεστη....επελεξα να παω στη θαλασσα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδη που είμαι από μαρτιο του 2005 ασφαλισμένος κ παρα καποιους μήνες 35 θα πληρώσω 2075; κανονικά αφού μιλαμε για Α εξάμηνο του 2015 εισφορές εγω που είμαι από 03/2005 ασφαλισμένος πέφτω στη μέση. Τελοσπάντων.. το τσμεδε μας εγινε εφιάλτης. Κατάντια..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν στα χερια τους ακομη καποια εγκυκλιο που να το καθοριζει....

  

 

και εγκύκλιο να είχαν... δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα η απάντηση... 'Οτ-αν έρθει μετά από 20-30-40 χρόνια η ώρα μας για σύνταξη είμαι απολύτως βέβαιος ότι ο τρόπος καθορισμού της σύνταξης θα έχει αλλάξει 500 φορές....

 

Άλλωστε, αν στο μέλλον κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα,  μπορεί να ανέβει στις προαιρετικές κατηγορίες.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.