Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Στην προηγούμενη παράταση ανανέωσαν το e-tsmede να δίνει την επεκτεταμένη ενημερότητα μερικές ημέρες μετά τη λήξη της προηγούμενης. Αλλιώς μπορείς στο τσμεδε ανά πάσα στιγμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ απο τον 6/2010 αλλά στα 36 άρα χωρίς ειδική προσαύξηση και άνω πενταετίας. Μια φίλη έκανε επιλογή 1 ασφαλιστικής κατηγορίας απο 2 που ήταν και χωρίς ειδική προσαύξηση και μετά την αποδοχή της αίτησης της την ενημέρωσαν απο τα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ στην θεσσαλονίκη ότι οι εισφορές της είναι γύρω στα 1576Ε.

 

Σήμερα το πρωί ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ  και με ενημέρωσαν πως η εξοικονόμηση χρημάτων απο την 2 κατηγορία στην 1 θα έχει μια ελάφρυνση μόνο στην ΚΣ (170,53 β ασφαλιστική κατηγορία - 138,67 α ασφαλιστικη κατηγορία ΚΣ = 31,86/ΜΉΝΑ Χ 6 ΜΗΝΕΣ = 191,16Ε/ ΕΞΑΜΗΝΟ!!!!.

Δηλαδή:

α) KΣ 138,67 (1 κατηγορία)

β)ΕΙΠΡ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΤΩ 10 ΕΤΙΑΣ

γ)Επικουρική Ασφ. 51,16 (2 κατηγορία)

δ)Πρόνοια 34,11 (2 κατηγορία)

ε)Υγεία 54,99 (2 κατηγορία)

ζ)ΟΑΕΔ 10 (2 κατηγορία)

Σύνολο: 288,93 x 6 μήνες = 1733,58

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑ 1576Ε/ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΩΣ ΠΡΟΚΎΠΤΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ!

Edited by paaanaaagiotis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι μηχανικός ΤΣΜΕΔΕ απο τον 6/2010 αλλά στα 36 άρα χωρίς ειδική προσαύξηση και άνω πενταετίας. Μια φίλη έκανε επιλογή 1 ασφαλιστικής κατηγορίας απο 2 που ήταν και χωρίς ειδική προσαύξηση και μετά την αποδοχή της αίτησης της την ενημέρωσαν απο τα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ στην θεσσαλονίκη ότι οι εισφορές της είναι γύρω στα 1576Ε.

 

Σήμερα το πρωί ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ  και με ενημέρωσαν πως η εξοικονόμηση χρημάτων απο την 2 κατηγορία στην 1 θα έχει μια ελάφρυνση μόνο στην ΚΣ (170,53 β ασφαλιστική κατηγορία - 138,67 α ασφαλιστικη κατηγορία ΚΣ = 31,86/ΜΉΝΑ Χ 6 ΜΗΝΕΣ = 191,16Ε/ ΕΞΑΜΗΝΟ!!!!.

Δηλαδή:

α) KΣ 138,67 (1 κατηγορία)

β)ΕΙΠΡ ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΤΩ 10ΕΤΙΑΣ

γ)Επικουρική Ασφ. 51,16 (2 κατηγορία)

δ)Πρόνοια 34,11 (2 κατηγορία)

ε)Υγεία 54,99 (2 κατηγορία)

ζ)ΟΑΕΔ 10 (2 κατηγορία)

Σύνολο: 288,93 x 6 μήνες = 1733,58

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑ 1576Ε/ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΩΣ ΠΡΟΚΎΠΤΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ!

Edited by paaanaaagiotis
Link to comment
Share on other sites

Και στη Θεσσαλονίκη ΤΣΜΕΔΕ είναι και όχι ΤΣΕΜΕΔΕ.

 

Γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους γιατί λένε άλλα στη Θεσσαλονίκη και άλλα εκεί που ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου.

 

Δεν χρειάζεται να ρωτάς το ίδιο πράγμα σε πολλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ και η συνάδερφός ρωτήσαμε στην  θεσσαλονίκη! Το αποτέλεσμα 2 διαφορετικές απαντήσεις.

Edited by paaanaaagiotis
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αιτηση για μεταφορα σε χαμηλοτερη κατηγορια, δεν κατεβαινεις μονο σε Κυρια Συνταξη αλλα στα παντα.

Η μοναδικη περιπτωση να διατηρησεις διαφορετικες κατηγοριες ειναι λογω ειδικης προσαυξησης.

Αν δεν εχεις η αν εχεις και επιλεξεις ιδια κατηγορια, τοτε παντου πας 1η και οι υπολογισμοι σου δινουν τα 1.576€ εξαμηνιαιως

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό γνώριζα...η κοπέλα στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ μπαίνοντας τερμα αριστερά  στον 1 'οροφο μου διευκρίνησε πως η αλλαγή αφορά μόνο την ΚΣ και όχι τις λοιπές κατηγορίες! Τι να πώ την ρώτησα ξανά κ ξανά...γι' αυτό ανάρτησα αυτό το πόστ.... Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση θα ξαναρωτήσω.

Edited by paaanaaagiotis
Link to comment
Share on other sites

Την κοπελα πες την να παει να ενημερωθει πρωτα και υστερα να διασπειρει ανακριβεις ειδησεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.