Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Διαθέσιμη η εφαρμογή για υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία


Engineer

Recommended Posts

Παίδες, ειναι για 2 μόνο έτη και αφορά αν θελουμε αναδρομικά το 2015 και το 2016 σωστά;

 

Οχι πχ 2016 και 2017 (δηλ. 2 ημερολογιακά έτη).

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορει καποιος να κανει μια προβλεψη για την μειωση συνταξης για καποιον που απο 3η κατηγορια κανει αιτηση για να παει 1η κατηγορια?  (και στην κυρια συνταξη και στην ειδικη προσαυξηση)

Μιλαμε για μειωση της ταξεως του 10-20% ή του 50-60%?

 

2) Γιατι η μειωση των εισφορων θα ισχυσει για 2 μονο χρονια? (εως 31.12.2016)

Απο 1.1.2017, θεωρητικα, θα επανελθουν ολοι στην καταγορια που ηταν πριν κανουν αιτηση?

 

3) Η πτωση κατηγοριας θα επηρεασει την ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη?

Για παραδειγμα, θα αυξηθει η συμμετοχη στην αγορα φαρμακων?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν ξέρω πόση θα είναι η μείωση της σύνταξης με την αλλαγή της ασφ. κατηγορίας από 3η σε 1η για τη χρον. περίοδο 2015-2016, αλλά ακόμα και το ποσοστό του 10% μου φαίνεται υπερβολικό, όταν μιλάμε για 2 χρόνια από τα 40 συνολικά (ειδικά αν είσαι στα πρώτα χρόνια της ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ).

Όπως συνηθίζουμε βέβαια να λέμε σε όλα, "θα δείξει" (μην περιμένεις απάντηση από το ΤΣΜΕΔΕ).

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

1) Αν ειναι αναλογικη η σχεση συνταξης και εισφορων, τοτε τα δυο χρονια συνεισφερουν κατα 2/40.

Αρα τριχες.

 

2)Ετσι ειναι ο Νομος.

Μετα πηγαινεις στην κατηγορια που θα ησουν κανονικα.

 

3) Ιατροφαρμακευτικα δεν αλλαζει τιποτα.

Τις ιδιες παροχες εχουν ολοι ασχετως κατηγοριας.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω τα στοιχεια που μου ζηταει (τα οποια ειναι ιδια με αυτα που εμφανιζει στην καρτελα, αρα ειναι σωστα περασμενα στα μητρωα) αλλα παρολαυτα μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι δεν βρισκει μελος με τα συγκεκριμενα στοιχεια, παρακαλω επικοινωνηστε κτλ κτλ...

 

Εχει κανεις ιδεα τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα κ εγώ. Αναγκάστηκα κ πήγα τσμεδε. Δεν είχαν τον αφμ περασμένο μου είπαν ενώ στην ιστοσελίδα εμφανίζονταν κανονικά. Τελοσπάντων αφου πήγα ήταν υπόθεση 5 λεπτών εκεί. Στη συνέχεια όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να κάνω αίτηση ωστε να εχω και το 2015 χαμηλοτερη κατηγορια μέχρι πότε είναι η προθεσμία υποβολής?

δίοτι απο την σελίδα τους ΤΣΜΕΔΕ απο την σχετική ανακοίνωση δεν εβγαλα ακρη. καποιος μου ειπε μέχρι τέλος Αυγούστου ειναι η προθεσμία.

 

 

2. Για την άσκηση του δικαιώματος υποβάλλεται σχετική αίτηση από τους ενδιαφερόμενους, ενώ η υπαγωγή στην επιλεγείσα κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αρχίζει από την πρώτη του επομένου έτους εντός του οποίου υποβλήθηκε η αίτηση. Συνεπώς, για αιτήσεις που υποβάλλονται μέχρι 31/12/2015 η κατάταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία θα γίνει από 1/1/2016 και θα ισχύει μέχρι 31/12/2016.
Κατ’ εξαίρεση, οι ασφαλισμένοι που επιθυμούν να υπαχθούν σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αναδρομικά από 1/1/2015 θα υποβάλλουν σχετική αίτηση εντός του 2015. Σε περίπτωση που οι ασφαλισμένοι επιλέξουν την αναδρομική τους υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από 1/1/2015, έχουν όμως καταβάλλει ήδη ασφαλιστικές εισφορές υπολογιζόμενες επί της υποχρεωτικής ασφαλιστικής κατηγορίας, οι Υπηρεσίες των Τομέων θα προχωρούν σε συμψηφισμό της προκύπτουσας διαφοράς με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να κάνω αίτηση ωστε να εχω και το 2015 χαμηλοτερη κατηγορια μέχρι πότε είναι η προθεσμία υποβολής?

δίοτι απο την σελίδα τους ΤΣΜΕΔΕ απο την σχετική ανακοίνωση δεν εβγαλα ακρη. καποιος μου ειπε μέχρι τέλος Αυγούστου ειναι η προθεσμία. Επικοινωνησα με το τσμεδε και μου ειπαν δεν ξερουν κατι για τέλος αυγούστου αλλα για εντός του 2015. Υπάρχει και κάποιο χρονικό όριο μέχρι πότε πρέπει να έχει πληρωθεί το 2014 για ν α κάνεις αίτηση? <---το χρωστάω

 

 

2. Για την άσκηση του δικαιώματος υποβάλλεται σχετική αίτηση από τους ενδιαφερόμενους, ενώ η υπαγωγή στην επιλεγείσα κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αρχίζει από την πρώτη του επομένου έτους εντός του οποίου υποβλήθηκε η αίτηση. Συνεπώς, για αιτήσεις που υποβάλλονται μέχρι 31/12/2015 η κατάταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία θα γίνει από 1/1/2016 και θα ισχύει μέχρι 31/12/2016.
Κατ’ εξαίρεση, οι ασφαλισμένοι που επιθυμούν να υπαχθούν σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αναδρομικά από 1/1/2015 θα υποβάλλουν σχετική αίτηση εντός του 2015. Σε περίπτωση που οι ασφαλισμένοι επιλέξουν την αναδρομική τους υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από 1/1/2015, έχουν όμως καταβάλλει ήδη ασφαλιστικές εισφορές υπολογιζόμενες επί της υποχρεωτικής ασφαλιστικής κατηγορίας, οι Υπηρεσίες των Τομέων θα προχωρούν σε συμψηφισμό της προκύπτουσας διαφοράς με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

www.tsmede.gr/Portals/0/Anakoinoseis/%CE%A91%CE%A16465%CE%981%CE%A9-%CE%A1%CE%9C%CE%9A.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να κάνω αίτηση ωστε να εχω και το 2015 χαμηλοτερη κατηγορια μέχρι πότε είναι η προθεσμία υποβολής?

δίοτι απο την σελίδα τους ΤΣΜΕΔΕ απο την σχετική ανακοίνωση δεν εβγαλα ακρη. καποιος μου ειπε μέχρι τέλος Αυγούστου ειναι η προθεσμία. Επικοινωνησα με το τσμεδε και μου ειπαν δεν ξερουν κατι για τέλος αυγούστου αλλα για εντός του 2015. Υπάρχει και κάποιο χρονικό όριο μέχρι πότε πρέπει να έχει πληρωθεί το 2014 για ν α κάνεις αίτηση? <---το χρωστάω

 

 

2. Για την άσκηση του δικαιώματος υποβάλλεται σχετική αίτηση από τους ενδιαφερόμενους, ενώ η υπαγωγή στην επιλεγείσα κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αρχίζει από την πρώτη του επομένου έτους εντός του οποίου υποβλήθηκε η αίτηση. Συνεπώς, για αιτήσεις που υποβάλλονται μέχρι 31/12/2015 η κατάταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία θα γίνει από 1/1/2016 και θα ισχύει μέχρι 31/12/2016.

Κατ’ εξαίρεση, οι ασφαλισμένοι που επιθυμούν να υπαχθούν σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία αναδρομικά από 1/1/2015 θα υποβάλλουν σχετική αίτηση εντός του 2015. Σε περίπτωση που οι ασφαλισμένοι επιλέξουν την αναδρομική τους υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία από 1/1/2015, έχουν όμως καταβάλλει ήδη ασφαλιστικές εισφορές υπολογιζόμενες επί της υποχρεωτικής ασφαλιστικής κατηγορίας, οι Υπηρεσίες των Τομέων θα προχωρούν σε συμψηφισμό της προκύπτουσας διαφοράς με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές.

www.tsmede.gr/Portals/0/Anakoinoseis/%CE%A91%CE%A16465%CE%981%CE%A9-%CE%A1%CE%9C%CE%9A.pdf

 

Αν χρωστάς το Β΄εξάμηνο του 2014 και δεν το έχεις βάλει σε ρύθμιση τότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για να κατέβεις ασφαλιστική κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.