Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος τρόπος κατάθεσης αμοιβής μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι, μολις μου συνεβη το παρακατω απιθανο.

 

Ιδιοκτητης μου εχει ηδη μεταφερει στον ειδικο λογαριασμο της Εθνικης το ποσον της αμοιβής (λιγο πιο πανω απο το επιτρεπτο οριο αναληψης 500Ε).

 

Πηγαινω στην Εθνικη και τους λεω να κανουν αναληψη απο τον λογαριασσμο μου και καταθεση με το ειδικο εντυπο της εντολης πληρωμης.

 

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΟ .....ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Ειπα και γω η δολια "αν σας φερω τωρα το ποσόν σπαρταριστο, και το καταθέσω, γινεται;".
Και μου απαντησαν ΟΧΙ, απο δω και στο εξης θα πρεπει με την φυσικη παρουσια του ιδιοκτητη να γινεται η καταθεση αμοιβης, ...και οχι τα λεφτα απο το "σεντουκι" αλλα απο λογαριασμο τραπεζης, ανεξαρτητα ποσου.

ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχει καταργηθει η καταθεση αμοιβης μηχανικου στην Εθνικη. Υπαρχει και ΦΕΚ. Ψαξτο.

 

Η πολεοδομια ζηταει απλα το ιδιωτιοκ συμφωνητικο, θεωρημενο με το γνησιο απο τον ιδιοκτητη.

 

Αυτο που περιγραφεις παντως, δεν τον εχω ξανακουσει..

Link to comment
Share on other sites

Τι κόλπο είναι αυτό πάλι, δηλ. αν πάει ο ιδιοκτήτης με το έντυπο πληρωμής και τα λεφτά στο χέρι πάλι θα του ζητήσουν από λογ/σμο τραπέζης να μπούνε τα χρήματα;

 

salpi: Η εδώ Υδομ ζητάει στον έλεγχο των αμοιβών κατάθεση κανονικά με την εντολή πληρωμής, άντε βγάλε άκρη.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομια ζηταει απλα το ιδιωτιοκ συμφωνητικο, θεωρημενο με το γνησιο απο τον ιδιοκτητη.

 

 

 

Αντε να το ξαναγραψω.

Η ΥΔΟΜ δεν εχει καμια δουλεια να ζηταει ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφωνητικο.

Επισης ο μηχανικος δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να προσκομισει το ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφωνητικο.

Τελος, το γνησιο της υπογραφης, εξασφαλιζει μονο τα συμβαλλομενους και κανενας αλλος δεν εχει το δικαιωμα να το ζηταει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ καλα τα λες. Θες να ρθεις μαζι μου να τα πεις και στους υπαλληλους που ελεγχουν φορολογικα σε Αργυρουπολη και Πειραια?

 

Ετσι φωνακλη σε θελω ομως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καμια φωνη.

Δικιο εχεις, αδικο εχουν.

Τελος.

 

Τουλαχιστον στην εδω ΥΔΟΜ με τις προσπαθειες συναδελφων, συμμορφώθηκαν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να ξέρεις οτι αυτό που θέλησες να κάνεις είναι λάθος και σε εκθέτει φορολογικά. Γιατί τελικά θα φαινόταν οτι ο εργοδότης σου κατέθεσε τα χρήματα δυο φορές!!!!

Σταμάτα να ασχολείσαι, είσαι καλυμμένος με την μεταφορά που σου έχει κάνει ο πελάτης, αρκεί αυτή να αντιστοιχεί στο ακριβές ποσό που αναγράφεται στο συμφωνητικό.

Προφανώς και δεν γίνεται να σηκώσεις 500€ και να τα καταθέσεις πάλι, γιατί το όριο ανάληψης είναι 420€, ανεξάρτητα αν τα παίρνεις από το ταμείο και φεύγεις ή τα καταθέτεις ξανά. Γιατί στην πραγματικότητα εσύ τα παίρνεις και ο πελάτης τα καταθέτει (στα χαρτιά) οπότε αυτό που ζήτησες δεν γίνεται.

Κατάθεση για λογαριασμό τρίτου  έκανα την Τρίτη. Μια χαρά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να το ξαναγραψω.

Η ΥΔΟΜ δεν εχει καμια δουλεια να ζηταει ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφωνητικο.

Επισης ο μηχανικος δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να προσκομισει το ΙΔΙΩΤΙΚΟ συμφωνητικο.

Τελος, το γνησιο της υπογραφης, εξασφαλιζει μονο τα συμβαλλομενους και κανενας αλλος δεν εχει το δικαιωμα να το ζηταει.

 

τις ιδιες ****κίες και σε ΥΔΟΜ θεσ/νίκης. Το κορυφαίο είναι πως πλέον (παρόλο που πάντα προβλεπόταν) ζητάνε ασφαλιστική-επιμελητηριο-ενημερότητες, το εντυπο για το ΦΕΜ που βγάζει το ταξις (3 ημέρες μετά, που'ναι το ιδιο πραγμα στη πράξη) και προχτές ζήτησαν...πινάκιο αμοιβής. Γελάει ο κόσμος.

 

Ευτυχώς δε πατάω ποτέ και ασχολούνται μονο οι συνάδελφοι που τρέχουν το φάκελο γιατι θα σιχτιριζόμουν με όλους τους υπαλλήλους...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε dummy κατ αρχην απαντωντας και σε προηγουμενα posts αναφερω οτι

1ον το τριπλοτυπο το ζηταει η πολεοδομια για να εκδωσει την αδεια κατεδαφισης

2ον το συμφωνητικο το ζητανε για να δουν οτι το ποσον φεμ ειναι το ορθο. Θα μου πεις δεν ειναι αρμοδιοτητα δικη τους . Συμφωνω απολυτα

3ον αυτα που μου ειπαν στην τραπεζα εφαρμοστηκαν για πρωτη φορα χτες 4/9/2015 και δεν γνωριζαν αλλες λεπτομερειες, και ηταν και αργα το μεσημερι. Εξου και μου ζητησαν να παω την δευτερα με ρευστο, για να τσεκαρουμε αν το συστημα αποδεχεται την καταθεση και δεν κλωτσαει.

4ον δεν ξερω αν πραγματι ειναι οπως λενε στην τραπεζα απο εδω και περα, τοτε και καποιες καταθεσεις παραβολου αυθαιρετων που μπορουςαμε να κανουμε με ebanking, διευκολυνοντας τον ιδιοκτητη, απο δικο μας λογαριασμο, δεν θα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

4ον δεν ξερω αν πραγματι ειναι οπως λενε στην τραπεζα απο εδω και περα, τοτε και καποιες καταθεσεις παραβολου αυθαιρετων που μπορουςαμε να κανουμε με ebanking, διευκολυνοντας τον ιδιοκτητη, απο δικο μας λογαριασμο, δεν θα γινεται.

 

 

 

Αυτο κατα 99.99% γινεται.

Δεν υπαρχει προβλημα.

Εχεις εντολη πληρωμης και κωδικο πληρωμης.

Αρα κανεις απο οποιον, λογαριασμο θες την πληρωμη.

 

 

Και μου απαντησαν ΟΧΙ, απο δω και στο εξης θα πρεπει με την φυσικη παρουσια του ιδιοκτητη να γινεται η καταθεση αμοιβης, ...και οχι τα λεφτα απο το "σεντουκι" αλλα απο λογαριασμο τραπεζης, ανεξαρτητα ποσου.

 

 

1ον Θεωρητικα με τη φυσικη παρουσια του ιδιοκτητη γινοταν και μεχρι τωρα η κατατεθεση, αφου στο ονομα του καταθετη ηταν ο ιδιοκτητης. Αν θελουν να "σφιξουν τα λουρια", κακο του κεφαλιου του.

2ον Αυτο που ειπε για χρηματα απο λογαριασμο και οχι απο το "σεντουκι" ειναι μια μπουρδα. "κρα" κανουν οι τραπεζες για να επιστρεωψουν τα λεφτα απο τα σεντουκια.

3ον Αν δεν εχει ο ιδιοκτητης λογαριασμο στην ΕΤΕ τι θα κανει?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.