Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος τρόπος κατάθεσης αμοιβής μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα


Recommended Posts

Επίσης, από  την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015 θα παρέχεται η δυνατότητα διενέργειας της συναλλαγής «Αμοιβές Μηχανικών» μέσω των εναλλακτικών καναλιών i-bank της Εθνικής Τράπεζας (Internet Banking)

 

Για να δούμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή από τη μια το ΤΕΕ λέει οτι η κατάθεση στην ΕΤΕ έχει καταργηθεί και από την άλλη οτι χρειάζεται ειδική πλατφόρμα για αυτό? μας δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ (ποιώντας την νήσσαν) ΔΕΝ λέει ότι η κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ,  ΔΕΝ είναι πλέον υποχρεωτική. Προφανώς γιατί έχει κάποιο όφελος.

Και συνεχίζει το βιολί του για πλατφόρμες κλπ @α@αριές

Για να δείξει πόσο ανόητους μας θεωρεί.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν κανουν νουμερα στην ΥΔΟΜ, προσκομιζετε το παραστατικο καταθεσης απο οποιαδηποτε Τραπεζα.

(μεσω web, στο ταμειο, επιταγη κτλ).

 

Αφηστε την ΕΤΕ, στον υπνο της, που θυμηθηκε τωρα την καταθεση αμοιβων μηχανικων μεσω web.

Οταν τρωγαμε ολοκληρα πρωινα για να περιμενουμε στα ταμεια της ΕΤΕ, με τους υπαλληλους που ξυνονταν, δεν εκανε τιποτα το ΤΕΕ και η ΕΤΕ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Τερρυ!!

Το ΤΕΕ -αν είναι δυνατόν- διατυμπανίζει και διαφημίζει τη δυνατότητα ηλεκτρονικής καταβολής αμοιβών, ενώ έπρεπε να ... μαλώνει εδω και 2-3 χρόνια για τη γενική κατάργηση της υποχρέωσης ύπαρξης αποδεικτικού από την ΕΤΕ, βάσει 4030 κλπ.

Το αν σε κάποιες υπηρεσίες δεν υπάρχει καμία διάθεση συνεννόησης, ή δεν πήγε κάποιος συναδελφος με πλήρη διάθεση να αντιπαρατεθεί ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ όμως για να μη μπορούν να του πουν κάτι, δε σημαίνει ότι είναι ακόμα νόμιμη η απαίτησή των υπηρεσιων για το καταθετήριο ΕΤΕ.

 

Υ.Γ. : και εμένα παντως αυτο που περιγράφουν οι συναδελφοι πιο πανω σα νταβατζιλικι μου μυρίζει όπως ήδη ειπωθηκε για να πιάσουν οφειλετες, παρά σαν νομιμη απαιτηση (ισως να επεσε καμια υπουλη Εγκυκλιος απο Υπ Οικ σε ΤτΕ και απο κει σε όλους τους τραπεζικους εισπρακτορες).

 

Επίσης ας ειμαστε λίγο επιφυλακτικοί για το τι ζητάει κάθε υπάλληλος τραπέζης αφού όλοι ξέρουμε πολλές φορές που οδηγεί συνδυασμός άγνοιας - βαρεμάρας - ισχυρογνωμοσύνης.

Οταν τους ζορίσεις και τους πεις "πάρτε στα κεντρικά", 9,5 / 10 όλα λύνονται. Ειδικά τωρα με τις δόσεις αυθαιρέτων το τί ακούω από πελάτες δεν περιγράφεται.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Στο μ#@$λο που ζουμε, πολυ φοβαμαι οτι θα εχουμε παλι τρεχαματα.

"Αφου υπαρχει και η ηλ. καταθεση στην ΕΤΕ, θελω το αποδεικτικο απο την ΕΤΕ"....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα εχθές στην Εθνική και έκανα κατάθεση για λογαριασμό του πελάτη μου με μετρητά. Δεν χρησιμοποίησα το έντυπο της εθνικής. Μια χαρά τα δέχτηκαν τα μετρητά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε που με ρώτησαν αν είμαι εγώ που κάνω την κατάθεση. Έβαλαν καταθέτη το όνομα που είπα και τέρμα.

 

την εφαρμογή στην ΕΤΕ για την κατάθεση των αμοιβών την είδε κανείς? γιατί εγώ δεν την βρίσκω...

όχι ότι θα την χρησιμοποιήσω.. ενημερωτικά ρωτάω...

Edited by Dummy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μέχρι χθες που έψαξα στο ebanking της ΕΤΕ δεν βρήκα κάτι που να αφορά αμοιβές μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

Και γω σημερα εψαξα.

Δεν υπαρχει κατι.

 

Βεβαια το λογικο θα ηταν να υπαρχει σε ολες τις τραπεζας αυτη η δυνατοτητα.

πχ απο Πειραιως σε λογαριασμο μηχανικου στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να υπάρχει ρε τερυ. σε οποιον λογαριασμο και να στα βαλει ο πελατης το ιδιο ειναι. Αρκει να φαινεται η εξοφληση του παραστατικου ηλεκτρονικα, με καταθεση, με επιταγη.

Edited by Dummy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.