Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διευκρινήσεις σχετικά με τον έλεγχο έργων & εργασιών δόμησης


Engineer

Recommended Posts

για τον θεσμό του ελεγκτή δεν συμφωνώ και εγώ γιατί ελεγκτής και ελεγχόμενος είναι ανταγωνιστές και προκύπτουν πολλά θέματα έτσι , ίσως θα μπορούσε να πάει η αμοιβή του ελέγχου πχ σε μιά νέα υπηρεσία που θα γίνει από το κράτος και να συμμετέχει με ενεργό ρόλο από κοινού με τον επιβλέποντα στην εκτέλεση της κατασκευής χωρις ιδιώτες ελεγτές (όπου σιγά σιγά θα δούμε και φαινόμενα διαφθοράς).

......

Κι εγώ δεν συμφωνώ με το θεσμό του ελεγκτή όπως είναι σήμερα. Θεωρώ εξευτελιστικό σαν επιβλέπων μηχανικός να έχω έναν άλλο συνάδελφο να με ελέγχει."Υποτίθεται"  ότι πληρώνομαι από τον ιδιοκτήτη για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. Μου έχουν τύχει ελεγκτές άψογοι σε όλα, αλλά και άλλοι που έψαχναν να βρουν κάτι για να δημιουργήσουν πρόβλημα. Μου έτυχε να πάω για ενημέρωση σχεδίων για τη μετατόπιση ενός σκαλοπατιού στον ακάλυπτο κατά ένα μέτρο....Καθυστέρηση 2 μηνών στην πολεοδομία. Οι υπάλληλοι τραβούσαν τα μαλλιά τους.

 

Έλεγχος όμως πρέπει να υπάρχει. Άλλωστε συνήθως οι αυθαιρεσίες γίνονται αφού ηλεκτροδοτηθεί μια οικοδομή με κύριο υπεύθυνο τον ιδιοκτήτη. Θα πρότεινα λοιπόν υπηρεσία ελέγχου κατασκευών η οποία θα ελέγχει τη νομιμότητα των κτιρίων ένα χρονικό διάστημα μετά την αποπεράτωση και μάλιστα επαναλαμβανόμενη.

 

Και κάτι που το έγραψα και παλαιότερα. Πρέπει να γίνει σύνδεση του μόνιμου πλέον φόρου ακινήτων με την ύπαρξη αυθαιρέτων κατασκευών. Δηλαδή μεγάλη προσαύξηση του ΕΝΦΙΑ ύστερα από κατάθεση δήλωσης - βεβαίωσης μηχανικού, ανά 5ετία, για το μέγεθος νομίμων και αυθαιρέτων τμημάτων του ακινήτου. Με το σημερινό καθεστώς  οι αυθαιρετούχοι δικαιώνονται εφόσον πληρώνουν ένα πρόστιμο και καθαρίζουν.

Ας το έχουν μόνιμο να δουν τη γλύκα....

Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ εξευτελιστικό σαν επιβλέπων μηχανικός να έχω έναν άλλο συνάδελφο να με ελέγχει

 

 

Σιγα τον εξευτελισμο.

Αν εχεις κανει καλα τη δουλεια σου, δεν εχεις κανενα προβλημα.

Αν επρεπε να σε ελεγξει καποιος, ποιος θα ηταν? Δε θα ηταν και ο μπακαλης, μηχανικος θα ηταν.

 

Άλλωστε συνήθως οι αυθαιρεσίες γίνονται αφού ηλεκτροδοτηθεί μια οικοδομή με κύριο υπεύθυνο τον ιδιοκτήτη

 

 

ΔΙΑΦΩΝΩ.

Η εμπειρια εχει δειξει, οτι το 90% των αυθαιρεσιων (πριν το θεσμο του ΕΔ) γινονταν κατα την κατασκευη.

Κλεισμενοι ΗΧ, αλλαγη θεσης κτηριου, αλλα των αλλων υψομετρα, αλλα των αλλων οι σταθμες στον περιβαλλοντα, υπογεια που δεν υπηρχαν στην ΟΑ, μεχρι με εντελως αλλο κτηριο, πρσοθηκη αυθαιρετων οροφων κτλ.

Ολα αυτα ποτε εγιναν? Μετα την ηλεκτροδοτηση?

 

Θα πρότεινα λοιπόν υπηρεσία ελέγχου κατασκευών η οποία θα ελέγχει τη νομιμότητα των κτιρίων ένα χρονικό διάστημα μετά την αποπεράτωση και μάλιστα επαναλαμβανόμενη.

 

 

Δεν υπαρχει αυτο που λες.

Σιγα μην ελεγχουν 20.000.000 ακινητα, μαθε πχ 5 χρονια.

 

 

Δηλαδή μεγάλη προσαύξηση του ΕΝΦΙΑ ύστερα από κατάθεση δήλωσης - βεβαίωσης μηχανικού, ανά 5ετία, για το μέγεθος νομίμων και αυθαιρέτων τμημάτων του ακινήτου.

 

 

Ουτε αυτο γινεται.

 

Αλλου ειναι το ζουμι.

Ηλεκτρονικη ταυτοτητα και υπεχρεωτικη ασφαλιση των ακινητων.

Οταν θα μπουν στη μεση οι ασφαλιστικες εκει να δεις νομιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης

το επάγγελμα να συνδεθεί ξανά με την πραγματικότητα ...

και οι επαγγελματίες να ελέγχονται από τους ίδιους με βάση κώδικα δεοντολογίας ...

Link to comment
Share on other sites

όπως το λέει ο τέρρυ.

Ας βάλουν τις βεβαιώσεις και στις μισθώσεις, 

ας βάλουν υποχρεωτική ασφάλιση έστω κατά σεισμού, πυρκαγιάς και αστικής ευθύνης (για τα καταστήματα), 

και μετά να σου πω εγώ πως γίνονται όλα νόμιμα σε μία μέρα.

Κι όχι μόνο τα μπετά και τα τούβλα. Πυρασφάλεια, Η/Μ, σκάλες, τα πάντα όλα

Αλλά κανείς δεν θέλει να χαθεί το αντικείμενο της συναλλαγής.

Πως τους έχει ξεφύγει και δεν έχουν καταργήσει ακόμα τους ΕΔ μου κάνει εντύπωση 

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΔΙΑΦΩΝΩ.

Η εμπειρια εχει δειξει, οτι το 90% των αυθαιρεσιων (πριν το θεσμο του ΕΔ) γινονταν κατα την κατασκευη.

Κλεισμενοι ΗΧ, αλλαγη θεσης κτηριου, αλλα των αλλων υψομετρα, αλλα των αλλων οι σταθμες στον περιβαλλοντα, υπογεια που δεν υπηρχαν στην ΟΑ, μεχρι με εντελως αλλο κτηριο, πρσοθηκη αυθαιρετων οροφων κτλ.

Ολα αυτα ποτε εγιναν? Μετα την ηλεκτροδοτηση?

 

 

 

Μιλάω για μηχανικούς που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.... Υπάρχουν και  οι "άλλοι". Γι αυτό και προτείνω συνεχή έλεγχο των κατασκευών.

Ο ΕΔ δεν εξασφαλίζει την μη  αλλαγή του garage σε διαμέρισμα μετά την ηλεκτροδότηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ΕΔ και ΕΔ, οπως υπαρχουν επιβλεποντες και επιβλεποντες.

Δεν σχολιαζω κατι παραπανω, απλα να ξερετε οτι και οι ΕΔ ελεγχονται και μαλιστα εφοσον γινει ενσταση στο πορισμα τους, τρεχουν και δε φτανουν.

 

Οταν ομως ο επιβλεποντας δεν ειναι σωστος, καλυτερα ας κατσει στα αυγα του, διοτι τα περισσοτερα πραγματα στην οικοδομη, αποδεικνύεται ευκολα ποτε εγιναν....

 

 

Μιλάω για μηχανικούς που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.... Υπάρχουν και  οι "άλλοι". Γι αυτό και προτείνω συνεχή έλεγχο των κατασκευών.

Ο ΕΔ δεν εξασφαλίζει την μη  αλλαγή του garage σε διαμέρισμα μετά την ηλεκτροδότηση.

 

 

Διασφαλιζει ολα τα παραπανω ομως.

Και το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ, δημιουργει "νοοτροπια" στους ιδιωτες και στους μηχανικους.

Οταν εχεις τον φοβο του ΕΔ, χοντραδες δε θα κανεις.

Κανεις δεν μπορει να κανει τον χωροφυλακα, αν θελει ας παρανομησει μετα τον τελικο ελεγχο.

 

 

ΥΓ. Εμπειρικα θα σου πω οτι το δυσκολοτερο σημειο ειναι η τηρηση των υψομετρων των κτηριων και των σταθμων του περιβαλλοντα χωρου. 90% δεν υπαρχει σωστη υψομετρικη αποτυπωση ή εχει γινει "μπαλαμουτι".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο θεσμός του ελεγκτή δόμησης λειτουργεί μια χαρά στην πράξη, και βελτιώνεται γενικότερα η ποιότητα της επίβλεψης καθώς και η νοοτροπία των ιδιοκτητών.

Όσον αφορά παθογένειες κυρίως νέων (φοβισμένων) ελεγκτών, αυτές πιστεύω πως γρήγορα εξαλείφονται.

Πχ μου έτυχε περίπτωση ενημέρωσης άδειας για απόκληση 10 εκατοστών σε μπαζωμένο εξώστη (περιβάλλοντα χώρου) ο οποίος τυπικά δεν ελέγχεται καν... Σε αυτές τις περιπτώσεις, μία υποχρεωτική επιστροφή  της αμοιβής του ελεγκτή προς τον επιβλέποντα για τον κόπο στον οποίον τον έβαλε , θα έλυνε τέτοιου είδους μικροπροβλήματα. Σε ουσιαστικές παραβάσεις, ο επιβλέπωμ ας αναλάβει τις ευθύνες του.

Συμπέρασμα : Απλές πρακτικές λύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο θεσμός του ελεγκτή δόμησης λειτουργεί μια χαρά στην πράξη, και βελτιώνεται γενικότερα η ποιότητα της επίβλεψης καθώς και η νοοτροπία των ιδιοκτητών.

Όσον αφορά παθογένειες κυρίως νέων (φοβισμένων) ελεγκτών, αυτές πιστεύω πως γρήγορα εξαλείφονται.

Πχ μου έτυχε περίπτωση ενημέρωσης άδειας για απόκληση 10 εκατοστών σε μπαζωμένο εξώστη (περιβάλλοντα χώρου) ο οποίος τυπικά δεν ελέγχεται καν... Σε αυτές τις περιπτώσεις, μία υποχρεωτική επιστροφή  της αμοιβής του ελεγκτή προς τον επιβλέποντα για τον κόπο στον οποίον τον έβαλε , θα έλυνε τέτοιου είδους μικροπροβλήματα. Σε ουσιαστικές παραβάσεις, ο επιβλέπωμ ας αναλάβει τις ευθύνες του.

Συμπέρασμα : Απλές πρακτικές λύσεις.

Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια.

Ο ΕΔ ελέγχει τον επιβλέποντα και μόνο. Δεν εξασφαλίζει  όμως ούτε το κλείσιμο του ΗΧ ούτε την αλλαγή χρήσης του garage λίγους μήνες μετά.

 

Ο τακτικός  έλεγχος είναι αυτός που θα έχει το σωστό αποτέλεσμα και θα αφορά τόσο τους μηχανικούς όσο και τους ιδιοκτήτες. 

Κάτι τέτοιο νομίζω ότι γίνεται στη Γερμανία γι αυτό και κανείς δεν διανοείται να κάνει αυθαίρετο. (Ενώ στην Ελλάδα οι Γερμανοί αυθαιρετούν και με το παραπάνω)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος 8-)  :mrgreen:  από τους ΔΥ οδήγησε στην ΥΔ η οποία το μόνο που έκανε ήταν να αυξήσει την πίεση για αυθαιρεσίες από τους πελάτες στους μηχανικούς . 

 

Ο ΕΔ μια χαρά λειτουργεί και όσες παιδικές ασθένειες έχει θα τις ξεπεράσει . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μεγάλωσε το θέμα , όταν είπα να υπάρχει υπηρεσία ελέγχου δεν εννοούσα μιά φορά στο τέλος να ελέγξει τον μηχανικό όπως παλιά αλλά να συμμετέχει και στην χάραξη (όπου θα γίνεται σωστά πλέον) αλλά και σε πολλούς ενδιάμεσους ελέγχους , ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, και όχι ο ίδιος ελεγτής .

Να έχει δηλαδή ΚΑΙ ευθύνη στην επίβλεψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.