Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Αυτό το "όχι" ήθελα να ακούσω βρε Zavi, εσύ πάρε ότι θες μετά από αυτό, και αν συμφωνήσεις ότι με τα 3.5 χρόνια σπουδών θα πρέπει τελικά να ισοτιμηθεί με τα ΤΕΙ θα συμφωνήσω να πάρεις και PhD απευθείας ;) :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΟΥΠΙ Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Λοιπόν παιδιά,ΔΑΓΚΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΑΣ, ''ΠΟΥΛΑΩ'' ΚΑΙ ΤΟΥΣ ''ΔΙΚΟΥΣ'' ΜΟΥ τώρα που τα βρήκαμε!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Το συγκεκριμένο topic,λειτουργεί απολύτως ψυχοθεραπευτικά για μένα πλέον.

 

Αρχίζω να ονειρεύομαι την ''έδρα'' :lol: :lol: :lol: Γιατί με κάποιο τρόπο,πρέπει να καταφέρω να παρατήσω την πιάτσα γιατί θα πεθάνω μικρός....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 500+ δημοσιευσεις δεν εχει αναφερθει καθολου στο τι ζητανε οι των ΤΕΙ.

πρακτικα τι ακριβως ζηταει ενας πολιτικος δομικων εργων οσον αφορα τα επαγγελματικα του δικαιωματα?

 

παντως αν εξισωθουν ΑΕΙ και ΤΕΙ,τις πρωτες χρονιες χρονιες θα ειναι πολυ τυχεροι οι μαθητες μιας και οι βασεις θα εχουν ακομα αυτη τη μεγαλη διαφορα.(με την παροδο των ετων θα ανεβει και η βαση των πρωην ΤΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

Μα sundance ως επι το πλείστων μιλάμε επί του υπαρκτού προσχεδίου ΠΔ για τους δομικους, υποδομής κ τοπογράφους. Εγώ αν κ δεν είμαι στο επάγγελμα, από συζητήσεις μαζί τους κ από τις δημοσιεύσεις εδώ, έχω την πεπηθηση ότι τους καλύπτει. Εσύ αυτο το προσχέδιο γιατί το θεωρείς κακό; Μια παρατήρηση ΑΕΙ=ΤΕΙ, αν δεν λέιπεις τα τελευταια 7 χρόνια θα έπρεπε να το ξέρεις. Αν το λες από συνήθεια σε καταλαβαίνω γιατί κ μένα καμιά φορά μου ξεφεύγει :oops: Πολυτεχνεία δεν είναι κ δεν πρόκειται να εξισωθούν, κ να σου πω την αλήθεια δε θέλω κιόλας. Θέλω να ασκώ το επάγγελμα μου χωρίς να ζητάω υπογραφές από το Μεγάλο Αδελφό που με προσέχει μη παραστρατήσω. Γίνεται;

 

Πάντως κανένα σχόλιο για τη παραδοχή ενός ΗΜΜΥ οτι δεν ξέρει τίποτα από ηλ/κες μελέτες επειδή πήρε μη ενεργειακή ροή...

Link to comment
Share on other sites

@KLEIO

Για τους αποφοίτους ξένων πανεπιστημίων έχω αναφερθεί και σε άλλο σημείο. Συνοψίζοντας, να σου πω ότι γνώμη μου είναι ότι το ελληνικό κράτος θα έπρεπε και σε αυτά να εξετάσει το επίπεδο σπουδών και εαν αναποκρίνονται στα ελάχιστα κριτήρια που θέτει και στα ελληνικά ιδρύματα, τότε χωρίς άλλες διαδικασίες να αναγνωρίζεται η ισοτιμία. Εάν πάλι μιλάμε για αστεία πανεπιστήμια (και υπάρχουν παααααρα πολλά) να απαιτεί πρόσθετες προϋποθέσεις για την ισοτίμηση.

 

@agrafiot

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι ο διπλωματούχος μηχανικός από ελληνικό πολυτεχνείο χαίρει εκτίμησης, τόσο σε πανεπιστήμια όσο και σε εργοδότες του εξωτερικού. Φυσικά, παααααρα πολλά ιδρύματα του εξωτερικού είναι πααααρα πολύ ανώτερα των ελληνικών. Πάντως, σε ό,τι αφορά την Αγγλία, η πλειονότητα των σχολών, τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο, υστερεί τρομακτικά. Στο Imperial που αναφέρθηκες, τα μισά μαθήματα του μεταπτυχιακού αντισεισμικής τεχνολογίας διδάσκονται ως προπτυχιακά στην Ελλάδα (από ζήτημα οργάνωσης δεν το συζητάμε, το Imperial είναι έτη φωτός μπροστά).

 

Υ.Γ. Τελικά ο Αλέξανδρος599 έχει αποκλειστεί; Αν ναι, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω το πρόγραμμα σπουδών των ΗΜΜΥ stayros φαντάζομαι ότι από τα μαθήματα κορμού πριν τη ειδίκευση λαμβάνει το απαιτούμενο backround ώστε εάν θελει αργότερα να εκτελεί και ηλ/κές μελέτες.Ας βγεί κάποιος συνάδελφος ΗΜΜΥ να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου εάν ένας απόφοιτος Δομικών έργων μπορεί να αναλάβει έργο οδοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι του κλάδου για να σου απαντήσου 100% αλλά το πιθανότερο πως η οδοποιία είναι των έργων υποδομής κ όχι των δομικών έργων.

 

Επίσης maximos75 αν μπει ο οποιοσδηποτε ΗΜΜΥ θα πει το αυτονόητο "τα ξέρω όλα". Εγώ σου μιλάω για έναν ΗΜΜΥ που θεωρεί ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να μην ξέρει τίποτα από ηλ/κες μελέτες κ ομως το κράτος να τον θεωρεί ειδήμονα κ μένα έναν άσχετο υπομηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Όντως εκεί είναι η απορία μου λοιπόν, ο απόφοιτος των έργων υποδομής που μπορεί να μελετήσει ένα πιό σύνθετο έργο γιατί να μην έχει μερίδιο και στα έργα της άλλης ειδικότητας? ή και αντίστροφα ο δομικών έργων εφόσον κάνει περισσότερο σκυρόδεμα και μαθήματα εδαφομηχανικής γιατί να μην ασχοληθεί με μία σήραγγα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.